Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic la zi

Data:
Instituția: LT PELINIA
Clasa: a VI-a B
Disciplina: Educația pentru societate
Subiectul: Demnitatea umană și egalitatea în drepturi
Durată: 45 min
Competențe specifice și descriptori

Competențe specifice Descriptori


Valori
Valorizarea demnității  Susține că drepturile omului trebuie întotdeauna protejate și respectate
umane și a drepturilor  Apără ideea că persoanele aflate în închisoare, deși sunt supuse unor
omului restricții, nu înseamnă că merită mai puțin respect sau demnitate decât
oricare altă persoană.
Atitudini
Spirit civic  Exprimă angajament de a nu rămâne un spectator atunci când
demnitatea şi drepturile celorlalţi sunt încălcate
 Exprimă angajament de a susţine şi proteja drepturile celorlalte persoane
Respect  Exprimă respect pentru diferite opinii, viziuni asupra lumii şi stiluri de
viaţă atât timp cât acestea nu încalcă drepturile omului
Abilități
Abilități analitice și de  Poate compara diferite idei când se gândeşte la un subiect
gândire critică
Abilități de ascultare și  Acordă atenţie nu doar celor spuse ci şi felului în care sunt spuse
observare  Urmăreşte gesturile şi limbajul corporal general al vorbitorilor pentru a-
şi putea da seama de sensul a ceea ce spun
 Poate asculta în mod eficace pentru a descifra sensurile şi intenţiile altei
persoane
Abilități lingvistice, de  Își poate transmite mesajul către ceilalți
comunicare și plurilingve  Pune întrebări pentru a se implica în conversaţii
Cunoștințe și înțelegere critică
Cunoștințe și înțelegere  Poate explica de ce toată lumea are responsabilitatea de a respecta
critică referitoare la lume drepturile omului
 Poate reflecta în mod critic asupra provocărilor legate de drepturile
omului care există în propria sa comunitate şi societate

Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili:


O1 – să identifice modalități concrete de acțiune în situații în care un drept este încălcat;
O2 – să înțeleagă ce înseamnă demnitatea umană;
O3 – să determine caracteristicile conceptului șanse egale pentru toți în contexte diferite.
Strategii didactice:
 Forme de organizare a grupului de elevi: individual, frontal, în perechi.
 Metode și procedee didactice: discuție ghidată, brainstorming, joc didactic, lucru pe
grupuri, prezentare video.
Demers didactic

Etapele lecției Timp Activitatea predare-învățare Strategia didactică


Profesorul îi roagă pe elevi să discute în
Evocare 10min grupuri de câte 3 despre situațiile concrete pe
care le-au identificat, în care un drept a fost
încălcat/respectat. Lucru în grup
Discuție de grup centrată pe următoarele
întrebări:
a. A fost ușor sau dificil să Discuție
identifice situații în care un
drept este respectat? Dar
încălcat?
b. Este ceva ce i-a surprins în acest
proces? (fie în activitatea
individuală, fie în discuția de
grup)
c. Ce putem noi face atunci când
un drept este încălcat?

Li se spune elevilor că avem un oaspete de


Realizarea 25min pe o altă galaxie (un extraterestru) și că acesta
sensului ar vrea să afle mai multe despre niște ființe care
se numesc OAMENI. Li se adresează elevilor Discuție
întrebarea: Ce înseamnă să fii OM? Elevii
formulează idei concise pe care un voluntar le
notează pe tablă.
Li se spune elevilor că există o
caracteristică foarte importantă a oamenilor pe
care se bazează conceptul de drepturile omului
și elevii sunt întrebați dacă știu care este acea
caracteristică. După câteva idei menționate, li
se dezvăluie elevilor că este vorba despre
demnitate și sunt întrebați dacă știu ce
înseamnă acest concept. Se notează ideile lor
pe tablă apoi li se oferă o scurtă definiție pe
înțelesul lor. De exemplu: demnitate înseamnă Braingstorming
că o persoană nu poate fi niciodată tratată ca
un obiect sau ca un mijloc. O persoană este o
ființă care are valoare prin ea însăși,
indiferent de vârstă, gen, religie, apartenență
etnică, stare fizică sau mentală, statut social,
etc.
Elevii sunt rugați să se gândească la
întrebarea: Ce s-ar întâmpla dacă demnitatea Asaltul de idei
umană/ drepturile nu ar fi respectate? Elevii
lucrează în grup și dau exemple care să arate ce
înseamnă să nu tratezi pe cineva cu demnitate.

(Opțional) Li se prezintă elevilor filmulețul:


„Cu toții merităm demnitate”.
Filmuleț didactic
Joc didactic: Profesorul va ruga elevii să
Reflexie 8min mototolească o hârtie și să o arunce în coșul cu
gunoi de la ei din bancă. Coșul va fi amplasat
astfel încât unii elevi să fie mai aproape de el si Joc didactic
să îl poată nimeri, iar alții să fie foarte departe
și să fie foarte greu să îl nimerească. Urmează o
discuție despre egalitatea în drepturi și
oportunități egale:
a. Cum v-ați simțit realizând
această activitate?
b. Considerați că a fost corectă?
c. Vă puteți gândi la niște cazuri Discuție
din viața de zi cu zi în care voi
sau alți copii sunt în situații care
nu sunt corecte?
d. Ce înseamnă să ai egalitate în
drepturi?
e. Ce înseamnă să ai oportunități
egale? (după ce elevii exprimă
câteva idei li se arată fotografia
din anexa 1)

Până la lecția viitoare să identifice 2-3 sau


Extensie 2min mai multe grupuri de persoane care nu Explicație
beneficiază de oportunități egale în societate /
sunt marginalizate.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și