Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN de LECTIE

OBIECT:Stiinte ale naturii DATA:28 III .2007 CLASA:a III-a A

UNITATEA DE INVATARE:Transformari ale corpurilor si ale materialelor

TEMA: Soarele-sursa de transformari in natura_ANOTIMPURILE

SCOPUL LECTIEI:Intelegerea fenomenului de formare a anotimpurilor,ca urmare a miscarii de


revolutie a PAMANTULUI in jurul SOARELUI

INST.Beschea Marilena

OBIECTIVE:
O1.-Sa inteleaga ca planeta PAMANT se roteste in jurul SOARELUI, in timp de 1 an si ca urmare au loc
schimbari in natura,privind temperatura aerului,precipitatii,vremea,activitatea fiintelor;.
O2-Sa denumeasca anotimpurile cunoscute si caracteristicele fiecaruia ;
O3-Sa stabileasca legatura intre anotimpuri si viata de pe PAMANT(adaptari la mediu ale
omului,plantelor,vietuitoarelor)
O4-sa cunoasca ce este temperatura si cu ce instrument se masoara
O4.-Sa citeasca temperatura aerului indicata de termometrul de camera,de exterior
O5.--Sa selecteze informatii de baza din surse bibliografice si materialele propuse,din bagajul si experienta
personala de viata,,din activitatea practica propusa ,integrandu-le in sistemul lor de cunostinte;

STRATEGII DIDACTICE

METODE-„”Brainstormingul”Ganditi/lucrati in perechi/comunicati”,(activitate individuala si in


perechi,” „Ciorchinele”,Mozaicul de baza”,activitate practica de masurare a temperaturii
aerului,problematizarea

MATERIALE:,globul didactic, plansa didactica care reprezinta momentele zilei,termometre,bagajul lor


de cunostinte referitoare la anotimpuri(,din surse diferite-
emisiuniTV,ziare,reviste,internet,atlase,colectii-,texte literare cunoscute, adecvate.,rebusuri cu cele patru
anotimpuri

LECTIA PROPRIU-ZISA:

1.Evocare : -prin metoda „Brainstorming”,


- li se cere sa prezinte in scris ceea ce stiu ei despre ANOTIMPURI(Cuvant „nucleu”)
-citesc partenerului de banca cele scrise, ascultandu-l la randu-i pe acesta;
-impreuna comunica cunostintele amandurora ,dupa expirarea timpului acordat.

2.Realizarea sensului-a.se aduna informatiile copiilor si se incepe realizarea ciorchinelui colectiv prin
completarea primelor 2 coloane ale tabelului :”STIU/.VREAU SA STIU/AM INVATAT”
3. -Predarea reciproca-Mozaicul de baza:-se imparte clasa in 4 grupuri a 4 elevi(grupuri casa)
-se repartizeaza materialul de lucru diferit fiecarui elev din grupul casa;astfel
1 .primeste informatii si i se cer informatii despre PRIMAVARA
2 .primeste informatii si i se cer informatii despre VARA
3 .primeste informatii si i se cer informatii despre TOAMNA
4. primeste informatii si i se cer informatii despre IARNA
-se fac grupuri de experti :Nr. 1.vor selecta,sintetiza,sistematiza cunostintele despre PRIMAVARA
Nr. 2-vor selecta,sistematiza,sintetiza cunostintele despre VARA
Nr. 3.-vor selecta,sistematiza cunostintele despre TOAMNA
Nr 4-vor selecta,sistematiza cunostintele despre IARNA.
-expertii gandesc,citesc,selecteaza din materiale si bagajul lor de cunostinte,,observa,noteaza,rezolva, in
comun;
-expertii revin la grupurile casa si comunica tot ce au aflat ;fiecare membru al grupului casa isi va prezenta
informatiile obtinute;raspundere individuala si de grup-elevii vor demonstra ce au invatat completand un
TEST : A)Cele.....4....... anotimpuri se succed pe parcursul unui.....an.........
B)Ele se formeaza prin miscarea de ....... .revolutie....................a Pamantului.
C)..Starea de incalzire a corpurilor se numeste......temperatura..............................
D).Temperatura se masoara cu ajutorul ....termometrului..................................

Evaluare:FB(A1,2,bB,C,D) B.(A1.2,B/C,D) S..(A1/2,D)

3.Reflectia-completarea individuala a. ultimei coloane a tabelului initial:AM INVATAT.


-completarea ciorchinelui finalizat;

4.Extensia-realizarea unui portofoliu cu imagini,stiri,informatii noi ,desene,experimente personale cu


rezultate observabile despre ANOTIMPUL _PRIMAVARA (Calendarul naturii pe o saptamana-
vremea,temperatura,precipitatii,durata zilei,schimbari in natura observabile/plante,insecte,pasari-
activitatea omului).
5.Reflectii despre reusita lectiei:-daca s-a lucrat activ,constient,cu responsabilitate,daca s-a colabo-
rat,cooperat.
-se fac aprecieri si se acorda calificative( frontal)
-se vor comunica rezultatele la testul formativ

GRUPURI CASA:I.1.Lacatus
2.Speianu A
3.Sita C.
4.Muscalagiu G..

