Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Scoala Gimnaziala Ciurea-Structura nr . 1 Picioru-Lupului


Prof. Inv. Primar: Lozba Alexandra
DATA:22 mai 2019 DATA: 22 mai 2019
PROPUNATOR: inv.Lozba Alexandra PROPUNATOR: inv.Lozba Alexandra
CLASA: a-II-a CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ARIA CURRICULARĂ: Limba si comunicare
DISCIPLINA:Matematica si explorarea mediului DISCIPLINA:Comunicare in limba romana
SUBIECTUL LECŢIEI: Recapitularea unitatii de invatare ,, SUBIECTUL LECŢIEI: Somnoroase pasarele de Mihai Eminescu
Copilaria cea ma frumoasa varsta” TIPUL LECTIEI: predare=invatare
TIPUL DE LECŢIE: recapitulare si sitematizare SCOPUL LECŢIEI:
SCOPUL LECTIEI: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi înţelegere a textului;
Recapitularea cunostintelor dobandite despre unitatile de masura. dezvoltarea vocabularului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să utilezeze un vocabular matematic adecvat. O 1- să citească corect, coerent, fluent, expresiv, în ritm propriu un text
O2 - să cunoască unităţile de măsură pentru: lungime, capacitatea necunoscut;
vaselor, masa corpurilor, timp ; O 2 - să utilizeze cuvintele explicate în enunţuri noi;
O3- să compare lungimi, capacități ale vaselor, mase ale corpurilor O 3 - să găsească însuşiri pentru cuvinte date;
utilizând semnele: <, >, =; O 4 - să formuleze răspunsuri corecte şi complete referitoare la conţinutul
O 4 - să rezolve exercitii diverse textului;
O 5 -să reprezinte prin desen elemente din poezie ;
O 6 - să se exprime corect în răspunsurile pe care le dau;
O 7 – să coloreze fişa
Strategia didactica: Strategia didactica:
a) METODE ŞI PROCEDEE- explicaţia;: conversaţia euristică,
a) METODE ŞI PROCEDEE- exerciţiul, problematizarea,
discuţia colectivă;Metoda fonetică analitico-sintetică, observarea
conversaţia, explicaţia, demonstraţia, algoritmizarea, munca
dirijată, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic,
independentă
diverse procedee de citire (selective, în lanţ, în şoaptă), munca în
b) FORME DE ORGANIZARE echipă.
b) FORME DE ORGANIZARE
 Individual
 Individual
 Frontala
 Frontala
 In perechi
 In perechi
c) RESURSE:
c( RESURSE:
 Temporale: 45 minute
 Temporale: 45 minute
 Spatiale: sala de clasă
 Spatiale: sala de clasă
 Umane: 8 elevi
 Umane: 4 elevi
 Materiale:, fişe de muncă independentă , planşe suport,
manuale, , markere, coli, ilustraţii,  Materiale : tabla, creioane colorate, manual, caiet, marker
Bibliografie: Bibliografie:
1. Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Vasilescu
1. : „Curriculum Naţional”, EDP, Bucureşti 2005
Eugenia, Popescu Ion, editura Aramis, Bucureşti 2005
2. Matematică-manual pentru clasa a II-a”- Şt.Pacearcă, M. Mogoş,
2. Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar,
Ed.Aramis, 2005
Ţerdean Ioan, Editura Corint, Bucureţti, 2007

Continutul instructiv-educativ Strategia Continutul instructiv-educativ Strategia didactica
didactica
1. Moment organizatoric - 2 1) Moment organizatoric - 2
minute minute
Voi asigura un climat corespunzator unei bune Voi asigura un climat corespunzator
desfasurari a orei de matematica si explorarea pentru buna desfasurare a lectiei de
mediului.Voi pregati materialul didactic. comunicare in limba romana.

2. Captarea atentiei - 3 minute Cartonase


(2 minute)
Conversatia
Frontal
Pe catedră voi avea 4 cartonaşe cu calificative:
Conversatia 2) Reactualizarea
Insuficient, Suficient, Bine, Foarte Bine.
cunostintelor dobandite
Vom purta discuţii despre prezenţa lor pe catedră anterior -5 minute Munca independenta
şi despre importanţa lor. Se verifica tema cantitativ Auxiliar
Reactualizarea literelor Alfabetului

3. Anuntarea subiectului lectiei si Rezolvarea ex 3 din auxiliar pag 233.


Anexa 1
a obiectivelor operationale - 1 Conversatia

minut 3) Captarea atentiei - 3


Le spun elevilor ca in aceasta ora vom recapitula minute
Se pun întrebări legate de anotimpul
unitatile de masura pentru lungime, masa,
capacitate, valoare si timp. primăvara și de păsările călătoare. Conversatia

4) Anuntarea subiectului
lectiei si a obiectivelor Explicatia

4. Recapitularea cunostintelor - operationale - 2 minute


Anunt elevii ca pasarile care nu pleaca de
30 minute
Munca individuala la noidin tara toamna sunt pasarelele.
Rezolvarea unei fise de lucru cu exercitii diverse. Fisa de lucru
Astazi la ora ora de comunicare vom citi
Exercitiu
Unele exercitii vor fi rezolvate frontal, altele
Problematizarea si vom discuta despre poezia Somnoroase
individual iar apoi verificate frontal. Anexa 1
pasarele de Mihai Eminescu.

5. Obtinerea performantei - 5
In perechi 5) Dirijarea invatarii - 20
minute Exercitiu
minute Citirea model
Elevii vor rezolva un exercitiu in perechi. Apoi
 Se face lectura model a textului.
se va face frontal verificarea acestuia.
Fiecare preche va avea exercitii diferite. Metoda fonetico-analitica-
 Se numeste câte un elev să citească sintetica
Anexa 2
câte un vers.
Conversatia ,Munca cu
manualul,
 Propun un joc: “Continuă tu!” în
6. Asigurarea retentiei si a
transferului- 2 minute care copiii numiţi vor recita poezia
Joc didactic
de unde a rămas copilul solicitat
înaintea lui. Explic regulile jocului.
Aprecieri frontale si individuale privind
 Se scrie pe caiet data, titlul si autorul
rezolvarea sarcinilor primite.
textului. Exercitiul
Tema pentru acasa.

 Se aprofundează informaţiile
esenţiale despre textul studiat:
 Cum se numeşte textul pe care l-
ați citit astăzi?
Conversatia
 Cine este autorul? Frontal
 Ce moment al zilei este prezentat în
poezie?
 Ce se întâmplă cu natura în orele
serii?
 Se explică cuvintele și expresiile
necunoscute:
( trestii-stuf, feerie- priveliște nespus de
frumoasă, armonie-înțelegere, a suspina-
a ofta).
6) Fixarea cunostintelor
Munca independenta
asimilate anterior - 10 Exercitiu
Individual
minute
Elevii vor alcatui enunturi cu cuvintele si
expresiile nou invatate.

7) Obtinerea performantei-
Fisa de lucru
3 minute In perechi
exercitiu
Elevii vor rezolva o fisa cu 3 exercitii.
Anexa 2

8) Asigurarea retentiei si a
transferului - 2 minute
Aprecieri frontale si individuale privind
lectia de zi.
Tema pentru acasa.

S-ar putea să vă placă și