Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 12.XI.2014
CLASA: a-V-a ” C „
PROPUNATOR: Tugulea Cristina
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
SUBIECTUL: Identificarea si denumirea obiectelor din emdiul scolar
TIPUL ACTIVITATII: Activitate de predare invatare, de consolidare si sistematizare a cunostintelor;
SCOPUL: Cunoasterea si denumirea obiectelor ce apartin mediului scolar ; Dezvltarea spiritului de observare si a atentiei la ceea ce ii inconjoara.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
O1: Să asculte cu interes informaţiile transmise;
O2: Să găsească valoarea de adevăr a unor enunţuri;
O3: Să identfice diferite obiecte ale mediului şcolar din imaginile date;
O4: Să răspundă la întrebări cu suport vizual.
O5: Să denumească anumite obiecte aflate în clasă.
O6: Să găsească răspunsurile la ghicitori despre şcoală.
O7: Să denumească diferite obiecte din clasa/şcoala în care învaţă.
b)psihomotorii:
O8: Să coloreze imaginile date;
c)afective:
O9: Participarea activă şi cu interes la activitate;
STRATEGIA DIACTICA:
a)Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, exerciţiul psihomotric, exerciţiul aplicativ, joc didactic.
b)Resurse materiale: fişe de lucru, creioane colorate, tabla.
c)Resurse temporale: 45 de minute.
d)Resurse bibliografice: www.google.ro
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Nr. Etapele lecţiei Desfăşurarea activităţii Timp Metode şi Evaluare
crt. procedee
Obiective Conţinutul activităţii
operaţionale
1 Moment O1 Se creează condiţiile psihologice 2min. conversaţia Observarea
organizatoric si organizatorice a lecţiei. comportamentului
elevilor

2. Captarea O1 Elevii vor fi anunţaţi că vor învăţa 2min. conversaţia Capacitatea de


atenţiei să identifice şi să denumească concentrar a atenţiei
obictele din mediul şcolar.

3. Anunţarea "Astăzi vom învăţa despre 4min explicaţia


subiectului şi a O1 identificare şi denumirea conversaţia
obiectivelor obiectelor din mediul şcolar: clasa
mea, şcoala mea, rechizite
şcolare. Voi va trebui să fiţi foarte
atenţi, să răspundeţi la ghicitori,
să completaţi fişa de lucru, să
coloraţi imagini de pe fişa de
lucru, să participaţi la jocul
didactic."
4. Prezentarea O1 -elevii sunt solicitaţi să răspundă 15min. observaţia -capacitatea de
conţinutului O2 la întrebări legat de mediul şcolar: explica recunoaştere şi
O3 Ex: ce obiecte găsim în şcoal? la conversaţia denumir a
O4 ce folosesc ele? jocul didactic obiectelor din
O5 -elevii sunt solicitaţi să răspunda mediu şcolar;
O6 la ghicitori despre elemente ale -capacitatea de a
O7 mediului şcolar: răspunde corect;
O8 "Ani la rând de dimineaţă/Voioşi -capacitatea de a
O9 noi ne îndreptăm/Spre locul unde colora corect în
învăţăm/În viaţă să ne contur;
descurcăm"; -observarea
"Sunt rotundă sau pătrată, ascut sistematică a
creionul în dată" mediului de lucru al
"Nu sunt carte dar am fiecărui elev;
foi/pregătite pentru voi/Cu linii -încurajări,
sau pătrăţele/Să puteţi scrie pe -calificative,
ele." -autoevaluare,
-elevii sunt solicitaţi să identifice -interevaluare;
de pe planşa de lucru obiectele
care aparţin şi care nu aparţin
mediului şcolar-> Anexa 1, Fişa 1
-elevii sunt solicitaţi să coloreze
anumite elemente aflate pe planşă
conform cerinţei rostite de către
profesor-> anexa 1, fişa 1; anexa
2, fişa 2.
-elevii sunt solicitaţi să
recunoască anumite culori;
-elevii sunt solicitaţi să identifice
obiectele care nu aparţin mediului
şcolar.
-elevii sunt solicitaţi să participe
la jocul didactic pentru fixarea si
consolidarea cunoştinţelor.
Jocul va avea loc în interiorul
clasei şi anume pe tablă, vor fi
lipite pe mijlocul tablei imagini
care aparţin si care nu aparţin
mediului şcolar si elevii vor trebui
sa le separe pe o jumatate de tabla
pe cele care apartin si pe cealalta
jumatate pe cele care nu apartin
mediului scolar.

5. Fixarea şi O2 Fişele de lucru 15min. Au colorat Evaluarea fişelor de


consolidarea O8 Anexa 1, fişa 1; lucru prin aprecieri
cunoştinţelor Anexa 2, fişa 2 - pentru copiii cu verbale,
deficienţe individuale,
colective şi
clasificative.

6. Încheierea Aprecieri făcute de cadrul didactic 7min.


activităţii asupra modului de desfăşurare şi
participare a elevului la lecţie.

S-ar putea să vă placă și