Sunteți pe pagina 1din 5

Prof.înv.

preșc: Adam Oana


Grădinița cu P.P. ”Lizuca” Bacău -structură a Școlii Gimnaziale ”Ion Creangă” Bacău

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Tema anuală: ” Cum este,a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema proiectului tematic:” Au fost și sunt în jurul nostru… ”
Tema săptămânii : „În lumea necuvântătoarelor”
Tema zilei:” O zi printre animale!”
Domeniul experienţial: Domeniul Estetic Creativ
Categoria de activitatea: Educaţie plastică
Capitol: Prelucrarea formei spontane
Tema: Adăugarea unor elemente de limbaj plastic (linii, puncte),
pentru a obține imaginea unui obiect sau ființe
Subiect ludic:”Pisica”
Tipul de activitate : Formare de deprinderi şi priceperi
Forme de desfăşurare : Frontală, individuală

Obiective de referinţă: Formarea deprinderii şi priceperii de a prelucra forma


spontană, prin adăugarea unor elemente de limbaj plastic (linii, puncte), pentru a
obține imaginea unui obiect sau ființe, aplicând cunoştinţe de teoria culorilor şi
elemente de limbaj plastic, însușite intuitiv .

Obiective operaţionale :

a) Principale:

O1- să perceapă materialele cu care vor lucra;


O2- să identifice modelul prezentat;
O3- să denumească părțile componente ale corpului unei pisici: cap (doi ochi, un bot
format din nas și gură cu mustăți, două urechi), trunchiul care se termină cu o coadă,
picioare (lăbuțe) care se termină cu niște gheare ascuțite ;
Prof.înv.preșc: Adam Oana
Grădinița cu P.P. ”Lizuca” Bacău -structură a Școlii Gimnaziale ”Ion Creangă” Bacău
O4- să perceapă corect etapele de realizare a temei: pata de culoare;
O5 -să respecte în realizarea temei etapele de ordine a deprinderii;
O6– să aprecieze critic propria lucrare şi cea a colegilor raportată la model;
O7-să respecte ordinea şi acurateţea;

b) Adiacente
O8- să coopereze, manifestând spirit de echipă, de competiţie, fair-play;
O9- să manifeste stări afective:bucurie,dragoste,prietenie pentru cei din jur ;
O10- să participe cu interes la activităţile propuse.

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, turul galeriei.


Mijloace didactice: carton, pensule, acuarele, Cd -uri, casetofon, tablou,imagine cu
pisica.
Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, aprecieri verbale, verificare
orală, examinare prin proba practică,analiza,sinteza.
Material bibliografic:

 M.Mătăsaru,M.Chiriloaie,C. Nedelcu,V. Pricopoaie,LMătăsaru-“Proiectarea


Didactică În Învăţământul Preşcolar”.,Editura Casei Corpului Didactic
Bacău,2008
 Maria Mătăsaru-“Secrete Metodice În Didactica Preşcolară.”,Editura Casei
Corpului Didactic Bacău,2008.
 Cioflica, S.M., “Proiecte tematice orientative”, Ed. Tehno-Art, Bucureşti,
2003
 XXX, ”Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”,
Ediţia a II-a, fac un proiect Bucureşti, 2008
 XXX, “Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani ”, M.E.C.I.,
Bucureşti, 2008
 Resurse umane: grupa formată din 28 de copii,cu vârste între 4 si 5 ani
cu dezvoltare psihointelectuală normală.
Prof.înv.preșc: Adam Oana
Grădinița cu P.P. ”Lizuca” Bacău -structură a Școlii Gimnaziale ”Ion Creangă” Bacău

EVENIMENTELE OB. UNITĂŢI DE CONŢINUT METODE EVALU-


INSTRUIRII (sarcini de învăţare) DIDACTICE AREA

Captarea atenţiei Se va realiza prin intuirea materialului ca


element surpriză:o expoziţie în care ei trebuie Observarea
sa-şi afişeze tablourile. Explicaţia

