Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ
INSTITUŢIA: G.P.S. „DUMBRAVA MINUNATĂ” BISTRIŢA
GRUPA:– mare B
DATA: 20.01.2020
EDUCATOARE: Balatici Mariana
TEMA ANUALĂ: „CINE ȘI CUM PLANIFICĂ/ORGANIZEAZĂ O ACTIVITATE?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, ”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Întâlnire cu Zbor - Călător ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA+ADE (DȘ+DOS)
( DȘ – Domeniul Știință + DOS – Domeniul Om și Societate)
DURATA: o zi
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Am fost în pădure și am văzut o... ” (enumerarea păsărilor)
 Salutul, prezenţa;
 Calendarul naturii;
Rutine:
 „Mă pregătesc pentru activităţi” – deprinderi de igienă şi autoservire;
 „Dacă vreau să cresc voinic” – joc cu text şi cânt (gimnastica de înviorare)
Tranziţie:
Nu te supăra
Luați seama bine – joc cu text și cânt

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE)

 Domeniul Stiințe(DȘ) : ,,Păsări” – lectură după imagini


 Domeniul Om și Societate (DOS): „Păsări” decupare - lipire ( activitate practică)
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE:
(ALA I)
 Bibliotecă : „ Albumul literelor : litera j” – fișă 86. Exercițiul 1 și 2”
 Construcții : ,, Cuiburi de păsări ”
 Artă : „ Păsări ” - modelaj
(ALA II)
 ,, Din pom în pom ” – joc distractiv
 ,, Uliul și porumbeii ”– joc de mișcare

SCOP:
● Educarea trăsăturilor pozitive de vointă și caracter, formarea unor atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți;

● Dezvoltarea simțului practic și estetic;

● Verificarea și consolidarea cunostințelor despre păsări;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - Să denumească păsările din imagine prezentate;
O2: - Să răspundă la întrebările adresate despre păsări;
O3: - Să alcătuiască propoziții simple despre păsările învățate ;
O4:- Să lucreze atent, îngrijit conform cerințelor educatoarei dezvoltându-și gustul practic și estetic;
O5: - Să realizeze sarcinile de lucru la fiecare centru;
O6: - Să respecte regulile jocurilor;
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:
- conversaţia, problematizarea, explicaţia, exercițiul, observaţia, turul galeriei.
Mijloace didactice:
- cutie, pasăre, scrisoare, imagini, plastilină, hârtie cartonată, foarfecă, lipici, cuburi, lego.
Forme de organizare:
- frontală, pe grupuri mici, individuală.

SISTEM DE EVALUARE

Forme de evaluare:
- evaluare curentă, formativ-continuă
Metode şi tehnici de evaluare:
- observare curentă, chestionare orală, analiza produselor activităţii, autoevaluarea, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008;
 Revista învăţământului preşcolar, Ed. Arlequin, 2015;
 „Metode interactive de grup, Ed. Arves, 2011;
SCENARIUL ZILEI

Copiii intrǎ în sala de grupă, se aşează pe scăunele pentru Întâlnirea de dimineaţă, astfel încât, fiecare să aibă contact
vizual cu toţi membri grupului.
Apoi se va realiza salutul ȋntre preṣcolari prin rostirea formulei de salut corespunzătoare momentului zilei prin intonarea
cântecului ,, Floricelele s-au trezit, bună dimineața”
Înainte de a trece mai departe, vom face gimnastica de înviorare
Prezenţa
Aleg un copil care va fi numit “ Copilul de servici …” și vom vedea împreună cine lipsește.

