Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.05.2018
Clasa: a V-a B
Aria curiculară:Matematică și științe
Obiectul: Matematică
Profesor: Ailenei Ramona
Unitatea de învăţare: Recapitulare pentru teză
Tema lecţiei: Recapitulare pentru teză: Fracţii zecimale.
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare.
I. Competenţe generale:
CG1.Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar;
CG2.Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
CG3.Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice;
CG4.Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o
situaţie dată ;
CG5.Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date ;
CG6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii.
II. Competenţe specifice:
1.3 Identificarea în limbajul cotidian sau în probleme a fracţiilor ordinare şi a fracţiilor zecimale;
2.1 Utilizarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale;
3.3 Alegerea formei de reprezentare a unui număr raţional pozitiv şi utilizarea de algoritmi pentru optimizarea
calculului cu fracţii zecimale;
5.3 Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu fracţii zecimale şi a ordinii
efectuării operaţiilor;
6.3Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute (utilizând ecuaţii sau
inecuaţii) şi interpretarea rezultatului.

III. Competențe derivate:


A. Cognitive:
GC1: să compare și să ordoneze fracții zecimale;
GC2: să efectueze calcule cu numere zecimale (adunare, scădere, înmulţire, împărţire, ridicare la putere);
GC3: să transforme o fracție zecimală într-o fracție ordinară și o fracție ordinară într-o fracție zecimală;
GC4: să aplice regulile de calcul cu puteri, ordinea efectuării operațiilor și a parantezelor în rezolvarea de
exerciţii;
GC5: să aplice media aritmetică a fracțiilor zecimale;
GC6: să parcurgă paşii logici în rezolvarea de probleme.
B: Psiho-motorii:
CP1: Să manifeste interes pentru lecţie;
CP2: Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.

1
C: Afective:
CA1: Să participe activ la lecţie.
CA2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

IV. Strategia didactică

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia , rezolvarea de probleme .
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru , manual, creta , tabla .
Metode și procedee de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , evaluare orală , observația sistematică a
implicării elevilor, analiza răspunsurilor primite, aprecierea corectitudinii rezolvării aplicațiilor, aprecierea
verbală/notarea activității elevilor.
Forme de organizare :frontală și individuală.

Bibliografie:
-Manual de matematică, clasa a-V-a, ed. Corint, Radu Gologan, Camelia Elena Neța, Corina Mianda Mîinescu,
Ciprian Constantin Neța, Ion Cătălin Mîinescu, 2017
-Culegere de matematică, clasa a-V-a, ed. Art, Clubul Matematicienilor, Marius Perianu, Catalin Stanica, Ioan
Balica, Dumitru Savulescu ,2012
-Culegerea de matematică, clasa a-V-a, ed. Paralela 45, mate 2000+ consolidare, Sorin Peligrad, Dan Zaharia, 2016

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Competențe Conţinutul lecţiei Strategii didactice


lecţiei derivate Activitatea Activitatea Metode şi Evaluare
profesorului elevilor mijloace
1. Moment Profesorul asigură condiţiile optime Elevul de serviciu raportează
Organizatoric CP1 pentru desfăşurarea lecţiei. absenții. Conversația
( 2 min. ) Verifică prezența și dacă există Pregătesc materialele necesare
materialele necesare desfãşurãrii lecţiei. desfăşurării activităţii

2. Verificarea Verifică frontal tema, calitativ şi Comunicarea problemelor -Conversația


cunoștințelor CP1 cantitativ (prin sondaj) şi rezolvă întâmpinate în rezolvarea temei -Rezolvarea de
pentru acasă, dacă este cazul , iar un
anterioare. CP2 eventualele neclarităţi/nelămuriri exerciții
elev iese la tablă și rezolvă exercițiul
( 5 min ) CA1 întâlnite. sub îndrumarea profesorului. -Explicația -Evaluare
CA2 -Rezolvarea de frontală
probleme -Evaluare
-cretă individuală
-tablă
-manualhb

Profesorul adresează elevilor câteva


întrebari pentru a-i antrena pentru lecția
3. Captarea atenției ce urmează: Conversația Evaluare
Elevii răspund la întrebări.
( 3 min.) CP1 1.Ce înțelegeți prin fracție ? orală
2.Ce fel de fracții ați învățat?
4. Cărei mulțimi aparțin fracțiile ?

