Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOARE: Tanasă Alexandra

GRUPA: mijlocie

DATA: 30.05.2013

TEMA PROIECTULUI:

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Bucurie și culoare de ziua mea“

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Limbă și comunicare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului (Gramatică)

CAPITOLUL: Părți de vorbire neflexibile

TEMA: Adverbul

SUBIECTUL LUDIC: „Când se întâmplă“

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi

OBIECTIVE PEDAGOGICE:

-OBIECTIV DE REFERINȚĂ:Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza


experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj
oral corect din punct de vedere gramatical.

-OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

COGNITIVE: -OC1-sădescopere substantivele care denumesc obiecte;


-OC2-să identifice adverbele de timpce denumesc momen-
tele zilei;
-OC3-să alcătuiască propoziții simple și dezvoltate cu
adverbele de timp.

. PSIHOMOTRICE- OPM1- să mânuiască obiectele, denumindu-le;


- OPM2- să așeze jetoanele în ordinea cronologică a
momentelor zilei

AFECTIV ATITUDINALE: - OA1-să manifeste interes pentru realizarea


Sarcinilor jocului
Sarcina didactică - determinarea momentului din zi în care se efectuează o anumită acțiune.

Conţinutul jocului (sarcini de învăţare) –extragerea jetoanelor din săculețul fermecat,


stabilirea momentului zilei în care se petrece acțiunea și așezarea lor în spațiul potrivit,
alcătuire de propoziții simple cu adverbele de timp ( dimineață, la prânz și seara).

Regulile jocului

- Copiii trebuie să denumească obiectele(substantivele);


- Vor recunoaște acțiunea din imaginea extrasă și momentul în care se petrece aceasta;
- Preșcolarii vor alcătui propoziții cu adverbele de timp.

Răspunsurile corecte vor fi răsplătite cu aplauze.

Elementele de joc – coletul primit în dar( surpriza), aplauze, recompensele,

Strategii didactice:

1. Metode și procedee didactice: jocul ,explicația, demonstrația, conversația,


exercițiul;
2. Mijloace didactice: jetoane cu obiecte de igienă personală, imagini reprezentând acțiuni
efectuate de copii în diferite momente ale zilei, jetoane cu imagini simbolice, planșă suport
pentru imagini,cutia surpriză cu dulciuri și stimulente.
3. Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual

RESURSE:
1.Umane:preșcolari de 4-5 ani, de grupă mijlocie;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 20 minute

4.Bibliografice:

• Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică, București,


2003;
• M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V.Pricopoaia, L. Mătăsaru, C. Nedelcu, „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
• Jocurile didactice în grădiniţă. Culegere, (1969), Bucureşti, Editura Didactică şi
Pedagogică.
•XXX Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS,
2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008
SCENARIUL DIDACTIC

CONȚINUT ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE STRATEGIA DIDACTICĂ

EVENIMENTE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUARE


DIDACTICE EDUCATOAREI COPIILOR DIDACTICE DIDACTICE DE
ORGANI-
ZARE
1.CAPTAREA Dragi copii, în această Preșcolarii sunt explicația - frontal
ATENȚIEI dimineață, venind spre atenți la explica- Coletultrimis
grădinița voastră, am țiile educatoarei de
întâlnit un grup de copii, preșcolariima
care, auzind că vin la voi, imari
m-au rugat să vă înmânez
acest colet. Nu sunteți
curioși să aflați ce este
înăuntru? Hai să
descoperim împreună!
2.ENUNȚAREA Ei au auzit despre voi că Preșcolarii sunt explicația frontal
TEMEI ȘI A OBIECTI- sunteți o grupă de copii atenți la explica-
VELOR isteți și de aceea v-au țiile educatoarei
trimis toate acestea pentru
a juca jocul „Când se
întâmplă?“
Vom descoperi obiec-
te de igienă personală, și
vom vedea în ce momente
ale zilei le vom folosi,
vom afla care sunt momen
tele importante ale zilei și
vom alcătui propoziții.