Calendarul naturii
După ce s-a realizat prezența, se trece la panoul Calendarul naturii unde se va stabili: ziua, luna, anul, anotimpul,
condiţiile meteorologice din momentul respectiv. Voi folosi întrebări de genul: “Ce zi este astăzi?”, “Dacă astăzi este luni, ieri a
fost...?”, Dacă astăzi este luni , mâine va fi ...?”, “În ce anotimp ne aflăm?”, “Cum este astăzi afară?”.
Împărtăşirea cu ceilalţi se realizează prin dezvoltarea unui dialog cu copiii în legătură cu starea lor din această zi,
îndemnându-i să schimbe impresii, opinii, păreri, să-şi transmită deschis problemele, experienţele.
În cadrul activităţii de grup cu tema „Am fost în pădure și am vazut o ... ” vom numi fiecare o pasăre pe care am văzut-
o în pădure sau întru-un copac și vom discuta pe scurt despre cum arată .
Apoi, anunţ activităţile ce urmează a fi desfăşurate prezentând pe scurt şi sarcinile care trebuie realizate.
Se trece la Domeniul Știință unde vom avea lectură după imagini cu păsări .
Apoi vom trece la Domeniul Om și Societate unde vom decupa pasări și le vom lipi pe panoul care reprezintă cerul albastru.
După finalizarea activității copiii vor trece la centrele de interes:
 Bibliotecă : preșcolarii vor lucra în „ Albumul literelor : litera j” – fișă 86. Exercițiul 1 și 2.
 Construcții : preșcolarii vor construi cuiburi pentru păsări din lego și cuburi .
 Artă : preșcolarii vor modela păsări din plastilină .

La final se apreciază lucrările de la fiecare sector şi se expun în locul amenajat.


Evaluare-autoevaluare prin „Turul galeriei” .
După finalizarea activității copiii se vor juca două jocuri .

(ALA II)
Joc distractiv: ,, Din pom în pom”

Sarcina jocului:
Să se așeze în interiorul cercurilor după ce termină de rostit versurile.
Regurile jocului: Copiii-păsări se plimbă liber prin sala de clasă, imitând zborul păsărilor.Educatoarea așază în spațiul de
6 cercuri de gimnastică – copacii – și rotește versurile: ,, Zburăm, zburăm,
Aripile ne mișcăm .
Când ninsoarea va porni,
În copaci ne-om opri. ”
Copiii – păsări se vor așeza în interiorul cercurilor-copaci.
Elemente de joc: cercuri, mișcare.

Joc de mișcare: ,, Uliul și porumbeii”

Sarcina jocului : Când ulii atacă, fiecare porumbei trebuie să fugă pentru a nu fi prins.

Regulile jocului : Copiii sunt împărțiți în două echipe – echipa uliilor și cea a porumbeilor. Fiecare dintre echipe are un loc
denumit casă.În casă ești în siguranță și nu mai are voie nimeni să te prindă.
Scopul uliilor în joc este să captureze toți porumbeii prin atingerea cu mâna.După ce sunt prinși, porumbeii capturați sunt duși
în casa uliilor, de unde aceștia pot să mai zboare doar dacă sunt atinși de un alt porumbel aflat în libertate, astfel sunt blocați
acolo și nu au voie să fugă. La începutul jocului, fiecare dintreechipe stă în casa ei, apoi porumbeii vor ieși la plimbare, fiind
atenți mereu la ulii ! Când ulii atacă, fiecare porumbei trebuie să fugă pentru a nu fi prins.
Elemente de joc : mișcare, aplauze.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Durata Conţinutul activităţii Obie Strategii didactice Sistem de evaluare


