Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15 ianuarie 2019


CLASA: a III-a
SCOALA GIMNAZIALA COTOFENII DIN DOS, STRUCTURA MIHAITA
INV. Duta Floriana Elena
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasa
ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
TEMA MANIFESTĂRII CULTURALE: Medalion literar aniversar
SUBIECTUL: Aniversarea naşterii lui Mihai Eminescu- Luceafărul poeziei româneşti
TIPUL LECTIEI: de verificare şi consolidare a cunoştinţelor tinand cont de stilurile de invatare
(auditiv, vizual, tactil, kinestezic)
SCOPUL:
 marcarea zilei de naştere a marelui poet Mihai Eminescu;
 cunoaşterea biografiei şi operei poetului Mihai Eminescu;
 dezvoltarea dragostei pentru literatura română, dezvoltarea memoriei, a
imaginaţiei creatoare, îmbogăţirea vocabularului elevilor, dezvoltarea limbajului
şi în special a expresivităţii acestora prin recitarea poeziilor eminesciene;
 antrenarea şcolarilor în activitate de grup educaţional, în vederea cunoaşterii şi respectării
culturii naţionale;
 abordarea unor fragmente din bibliografia şi opera marelui poet prin însuşirea de cunoştinţe
pe căi diferite: prezentare ppt., cărţi, desene, expoziţii,
 stimularea creativităţii prin transpunerea în desen a operei eminesciene;
 sensibilizarea elevilor faţă de opera lui Mihai Eminescu prin sentimente de mândrie şi
respect.
COMPETENTE GENERALE:
1.Receptarea de mesaje orale in diverse contexte de comunicare
2.Exprimarea de mesaje orale in diverse situatii de comunicare
3.Receptarea de mesaje scrise in diverse contexte de comunicare
4.Redactarea de mesaje in diverse situatii de comunicare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O₁:să înţeleagă semnificaţia evenimentului comemorativ al poetului Mihai Eminescu;
O₂:să asculte şi să reacţioneze adecvat la cunoştinţele transmise prin citire sau expunere de
învăţătoare;
O₃:să recite expresiv versuri din cele mai îndrăgite poezii ale lui Eminescu, din manualele şcolare şi
sa transcrie cate o strofa din poeziile care le-au placut;
O₄:să recepteze mesajul cantecelor audiate dovedind înţelegerea sintagmei Mihai Eminescu-
Luceafărul poeziei româneşti;
O₅:să participe activ şi afectiv la activitate si să trăiască sentimentul patriotic transmis de mesajul
acestor creaţii.
RESUSRE UMANE: elevii clasei a III-a, învăţătoarea
METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, observarea, conversaţia, demonstratia, descoperirea,
exercitiul, ciorchinele, brainstorming, rebusul, recitarea, desenul
FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala
MATERIALE DIDACTICE: volume de poezii din opera eminesciană în ediţii diferite; materiale
ilustrative, fotografii, desene, coli albe, trusa AVAP, flipchart, markere, tabla, creta colorata, postituri,
diplome
BIBLIOGRAFIE:
1.Adina Grigore, Cristina Ipate, Nicoleta Sonia Ionica, Georgeta Mihaela Crivac Claudia, Daniela
Negritoiu, Augustina Anghel - ,,Limba şi literatura română” - manual pentru cl.a a III-a, Editura Ars
Libri, Bucureşti, 2016;
2.Adriana Nicu – Curs de pedagogie, editura Didactica si pedagogica, Bucuresti,2007;
3.Carmen Iordăchescu- ,,Să dezlegăm tainele textelor literare”, pentruclasa a III-a, Editura Carminis,
Piteşti, 2006

