Sunteți pe pagina 1din 4

Școala Gimnazială Fitionești 2017-2018 Clasa a VI-a

Limba engleză Prof. Ana Maria Apostu

Proiect de lecție
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Fitionești.
Data: 4.12.2017.
Clasa: a VI-a.
Profesor: Ana Maria Apostu.
Disciplina: Limba engleză.
Aria curriculară: Limbă şi comunicare.
Unitatea de învăţare: A Liverpool ghost story.
Conţinutul tematic: Past Simple.
Tipul lecţiei: De comunicare şi însuşire de noi cunoştințe.
Timp: 50 de minute.

Competențe operaţionale:
 Competențe cognitive: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
1. să folosească termenii corecți pentru Past Simple.
2. să traducă în mod corect termenii despre Past Simple.
3. să folosească în mod corect formele verbale cu Past Simple.
4. să folosească cuvinte specifice enunțurilor formate.
5. să folosească în mod corect cifrele și numerele în limba engleză.
6. să citească și să înțeleagă conținutul textului propus.
7. să traducă textul propus în mod corect.
 Competențe afective: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
8. să se implice afectiv cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei.
9. să reacţioneze pozitiv la aprecierile sau criticile profesorului.
10. să manifeste receptivitate față de materia predată și recapitulată.
 Competențe psiho-motorii: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
11. să utilizeze corect manualul și auxiliarele.

1
Școala Gimnazială Fitionești 2017-2018 Clasa a VI-a
Limba engleză Prof. Ana Maria Apostu
Competențe generale vizate:
C1. Receptarea de mesaje orale în situaţii de comunicare uzuală.
C2. Exprimarea orală în situaţii de comunicare uzuală.
C3. Receptarea de mesaje scrise în situaţii de comunicare uzuală.
C4. Redactarea de mesaje simple în situaţii de comunicare uzuală.

Competențe specifice:
1.1. Selectarea unor informaţii particulare dintr-un mesaj scurt articulat clar şi rar.
1.3. Executarea unor instrucțiuni simple.
2.1. Alcătuirea unor enunțuri orale simple, ca răspunsuri la întrebări.
3.1. Desprinderea unor informaţii particulare dintr-un text scurt, conţinând lexic cunoscut, citit în gând.
4.2. Redactarea unor mesaje simple pe baza unor cuvinte de sprijin şi a unor imagini.

Strategii didactice:
a. Principii didactice:
1. principiul participării active a elevilor.
2. principiul asigurării conexiunii inverse.
3. principiul însușirii temeinice a cunoștințelor și deprinderilor.
b. Metode şi procedee: algoritmizarea, conversația, exerciţiul de expresivitate, explicaţia, lucrul cu manualul, observația, problematizarea.
c. Resurse: - materiale: manualul, capacităţile receptive ale elevilor.
- timp: 50 de minute.
d. Forme de organizare: activitate frontală; activitate individuală.
e. Forme de dirijare a activităţii: dirijată de profesor, independentă.
f. Mijloace de învăţare: Snapshot. Elementary Student’s Book. Manual de limba engleză pentru clasa a VI-a, Longman. Tabla. Fişe de lucru.

2
Școala Gimnazială Fitionești 2017-2018 Clasa a VI-a
Limba engleză Prof. Ana Maria Apostu
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Conţinuturile şi activităţile de învăţare Strategii didactice
Momentele lecţiei
Metode şi Forme de
și ob. operaționale Activitatea profesorului Activitatea elevului
procedee organizare
Momentul - Salutul. - Salutul. - Conversația - Frontal
organizatoric - Notarea absenţelor. - Preg. pt. înc. lecţiei.
O8, O11 (3 min) - Verificarea existenţei condiţiilor materiale necesare desf. lecţiei. - Verificarea condiţiilor.
React. cunoș. as - Verificarea temei. - Elevii prezintă tema. - Conversația - Frontal
antO9,O10(7min)
Captarea atenţiei - Captarea atenției printr-un nou joc de cuvinte. - Elevii sunt atenți. - Conversaţia - Frontal
O9 (3 min)
Anunțarea sub. - Profesorul enunţă obiectivele generale şi obiectivele - Elevii sunt atenți. - Conversaţia - Frontal
lecț. și OP (2min) operaţionale urmărite.
- Profesorul enunță definiția pentru Past Simple: - Elevii notează în caiet - Explicația - Frontal
Acest timp desemneaza o actiune care a avut loc in trecut, dar cuvintele.
care este amintita in momentul prezent.
Definiție:
1. cand actiunea e in trecut; timpul e definit cu exactitate (last
week, last month, last year, that day, that week, that year, in
1990, on Thursday, 10 years ago)
I visited London 10 ys ago (Am vizitat Londra acum 10 ani)
Dirijarea învățării
2. pentru o actiune care era o obisnuinta in trecut (acum nu mai e)
O1, O2, O3, O4
I read a book every week. (acum nu mai citesc in fiecare
(15 min)
saptamana o carte.) (Am citit o carte in fiecare saptamana./
Obisnuiam sa citesc o carte in fiecare saptamana.)
3. in fraze conditionale ce implica utilizarea lui Present
Conditional (Unreal)
What would you buy if you had money? (Ce ai cumpara
daca ai avea bani?)
Jim would help me with the dishes if he had time.
(Jim m-ar ajuta cu farfuriile daca ar avea timp.)

3
Școala Gimnazială Fitionești 2017-2018 Clasa a VI-a
Limba engleză Prof. Ana Maria Apostu
4. in fraze ce implica utilizarea lui Future-in-the-Past (cand
actiunile viitoare fata de actiunea trecuta sunt simultane)
He told me that we would visit the zoo when he had time.
(when arata simultaneitatea) (Mi-a spus ca vom vizita Gradina
Zoologica cand va avea timp.)
Mod de formare:
a) Subiect + VERB+ed -> pentru verbele regulate.
b) Subiect + forma a 2-a a verbelor neregulate -> pt vb
neregulate.
Observatii:
1) consoana finala a formei de infinitiv se dubleaza cand vocala
care o precede este scurta si accentuata:
stop -> stopped
travel -> travelled
2) verbele terminate in –y precedat de consoana schimba -y in –i:
study -> studied
3) verbele terminate in –e adauga doar –d:
move -> moved
Fix. cun as în et an - Profesorul cere rezolvarea exercițiului 1/ pag. 43 din manual, - Elevii notează. - Exercițiul - Frontal
O5,O6,O7(10min) apoi citirea și traducerea textului de la pag. 42.
Obț. perf. O8, O9, - Profesorul va aprecia răspunsurile elevilor cu privire la - Conversaţia - Frontal
O10 (7 min) conținutul predat.
Asig. ret.şi tran. - Asigurarea retenției. - Elevii notează tema. - Conversaţia - Frontal
O8, O10 (3 min) - Anunțarea temei pentru acasă: exercițiul 3/ pagina 43.

S-ar putea să vă placă și