Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială Finteușu Mic


DATA: 5.04.2019
CLASA PREGĂTITOARE
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Marincaș Anamaria
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare, primăvară!”
SUBIECTUL LECȚIEI: Cum ne gospodărim primăvara?
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: consolidare- sistematizare
SCOPUL LECTIEI : consolidarea cunoştinţelor deţinute de elevi referitoare la activităţile oamenilor în anotimpul primăvara.
Competenţe specifice :
Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar

Competenţe integrate:
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
Matematică și explorarea mediului
3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi.

Arte vizuale și abilități practice


2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
OC1 Să reconstruiască ciorchinele cu teme din activitţile de gospodărire a oamenilor în anotimpul primăvara utilizând noţiunile dobândite prin
conversaţia euristică;
OC2 Să alcătuiască 5- 6 propoziţii pe baza imaginilor ce surprind activităţile oamenilor primăvara;
OC3 Să denumească activităţi ale oamenilor în anotimpul sugerat de conversaţie utilizând cunoştinţele acumulate, în timpul alocat efectuării sarcinii;
OC4 Să răspundă în propoziţie la întrebări pe baza cunoştinţelor acumulate.

b) Afective:
OA1. Să manifeste interes pentru activitate finalizând sarcinile de lucru în timpul sugerat;
OA2. Să-și exprime emoțiile prin colaborare, implicare efectivă şi eficientă în momentele lecţiei.

c) Psihomotorii:
OM1. Să folosească corect instrumentele de lucru pentru realizarea sarcinilor propuse;
OM2. Să mențină ordinea pe parcursul activității, respectând regulile clasei;
OM3. Să execute mișcările sugestive în ritm.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Procedurală:
- conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul didactic.
2. Materială:
- puzzle, planșa didactică, tabla, fişă de lucru, jetoane cu imagini, flipchart, calendarul naturii.
3. Forme de organizare:
- frontal, individual, pe grupe.
4. Temporale: 45 minute – 5 minute activităţi recreative.
5. Spațiale: sala de clasă.
6. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, observarea sistematică.

BIBLIOGRAFIE :
- Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
- Băban Adriana, ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003
- Breben Silvia, ,,Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică”, Ed. Reprograph, Craiova, 2010
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE


ETAPELE OB.
Metode şi Mijloace Forme de EVALUARE
LECŢIEI OP. Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor
procedee de înv. organizare

1. Moment Se asigură condiţiile necesare Se pregătesc pentru


organizatoric desfăşurării în condiţii optime a orei de activitate
dezvoltare personală: Frontal
- aerisirea sălii de clasă
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii
- pregătirea materialului didactic
Elevii sunt rugați să fie atenți pe
tot parcursul orei.

2.Captarea Lecția debutează cu întâlnirea de Elevii își exprimă Conversația Observarea


atenției dimineață. emoțiile sistematică
OC4
” Dragi copii, la ora noastră
OM2
Avem invitaţi de seamă. Elevii ascultă
Cu drag să-i întâmpinăm explicaţiile
Și frumos să-i salutăm:,,Bună învăţătoarei. Explicația
dimineața !” Frontal
Panoul cu
întâlnirea Apreciere
Prezenţa Răspund la întrebări de Individual verbală
Se va discuta calendarul naturii: dimineață
- Care sunt zilele săptămânii?
- Ce zi este astăzi? Sunt atenți la Conversaţia
- Dacă astăzi este vineri, ieri ce zi a explicații. eursitică
fost? Dar mâine ?
- În ce dată suntem azi?
- În ce anotimp suntem?
- Care sunt lunile de primăvară?
- În ce lună suntem? Observația
- A câta lună din anotimp este luna
aprilie? Ce sărbători avem primăvara?
- Cum este vremea ? Conversaţia
3. Anunţarea Voi spune elevilor o ghicitoare și o
temei şi a scurtă povestire despre primăvară: Elevii ascultă cu
obiectivelor OA1 Ziua s-a mărit, atenţie explicaţiile. Tabla Observarea
operaţionale OM2 Zăpada s-a topit, (PRIMĂVARA) Conversația sistematică
Grădina a-nverzit, Planșă Frontal
Oare cine a venit? Jocul didactic
Se anunţă tema şi se explică Apreciere
obiectivele lecţiei într-o manieră Individual verbal
accesibilă elevilor, le spun că vom afla
cum se gospodăresc oamenii în perioada Explicaţia
de primăvară, vor alcătui enunţuri pe
baza unor imagini, vor lucra în echipă.
4. Dirijarea După ce s-a stabilit că este vorba
învățării despre anotimpul primăvara, prin Elevii ascultă cu
metoda ciorchinelui elevii vor lipi la atenţie explicaţiile.
flipchart simboluri ale anotimpului. Explicaţia Planşe
OA1 ANEXA 1 Observarea
Elevii primesc apoi o fişă de lucru Frontal sistematică
şi un plic cu imagini despre activităţi de Elevii descoperă
primăvară, dar cu un intrus. Se lucrează intrusul, selectează Conversaţia
individual la fişa de lucru. Mai întâi corect imaginile Apreciere
elevii vor selecta imaginile corecte reprezentative verbală
OC2 despre cum se gospodăresc oamenii pentru activităţile Individual
OC3 primăvara şi li se va spune „Atenţie la de gospodărire a
OM1 intrus!” Vor lipi imaginile corecte pe oamenilor
OM2 fişa de lucru, iar eu pe planşa de la primăvara.
flipchart, apoi vor colora copacul
înflorit .
5. Realizarea OM3 Aprecieri
feed-back-ului OA2 Se intonează cântecul Vine, vine, Răspund Conversația Frontal verbale
Activitate primăvara! solicitărilor Explicaţia Individual Observarea
recreativă Execută mișcările Demonstrația sistematică

6. Evaluarea OA1 Se bifează împreună cu elevii Elevii ascultă şi Conversaţia Frontal Aprecieri
performanței obiectivele atinse în ora de dezvoltare primesc aprecierile. Individual verbale
personală, acestea lipindu-se sub planşa
mare.
Se fac aprecieri verbale individuale
şi colective cu privire la activitatea
elevilor.
ANEXA 1

Imagini cu activităţi de primăvară- “Cum ne gospodărim primăvara”

Atenţie la intrus!

S-ar putea să vă placă și