Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Şcoala “Alexandru D. Ghica”, Olteniţa


DIRIGINTE: Profesor Batistã Mihaela Roxana
CLASA: a V- a B
AN ŞCOLAR: 2010-2011
DATA: 18 ianuarie 2011
DISCIPLINA: Consiliere şi orientare
MODULUL V: Calitatea stilului de viaţã
TEMA LECŢIEI: Cum ne influenţeazã anturajul ?
DURATA: 50 minute
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- Identificarea caracteristicilor relaţiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora.
O2- Să analizeze rolul grupului în formularea şi în realizarea opţiunilor personale

STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE PROCEDURALE
- metode şi procedee: conversaţia,explicaţia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul, jocul de rol
-forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe
RESURSE MATERIALE :cărţile din bibliografie, tabla, creta, caietul de notiţe pentru dirigenţie, fişe de lucru,
cartonaşe tipizate, fişe post-it, coli albe, markere
BIBLIOGRAFIE:
Consiliere educationalã – Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consilier, Adriana Bãban, Editura Cluj-Napoca,
2003

1
Scenariul didactic

Nr. ETAPELE Ob. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


Crt LECŢIEI Op.
timp ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME RESURSE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE DE MATERIA
ORGANIZ LE
ARE
1. Moment -Se consemnează absenţele. - Răspund la întrebări. conversaţia Frontală,
organizatoric -Se verifică existenţa individuală
(2 min) resurselor materiale. şi pe
Exerciţiu de -Elevii îşi scriu numele pe echipe( cole
spargere a cartonaş, deseneazã expresia gii de
gheţii(5 min) cea mai potrivitã a feţei bancă)
pentru starea emoţionalã pe
care o au în acel moment,
scriu o calitate importantă a
personalităţii lor şi îşi prind
cartonaşele în piept.
2. Motivarea “Anturajul te face hoţ, -Elevii citesc cu atenţie
elevilor: anturajul te face cinstit” textele scrise pe tablă şi conversaţia frontală planşa
- sensibiliza- “Tovărăşiile rele strică încearcă o posibilă
rea elevilor obiceiurile bune” caracterizare a noţiunii
- captarea “Spune-mi cu cine te de anturaj
atenţiei împrieteneşti,
(3 minute) ca să-ţi spun cine eşti”
3. Comunicarea O1 -Identificarea rolului pe care -Elevii ascultă cu Expunerea, activitate
obiectivelor îl are anturajul în decizia de a atenţie şi notează tema explicaţia individuală
lecţiei adopta comportamente de în caiete sau desenează, şi cu un
(2 minute) risc ilustrând ideile şi astfel coleg
2
4. Desfăşurarea O1 - Se împarte clasa în două -Elevii se împart în frontală
dezbaterii echipe două grupe
(20 minute) Se alege un elev care va juca Jocul de rol
rolul unui tânăr care se află în
situaţia de a decide dacă îşi
mai face temele (mai învaţã pe grupe
pentru a doua zi) sau nu.
-După ce elevul iese din clasă
se prezintă şi celorlalţi
situaţia şi se cere unui grup
să-şi desemneze 3
reprezentanţi care vor trebui -Trec în cele două Conversaţia
să-şi folosească puterea de coloane argumentele Argumentul
convingere pentru a-l pro şi contra Contraargume
determina pe prietenul lor să ntul
nu îşi mai facã temele şi sã - Exemplifică şi exemplificare
plece cu ei la joacã. motivează a frontal
-Celălalt grup va desemna 3
reprezentanţi care îşi vor
folosi forţa de convingere frontal plansa
pentru a-l determina să îşi
facã temele şi sã lase joaca
pentru mai târziu. -Sunt stimulaţi să se argumentaţia
-Se împarte tabla în două exprime până unde ar
coloane . trebui să meargă
-Care listă este mai presiunea anturajului
cuprinzătoare şi mai
convingătoare?
-Cum credeţi că s-a simţit frontal
colegul vostru pus în situaţia conversaţia
de a face faţă presiunii
grupului?
3
-Se identifică împreună cu - Comentează pe baza exemplul individual
elevii rolul anturajului în unui exemplu concret
luarea deciziilor din viaţa de elev.
-Se dau exemple de mai -Motivează de ce au aprobarea frontal
multe posibilităţi de a face fost/ de ce nu au fost dezaprobarea
faţă presiunii grupului influenţaţi de anturaj
-Li se cere elevilor un activitate Fişe de
O1 exemplu recent din viaţa lor -Notează pe două conversaţia frontală şi lucru
când au fost supuşi presiunii coloane aceşti factori individuală
anturajului.
-Care sunt factorii care te
determină să spui “NU” şi -Completează fişele
când cedezi presiunii
grupului?
-Li se cere elevilor să
completeze nişte fişe cu
propriile păreri despre
argumentele colegilor pentru
a nu ceda presiunii
anturajului
5. Obţinerea -Se pune in evidentă cât este -Comentează rolul conversaţia frontală
performanţei de important să spui NU anturajului în viaţa lor
(10 minute) -Dau exemple de exemplul individuală
influenţe pozitive ale
anturajului
7. Concluzii O2 -Credeţi că atunci când veţi -Comentează pe conversaţia frontală
(5 minute) mai fi puşi în faţa unei astfel această tema
Fixarea de situaţii veţi putea să
noţiunilor spuneţi NU?
8. Evaluare O2 -Analizează dacă în urma -Completează o fişă de individuală Fişe
(3 minute) acestei activităţi didactice, evaluare Post-it
elevii au învăţat să-şi aleagă
4
anturajul Citesc o strofã din
-Scrieţi un adjectiv care să poeziile „Dacã” şi
descrie ora de dirigenţie de „Anti-dacã”
azi (post-it)

S-ar putea să vă placă și