Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.03.2023
CLASA: a V-a B
PROPUNĂTOR: prof. Ivan Diana
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Geografie
SUBIECTUL LECŢIEI: Locuri din jurul meu – Ce ştiu? Cât ştiu? Cum ştiu?
TIPUL ACTIVITĂŢII: lecţie de verificare şi apreciere a rezultatelor şcolare
DISCIPLINE INTEGRATE:
Abilităţi practice
COMPETENŢE SPECIFICE:
Geografie: 1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situaţii de învăţare diferite
2.2. Aplicarea unor elemente şi cunoştinţe dobândite la alte discipline (biologie, istorie, ştiinţe sociale) în descrierea şi
explicarea realităţii înconjurătoare;
Abilităţi practice: 2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Geografie
O1.1.1.: - să recunoască termeni care reflectă realitatea observabilă în texte complementare;
O2.2.1.: - să identifice modificări geografice observabile din realitatea înconjurătoare (anotimpuri, succesiunea zilelor şi a nopţilor,
evoluţia vegetaţiei etc.);
O2.2.2.: - să coreleze fenomene observabile cu intervale cunoscute de timp (o zi, o săptămână, o lună etc.);
AVAP O1 să realizeze o compoziţie plastică având ca punct de plecare o temă dată.

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, quiz/test, jocul didactic, Amestecaţi-vă! Îngheţaţi! Formaţi perechi!, proiectul bazat
pe învăţare îndrumare echipe, învățarea colaborativă pe model peer-learning
b) Resurse materiale: flip-chart, laptop, videoproiector, telefoane mobile, markere/carioci, coli A3
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară pentru disciplina geografie, clasa a V-a,
2. Manual de geografie pentru clasa a V-a-, autori : Editura Litera
3. Sursă imagini quiz: https://www.google.com/

Notă: Prezentul proiect este realizat pentru două ore consecutive.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Ob.
Nr. Etapele lecţiei operaţio Conţinuturi / Activităţi integrate Strategia didactică Evaluare
-nale
crt.
1. Moment Se vor crea condițiile psihoergonomice în vederea
organizatoric asigurării unui climat propice învățării.
- joc de energizare : Pasează bătaia (anexă)

2. Reactualizarea -captarea atenţiei: ghicitori despre Soare, zi/noapte, stele a.metode: conversaţia
cunoştinţelor şi (anexă) b. mijloace didactice:
deprinderilor - verificarea temei (un exerciţiu din manual şi un laptop, -observare
chestionar din aplicaţia kahoot –pe telefon) şi a videoproiector, ecran sistematică
achiziţiilor realizate în lecţiile anterioare de proiecție
- enumerarea noţiunilor şi deprinderilor însuşite la c. forme de -aprecieri
unitatea de învăţare pe care tocmai am încheiat-o → organizare: frontal verbale
Ştafeta (aşezaţi în cerc, se aruncă o minge galbenă/un
Soare de pluş de la un elev la altul)
- solicit elevilor să precizeze dacă mai există noţiuni
neclarificate (a mai fost realizată o oră de recapitulare
anterior)

3. Anunţarea Prezint tematica propusă pentru evaluare şi modul în a.metode: explicaţia


obiectivelor de care se va derula acest demers: joc (oral), evaluare c.forme de
evaluare/ a online Quizizz, poster (probă practică). Calificativul organizare: frontal
competenţelor final va reprezenta media punctelor obţinute în cadrul
de evaluat probelor.

Comunic elevilor baremul/ criteriile de evaluare înaintea


4. Evaluarea fiecărei probe. Observare
performanţelor Se derulează probele. sistematică
şi asigurarea • Joc: Repere de timp – folosind aplicaţia QR Code
conexiunii O2.2.2. Reader (coduri de bare pentru citirea sarcinii de lucru)↓ Aprecieri
inverse Enumeră unităţile de timp cunoscute de tine, de la cea verbale
mai mică la cea mai mare (în scris).
3
O1.1.1.
Evaluarea O2.2.1.
performanţelor
şi asigurarea
conexiunii O2.2.1.
inverse a.metode: jocul
didactic, testul/quiz,
Amestecaţi-vă!
Urmează verificarea frontală şi individuală a Îngheţaţi! Formaţi
rezultatelor, evidenţierea greşelilor tipice, însoţită de perechi! , proiectul
explicaţii suplimentare pentru corectarea acestora,
pentru clarificarea problemelor şi/sau pentru b.mijloace didactice:
completarea lacunelor. telefoane mobile,
AVAP Alte întrebări, frontal, oral: videoproiector,
O1 În ce unitate de timp ai exprima durata drumului tău laptop, caiete, fişe de
până la şcoală? Dar a răspunsului la o întrebare din lucru
aplicaţiile Kahoot şi Quizizz? Calculează care este
timpul alocat pentru 8 întrebări tip quiz a câte 40 de c.forme de
secunde fiecare. organizare:
Găseşte alte exemple de activităţi pentru celelalte individual, frontal, în
durate de timp. grup
Quiz online sau
• evaluare online Quizizz → criterii de apreciere (anexă) pe suport de
hârtie
Urmează prezentarea online a rezultatelor (clasament,
rezultate generale, rezultate individuale), evidenţierea
greşelilor tipice, însoţită de explicaţii suplimentare
pentru corectarea acestora, pentru clarificarea
problemelor şi/sau pentru completarea lacunelor.

