Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ

DATA: 09.05.2018
UNITATEA ŞCOLARĂ: CJRAE BRĂILA
CLASA :PREGĂTITOARE
CADRU DIDACTIC: prof. logoped Oprea Ana
ELEV:D.D.
DIAGNOSTIC LOGOPEDIC: Dislalie polimorfa/dislexie/intelect de limita
TIPUL DE TERAPIE: Terapia lambdacismului
ETAPA TERAPIEI:Consolidare
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea fonetică si grafică a sunetelor ,,L”
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderilor de articulare corectă a sunetelor

OBIECTIVE FORMATIV-TERAPEUTICE:
1.Consolidarea sunetului L prin pronunţarea lui corectă in silabe,cuvinte si propoziţii ;
2.Consolidarea sunetului L prin recunoaşterea si reproducerea corecta in scris a literei de tipar;
3.Dezvoltarea auzului fonematic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să pronuţe corect, după model, sunetul L, în silabe, logatomi şi în cadrul cuvintelor;
O2 – Să identifice cuvintele ce contin sunetul L denumind corect obiectul din imagine ;
O3 – Să utilizeze intr-o conversatie cuvinte care conţin sunetul L;
O4-Sa completeze si sa citeasca scurte cuvinte ce contin litera L
O5 – Să depisteze cuvinte care conţin sunetul L;
O6– Să-şi adapteze mişcările organelor fonoarticulatorii modului corect de pronunţie a sunetului L;
O7 – Să recunoasca si sa reprezinte grafic litera L .

METODE ŞI PROCEDEE: demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, analiza fonetică,conversaţia
MIJLOACE DIDACTICE: oglinda, material verbal (imagini pe laptop,fise de lucru), carton colorat,lipici,carioca,
FORME DE ORGANIZARE:individual
RESURSE UMANE:1 elev

RESURSE TEMPORALE:30 min.

BIBLIOGRAFIE:
1.Emil Verza – Tratat de logopedie – Ed. Humanitas, 2003;
2. Ecaterina Vrăjmaş şi colaboratorii Oprea V., Stoica A., Stancu A., Niculescu S., Gălbinaş E. – Să învăţăm cu ...plăcere, Fişe de exerciţii
logopedice – Asociaţia Reninco România, Bucureşti, 2007;
3.Iolanda Mititine – Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburări de limbaj– Editura Ancarom, Iaşi, 1996.
4.C.Bodea-Hategan-Logopedia.Terapia tulburarilor de limbaj.Structuri deschise,Editura trei ,2016

Etapele activitatii Timp Ob. Desfasurarea activităţii Materiale Metode Evaluare


op. ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROFESORULUI ELEVULUI
1.Moment 1’ Pregătirea materialelor necesare
organizatoric pentru desfăşurarea activităţii.
Familiarizarea copilului cu
mediul cabinetului şi crearea
unui climat socio-afectiv optim.
2.Captarea atenţiei 2’ POEZIE: (Anexa 1) Copilul ascultă cu atenţie Anexa 1 - Conversaţia Aprecieri
poezia si repeta. poezia verbale
Lăcrămioare,zambile,albăstrele
Trandafiri, zorele şi lalele,
Dalii, narcise şi bujori,
Toată grădina cu flori.

3.Comunicarea 2’ Astazi vom vorbi despre Copilul ascultă cu atenţie. Explicaţia


temei si a flori,activitatea noastra se
obiectivelor numeste ,,Bucuriile florilor!”.
Vorbind despre flori vom
pronunta corect sunetul L in
silabe,cuvinte si propozitii,vom
recunoaste litera L de tipar si o
vom scrie
4. Dirijarea 15’ Pregătirea generală a - execută mişcările de Observaţia Aprecieri
învăţării O1 aparatului fono-articulator respiraţie cu inspir amplu şi verbale
Solicit copilului să respire expir prelungit;
controlat prelungind expirul. oglinda Exerciţiul
Solicit să imite după mine: -execută mişcările de
mişcările de mobilitate facială mobilitate facială;
(umflarea alternativă a obrajilor,
umflarea şi retragerea alternativă
O6 a obrajilor); -execută mişcările de Demonstraţia
Mobilitatea linguală (limba motricitate facială, linguală şi oglindă Observaţia
lopată, limba jos în gură, vârful facială demonstrate; Imitaţia
limbii se plimbă de la incisivii Exerciţiul
superiori spre vălul palatin);
mobilitatea labială (întinderea şi
rotunjirea buzelor, acoperirea
O6 unei buze cu cealaltă)
Exerciţii pentru dezvoltarea
auzului fonematic: (soft
educational) -emite după model şi Exerciţii Exerciţiul
- clopoțelul cum se aude? Cli – independent onomatopeele pentru
clin – cling. dezvoltarea
- când cade jucăria în apă, cum auzului Aprecieri
se aude? Plosc – plosc fonematic- verbale
- Cum face curcanul? Glu – glu soft
O1 – glu! educational, Aprecieri
O2 - Cum se aude când merge rața? ,R,A,M…” verbale
Lipa – lipa!
- Cum se aude atunci când Exerciţiul
zboară pasărea? Fâl – fâl – fâl.
- cum raspundem la telefon?
Alo?! -pronunţă reflectat a
silabelor,cuvintelor care
-Pronuntarea unor silabe directe contin sunetul L
si indirecte cu sunetul L; sunetul Conversatia
O5 L in pozitie intervocalica(soft -relateaza ce vede in Laptop,ima
educational); imaginile indicate pe gini
O4
-Prezint elevului imagini cu laptop,pronuntand corect Observaţia
O7 flori,folosind intrebari cuvintele ce contin sunetul L Exerciţiul
ajutatoare:
-Ce flori sunt acestea? Ce
culoare au? Care iti place mai
Anexa 2 -
mult? Unde cresc florile? Cine -Elevul citeste si completeaza
ingrijeste florile? (imagini pe corespunzator un sir de Fisa de
laptop) cuvinte corelate cu lucru
-Prezint elevului o fisa cu sarcini imgini,alctuieste
de lucru : să marcheze cuvintele propozitii,reprezinta grafic Floricele
ce conțin sunetul L, sa litera L. decupate
recunoască litera mica și mare
de tipar, sa reprezinte grafic
litera, sa completeze și să
citească cuvinte ,corelând cu
imaginea(Anexa 2).
5. Asigurarea 8’ O1 Joc didactic,,Pronunta si Jocul didactic Aprecieri
feed-back-ului O6 lipeste” - fisa(Anexa 3) -Elevul pronunta corect verbale
O3 -Prezint elevului petale cu propozitiile dupa Anexa3 Exerciţiul
propozitii,care contin sunetul model,coloreaza petalele si le Demonstratia -Elevul va
O5 L,unde elevul trebuie sa repete lipeste in mod Observatia primi
propozitiile dupa model ,sa corespunzator ,conform floricele
coloreze petalele ,apoi sa le modelului.
lipeasca,daca sarcina a fost
executata corect .

6. Incheierea 2 O1 Ofer elevului floarea Conversatia


activităţii realizata,pentru a repeta acasa
propozitiile si versurile Anexa 1 –
(utilizând cuvinte ce contin Anexa 3
sunetul L.Fac aprecieri cu
privire la modul de participare a
copilului.

S-ar putea să vă placă și