Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”, București Disciplina Chitară Clasică

Profesor: Antonesei Mădălin Data 14.06.2017

PROIECT DIDACTIC

Subiectul lectiei: .

a. Studii: Matteo Carcassi op.60 nr 10


b. Repertoriu: Joaqim Malats – Serenata espanola, Domenico Scarlatti – Sonata K 322

Tipul de lectie:

Consolidarea cunostintelor priceperilor si deprinderilor.

Durata lecției: 50 minute


Obiective:

a. cadru:
1 dezvoltarea aptitudinilor și capacităților tehnice și interpretative
2 cultivarea sensibilității și întelegerea culturii muzicale
3 Să-și formeze deprinderile elementare care stau la baza modurilor de atac (legato, non- legato staccato etc.)
4 Să-și însușească poziția corectă la instrument

b. de referinta
1. Să realizeze precizia ritmică solicitată de textul muzical
2. Să realizeze diversitatea dinamică solicitată de textul muzical
3. Să realizeze precizia melodică solicitată de textul muzical
4. Să înțeleagă conceptul de formă și să-l aplice în cadrul actului interpretativ

c. operationale:
1. Perfecționarea programului chitaristic în vederea susținerii examenului de final de an
2. Rezolvarea problemelor interpretative ce se impun în contextul lecției date
3. Rezolvarea problemelor de tehnică apărute în această oră

Principii didactice utilizate: accesibilitate, intuiție, sistematizarea cunoștințelor.

Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul


Evenimentul Didactic Durata Activitatea de predare-învatare Metode
Acțiunea profesorului Acțiunea elevului
I. Momentul Momentul organizatoric Acordarea instrumentului
introductiv Captarea atentiei elevului si enuntarea 1-2’ Profesorul face cunoștință Elevul face cunoștință Conversatie
obiectivelor cu elevul cu profesorul
II. a. Studiu 1. Obținerea performanței Profesorul îi vorbește Ascultă și înțelege
Conținutul elevului despre
lecției compozitor(date biografice, Explicaţia,
perioada) apoi îi explică ce Conversaţia,
7’ trebuie să urmărească atunci Demonstraţia,
când cântă acest studiu. Observarea
2. Obiectivele și Îi este explicat elevului Ascultă și întelege Comparare
organizarea studiului faptul că pe parcursul
individiual + feed- back studiului trebuie să
urmărească cu atenție
discursul melodic construit
pe intervalele de terțe
precum și realizarea corectă
a legato-urilor. Elevului i se
va spune că trebuie să
studieze cu metronomul de
la rar la repede și că trebuie
să fie atent la precizia
ritmică a legato-ului și din
cauza faptului că nu sunt
executate cu aceleași
grupuri de degete. De
asemenea i se va spune că
trebuie să respecte
indicațiile dinamice din
partitură și îi este explicată
importanța relațiilor
consonanță – disonanță între
acorduri.
b. Repertoriu 1. Obținerea performanței Profesorul îi prezintă date Ascultă și înțelege
biografice despre autor. Explicaţia,
Conversaţia,
2. Obiectivele și 8-9’ Elevului ii este explicata Ascultă și întelege Demonstraţia,
organizarea studiului forma lucrarii în mare, Observarea
individual + feed-back Domenico Scarlatti – Comparare
Sonata K 322, sonată barocă
fără dezvoltare, AB. Îi sunt
indicate secțiunile în care se
împarte piesa. Elevului îi
este explicat faptul că
trebuie să studieze piesa pe
fraze, să facă diferențe de
dinamică. I se aduce la
cunoștință faptul că
frazarea trebuie realizată și
în funție de construcția
armonică. Îi este explicat că
piesa este scrisă original
pentru clavecin și că fiind o
transcripție multe din
elemente ca trilurile sunt
mai dificil de reprodus pe
chitară iar pentru a produce
o sonoritate asemănătoare
cu clavecinul ar fi indicat să
le facă în dublă coardă.

c. Repertoriu 1. Obtinerea performanței Joaqim Malats – Serenata Ascultă și înțelege


Espanola. Profesorul îi
prezintă câteva date
8-9’ biografice despre autor.
2. Obiectivele și Profesorul îi explică Ascultă și înțelege
organizarea studiului elevului ce este serenada
individual +feed-back pentru a-l ajuta la
interpretare. Îi este explicat
că la origine serenada era o
piesă vocală acompaniată de
lăută și de aceea este indicat
să folosească multe rubato-
uri pentru a da impresia că
linia melodică este căntată
cu vocea. Culoarea
sunetului trebuie să fie una
caldă. Pasajele de game
trebuie executate în
apoyando.

III. a. Evaluarea: Profesorul înncurajează Ascultă și


Momentul 1. Desfășurarea lecției elevul, și il motiveaza conștientizează
Concluziv pentru a îmbunătăti
2-3’ performanțele obtinuțe. Explicația

S-ar putea să vă placă și