Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA LICEUL TEHNOLOGIC ,,ALEXANDRU MACEDONSKI” MELINEŞTI


PROFESOR MORARU VIOLETA NICOLETA
DATA
CLASA: A VII-A
OBIECTUL: ISTORIA MODERNĂ UNIVERSALĂ
TEMA: ŞTIINŢA ŞI TEHNICA ÎN EPOCA MODERNĂ
SCOPURI: INFORMATIV: - informarea elevilor cu cunoştinţe despre desfăşurarea
celui de-al doilea război mondial
FORMATIV: - formarea capacităţii de a utiliza termenii istorici;
- formarea deprinderii de a utiliza cunoştinţe istorice în
contexte noi
- formarea capacităţii de a lucra cu harta
- formarea capacităţii de analiză şi sinteză
AFECTIV
- dezvoltarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi faţă de
ceilalţi
Nivelul iniţial al clasei - clasa se află la nivelul cerut de programa şcolară; elevii
posedă un bagaj de cunoştinţe corespunzătoare vârstei, înţeleg
noţiunile istorice însuşite, dovedesc receptivitate
COMPETENŢE: - utilizarea surselor istorice pentru susţinerea unui punct
de vedere
- utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XIX-
lea, în diferite situaţii de comunicare
TIPUL DE LECŢIE: - dobândire de cunoştinţe
STRATEGIA DIDACTICĂ: METODE: - conversaţia
-
MIJLOACE - imagini
DIDACTICE: - fişe de lucru

ORGANIZARE: - frontală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei
Conţinutul şi metodica desfăşurării lecţiei
Activitatea profesorului Activităţi de învăţare
1.Organizarea  verificarea prezenţei şi pregătirea  elevii pregătesc cele necesare
activităţii materialelor necesare activităţii pentru lecţie
2.  adresează întrebări elevilor referitoare la  răspund la întrebările
Reactualizarea - Unirea Principatelor Române profesorului
cunoştinţelor - Contextul internaţional
- Realizarea Unirii
- Obiective ale românilor în secolul al
XIX-lea
3. Anunţarea  anunţă elevilor tema nouă  notează în caiete
temei  enumeră obiectivele de conţinut
4. Prezentarea  împarte elevilor o fişă de lucru şi cere
noului conţinut acestora să recunoască câteva invenţii  notează în caiete
tehnice ale sec. XIX  analizează informaţiile şi
 explică temenii şi conceptele noi sintetizează idei
 analizează împreună cu elevii impactul
descoperirilor tehnice asupra populaţiei

5. Fixarea  elevii rezolvă testul


cunoştinţelor şi  ajută elevii în rezolvarea testului
realizarea
feed- backului
PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA LICEUL TEHNOLOGIC ,,ALEXANDRU MACEDONSKI” MELINEŞTI


PROFESOR MORARU VIOLETA NICOLETA
DATA
CLASA: A X-A
OBIECTUL: ISTORIA MODERNĂ UNIVERSALĂ
TEMA: CONGRESUL DE LA VIENA(1815)
SCOPURI: INFORMATIV: - informarea elevilor cu cunoştinţe despre desfăşurarea Congresului
de la Viena
FORMATIV: - formarea capacităţii de a utiliza termenii istorici;
- formarea deprinderii de a utiliza cunoştinţe istorice în contexte noi
- formarea capacităţii de a lucra cu harta
- formarea capacităţii de analiză şi sinteză
AFECTIV
- dezvoltarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi
Nivelul iniţial al clasei - clasa se află la nivelul cerut de programa şcolară; elevii posedă un
bagaj de cunoştinţe corespunzătoare vârstei, înţeleg noţiunile istorice
însuşite, dovedesc receptivitate
COMPETENŢE: - recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi
proceselor istorice
- alcătuirea planului de investigaţii, a unui proiect personal sau de grup
utilizând surse diverse
- construirea de afirmaţii pe baza surselor şi formularea de concluzii relative
la sursele istorice
TIPUL DE LECŢIE: - dobândire de cunoştinţe
STRATEGIA DIDACTICĂ: METODE: - conversaţia
- lucrul cu harta
MIJLOACE - imagini
DIDACTICE: - fişe de lucru