3
Se anunţă şi se scrie titlul lecţiei pe
tablă:
CP1 Recapitulare pentru teză: Fracţii Notează în caiete titlul lecţiei.
CP2 zecimale.
Se anunţă competențele ce urmează să
fie atinse: „ Vom încerca să ne -Conversația
reamintim cunoştinţele studiate în Sunt atenţi la explicaţiile -Explicația
4. Anunţarea temei şi a CA2 capitolul „Fracţii zecimale”, să profesorului. -cretă
obiectivelor transformăm dintr-o fracție zecimală -tablă
(2 min. ) într-o fracție ordinară și invers, să
comparăm, să ordonăm, să efectuăm
calcule cu numere zecimale, să aplicăm
media aritmetică, să rezolvăm logic
unele probleme . ”

CP1 Se distribuie elevilor fişele de lucru şi Primesc fişele de lucru, le studiază


CA2 se explică modul de lucru. şi sunt atenţi la explicaţiile
CA1 profesorului.
-Evaluare
În continuare, profesorul cere elevilor Se conformează cerinţelor -Conversația orală
să enunţe regulile de comparare a profesorului. -Explicația -Evaluare
5. Dirijarea învăţării fracțiilor zecimale, de adunare, scădere -fișa de lucru frontală
( 35 min.) .înmulțire, împarțire și ridicare la -cretă
putere, pe baza cărora se rezolvă fiecare -tablă
aplicaţie de pe fişa de lucru. Profesorul
îndrumă şi ajută elevii la rezolvarea
exerciţiilor propuse, numeşte elevii care
ies la tablă şi rezolvă exerciţiile.
GC1 „Cum se compară numerele Răspund la întrebările
zecimale?” profesorului:

4
„Pentru a compara numere
zecimale, se compară întregii între ei,
cifrele zecimilor între ele, cifrele
sutimilor între ele, cifrele miilor între
ele, etc., până găsim una mai mare.”
Cere elevilor să rezolve exerciţiile 1,2 Ies la tablă şi rezolvă exerciţiile
şi 3 de pe fişă. ( Anexa 1) indicate de profesor. Rezlvare de
exerciții
GC2 „Cum se aşează numerele zecimale la „Numerele zecimale la adunare şi
CP1 adunare şi scădere?” scădere se aşează virgulă sub
CP2 virgulă”
CA1 Cere elevilor să rezolve exerciţiile 4 Ies la tablă şi rezolvă exerciţiile -Evaluare
de pe fişă. ( vezi Anexa 1) indicate de profesor. orală
-Conversația -Evaluare
5. Dirijarea învăţării „ Cum se înmulţesc fracțiile zecimale?” „Se efectuează înmulţirea normal şi -Explicația frontală
( 35 min.) se aşează virgula la produs peste -fișa de lucru
atâtea cifre câte cifre sunt în total -cretă
după virgulă la ambele numere.” -tablă

GC2 „ Dar înmulțirea cu 10, 100 ,1000 etc, „Se efectuează mutând virgula de la
adică cu 10𝑛 ? ” stânga spre dreapta peste atâtea cifre
cate are de “zero” numărul cu care
înmulțești ( peste n cifre )-dacă nu
sunt suficiente cifre la partea
zecimală se completează cu zero “
Profesorul propune spre rezolvare Elevii rezolvă la tablă şi pe caiete
exerciţiul 5( a,b,c,d ) de pe fişă.( Anexa exerciţiul indicat de profesor.
1)

5
„Cum se împart două numere zecimale? „Pentru a împărţi două numere
GC2 zecimale procedăm astfel: se mută
CP1 virgula atât la împărţitor cât şi la
CP2 deîmpărţit, astfel încât împărţitorul să
CA1 devină număr fără virgulă (natural),
se efectuează împărţirea, iar când
ajungem la virgulă o aşezăm şi la -Conversația
cât.” -Explicația
„ Dar împărțirea la 10,100,1000 etc, „ Se efectuează mutând virgula de la -fișa de lucru
adica la 10𝑛 ? „ dreapta spre stânga peste atâtea cifre -cretă -Evaluare
câte are de zero numărul la care -tabla orală
împarți ( peste un număr de zecimale -Rezolvarea de -Evaluare
egale cu n )” exerciții frontală
5. Dirijarea învăţării
( 35 min.) Profesorul propune spre rezolvare Un elev rezolvă la tablă, în timp ce
exerciţiul 5(e,f,g,h) de pe fişă.(Anexa 1) colegii săi rezolvă pe caiete,
exerciţiul indicat de profesor.