didactic c-
tive
Metode şi Mijloace Forme de Forme de Metode şi
procedee didactice organizare evaluare tehnici de
evaluare
Crearea condiţiilor necesare bunei
1. 2-3 desfăşurări a activităţii, aerisirea Exerciţiul Perinuțe Frontală Evaluarea Obser-
Moment min.
sălii de grupă, amenajarea globală varea
organizatoric
spaţiului de desfăşurare a Jocul curentă
activităţii, pregătirea materialului
didactic.
Gimnastica de înviorare: Dacă
vreau să cresc voinic...-joc cu text
şi cânt
Se realizează prin „Întâlnirea
2. 10-15 de dimineaţă” cu tema „Am fost Conversaţia Frontală Evaluare Chestio-
Introducerea min.
în pădure și am vazut o ... ” vom curentă nare orală
în activitate
numi fiecare o pasăre pe care am Calen-
văzut-o în pădure sau întru-un darul
copac și vom discuta pe scurt naturii
despre cum arată . Aprecieri
Urmează salutul copiilor, verbale
prezenţa, se completează
calendarul naturii, împărtăşirea cu
ceilalţi, activitatea de grup.
Activitatea va începe prin
3. 3-5 captarea atenției copiilor prin Conversaţia Cutie Frontală Evaluare Observare
Captarea min. apariția unei cuti cu o pasăre care Pasăre formativ curentă
atenţei
e tristă prinsă în captivitate. continuă
Pasărea sosită aduce o scrisore Chestio-
prin care dorește să motiveze nare orală
copiii să participe la activități ca
în final aceasta să fie eliberată și
copiii să vadă despre ce pasăre Scrisoare
este vorba. Prin această scrisoare
pasărea ne roagă să ocrotim și să
protejăm păsările.
4.Anunţarea Astăzi vom vorbi despre păsări
temei şi a 2-3- după lectura pe bază de imagini, Explicaţia Frontală Observare
obiectivelor min.
apoi vom decupa păsări și le vom curentă
lipi pe panoul albastru. Pe urmă
vom lucra pe centrele de interes :
Bibliotecă : vom lucra în „
Albumul literelor : litera j” – fișă
86. Exercițiul 1 și 2.
Construcții : vom construi
cuiburi pentru păsări din lego și
cuburi .
Artă : vom modela păsări din
plastilină .
La sfârşitul zilei ne vom juca
două jocuri. ,, Din pom în pom ”
și ,, Uliul și porumbeii”.
Astăzi, la activitatea de Știință ,
5. 15-20 vom învăța despre căteva păsări. Frontală Evaluare Observare
Dirijarea min.
Va trebui să fiți atenți pentru a curentă curentă
învăţării în
manieră întelege întrebările, la care voi Explicația
integrată trebuie să răspundeți pe
rând.După ce le vom cunoaște
mai bine, vom putea alege cu mai
multă ușurință pasărea noastră Conversația
preferată. Imagine Observare
Prima imagine este cu cu curentă
O1
rândunica rândunica
O2 Evaluare
,,-Copii ce vedeți în această Observarea Frontală formativ Chestio-
imagine? ” continuă nare orală
,, Știți cum se numește pasărea
noastră din imagine? ” Conversația
,,-Cum este coada? ”
,,-Cum are aripile? ”
,,-Ce culoare are coada și
aripile? ”
,,-Ce culoare are sub bărbiță? ”
,, Dar pe piept ? ” Imagine
Următoarea imagine este cu o cu Observare
rândunica în care descoperim rândunica curentă
unde și din ce iși construiește
cuibul.
,, Din ce își poate construi Chestio-
rândunica cuibul și unde?,, Observarea nare orală
Rândunica are și o poezie pentru
voi, în care vă zice : Conversație
,, Coada ca o furculiță
Roșioară sub bărbiță
Toamna plec de la voi din țară,
Primăvara mă întorc iară,
Lângă voi stau fără frică
Și mă cheamă...rândunică”.
,, Când pleacă de la noi din țară?
( le voi arăta o imagine cu un
aspect de toamnă, cu plecarea Observare
păsărilor) curentă
,,-De ce pleacă? ” Imagine
,,- Când se întoarce acasă? ” ( le cu
arăt o imagine cu venirea rândunica Chestio-
păsărelelor în anotimpul Proble- nare orală
primavara). matizarea
Se trece la cea de-a doua
imagine O1
O2 Observarea Frontală
Imagine cu vrăbiuța Conversația
,,-Ce avem în imagine? ” Evaluare
,, Știți cum se numește pasărea Imagine formativ Observare
noastră din imagine? ” ( este o cu continuă curentă
vrăbiuță) vrăbiuță
,,- Cum arată ea? Este mare sau
micuță? ” Chestio-
,, Este mai micuță dcât nare orală
rândunica? ”
,,Ce culoare au penele pe spate? ”
,,- Dar pe piept? ”
,,- Cum are ciocul? ”
,,- Dar coada? ”
,, -Unde ați văzut voi vrăbiuțe? ”
Următoarele imagini sunt cu
vrăbiuțele în locurile pe care le Imagini cu
putem întâlni. vrăbiuțe
,, Ce credeți voi că mănâncă Observare
vrăbiuța? ” curentă
O să avem imagini cu vrăbiuțe pe
care le analizăm, imagini în care
mănâncă firimituri de pâine, Chestio-
semințe nare orală
Se trece la cea de-a doua
imagine O1
O2 Observarea Evaluare
Imagine cu pupăza Conversația Imagine formativ
,,-Ce avem în imagine? ” cu pupăza continuă
,, Știți cum se numește pasărea
noastră din imagine? ” ( este o
pupăză) Observare
,,-Ce culoare are pupăza? ” curentă
,,-Cum are coada și aripile” Frontală
,,- Cum are ciocul? ”
,- Voi știți unde putem întâlni Chestio-
pupăza? ” nare orală
Arăt imagini cu pupăza unde o
putem întâlni
,, Ce credeți voi că mănâncă Imagini
pupăza? ” (imagini cu pupăza cre
mănâncă viermi, sopârle, șerpi,
broaște de mici dimensiuni)