DEMERS DIDACTIC

1.Captarea atenţiei
Introducerea în activitate este realizată de invatatoare. Elevii sunt solicitati sa se gandeasca la
urmatoarea întrebare: ,,Cine a fost Mihai Eminescu?” si dacă cunosc importanta acestei zile. Sunt apoi
invitaţi să observe atmosfera din clasa: cărţi, reviste, lucrări expuse de la educaţie plastică ale colegilor.
În continuare se precizează că ziua de 15 Ianuarie din fiecare an este aniversarea lui Mihai
Eminescu de la naşterea sa.
2.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Mihai Eminescu este cel mai mare poet român, Luceafărul poeziei româneşti, deoarece a scris cele
mai frumoase poezii, numit astfel după capodopera sa Luceafărul. Se enunţă în termeni accesibili
elevilor obiectivele urmărite.
3.Dirijarea învăţării
 se dă citire referatului: Mihai Eminescu- viaţa şi activitatea literară, de către doamna
invatatoare;
 se face o prezentare ppt „Eminescu, poet nepereche”;
 se prezintă oral ideile, informaţiile pe care elevii le deţin privitoare la marele nostru poet;
 se scrie pe tabla, iar elevii pe fise date despre poetul nostru national Mihai Eminescu;
 se va completa ciorchinele de pe flipchart;
 se rezolva rebusul scris pe tabla;
 se dau exemple de poezii scrise de poetul nepereche.
4. Asigurarea feedback-lui
Se recită la alegere de către elevi poeziile: ,,Ce te legeni codrule......’’, ,,Revedere’’,
,,Scrisoarea III’’(fragmente), ,,Mai am un singur dor’’(fragmente) , ,,Somnoroase păsărele’’, „O,
ramai…”, ,,Pe lângă plopii fără soţ”.
5.Evaluarea se va face prin completarea la flipchart a unui rebus din care sa reiasa
numele marelui poet Mihai Eminescu.
Elevii se mobilizeaza in rezolvarea sarcinii de lucru primite.
6.Asigurarea retentiei si transferului:
Realizarea aspectului interdisciplinar al activităţii se face prin implicarea muzicii
(« Mai am un singur dor », « Pe lângă plopii fără soţ »etc.), desenului (portretul
marelui poet). Copiilor le face o deosebită plăcere să constate şi chiar să participe la
aceasta activitate. Voi ruga elevii sa-i creioneze portretul marelui poet si pe masura
ce-l vor termina il vor lipi pe flipchart. Pentru a spori valoarea educativă a ambianţei,
voi amenaja o expoziţie de carte ce cuprinde diferite volume din opera lui Eminescu
în ediţii diferite.
Rog elevii sa se gandeasca la un cuvant si sa-l noteze pe un postit, in functie de
cum s-au simtit la activitatea de astazi.
Rezumatul activităţii este făcut de către învăţătoarea clasei a III-a cu referire la ce înseamnă
poetul Mihai Eminescu pentru noi toţi, mentionand ca elevii au participat efectiv, conform rolului
pe care l-a avut de îndeplinit fiecare, prezentând materialul cultural propriu-zis.
7.Încheierea activitatii:
Acestui moment i se va acorda o mare atenţie pedagogică. Voi oferi concluzii asupra activităţii
desfăşurate, recomandându-le elevilor sa citeasca şi alte poezii si basme ale marelui poet Mihai
Eminescu. Fac aprecieri generale şi individuale, deoarece au lucrat frumos, au colaborat,dar si asupra
modului în care s-a desfăşurat activitatea. Apreciez in termeni laudativi comportarea de astazi a elevilor
care s-au evidenţiat prin răspunsuri originale, corecte si interesante, oferindu-le o diploma de participare
la activitate, dar si calitatea contribuţiei fiecărui elev, pe cât posibil.
ANEXA 1

ANEXA 2 MIHAI EMINESCU


ANEXA 3 Marele poet al românilor
(1850 – 1889)
REBU
S S-a născut la Botoşani, la 15 ianuarie 1850, ca al şaptelea
copil, din cei 11, ai Ralucăi şi Gheorghe Eminovici. Copilăria
a petrecut-o la Botoşani şi Ipoteşti, într-o totală libertate de
mişcare şi de contact cu oamenii şi cu natura.
După ce colindă România, timp de 3 ani, cu o trupă de
teatru, fiind sufleur şi copist, la 19 ani, pleacă la Viena, unde
urmează cursurile Facultăţii de Filozofie. Trei ani mai târziu,
este student „eminent” la Berlin, unde intră în contact cu
marea literatură a lumii. Reîntors în ţară, devine redactor de
ziar literar, director al Bibliotecii Centrale din Iaşi, revizor
şcolar şi profesor suplinitor. A fost unul dintre cei mai
renumiţi poeţi din România.
A scris proză, dramă, teatru, dar este renumit pentru
poeziile sale, traduse în peste 60 de limbi şi publicate în
întreaga lume: Luceafărul, O, rămâi..., Lacul, Floare
albastră, Când amintirile..., De-aş avea, Scrisoarea a III-a,
etc
„Şi apa unde-au fost căzut
În cercuri se roteşte,
Şi din adânc necunoscut
Un mândru tânăr creşte”.
„Luceafărul”
(1883)

1.
Cel mai
bun prieten
al lui
Eminescu
2. “ ....... păsărele”, poezie pentru copii
3. Localitatea unde a copilărit Eminescu
MIHAI
4. „ Ce te..........”, poezie despre natură
EMINESCU
5. Marea iubire a poetului
6. Unde s-a născut prietenul lui Eminescu
7. „ La mijloc de .....”
8. Cea mai cunoscută poezie eminesciană.

Se acordă elevului/ei ………………………………………….................


din clasa ............. de la ŞCOALA GIMNAZIALĂ ........................... , jud. .........
pentru participarea la activitatea: Aniversarea naşterii lui Mihai Eminescu-
Luceafărul poeziei româneşti.

15 ianuarie 2019

inv.

S-ar putea să vă placă și