Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic Familia mea

Data: 19.11.19
Grupa mare
Tema:”FAMILIA MEA”
Forma de organizare: activitate integrată
Obiective de referință:
-Familiarizarea copiilor cu rolurile fiecărui membru al familiei;
-Dezvoltareacapacităţii de exprimareorală, de înţelegereşiutilizarecorectă
asemnificaţiilorstructurilorverbaleorale;
-Formareadeprinderilorpractic-gospodăreştişiutilizareavocabularului specific.
Obiective operaționale:
O1-să evidențieze regulile de comportare în familie;
O2-să asocieze cuvîntul familie cu diferiți termeni;
O3-să asambleze puzzlele cu imagini;
O4-să coloreze membrii familiei cu bățișorul igienic;
O5-să deseneze cu ajutorul părinților familia sa;
O6-să decupeze membrii familiei și să-i aplice pe foaie;
O7-să povestească după imagine;
O8-să găseacă imaginile ce reprezintă familia;
O9-să răpspundă la întrebările enumerate pe steluțe;
O10-să organizeze jocul ”De-a familia”;
Strategii didactice:
-Metode și procedee:Metoda Stelară, brainstorming,conversația, explicația
-Mijloace didactice:fișe de lucru, imagini, veselă(pregătită pentru spălat în 3 vase),
creioane colorate, bățișoare igienice, acoarelă,constructoare, figuri geometrice,
Jocul:”Găsește ce se potrivește”,puzzle, păpușă,, veselă.
Nr. Etape Ob. Desfășurarea activității Strategii didactice
ord. cadru
I Evocarea Se va realiza prin intilnirea de dimineata.
“Buna dimineata nourași, fulgușori, mama, tata
ș.a.
Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea
activitatii.
 Aeresirea salii de grupa
 Se aranjeaza mobilierul Ghicitoarea
 Se aranjeaza materialul didactic necesar pentru
fiecare centru de activitate.
Copiii sunt aranjați în semicerc și vor executa
prin mimică și gesturi ce este indicat în versuri:
În căsuța noastră bună Poezia
Noi trăim toți împreună
Mama bună ne trezește,
Tata ne zîmbește.
Fratele cel mare merge la școală,
O1
Sora mijlocie-cu păpușa-n poală,
Sora cea mica la mama aleargă.
Aceștia formează familia-ntreagă!
Mama pe toți ne strînge în brațe
Și ne spune: Bună dimineața!
Captarea atentiei se realizeaza printr-o
ghicitoare:
”Sora, fratele, mamica
Tata, bunicul, bunica
Ce alcatuiesc cu totii?
Hai ghiceste daca poti!”
(Familia)

II Realizarea Educătoarea:
sensului -Bună dimineața copiii! Cum vă trezește mămica
O1
dimineața? Cum vă dezmiardă?(Marinica
păpușica, Ionel bombonel…);
Educătoarea: Mesaj
-Cum credeți copiii despre cine vom vorbi noi
astăzi?
-Astăzi copiii, vom vorbi despre cei care
locuiesc în această casă(membrii familiei).
În fața copiilor este expus mesajul pe care
este desenat: o casa, un copac, doi brăduți ș.a.
Sub fiecare element enumerate mai sus se va
Ghicitoarea
afla imaginea unui membru din familie.
Descoperirea fiecărui membru din familie va fi Convorbirea
urmată de o ghicitoare:
Educătoarea:
-Copiii, cum credeți cine locuiește în această Imagini cu
căsuță? Mama,
Ne iubește, ne răsfață, Sora cea mica,
Zi de zi ne dă povață Tata,
Desigur, v-ați dat toți seama, Bunica,
Nu e alta, decît…(mama); Bunelul.
Cu mistria și lopata,
Cine tot lucrează…(tata);
(Educătoarea va detașa ușa casei. Aici apare
mama și tata).
Educătoarea:
-Cine sunt membrii familiei tale?
-Cum e numele mamei, tatei?
-Cine ma trăiește în această căsuță?
O iubesc atît de mult
Și mereu eu o ajut…
Azi îi dau o păpușică
Doar e…(sora mea mai mică)
(La geam va fi fetița cea mica. Așteaptă și ea să
plece la grădiniță.)
Educatoarea: Problematizarea
-Cum se numesc frații tăi? Sunt mai mari sau
mai mici decît tine?
-Oare, cine mai locuiește în această căsuță? Să
deschidem și celălalt geam.
Cum credeți, cine este după copac? (Fratele cel
mare pleacă la școală) Unde pleacă băiatul? (se
va detașa tulpina copacului, unde va fi băiatul
c-un buchet de flori).
Seara la culcare,
Îmi spune povești,
Cred că o ghicești…
Umblă toată ziulica
Și e harnică….(bunica)
O2 (copilul care va fi mai active va detașa geamul
căsuței descoperind imaginea bunicuței) Metoda Brainstorming
Educătoarea:
Cu ce se ocupă bunica acasă ? Convorbirea
Educătoarea: Ascultați atent! Explicația
E nins de ani,
Îmbătrînit, O foaie A3
Eu îl ascult fiindcă-s mic,
Iar el e bunul meu…(bunic)
(vom descoperi pe bunic de după copac cu o
carte în mina, bunelul citește o carte la aer
curat)
Ce face bunicul după copac copii?
Surpriza
Ce are el în mina?
Cum este bunicul?
Ce formează cei care locuiesc în aceeași casă?(o
familie)
Dar ce este copiii o familie, cu ce asociați voi
cuvîntul familie?
Metoda Floricele vesele
FAMILIE
Floricele din hirtie
MAMA, TATA Apă

