Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: _________
Clasa: a XI-a
Prof.
Obiectul: Informatică
Subiectul: Test de verificare
Tipul lecţiei: evaluare
Competenţe generale
- identificarea conexiunilor dintre informatică şi societate;
- identificarea datelor care intervin într-o problemă şi a relaţiilor dintre acestea;
- elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor;
- aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea datelor;
- implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare.
Competenţe specifice
- utilizarea corectă a subprogramelor predefinite şi a celor definite de utilizator;
- construirea unor subprograme pentru rezolvarea subproblemelor unei probleme.
Strategii didactice:
- Materiale şi resurse: fişe de lucru, tabla.
Conţinutul, structura şi desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric: salutul, notarea absenţelor, pregătirea materialelor pentru lecţie.
2. Desfăşurarea lecţiei:
Elevii primesc câte o fişă reprezentând un test grilă pentru care au la dispoziţie 25 de minute; li se
fac precizări clare cu privire la modalitatea de alegere a răspunsurilor corecte. După încheierea testului se
discută variantele corecte de răspuns şi se trec notele obţinute de către fiecare elev.

1
EVALUARE SUMATIVA
Alegeţi varianta corectă de răspuns:
R1.
1. Care dintre următoarele antete de proceduri sunt corecte:
a. procedure pro_a(x:integer; a:real):integer;
b. procedure pro_b(x, var y:integer);
c. procedure pro_c(x:integer; var a:real);
d. procedure pro_d(x:integer, var a:real);
2. Care dintre următoarele proceduri citeste corect un tablou cu n elemente de la tastatură ?
a. Procedure citite(var t:tablou ;n :word) ; b. Procedure citite(var t:tablou ;var n :word) ;
Var i :integer ; Var i :integer ;
Begin Begin
Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ; Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ;
Readln(n) ; Readln(n) ;
For i :=1 to n do For i :=1 to n do
Begin Begin
Writeln(’dati t[’,j, ’]: ’); Writeln(’dati t[’,i, ’]: ’);
Readln(t[i]); Readln(t[i]);
End; End;
End; End;
End ; End ;
c. Procedure citite(var t:tablou ;var n :word) ; d.Procedure citite(t:tablou ;n :word) ;
Var i :integer ; Var i :integer ;
Begin Begin
Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ; Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ;
Readln(n) ; Readln(n) ;
For j :=1 to n do For i :=1 to n do
Begin Begin
Writeln(’dati t[’,i, ’]: ’); Writeln(’dati t[’,i, ’]: ’);
Readln(t[i]); Readln(t[i]);
End; End;
End; End;
End ; End ;
3. Ce va afişa următorul program?
Var a,b:integer;
Procedure f (var x:integer; y:integer);
Var z: longint;
Begin
z:=x*y; write(z,’ ’) ; x :=z-y ; y :=x ;
End;

BEGIN
a:=3; b:=1;
f(a,b);
write(a,’ ’,b);
END.
a. 3 1 2 b. 1 3 2 c. 3 2 1 d. 2 3 1

2
EVALUARE SUMATIVA

R2.
1. Care dintre următoarele antete de proceduri sunt corecte:
a. procedure pro_b(a, var b:integer);
b. procedure pro_d(a:integer, var c:real);
c. procedure pro_a(b:integer; a:real):integer;
d. procedure pro_c(b:integer; var a:real);
2. Care dintre următoarele proceduri citeste corect un tablou cu n elemente de la tastatură ?
a. Procedure citite(var t:tablou ;n :word) ; b. Procedure citite(var t:tablou ;var n :word) ;
Var i :integer ; Var i :integer ;
Begin Begin
Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ; Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ;
Readln(n) ; Readln(n) ;
For i :=1 to n do For j :=1 to n do
Begin Begin
Writeln(’dati t[’,j, ’]: ’); Writeln(’dati t[’,i, ’]: ’);
Readln(t[i]); Readln(t[i]);
End; End;
End;End ; End;End ;
c. Procedure citite(var t:tablou ;var n :word) ; d.Procedure citite(t:tablou ;n :word) ;
Var i :integer ; Var i :integer ;
Begin Begin
Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ; Writeln(’dati numarul de elemente ale tabloului’) ;
Readln(n) ; Readln(n) ;
For i :=1 to n do For i :=1 to n do
Begin Begin
Writeln(’dati t[’,i, ’]: ’); Writeln(’dati t[’,i, ’]: ’);
Readln(t[i]); Readln(t[i]);
End; End;
End;End ; End;End ;
3. Ce va afişa următorul program?
Var a,b:integer;
Procedure f (var x:integer; y:integer);
Var z: longint;
Begin
z:=x*y; write(z,’ ’) ; x :=z-y ; y :=x ;
End;
BEGIN
a:=3; b:=2;
f(a,b);
write(a,’ ’,b);
END.
a. 6 2 4 b. 2 4 6 c. 6 4 2 d. 4 2 6

3
Barem de corectare:
1p - oficiu
1. 1p (R1 - c, R2 - d)

3. 1p (R1- b, R2 – c)

5. 2p (R1 - c, R2 - c)

4
5

S-ar putea să vă placă și