3.ACTUALIZAREA OC1 Descoperim surprizele din Preșcolarii vor conversația pasta de dinți individual Denumirea
OPM1
CUNOSTINȚELOR primul săculeț denu- extrage din pri- lingură frontal substantivelor
mind substantivele mul săculeț câte pijama (obiectelor)
(obiectele) un obiect si de-
numesc substan
tivele

Toate aceste obiecte le Preșcolarii sunt


folosim în diferite momen- atenți la explica
te ale zilei (dimineața, la ții și răspund la
amiază și seara). întrebări
- Când folosim peria de
dinți?
- Dar lingura?
4.PREZENTAREA OP- -Explicarea și demonstra
TIMĂ A CONȚINUTU- rea regulilor jocului:
LUI ȘI DIRIJAREA Se explică și se de- Preșcolarii vor explicația -planșă su- frontal
ÎNVĂȚĂRII monstrează regulile de joc: fi atenți la expli- portpentrumo
cații. mentelezilei
- imagini re-
prezentând
acțiuniefec-
tuate de copii

Educatoarea va citi Preșcolarii sunt


sarcinile de lucru. atenți la explica-
ții
Dacă veți lucra corect veți
fi răsplătiți cu aplauze si
vom putea deschide
cutia„surpriză“

Solicit repetarea regulilor


de joc.

-Fixarea regulilor: Preșcolarii repe- -planșă su- frontal


-Solicit 1-2 copii să repete tă regulile port pentru
regulile de joc jocului momentele
zilei
- imagini re-
-Demonstrarea jocului de prezentând
către educatoare acțiuniefec-
tuate de copii
-Educatoarea va executa Preșcolariisunt
jocul demonstrativ. atenți la
demonstrarea
jocului
-Desfășor un exercițiu de
exemplificare. Efectuez
precizări suplimentare de
corectitudine, de respect-
tare a regulilor, a timpului
de joc.
Executarea
-Executarea jocului de Preșcolarii exe- -jocul corectă a jocului
probă cută jocul de -exercițiul de probă
-Voi executa jocul de probă demonstrația
probă cu preșcolarii. frontal
individual

-Executarea jocului de
către copii

OC1 1.Scoate un obiect din Preșcolarii scot jocul -săculeț cu frontal -denumirea
OC2 săculeț și denumește-l . obiectele din exercițiul diferite obiectelor
Spune în ce moment al săculeț, le obiecte -precizarea
zilei îl folosești. denumesc și - planșă su- adverbului de
precizează port pentru timp
momentele zilei momentele
în care le zilei
folosesc
OPM1
OC2 1. Alege un jeton și spune Preșcolarii aleg jocul - imagini re- precizarea
„Când se întâmplă“ jetoane și exercițiul prezentând adverbului de
precizeaza acțiuni efec- timp
momentele zilei tuate de copii
în care se petrec
acțiunile

OPM2 3.Pune imaginea la Preșcolarii așezarea


momentul corespunzător al așează jetoanele jetoanelor în
zilei în ordinea ordinea
cronologică a cronologică a
momentelor momentelor zilei
zilei
5.OBȚINEREA OC3 Pe baza la ceea ce am Preșcolarii jocul individual Alcătuirea de
PERFORMANȚEI obținut pe planșa suport alcătuiesc exercițiul propoziții cu
cer preșcolarilor să propoziții adverbele de
alcătuiască propoziții cu timp.
cuvintele: dimineața, la
prânz și seara.

6.EVALUAREA OA2 Apreciez verbal activitatea Sunt atenți la conversația stimulente frontal analizaactivității
REZULTATELOR prin raportarea la obiec- aprecierile
tivele operaționale făcute de
(denumirea obiectelor, propunatoare
momentele zilei, propoziții
corecte)
7.RETENȚIA ȘI -Ce joc am jucat noi Copiii răspund
TRANSFERUL astăzi? la întrebări
- Care sunt momentele
zilei?
-Când plecăm de la
grădiniță?Când mâncăm
ciorbă?
Spun copiilor că vom mai
juca acest joc numit „Când
se întâmplă?“ dar vom
vorbi despre anotimpuri

S-ar putea să vă placă și