Adresez următoarea întrebare: Ce s-ar întâmpla dacă


Soarele s-ar stinge? Elevii au avut de cercetat acasă
acest subiect, iar acum vor comunica în perechi. Se
verifică frontal răspunsurile şi se fac completări.

4
• Provocare pentru voi! E timpul pentru cele mai
nebuneşti idei!
Adresez întrebarea declanşatoare: Cum s-ar putea salva
omenirea dacă Soarele s-ar stinge?
Prezint etapele de lucru:
- scrie ideea ta (pe scurt) a.metode: proiectul
- împărtăşeşte-o în grup b.mijloace didactice: Observarea
- alegeţi o soluţie coli A3, markere, sistematică a
-discutaţi, faceţi planuri → Cum fac să se carioci comportamentu
îndeplinească?/ De ce avem nevoie pentru asta? (a avea, c.forme de lui elevilor
a face, a şti) organizare: în grupuri
- realizarea unor postere cu tema dată mici
Pentru a verifica dacă au înţeles voi folosi metoda Metoda
Semaforul. semaforului
Prezint criteriile de evaluare (anexă).
După ce expiră timpul de lucru (30-35 min.) elevii vor
prezenta celorlalţi colegi ideea /proiectul grupului Aprecieri
propriu de lucru, în faţa colectivului (poster + verbale
explicaţii). Pentru analiza ideilor se poate folosi
matricea NOW/HOW/WOW -urmăreşte dificultatea Matricea
implementării ideii şi creativitatea (anexă). Se NOW/HOW/WOW
calculează punctajul obţinut de fiecare grupă, se fac
aprecieri, se alege proiectul Wow!.
5. Aprecieri şi Apreciez activitatea elevilor din timpul lecţiei, ceea ce b.mijloace didactice: Aprecieri
recomandări au reușit să realizeze, fac recomandări. certificate de verbale
Ofer elevilor prilejul de a se autoevalua. apreciere oferite
Implic elevii în oferirea de feedback reciproc. elevilor Autoevaluarea
Solicit elevilor feedback despre activitatea la care au
participat. Interevaluarea
Feedbackul este, de asemenea, continuu, pe durata
întregii lecții prin dialogurile învățătoare-elevi purtate și
prin aprecierile verbale pe care le fac.
Ofer elevilor certificate de apreciere pentru implicarea
în activitate şi interesul pentru ştiinţă.
5
6
ANEXĂ

Ghicitori:
Măr frumos şi aurit, Sunt două surori în lume
Chiar din cer a răsărit. Neasemenea la nume:
Ziua întreagă străluceşte Una albă, luminată
Si Pământul încălzeşte. Şi-alta neagră, întunecată.
Cine e? Se gonesc prin lumea lungă
(Soarele) Şi nu pot să se ajungă.
(ziua şi noaptea)
Grilă de evaluare a rezultatelor lucrului în grup:
- lucrarea corespunde temei date şi este finalizată 2 p.
- elevii au lucrat îngrijit 1 p.
- membrii grupului au colaborat bine 1 p.
- creativitate, originalitate 1 p.
TOTAL: 5 p.

Observare sistematică: evaluarea activităţii elevului în grupuri mici

7
Matricea NOW-HOW-WOW pentru evaluarea eficienţei rezultatului muncii de grup /proiectului

8
..................................... 22 .III. 2023

Locuri din jurul meu – Ce ştiu? Cât ştiu? Cum ştiu?

QUIZIZZ https://quizizz.com/admin/quiz/5dc9b61c83dd61001b9ca504/locuri-din-jurul-meu

1. Priveşte partea luminată a Pământului şi partea opusă. Care este urmarea mişcării Pământului în jurul
axei sale?

• formarea anului

• formarea zilelor şi a nopţilor

2. Cât durează o rotaţie completă a Pământului în jurul axei sale?

• 360 de zile • o săptămână • 24 de ore

3. Care este urmarea mişcării Pământului în jurul Soarelui pe parcursul unui an?

• formarea nopţilor

• formarea anotimpurilor

4. Recunoaşte anotimpul din imagine şi alege răspunsul care indică lunile corespunzătoare acestuia.

• decembrie, ianuarie, februarie

• mai, iunie, iulie

5. Ce punct cardinal indică semnul roşu din imaginea ce reprezintă o busolă?

• nord

• sud

• vest

9
6. Cele mai joase şi mai netede forme de relief, cu înălţimi de până la 200 m, sunt...................

• munţii

• podişurile

• câmpiile

7. Semnele convenţionale reprezentate pe hartă sunt explicate într-un spaţiu separat numit........

• legendă

• scară

• plan

8. Alege şirul de cuvinte corespunzător pentru a completa corect spaţiile libere: Pe hărţi .............. sunt
reprezentate prin culoarea verde, iar ......... prin culoarea maro.

• câmpiile, podişurile

• câmpiile, munţii

Criterii de apreciere :
3-4 răspunsuri corecte → suficient
5-6 răspunsuri corecte → bine
7-8 răspunsuri corecte → foarte bine

10

S-ar putea să vă placă și