Sunteți pe pagina 1din 5

Axinte Andreea Mihaela

PIPP Conversie, anul I, sem I

Proiect de lecție
Data: 16.12.2019
Clasa: I A
Unitatea de învăţământ: Scoala gimnazială nr. 8, Suceava

Propunător: Axinte Andreea Mihaela


Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina de învăţământ: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: Activităţi la şcoală


Subiectul lecţiei: Recapitulare - sunetele şi literele învăţate
Forma de realizare: Lecţie integrată
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor
Domenii integrate:
 dezvoltare personală
 arte vizuale și abilități practice

Scopul: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la sunetele, literele şi grupurile de litere învăţate.

Competenţe specifice vizate:

 Comunicare în limba română

Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;


Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar;
Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
1
Axinte Andreea Mihaela
PIPP Conversie, anul I, sem I

Transcrierea unor enunțuri după criterii date;


Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.
Competenţe specifice integrate:

 Dezvoltare personală
Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă;
Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.

 Arte vizuale şi abilităţi practice


Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei.

Obiective operaţionale:

O1 - să citească fluent, corect, cursiv, respectând intonația impusă de semnele de punctuație;


O2 - să identifice în text literele şi grupurile de litere învăţate, pe baza indicaţiilor date;
O3 - să formuleze răspunsuri la întrebări, folosind propoziții dezvoltate;
O4 - sǎ despartă cuvintele în silabe;
O5 - să precizeze forma de plural a cuvintelor date;
O6 – să indentifice antonimele unor cuvinte dintr-o listă dată;

Strategii didactice:
a. Metode şi procede: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, învățarea prin descoperire, problematizarea, demonstrația
b. Mijloace şi materiale didactice: tablă magnetică, marker, fişe de lucru, creioane colorate, păpușa Zâna Iarnă
c. Forme de organizare a lecţiei: frontal, individual, pe grupe.
Resure temporale: 50 minute
Resurse umane: 26 copii

Resurse bibliografice:
2
Axinte Andreea Mihaela
PIPP Conversie, anul I, sem I

Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
Ghidul profesorului pentru învățământul primar- clasa I, Editura CD Press.

Nr. Etapele lecției Conținutul științific Metode și Mijloace de Mijloace de Evaluare


Crt. procedee învățământ organizare
1. Moment Se aeriseste grupa. Se pregăteşte materialul didactic Conversaţia Caiete Frontal Observarea
organizatoric Manuale comporta-
necesar desfăşurării orei de curs. Se cere elevilor să se
mentului
pregătească pentru ora de comunicare în limba română. non-verbal al
elevilor

2. Verificarea Se va verifica tema calitativ și cantitativ Conversația Caiete Frontal Aprecieri


temei Individual verbale

3. Captarea Captarea atenţiei se va realiza printr-o conversație în care Conversaţia Frontal Observarea
atenţiei Păpușa Zăna sistematică
cadrul didactic explică copiilor faptul că este sfârșit de
Iarnă
semestru, ultima săptămână înainte de vacanță, iar Zâna
Iarnă este tare curioasă să afle cum se descurcă copiii la
ora de română. Apoi elevii sunt invitați să cânte o colindă.
4. Anunţarea Învăţătoarea le spune elevilor: ,,Azi, la ora de comunicare
temei şi a Explicaţia Frontal Observarea
în limba română vom recapitula împreună literele,
obiectivelor sistematică
urmărite grupurile de literele învăţate, semnele de punctuație și
tipurile de propoziții”.

3
Axinte Andreea Mihaela
PIPP Conversie, anul I, sem I

5. Recapitularea Pentru a putea observa cât au reținut copiii din noțiunile Explicaţia Frontal Evaluarea
şi Individual orală, frontală
învățate în primul semestru al anului școlar, se va face un
sistematizare
a joc al întrebărilor rapide. Joc didactic
cunoştinţelor
Elevii vor răspunde ridicând mâna atunci când cadrul
didactic va enunța întrebările?
Explicația Răspunsurile
Care sunt semnele de punctuație pe care le cunoașteti?
şi observaţiile
În ce situație se folosește punctul/semnul întrebării/semnul copiilor
Conversația
exclamării?
Cum pot fi propozițiile?
Dați exemple de propoziții simple/dezvoltate.
Observarea
Dați exemple de cuvinte care încep mereu cu literă mare. comporta-
mentului
Dați exemple din cuvinte formate din 2/3/4 silabe.
verbal şi non-
Dați exemple de antonime pentru cuvintele – mare, stanga, verbal
rece, sărat, bun, sus, drept, nou.
Exercițiul
Culegere de
Deoarece Zâna Iarnă este tare curioasă să audă cât de bine
literatură
stiu copiii să citească, aceștia vor lectura pe rând un text la Evaluarea
Lucru în orală
prima vedere dintr-o culegere de literatură.
echipă

Păpușa Zâna
Se va discuta împreună cu învățătoarea cuvintele
Învățarea prin Iarnă Aprecieri
necunoscute din text. descoperire verbale

4
Axinte Andreea Mihaela
PIPP Conversie, anul I, sem I

Pe baza textului elevii vor face un sumar, lucrând ăn echipe


de cate 5 copii.
Fişă de lucru
Se va alege câte un reprezentant pentru fiecare grupă care Frontal
Marker
va sumariza textul.
Individual
Tabla
magnetică Autoevaluare
Deoarece saptămâna precedentă alevii au dat un test
sumativ, astăzi vor ieți pe rând la tablă si vor formula
răspunsuri pentru fiecare întrebare.
6. Încheierea Elevii oferă feedback transmițând aprecieri pozitive Conversaţia Frontal Evaluarea
organizată a frontală
colegilor.
lecţiei
Elevii sunt apreciaţi frontal pentru modul în care au
Aprecierea
răspuns pe parcursul desfăşurării orei, pentru implicarea
verbală
lor în realizarea sarcinilor propuse şi pentru
comportamentul lor.

S-ar putea să vă placă și