ORGANIZARE: - frontală
- pe grupe
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei
Conţinutul şi metodica desfăşurării lecţiei
Activitatea profesorului Activităţi de învăţare
1.Organizarea  verificarea prezenţei şi pregătirea  elevii pregătesc cele necesare
activităţii materialelor necesare activităţii pentru lecţie
2.  profesor distribuie elevilor un test fulger de  răspund la întrebările testului
Reactualizarea 10 minute
cunoştinţelor
3. Anunţarea  anunţă elevilor tema nouă  notează în caiete
temei  enumeră obiectivele de conţinut
4. Prezentarea  distribuie elevilor fişe de lucru şi solicită să
noului conţinut identifice:  notează în caiete
- care au fost principiile care au stat  analizează informaţiile şi
la baza noii ordini europene sintetizează idei
- care au fost modificările aduse de
Congresul de la Viena hărţii Europei
- care a fost scopul înfiinţării Sfintei
Alianţe
 explică termenii şi conceptele noi
 ajută elevii să sintetizeze informaţiile

5. Fixarea  elevii rezolvă testul


cunoştinţelor şi  ajută elevii în rezolvarea testului
realizarea
feed- backului

S-ar putea să vă placă și

  • Europa Creștină În Mileniul I
    Europa Creștină În Mileniul I
    Document2 pagini
    Europa Creștină În Mileniul I
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Ştiinţa Şi Tehnica În Epoca Modernă
    Ştiinţa Şi Tehnica În Epoca Modernă
    Document3 pagini
    Ştiinţa Şi Tehnica În Epoca Modernă
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Cum Devin Cetățean Activ
    Cum Devin Cetățean Activ
    Document1 pagină
    Cum Devin Cetățean Activ
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Primul Război Mondial
    Primul Război Mondial
    Document6 pagini
    Primul Război Mondial
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Europa Şi Asia
    Europa Şi Asia
    Document2 pagini
    Europa Şi Asia
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 9
    Curs 9
    Document4 pagini
    Curs 9
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Cum Devin Cetățean Activ
    Cum Devin Cetățean Activ
    Document2 pagini
    Cum Devin Cetățean Activ
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Formarea Noilor Popoare În Europa
    Formarea Noilor Popoare În Europa
    Document3 pagini
    Formarea Noilor Popoare În Europa
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Clasa A VI
    Clasa A VI
    Document2 pagini
    Clasa A VI
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 12
    Curs 12
    Document4 pagini
    Curs 12
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 12
    Curs 12
    Document3 pagini
    Curs 12
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Clasa A VII
    Clasa A VII
    Document2 pagini
    Clasa A VII
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 12
    Curs 12
    Document4 pagini
    Curs 12
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 13
    Curs 13
    Document7 pagini
    Curs 13
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 6
    Curs 6
    Document5 pagini
    Curs 6
    Violeta Moraru
    100% (1)
  • Curs 5 Sem II
    Curs 5 Sem II
    Document4 pagini
    Curs 5 Sem II
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Cum Devin Cetățean Activ
    Cum Devin Cetățean Activ
    Document2 pagini
    Cum Devin Cetățean Activ
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 6
    Curs 6
    Document3 pagini
    Curs 6
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Curs 6
    Curs 6
    Document3 pagini
    Curs 6
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Vulcanii
    Vulcanii
    Document3 pagini
    Vulcanii
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Conventia ONU
    Conventia ONU
    Document1 pagină
    Conventia ONU
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări
  • Creștinismul
    Creștinismul
    Document1 pagină
    Creștinismul
    Violeta Moraru
    Încă nu există evaluări