FRAȚI,SURORI

O1

Explozia
Stelară
CĂLDURĂ SUFLETEASCĂ
O9

DRAGOSTE

PERSOANE DRAGI

Interogarea

Stelute

Imagini
Educătoarea:
Copiii am în acest coșuleț minunat ceva pentru
O8 voi, dar pentru a descoperi trebuie mai întîi de Convorbirea
toate să luăm un vas mare cu apă , veți extrage
din o hîrtiuță, veți pune-o pe rind pe ară și veți
decoperi ceva, eu nu vă spun, îmi veți spune voi
mie ce ați descoperit.
(Copiii extrag cite o hîrtiuță, o pun pe apă si
descoperă că aceea este o floricică cu diferite Problematizarea
culori la mijloc

Copiii se repartizează conform culorilor în 5


echipe. Fiecare echipă primește cite o steluță
din Explozia Stelară pe care este scrisă o
întrebare. Copiii vor priv imaginile atent,
educatoarea va acorda întrebări , ei trebuie să
O10 fie atenți și să răspundă doar la acele întrebări
pe care o au pe steluță).
Aprecierea
Familia mea
Explicația
Păpușă
Veselă

Constructoare
O4
Imagini
O5
Jocul: ”Găsește perechea”
O6
Fișă cu poiezie
Carte

Fișă de colorat
Bățișor igienic

O3 Foarfece
Fiecare echipă va avea cite 6 întrebări de Foi
răspuns, pentru fiecare răspuns corectli se va
acorda cite o steluță. Figure geometrice

Puzzle
Imaginile sunt
următoarele:
1.Ce face această familie?
2.Cine privește televizorul?
3.Cind toată familia privește televizorul?
4.Unde sunt așezați cei mai mulți membri?
5.De ce ei privesc televizorul?

1.Cine a pregătit bucatele?


2.Ce formă are masa?
3.Unde sunt așezați membrii familiei?
4.De ce pregătește mama bucate?
5.Cînd mănîncă membrii
familiei?
1.Unde se află acești oameni?
2.Ce formează toți împreună?
3.Cine aleargă după minge?
4.Cînd au venit în cîmpie aceata familie?
5.De ce toți alergă după minge?

1.Unde au plecat la odihnă acești oameni?


2.Ce are în mînă fetița?
3.Cine a dorit cel mai tare la mare?
4.De ce tatăl e desculț?
5.Cînd copii se scaldă,ce fac părinții?

1.Ce face bunica?


2.Cînd le citeștebunica povești nepoților?
3.Cine ascultă cu atenție?
4.De ce bunica citește povești?
5.Unde se gîndesc nepoții cînd bunica citește?
1.Ce face aceată familie?
2.De ce se joacă și cei maturi?
3.Unde este așezată această familie?
4.Cine se implică în acest joc?
5. Cand se intalneste toata familia acasă?

Fiecare grup de copii numără steluțele și sunt apreciați


cu BRAVO de către educătoare.
Fiecare echipă își centru unde este afișată o floricică
ca a lor.
Centrul Joc de rol:
Jucațivă de-a familia(mama,tata și copilul);
Spălați vesela pusă la dispoziție în 3 ape;
Centrul Construcție:
Construiește o casă;
Construiește ograda bunicuței;
Centrul Știința:
Alcătuiește o povestioară după imagine;
Găsește perechea potrivită;
Centrul Alfabetizare:
Încercuiește în textul de mai jos literele învățate;
Găsește în carte imaginile ce reprezintă familia și
membrii săi;
Centrul Arta:
Colorează membrii familiei cu ajutorul bățișorului
igienic;
Desenează cu ajutorul părinților familia voastră;
Decupează părțile corpului omenesc de pe foaie și
aplicăle pe o altă foaie.
Centrul Joc de masa:
Asamblează și aplică un omuleț femeie din figuri
geometrice;
Asamblează și aplică un omuleț bărbat din figuri
geometrice;
Asamblează și aplică o căsuță din figure geometrice;
Asamblează puzzlele.

III Reflecția Copiii se aranjează într-un semicerc cu ajutorul


clopoțelului vessel:
Clopoțel
Clopoțelul sună,sună
Și pe toți ne adună Aprecierea
Clopoțelul a sunat
Și pe toți ne-a adunat. Demonstrarea
O7
Fiecare copil explică ce a lucrat și la centru. Diplomă
Educătoarea îi apreciază cu bravo și le înmînă
cite o diploma de merit.
IV Extensia Temă pentru acasă: Explicația
”Elaborați un arbore genealogic ”
Fișă cu însărcinări

S-ar putea să vă placă și