II.1.Golea C.
2.Margarit M.
3.Maruntis A.
4.Ion A.

III.1.Negoita M.
2.Mahu M.
3.Andronache L.
4.Manescu L.

IV.1.Durac M.
2.Cheaga A.
3.Popescu C.
4.Radu C..
STIATI CA?

PAMANTUL ARE FORMA ROTUNDA,USOR TURTITA LA CAPETE.(Aristotel a fost primul care


a afirmat acest lucru,cercetat si dovedit mai tarziu).

PAMANTUL SE MISCA! AU CERCETAT SAVANTII(Nicolaus Copernic ,Galileo Galilei)


NOI NU SIMTIM ACEASTA MISCARE....”SI TOTUSI SE MISCA”spunea Galileo Galilei”
ACEASTA MISCARE ESTE FOARTE IMPORTANTA PENTRU VIATA.

PAMANTUL PRIMESTE LUMINA SI CALDURA DE LA SOARE.


PAMANTUL SE ROTESTE IN JURUL AXEI SALE IN TIMP DE 24 ORE.
PRIN MISCAREA DE ROTATIE SE FORMEAZA ZIUA SI NOAPTEA.
La POLI ziua si noaptea dureaza cate 6 luni fiecare!

LOCUL PE CER DE UNDE RASARE SOARELE SE NUMESTE RASARIT,APUNE LA APUS.

TOT INVARTINDU-SE IN JURUL SAU ,PAMANTUL SE ROTESTE SI IN JURUL SOARELUI


.IN 365 DE ZILE (UN AN) SI 6 ORE,ORE CARE LA 4 ANI FORMEAZA INCA O ZI -366 ZILE;IN
ACEL AN_BISECT LUNA FEB RUARIE ARE 29 DE ZILE,IN REST 28.

ANOTIMPURILE SE FORMEAZA PRIN MISCAREA DE REVOLUTIE A PAMANTULUI.

.
PAMANTUL , IN MISCAREA SA IN JURUL SOARELUI ,NU ESTE TOT TIMPUL LA ACEEASI
DISTANTA FATA DE SOARE SI DECI NU PRIMESTE LA FEL ACEEASI CANTITATE DE
LUMINA SI CALDURA,ASA APAR ANOTIMPURILE.

PAMANTUL ESTE IMPARTIT IN ZONE;NU SUNT ANOTIMPURI PESTE TOT:zone cu 2


anotimpuri,unul rece,unul cald,sau unul ploios,altul secetos.

TEMPERATURA ESTE STAREA DE INCALZIRE A CORPURILOR.


ACEASTA SE MASOARA CU TERMOMETRUL.

LUNILE ANULUI SE MAI NUMESC: SEPTEMBRIE- „RAPCIUNE”


OCTOMBRIE-„ BRUMAREL”
NOIEMBRIE- „BRUMAR”
DECEMBRIE- „ UNDREA”
IANUARIE-„ GERAR”
FEBRUARIE „FAURAR”
MARTIE „MARTISOR”
APRILIE „PRIER”
MAI-„ FLORAR”
IUNIE „CIRESAR”
IULIE „CUPTOR”
AUGUST „GUSTAR”
CARE SUNT LUNILE ANOTIMPULUI LA CARE VA GANDITI?

CUM ESTE VREMEA IN ACEST ANOTIMP?(TEMPERATURA,PRECIPITATIILE,VANTUL)

CE ATI OBSERVAT SI CE STITI CA FAC PLANTELE,ANIMALELE SI OMUL IN ACEST


ANOTIMP?

DACA VA PLACE ACEST ANOTIMP, REZOLVATI REBUSUL !Sper sa va captiveze!Succes!

DACA VRETI SA STITI MAI MULTE, CITITI MATRIALUL OFERIT!

TINETI MINTE:

PAMANTUL ESTE MINUNAT SI ASA TREBUIE PASTRAT !

IUBITI TOT CE VA-NCONJOARA :AER,APA,SOL,SOARE,PLANTE ,ANIMALE SI..NU IN


ULTIMUL RAND, OAMENII.,SEMENII VOSTRI,DIN ORICE COLT AL PLANETEI AR FI!

OAMENII DE ARTA AU IUBIT SI AU „CANTAT” NATURA,PAMANTUL,FRUMUSETEA SI


BOGATIA LUI ,CU PANA,CU PENELUL,CU ARCUSUL!

CITITI,COPII,ASCULTATI SI PRIVITI! SI.........PASTRATI!!!!

S-ar putea să vă placă și