GC3 În continuare profesorul cere elevilor Elevii ascultă cu atenție,urmăresc


CP1 să rezolve exercițiul 6, să-ți amintească modelul rezolvat în schemă,după
CP2 și să urmărească schema de care un elev numit iese la tablă
CA1 transformare a fracțiilor zecimale în pentru a rezolva exercițiul în timp ce
fracții ordinare și invers ,din partea ceilalți colegi ai săi rezolvă
stangă de sus a paginii. individual în caiete.

GC4 Pentru a putea rezolva exercițiul 7 de Elevii răspund după care un elev
pe fișă, li se cere să explice regulile de numit de profesor iese la tablă și

6
calcul cu puteri și să urmarească rezolvă exercițiul indicat iar ceilalți
schema din partea dreaptă de sus a lucrează în caiete.
paginii.( Anexa 1 )
„Pentru a înmulţi două puteri care au
aceeaşi bază, se scrie baza şi se
adună exponenţii”
„Pentru a împărţi două puteri care au
aceeaşi bază, se scrie baza şi se scad
exponenţii”
„Pentru a ridica o putere la altă
putere, se scrie baza şi se înmulţesc
exponenţii.”
-Conversația
În continuare, în limita timpului Elevii se conformează cerințelor -Rezolvarea de
GC4 disponibil se cere elevilor să enunțe profesorului, răspund, pe rând la exerciții -Evaluare
5. Dirijarea învăţării GC5, GC6 ordinea efectuării operațiilor, media tablă vor rezolva exercițiile și nota în -fișa de lucru orală
( 35 min.) CP1 aritmetică și să rezolve exercițiile 8, 9, caiete. -cretă -Evaluare
CP2 10, 11, 12, exercițiile nerezolvate „Într-un exerciţiu se efectuează mai -tabla frontală
CA1 rămânând ca temă pentru acasă. întâi ridicările la putere, înmulţirile şi -Explicația
împărţirile apoi adunările şi -Rezolvarea de
scăderile. Dacă avem paranteze, probleme
ordinea efectuării acestora este:
operaţiile din paranteza rotundă, apoi
pătrată şi la final acoladele, cu
specificarea că în cadrul rezolvării
fiecărei paranteze se respectă ordinea
efectuării operaţiilor.”

7
6. Încheierea activităţii Profesorul face aprecieri asupra Sunt atenţi la explicaţiile
şi anunțarea temei activităţii elevilor şi notează cei mai profesorului şi studiază fişa cu temă.
activi elevi.
pentru acasă. -Evaluare
Se vor sugera soluții pentru
( 3 min ) remedierea greșelilor și recomandări -Conversația frontală
pentru creșterea performanțelor. -Explicația -Evaluare
Se enunță temă pentru acasă : restul
individuală
exercițiilor rămase de pe fișă și
-Evaluare
exercițiile de pe cea de-a doua fisă,
orală
explicând pe scurt cum se vor rezolva.
(Anexa 2)

8
ANEXA 1

Fracții zecimale:
23 Reguli de calcul cu puteri
-simple: 2,3 = 1. am ∙ an = am+n
10
3
-periodice simple:0, (3) = 2. am : an = am-n
9
123−12 3. (am)n = am ∙ n
-periodice mixte:1,2(3) =
90 4. (a ∙ b)n = an ∙ bn
5. am : an = am-n
-- 6. 𝑎0 =1 ; 1𝑛 = 1

Fişă de lucru nr. 1


Recapitulare pentru teză: Fracţii zecimale

1. Comparaţi perechile de numere:


a) 3,2 3,20 d) 9,16 9,15

GC1 b) 17,3 1,73 e) 0,39 0,5


c) 0,0005 0,00005 f) 5,23 4,5227

2. Ordonaţi crescător numerele: 4,3; 4,31; 4,302; 0,43; 43,31; 0,043.


GC1 …………….....................................................................................
3. Ordonați descrescător numerele: 4; 2,71; 2,17; 3,14; 2,495.
…………………………………………………………………….
4. Calculaţi pentru x= 13,25 şi x = 11,04 .Comparaţi rezultatele între ele.
1
+ 14 -12,6
4

3
+3 - 10 +5,07 >10 =10 -0,7
GC2,
4
x dacă
<10
-8,12
13
+
100
5. Calculați folosind operațiile învățate :

