Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA 2 )

DATA: 15.03.2016

GRÃDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.4 Barlad

NIVEL: II

EDUCATOARE: Patrichi Ana-Maria

TEMA ANUALÃ: “Când, cum şi de ce se întâmplã?”

TEMA PROIECTULUI: “ Primavara,primavara”

SUBTEMA: “Primavara in gradina”

CATEGORIA ACTIVITATII DE INVATARE: ALA2

TEMA ACTIVITĂŢII: “Zboară la floare”/”Gaseste floarea”

MIJLOC DE REALIZARE: joc de mişcare/joc de atentie


SCOPUL: Dezvoltarea fizică armonioasă; recreerea copiilor şi restabilirea bunei lor
dispoziţii
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să respecte regulile prevăzute de joc;
- să răspundă motric la sarcina dată;
- să participe cu interes la activitate.
- sa execute corect mersul cu mainile intinse.
- sa-si exerseze atentia si memoria vizuala.
- sa-si dezvolte spiritul de observatie si perseverenta

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, jocul
 MATERIALE DIDACTICE: flori din hârtie colorată, bileţele cu pedepse
 FORME DE ORGANIZARE: în grup
BIBLIOGRAFIE:
o Curiculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2008;
o Silvia, d., Daniela, Pâclea, Aurica, C. – Veniţi să ne jucăm, copii!- antologie de jocuri
didactice
ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE ŞI MIJLOACE
PROCEDEE DIDACTICE
1.Moment Se vor lua următoarele măsuri organizatorice:
organizatoric - aerisirea sălii de grupa;
- aranjarea mobilierului;
- pregatirea materialului .
2.Captarea Se va realiza prin prezentarea florilor de hârtie şi a Conversaţia Flori de hârtie Cunoştinţele
atenţiei coşuleţului cu bileţele. Explicaţia Coşuleţ cu bileţele acumulate anterior
Observaţia
3.Anunţarea temei şi a Sunt anunţate tema şi obiectivele, în termeni Conversaţia
obiectivelor accesibili: Zboară la floare- joc de mişcare/ Cauta Explicaţia
floarea- joc de atentie

Descrierea jocului:” Zboara la floare” Conversaţia Flori din hârtie


4. Prezentarea În sala de grupă se vor aşeza pe mochetă flori mai Observarea
conţinutului şi dirijarea puţine cu una decât numărul copiilor. Copiii vor Explicaţia comportamentului
învăţării imita zborul fluturaşilor iar la semnalul “Zboară la Coşuleţ cu bileţele verbal şi nonverbal
floare” aceştia trebuie să se aşeze pe o floare. Demonstraţia al copiilor
Fluturele rămas fără floare va extrage un bileţel pe
care este scrisă o pedeapsă (Să bâzăie ca o albină, să
deseneze o floare). După ce copilul va executa
pedeapsa jocul se va relua.
“Cauta floarea”
Se prezintă floarea, se precizează că trebuie ascuns;
un copil iese afară din sala de grupă în timp ce alt
copil ascunde ghiocelul. La semnalul educatoarei
copilul intră şi începe să caute ghiocelul; copiii îl
dirijează prin cuvintele apă-departe, foc-aproape.
Dacă îl găseşte este aplaudat, iar dacă nu, este ajutat
de colegi să îl descopere. Se repetă jocul de câteva
ori.

Se va executa un joc de probă, apoi se trece la


desfăşurarea jocului propriu-zis.
5.Desfăşurarea La semnalul “Fluturii zboară prin poieniţă”, copiii Jocul Flori din hârtie Redarea de mişcări
activităţii imită zborul fluturilor executând şi diverse mişcări ritmice cu indici
ritmice. Când se aude semnalul “Zboară la floare”, scăzuţi de efort
fluturaşii se vor opri pe o floare. Fluturele care Conversaţia Coşuleţ cu bileţele
rămâne fără floare, va executa pedeapsa de pe
bileţelul ales.
Se va supraveghea modul în care copiii executa Explicaţia
Floare
zborul fluturilor şi mişcările libere pentru a evita
eventualele incidente. Se va asigura ajutor în cazul
în care cineva întâmpină greutăţi în executarea
pedepselor.Dupa terminarea jocului se va juca jocul
de atentie “Cauta floarea”
După terminarea jocului voi face aprecieri colective
6. Încheierea activităţii si individuale asupra modului în care s-au comportat Conversaţia
copiii.

S-ar putea să vă placă și