Sunteți pe pagina 1din 4

Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun”

. Proiect Didactic
Data: 23.01.2020
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Geografie
Profesor: Maidanschi Aliona
Subiectul: Asociații vegetale. Vegetația de pădure.
Subcompetențe:
*Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici;
*Caracterizarea componentelor naturii;
*Exprimarea corectă a denumirilor geografice;
Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili:
O1- Să explice esența noțiunii de „Asociații vegetale”, în baza studierii unui fragment de
text din manual;
O2- Să clasifice plantele în două grupe, în dependență de condițiile naturale;
O3- Să caracterizeze speciile specifice vegetației de pădure, comform unui algoritm;
O4- Să clasifice speciile vegetației de pădure în funcție de etajarea pe verticală;
O5- Să argumenteze, prin două-trei exemple, importanța cunoașterii vegetației de pădure;
Tipul lecției: Mixtă
Metode și procedee: testul, conversația euristică, lucrul cu manualul, analiza, turul
galeriei, brainstorming, testul;
Materiale didactice: manualul, harta fizică a R.Moldova, harta vegetației R.Moldova,
scheme, fișe, carioci, atlase, videoproiector, laptop;
Forme de activitate: activitate frontală, în grup, individuală;
Tipuri/metode/tehnici de evaluare: evaluarea curentă, conversația de evaluare,
completarea schemelor,

Aprobat

directorul L.T. ”Alexandru cel Bun”

Zavate Valeriu _________________


Desfășurarea activității:
Etapele Obie Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia
lecției ctive
-Salutul organizarea clasei. Salutul, pregătirea
Evocarea Verificarea temei de acasă se face de lecție. Testul
pin intermediul unui test cu alegere
duală. Elevii primesc
testul și răspund
-Pentru a determina subiectul lecției individual. Conversație
de astăzi vă propun să urmăriți un Prezintă euristică
video. raspunsurile alese.
https://www.youtube.com/watch
?v=aOI6MGlQK4A

Realizarea -Cum credeți despre ce tip de Astăzi vom discuta


sensului vegetație vom discuta astăzi? despre vegetația de
Subiectul nostru de astăzi este: pădure.
Asociații vegetale. Vegetația de Elevii notează Lucru cu
pădure. subiectul nou. manualul
 Se anunță obiectivele lecției.

O1 Noțiunea „Asociatii vegetale”, se Elevii notează Analiza unui


explică în baza analizei unui termenul cheie și îl fragment de
fragment de text. explică în baza unui text
fragment de text
studiat.

O2 Pe tablă este acroșată o schemă cu


casete goale.
Conversație
 Cîte tipuri de asociații vegetale Asociații vegetale
în funcție de condițiile zonale și azonale Activitate
naturale există? Asociații zonale: frontală
vegetația de pădure,
Exemplificați. vegetația de stepă
Asociații azonale:
Vegetația de lunca,
vegetația acvatică și
palustrală,
vegetația pertofită

Profesorul prezintă date generale


despre suprafața pădurilor și
repartizarea lor.
Turul Galeriei:
Clasa este repartizată în 4 grupuri, Turul
fiecărui revenindui o specie de galeriei
arbori.
Fiecare grup primește foi și carioci,
trebuie să caracterizeze specia
conform unui algoritm.

O3 Algoritmul de caracterizare a
speciei: Stejarul peduncular
1.Denumirea speciei; 1.
2.Arealul de răspindire; 2. Lucru în
3.Caracteristicile morfologice; 3. grup
4.Condiții fizico-climatice de 4.
răspîndire;
Gorunul
Grupul1- Stejarul peduncular 1.
Grupul 2- Gorunul 2.
Grupul 3- Stejarul pufos 3.
Grupul 4 – Fagul 4.
Stejarul pufos
1.
2.
3.
4.
Fagul
1.
2.
3.
4.

Fiecare grup prezintă informația , se Conversația


adresează întrebări de verificare. euristică

Se analizează fig. 64. ” Frecvența Studierea


speciilor de arbori în păduri”, pag.68 unui
din manual. fragment de
text
Etajarea pădurilor: Arbuști:cornul,
O4 Pe lîngă arbori, în păduse se alunul, păducelul,
întălnesc arbuști și covorul ierbos. sîngerul,
porumbarul, socul-
Pe tablă se acroșează două fișe: negru, salba-
europeană,
verigarul.
Învelișul ierbos:
rogozul, mierea
ursului, fragul de
Arbuști pădure, golomățul,
leurda, viorele,
brebenei,
dumbrăvița, crinul-
de- pădure, iedera,
vița-sălbatică.
Plante

Reflecția Se analizează harta asociațiilor


vegetale ( fig. 65, pag. 69 din
manual) Analiza
hărții
Ce influență are omul asupra Elevii scot în
pădurilor? evidență aspectul
pozitiv și cel Conversația
Se prezintă rubrica ”Recorduri”, negativ
pag.71 din manual.

Extensia Concluzii finale.


Se apreciază activitatea elevilor.

O5 Exercițiile 1, 2 și 4, pag.71 din


manual.

S-ar putea să vă placă și