Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Colegiul Național ”Gheorghe Țițeica”


Propunător: Canciu Cornelia Cristina
Profesor pentru învățământul gimnazial: Petrescu Magelona
Profesor coordonator practică pedagogică: Ionel Carmen
Data: 19.11.2019
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa : a VII-a B
Subiectul: Categorii gramaticale ale verbului. Exerciții
Tipul lecției: consolidare a cunoștințelor

COMPETENŢE GENERALE:
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale şi scrise în
diferite situaţii de comunicare;
 Utilizarea corectă a modurilor și timpurilor verbale;
 Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza exercițiilor rezolvate.

COMPETENŢE SPECIFICE:
 Respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze;
 Respectarea normelor de ortografie şi punctuaţie în diferite texte;
 Alcătuirea unor propoziţii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
O1: să dea definiția corectă a verbului;
O2: să identifice și să exemplifice categoriile gramaticale ale verbului;
O3: să cunoască modurile personale şi nepersonale ale verbului;
O4: să identifice trăsăturile verbului;
O5: să definească verbul copulativ;
O6: să identifice verbele copulative şi să alcătuiască propoziţii cu acestea.
b) Psihomotorii:
O7: să utilizeze correct mijloacele auxiliare folosite.
c) Afective:
O8: să prezinte interes pentru lecție, manifest prin participare activă.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, analiza gramaticală, munca
individuală şi în echipă;
2. Materiale și mijloace de învățământ: manualul, fișa de lucru, tabla, creta;
3. Forme de organizare a activității: activitatea frontală și individuală;
4. Resurse si managementul timpului:
- Spațiu de lucru: sala de clasă;
- Capacități normale de învățare ale elevilor, cunoștințele lor anterioare;
- Timpul de învățare: 50 de minute.

BIBLIOGRAFIE:
- Metodica predării limbii române, C. Parfene, editura Polirom, Iaşi, 2008;
- Gramatica aplicată a limbii române, Ada Iliescu, editura D. P., Bucureşti, 2003;
- Limba si literatura română în gimnaziu, Alina Pamfil, editura Paralela 45, Pitești, 2008.
ACENARIUL DIDACTIC

NR. MOMENTELE OB. CONȚINUTURI FORME DE METODE ȘI EVALUARE


CRT. LECȚIEI ORGANIZARE MIJLOACE
1 Moment Se asigură condițiile
organizatoric optime pentru o bună
desfășurare a lecției: se
notează absenții, se
verifică dacă există
cretă și burete la tablă și
dacă toți elevii au pe
bancă cele necesare.
2 Captarea atenției Profesorul propune
elevilor un scurt Conversația
exercițiu prin care iși Individuală Explicația
vor reaminti modurile Exercițiul
verbale. Elevii sunt
îndemnați să
exemplifice modurile
verbale prin metoda
ciorchinelui (anexa 1)
3 Reactualizarea Profesorul solicită
elevilor să răspundă la
unor cunoştinţe
întrebări despre verb.
dobândite - Ce este verbul? Frontală Exercițiul Aprecieri
- Care sunt categoriile
anterior Conversația verbale
gramaticale specifice
verbului?
- Cum se clasifică
verbul (criterii de
clasificare cu exemple)
-Care sunt funcţiile
sintactice ale verbului?
4 Dirijarea Se realizează o scurtă
discuţie despre verbele
învăţării
copulative(definiţie,
exemple), după care se Pe grupe Exercițiul Observația
împarte clasa în 6
Fișe de lucru sistematică
grupe.
Profesorul distribuie o
fişă de lucru fiecărei
grupe (anexa2) şi
solicită elevii să rezolve
cerinţele.
După rezolvarea
sarcinilor, profesorul
cere elevilor să îşi
prezinte lucrările,
oferind lămuriri acolo
unde este cazul .
5 Evaluarea Pe parcursul activității,
performanțelor profesorul verifică
și obținerea modul de lucru și
feedbackului corectează eventualele Frontală
erori de conținut si de
formă.
Elevii completează
testul formativ (Anexa
3). Sunt identificate și
înlăturate eventualele Conversația Aprecieri
erori, lacune din verbale
răspunsurile elevilor.
Profesorul face
aprecieri despre gradul
de participare a elevilor
la activitate, evidențiind Individuală
și notând elevii care s-
au remarcat prin
corectitudinea,
originalitatea și
promptitudinea
răspunsurilor.

6 Asigurarea Se comunnică tema


retenţiei şi a pentru acasă: fișă de Frontală Explicația
transferului lucru (Anexa 4).
Anexa 3

Se dă textul:

„Duminica se imbrăcase frumos și mersese la muzeu cu unchiul Alexe.


Acolo, a fost impresionat de scheletele unor animale cât casa. După acea plimbare s-a
gândit să povestească prietenilor cum a văzut el o asemenea dihanie. (…) Se codi un
timp, dar se hotarî să scrie o carte despre barabumbozaur .Toată lumea are să știe
despre numele lui. Trebuia să o facă.
Isi aducea aminte cu placere de vremea cand a inceput a scrie.”