GC2
a) 5,8  0,17 = d) 2,1  1000 = g) 56,7 : 100 =
b) 5,87  2 = e) 3,816 : 7,2 = h) 30,5 : 10 =
c) 57,23  10 = f) 0,016 : 0,08 =

6. Efectuați transformările :
a) Transformți în fracții ordinare ireductibile : 0, 75; 1,25; 4,(123) ; 0,(8); 0,5(12).
GC3 42 14 23 37 33
b) Transformați în fracții zecimale : 10
; 100; 4
; 30; 7
.
33
c) Ce zecimală se află pe poziția 2018 a numărului : ?
7

7. Completați spațiile punctate cu răspunsurile corecte:


a) 0,23 este egal cu ................................... .
GC4
9
b) 5,47  5,49 : 5,412 este egal cu ................. .
c) (2,38)3 : (2,34)6 este egal cu .................... .

GC4,
8. Efectuaţi, respectând ordinea efectuării operaţiilor şi a parantezelor:
10  [2,7 + (3,46 + 0,54 – 6:3):0,1] =

GC5 9. a) Media aritmetică a două numere este 0,5. Știind că unul dintre ele este 0,7 , calculate celălalt număr.
b) Media aritmetică a trei numere este egala cu 2,8.Dacă media aritmetică a primelor două este egala cu 3,5 ,aflați cel
de-al treilea număr .

10. Suma dintre dublul și triplul unui număr este 8,5. Calculați numărul.
11. În pauza mare, Andreea a cumpărat pentru colegii ei 7 covrigi și 5 pachete de biscuiți. Se știe că un covrig costă 1,5 lei, iar
GC6 un pachet de biscuiți costă 0,75 lei. Ce rest a primit Andreea dacă a avut o bacnotă de 10 lei și una de 5 lei ?

12. Ana, Marius şi Dan le ajută bunicilor la recoltatul legumelor din grădină. Dacă Ana a recoltat 19,2 kg legume, Marius a
recoltat de trei ori mai mult decât Ana şi Dan cu 27,4 kg mai puţin decât Ana şi Marius la un loc, să se afle câte kg de
legume au cules împreună cei trei copii.

10
ANEXA 2

TEMĂ PENTRU ACASĂ: FRACŢII ZECIMALE

1. Calculați:
a) 0,7 + 3,12 = e) 43,15 : 10= i) 2,3 : 4,5=
b) 5,13 - 3,2= f) 6,25 : 1,25= j) 6,23 10=
c) 3,2 ∙ 2,3= g) 4,35 + 0,41= k) 53 :1000=
d) 0,35 ∙ 100= h) 3,53 - 1,18= l) 55:50=

2. Comparați următoarele fracții zecimale:


a) Dintre numerele 0,0003 si 0,003 mai mare este …
b) Dintre numerele 0,3 si 0,003 mai mic este …

3. Efectuaţi:

1,5  5  2,5  7  5,5  (3250 : 100  30,5) 


 45  2, 23 10  0,3 : 23  9  :10 

4. Scrieţi ca fracţii zecimale, precizând tipul fiecăreia: 7 , 9 ,19 ,120 , 4 , 26 , 4


10 4 6 45 9 25 7
21
5. Scrieţi ca fracţie zecimală şi aflaţi a 2018-a zecimală.
162
6. Transformaţi în fracţii ordinare ireductibile fracţiile zecimale: 3,5; 0,02; 1,(36); 0,39(6); 2,0(3).

7. Calculați utilizând regulile de calcul cu puteri și ordinea efectuării operațiilor :

a) 0,52  0,53  d) 1,5  0,33 


(3,4) 7 : 3,4   0,81 : 0,092 
5
b) e)

c) 1,35 2  f) [5,73 − (1,2  5 − 2,22 )  100]  10 =

8. Media aritmetică a trei numere este 12,7. Calculați cel de-al treilea număr, știind că media aritmetică a primelor două este
14,05.

9. Suma a trei numere este 35,22. Aflați numerele știind că al doilea este de 2,3 ori mai mare decât primul iar al treilea este
cu 1,28 mai mare decat al doilea.

10. Un comerciant a vândut într-o zi 180,350 kg de legume, a doua zi o cantitate de legume cu 12,25 kg mai mică decât în
prima zi, iar a treia zi cu 47,850 kg mai puțin decât în primele două zile la un loc. Ce cantitate de legume a vândut în cele
trei zile ?

11

S-ar putea să vă placă și