Enunţarea scopului Se va anunţa tema şi subiectul ludic: Pata de Conversaţia


şi a obiectivelor culoare:”Pisica”.
Se enunţă obiectivele urmărite în cuvinte
accesibile.
Explicaţia
Prezentarea Se va prezenta modelul educatoarei şi o pisică Conversaţia
conţinutului O1 jucărie,se va analiza, mai întâi părțile
componente: cap, gât,trunchi, picioare, coadă,
apoi însușirile acestora, și anume:
forma și dimensiunile capului
O2 (rotund,mic)-la cap are doi ochi Demonstraţia
rotunzi,mici,culoarea albastru, apoi un bot
O3 rotund cu mustăți lungi,subțiri ,negre, și două Aplicare
urechi în formă de triunghi ,mici și maro;
trunchiul(oval,mare),picioarele Explicaţia
(lungi și subțiri),coada(lungă și subțire); apoi
culoarea(capul,trunchiul,picioarele,coada au
culoarea maro); criteriul numeric(are un cap,
un trunchi, patru picioare,o coadă), după care
așezarea lor unele față de altele și față de
foaia de hârtie.

O4 Se va explica şi demonstra etapele de


realizare a temei: Aprecieri
1.Se va picta capul,apoi trunchiul care se verbale
termină cu o coadă și patru picioare, folosind Conversaţia
linia și pata de culoare.
2.Se va picta prima dată capul (doi ochi
rotunzi, un bot format din nas și gură sub
formă de triunghi cu mustăți, două urechi-
triunghi), folosind linia şi pata de culoare. Chestiona-
3.Se va trece apoi la pictarea trunchiului ,care re verbală
se termină cu o coadă lungă și subțire,în
partea de jos a cartonului pe mijloc, folosind
linia şi pata de culoare.
3.Se va trece la pictarea celor patru picioare,
folosind linia.
Prof.înv.preșc: Adam Oana
Grădinița cu P.P. ”Lizuca” Bacău -structură a Școlii Gimnaziale ”Ion Creangă” Bacău
Dirijarea învăţării Se vor efectua exerciţii de încălzire a Exerciţiul Aplicare
muşchilor mâinii:ninge, morişca,mişcăm
O5 degeţelele,închidem şi deschidem pumnii,ne
spălăm pe mâini,ne stropim cu apă,ne ştergem Conversaţia
pe mâini etc.

Obţinerea Se va cere să respecte anumite criterii de


performanţei lucru:
-centrarea în pagină;
-respectarea proporţiei dintre elemente; Exercițiul
-îmbinarea corectă a capului cu
trunchiul,coada și picioarele ;
-neapăsarea cu pensonul pe lucrare;
-înmuierea pensonului în puţină apă şi multă
culoare;
-ordinea şi acurateţea lucrării.

Se va cere şi urmărirea modelului pentru


redarea corectă a temei.
Se va realiza prin îmbinarea corectă a
elementelor componente ale lucrării şi se va
finaliza.

Feed-back Se va solicita verbalizarea acţiunilor în Aprecieri


terminologia educaţiei plastice. verbale
O7 Se vor pune 1-2 copii să enumere etapele de
O8 execuţie în ordinea operaţiei de deprindere.
Se va executa lucrarea individual,sub Conversaţia
îndrumarea educatoarei.

Evaluarea Se vor aşeza lucrările lor la expoziţie . Conversaţia Evaluarea


Se va face turul expoziţiei şi se vor face orală
O6
aprecieri generale asupra modului de lucru al Turul galeriei Examinare
O9 lor şi al colegilor. prin
Se vor stabili criteriile de performanţă în analiza
evaluare: produselor
-centrarea în pagină; activităţii
-îmbinarea corectă a elementelor componente
ale lucrării,
-ordinea şi acurateţea lucrării.
Se va evidenţia gradul de participare la
activitate şi se vor acorda stimulente.
O7 Raportarea rezultatelor la obiectivele
O10 urmărite.
Prof.înv.preșc: Adam Oana
Grădinița cu P.P. ”Lizuca” Bacău -structură a Școlii Gimnaziale ”Ion Creangă” Bacău
Retenţie şi transfer Se concretizează în întrebarea: Aprecieri
-Ce am pictat noi astăzi şi cum? Conversaţia verbale
-Ce vom mai putea noi picta utilizând pata
de culoare (ursul, vulpea, câinele, etc.) şi
cum?

S-ar putea să vă placă și