1. Identificați în text un verb de conjugarea I, a II-a, a III-a, a IV-a.


2. Extrageți din text un verb la diateza activă, un verb la diateza pasivă și un verb la diateza
reflexivă.
3. Precizați modul și timpul verbelor ingroșate din text.
4. Analizați verbul subliniat din text.
5. Puneți verbul a merge la modul imperativ, la modul condițional-optativ (pers I sg), la
gerunziu și la participiu.
6. Identificați un verb impersonal.
7. Extrageți locuțiunea verbală din text.
8. Identificați un verb aflat la un mod nepredicativ și precizați funcția sintactică a acestuia.
9. Alcatuiți enunțuri în care verbul a fi să aibă valoare de verb predicativ, verb
copulativ și verb auxiliar.
10.Extrageți un verb activ pronominal din text.
Anexa 4

"Dar Niculae era vesel, şi Catrina nu-l luă în seamă pe bărbatul ei. Se uita la
Niculae care îi tot sărea lui Achim în spinare, încerca să-i pună piedică şi cum
acesta arăta pentru bucuria lui o înţelegere mai mult decât binevoitoare, Achim
chiar promise că dacă anul acesta Bisisica rămâne stearpă, are s-o taie la
Bucureşti şi are s-o vândă. Ce ciudat era copilul acesta, gândea mama despre
Niculae. El nu-şi ura fraţii vitregi…
Nu mult după plecarea lui Achim, pe uliţa Moromeţilor fu văzut şeful secţiei
de jandarmi însoţit de doi soldaţi."(Marin Preda, Moromeţii)

1. Analizează morfologic şi sintactic verbele din text.


2. Dă exemplu de 2 locuţiuni verbale.
3. Alege un verb din textul dat şi scrie-l la formele de:
gerunziu …………………………………….
Supin ………………………………………..
Diateza pasivă ……………………………..
Infinitiv ………………………………………
Perfectul simplu ……………………………
4. Rescrie corect enunţul: Ştii că nu poţi veni acum la noul sediu, dar fii
încrezător că lucrurile se v-or rezolva favorabil pentru tine în viitor.
5. Scrie un enunţ în care să apară un verb impersonal.
6. Scrie enunţuri în care să ai:
a) Subiect / verb infinitiv
b) CCMod/ verb la gerunziu
c) nume predicativ/ verb la supin
7. Scrie un enunţ în care verbul a rămâne să aibă altă valoare decât cea din
text.
8. Verbul a fi din enunţul fu văzut este:
a) auxiliar b) copulativ c) predicativ
Anexa 2

I. Treceţi verbele personale subliniate în coloana corespunzătoare:

1. Vreau să mănânc.
2. Vino la mine!
3. Cine va câştiga premiul?
4. Ai fost la mare?
5. El caută creionul.
6. Nu vreau să rămân corigent.
7. Când va termina lucrarea?
8. Citesc doar lecţia asta.
9. Mă pregătesc de plecare.
10. Aş vrea să dorm puţin.
11. El ar ieşi în oraş.
12. Mănâncă mai repede!
13. Fugi în casă!
14. Vecina mea ar vrea să mergă la mare.
15. Cine ar putea să şteargă tabla?
16. El n-ar putea să stea cuminte?
17. Scrie mai repede!
18. Cine s-ar obosi să vină la şcoală?
19. Ajută-l pe colegul tău!
20. Aş putea să te aştept.

INDICATIV CONJUNCTIV CONDIȚIONAL- IMPERATIV


OPTATIV
II. Treceţi verbele nepersonale sublinate în coloana corespunzătoare:

1. Am de scris trei exerciţii.


2. Vii la cules?
3. Venea plângând.
4. Umbla cântând.
5. A venit pentru cântat.
6. A citi e foarte uşor.
7. Poezia citită e lungă.
8. Scaunul dus de Alin s-a rupt.
9. Floarea ruptă de Ioana s-a ofilit.

INFINITIV GERUNZIU PARTICIPIU SUPIN

III. Completaţi cu formele corespunzătoare ale verbelor următorul text:

Mircea şi Ionel …………………. (a merge – la condiţional optativ) la munte, dar nu


………………….(a putea – la indicativ)……………………… (a urca – la conjunctiv) pentru
că …………………. (a ploua – la indicativ) în curând.

IV. 1. Într-un scurt text, realizaţi descrierea colegului de bancă folosind cât mai
multe verbe copulative. Subliniaţi verbele copulative cu albastru, iar verbele
predicative cu roşu.

2. Rezolvând corect rebusul, pe verticala AB veţi descoperi denumirea părții de


vorbire pe care ați studiat-o:

1. Modul indicativ este un mod predicativ si..................


2. Modul predicativ care are ca marca gramaticala conjunctia ,,sa'' este.................
3. Partea de vorbire care exprima o actiune, o stare, o insusire.
4. Verbul ,,de citit ''este la modul......................
5. Verbul ,,a scrie'' este la modul...................
6. Mod predicativ, personal care exprima o actiune reala.
7. Verbul ,,mergand'' este la modul..........................
8. Timpul perfect compus este alcatuit din verbul auxiliar ,,a avea''
si......................................verbului de conjugat.
9. As pleca la mare. Verbul din propozitie este la modul.................................
10. Modul care exprima un sfat, o porunca, un indemn.

10

B
Anexa 1

VERBUL

S-ar putea să vă placă și