Sunteți pe pagina 1din 4

Colegiul Tehnic “Petru Poni” Oneşti

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.05.2017
Clasa: a XI-a A
Numele profesorului: Cismaşu Natalia
Obiectul: Analiză matematică;
Unitatea de învăţare: Studiul funcţiilor cu ajutorul derivatelor
Titlul lecţiei: Test-Rolul derivatelor în studiul funcţiilor
Tipul lecţiei: evaluare;
SCOPUL LECȚIEI:
 Evaluarea nivelului de însusire a cunoştintelor legate de rolul derivatelor în studiul
functiilor
Competenţe de evaluat
În ce măsură elevul este capabil de:
1. Caracterizarea unor funcţii utilizând reprez geometrica a unor cazuri particulare;
2. Interpretarea unor proprietăţi ale funcţiilor cu ajutorul reprezentărilor grafice;
3. Aplicarea unor algoritmi specifici calculului diferenţial în rezolvarea unor probleme;
4. Exprimarea cu ajutorul noţiunilor de limită, a unor proprietăţi cantitative şi calitative ale
unei funcţii;
5. Utilizarea reprezentării grafice a unei funcţii pentru verificarea unor rezultate şipentru
identificarea unor proprietăţi;
6. Determinarea unor optimuri situaţionaleprin aplicarea calculului diferenţial înprobleme
practice.
Resurse:
 Procedurale :
 Metode didactice: conversaţia, explicatia;
 Mijloace materiale:fişa de evaluare.
 Forme de organizare: frontal, individual;
 Forme de evaluare: test docimologic
 Tipuri de itemi: intrebări structurate, itemi de completare, itemi cu alegere multiplă.
 Umane: 17 elevi
 Temporale: 50 min
 Spatiale: sala de clasă
 Bibliografie: programa şcolară, planificarea, manual matematică clasa a XI-a,
-Culegeri: M.Burtea -Matematică M2 clasa a XI-a, ed. Campion
L. Dragomir -Probleme de matematică pentru clasa a XI-a, ed. Paralela 45
-Metodică: Gh. Neagu -Teme alese de metodica predării matematicii, ed. Plumb

Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric(5 min) Frontal
-Se asigură linistea si disciplina în vederea unei bune desfăsurări a activităţii. Se notează
absenţele. Elevii îsi pregătesc materialele necesare lecţiei (o foaie de hârtie pentru a le
folosi drept ciornă, instrumente pentru scris)
2. Dirijarea evaluării:
- Se realizează o scurtă recapitulare a noţiunilor teoretice(5 min)
-Elevii primesc fisele de test.
-Profesorul le citeşte elevilor subiectele lucrării. Le explică cerințele şi răspunde la
eventualele neclarităţi.
-Elevii rezolvă subiectele(35 min)
-După terminarea timpului alocat testării se strâng lucrările
3. Tema pentru acasă: (5 min)
-Fişă cu 2 subiecte III, tip bacalaureat.
Test - Rolul derivatelor în studiul funcţiilor

Se acordă 1 punct din oficiu. Pentru fiecare subiect reyolvat corect se acordă 1,5 puncte. Timp
de lucru 35 min.
I. Completaţi următoarele enunţuri pentru a obţine propoziţii adevărate:
1. Funcţia 𝑓: ℝ → ℝ cu 𝑓(𝑥) = 𝑥 3 − 27𝑥 este descrescătoare pentru 𝑥𝜖 … … ….
2. Funcţia 𝑓: ℝ → ℝ cu 𝑓(𝑥) = 𝑥 4 − 2𝑥 3 + 7𝑥 + 11 este concavă pe intervalul...........
II. Alegeţi răspunsul corect :
1. Funcţia 𝑓: ℝ → ℝ cu derivata 𝑓 ′ (𝑥) = (𝑥 − 2)4 (𝑥 − 1). Atunci punctele de extrem
ale funcţiei sunt:
A. 𝑥 = 1 punct de minim ; B. 𝑥 = 1 punct de maxim ; C. 𝑥 = 2 punct de minim
2. Funcţia 𝑓: ℝ → ℝ cu 𝑓(𝑥) = 𝑥 3 − 6𝑥 + 2. Atunci punctul de inflexiune al graficului
are coordonatele:
A. (0; 0) B. (2; 0) C. (0; 2)
III. Scrieţi rezolvările complete pe spaţiul liber:
Funcţia 𝑓: ℝ → ℝ cu 𝑓(𝑥) = 𝑥 3 − 3𝑥 2 + 1.
a) Determinaţi punctele de extrem local ale funcţiei.
b) Să se determine intervalele de convexitate/ concavitate ale funcţiei 𝑓 şi punctele
de inflexiune.

Barem de corectare şi notare

I II
1. 2. 1. 2.
(-3;3) (0;1) A C
1,5 p 1,5 p 1,5 p 1,5 p
III
a) 𝑓 ′ (𝑥) = 3𝑥 2 − 6𝑥 0,3p
𝑓 ′ (𝑥) = 0 0,1p
3𝑥(𝑥 − 2) = 0 ⇒ 𝑥1 = 0 ş𝑖 𝑥2 = 2 0,3p
𝑓(0) = 1 ş𝑖 𝑓(2) = −3 0,2p
𝑇𝑎𝑏𝑒𝑙𝑢𝑙 𝑑𝑒 𝑠𝑒𝑚𝑛 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑓’ ş𝑖 𝑑𝑒 𝑚𝑜𝑛𝑜𝑡𝑜𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑓 0,4p
𝐴(0,1) − 𝑝𝑢𝑛𝑐𝑡 𝑑𝑒 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚 𝑙𝑜𝑐𝑎𝑙 0,1p
𝐵(2, −3) − 𝑝𝑢𝑛𝑐𝑡 𝑑𝑒 𝑚𝑖𝑛𝑖𝑚 𝑙𝑜𝑐𝑎𝑙 0,1p
b) 𝑓 ′′ (𝑥) = 6𝑥 − 6 0,3p
𝑓 ′′ (𝑥) = 0 ⇒ 6𝑥 − 6 = 0 ⇒ 𝑥 = 1 0,4p
𝑇𝑎𝑏𝑒𝑙𝑢𝑙 𝑑𝑒 𝑠𝑒𝑚𝑛 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑓 ′′ ş𝑖 𝑑𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑣𝑒𝑥𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑓 0,4p
𝑓 𝑐𝑜𝑛𝑐𝑎𝑣ă 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑥𝜖(−∞, 1) 0,1p
𝑓 𝑐𝑜𝑛𝑣𝑒𝑥ă 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑥𝜖(1, +∞) 0,1p
𝑥 = 1 𝑝𝑢𝑛𝑐𝑡 𝑑𝑒 𝑖𝑛𝑓𝑙𝑒𝑥𝑖𝑢𝑛𝑒 0,2p
Tema pentru acasă
I.

II.

S-ar putea să vă placă și