Preșcolarii vor alcătui fiecare o


6. 10 min. propoziție simplă cu una dintre O3 Conversaţia Indivi- Evaluare Chestio-
Fixarea
păsările despre care am vorbit duală formativ nare orală
cunoştinţelor
împreună. continuă

Prin tranziţia „Nu te supăra ”


7. 15-20 se va trece la Domeniul Om și Frontală Evaluare Observare
Obţinerea min. curentă curentă
Societate unde vom decupa
performanţei Explicaţia
şi asigurarea imaginile cu cele trei păsari
feedback-ului despre care am vorbit și le vor lipi
fiecare pe hârtia cartonată Hârtie
albastră care reprezintă cerul cartonată
albastru, care la final va fi pusă Foarfecă
Lipici
pe panou. Conversația
,,-Ce aveți pe măsuțe?,,
Astăzi vom decupa fiecare o
O4 Evaluare
pasăre și o vom lipi ce planșă care
reprezintă cerul. formativ
Pentru a lucra cât mai bine, vom continuă
face câteva exerciții de încălzire a Exercițiul
mușchilor mici ai mâinilor :
Mișcăm degețelele
Batem tare palmele
Cade ploaia binișor,
Stoarcem rufele ușor. Indivi- Aprecieri
Voi anunța începerea lucrării. duală verbale
Voi ajuta și voi da explicații
copiilor

Prin tranziţie: „Luați seama


8. 15-20 bine ” în continuare, preșcolarii Evaluare Observare
Asigurarea min.
se vor îndrepta spre centrele de Explicaţia formativ curentă
retenţiei şi a Pe grupe
interes: continuă
transferului
cunoştinţelor Bibliotecă : preșcolarii vor lucra
în „ Albumul literelor : litera j”
– fișă 86. Exercițiul 1 și 2. Cuburi
Construcții : preșcolarii vor Lego
construi cuiburi pentru păsări din O5
lego și cuburi . Evaluare
Artă : preșcolarii vor modela Plastilină continuă
păsări din plastilină .
După ce sarcinile au fost
prezentate şi explicate, preşcolarii
încep să lucreze. Pe parcurs trec
şi dau indicaţii acolo unde este
nevoie.
La final se apreciază modul de
realizare a sarcinilor, Evaluare Aprecieri
comportamentul copiilor și formativ verbale
pasărea este eliberată din cutie. continuă
Copiii vor descoperi că pasărea
care se afla în cutie era o
rândunică.

Ziua se va încheia cu două


9. 10-15
jocuri: ,, Din pom în pom ” – joc Frontală Observare
Încheierea min. Jocul
distractiv,, Uliul și porumbeii ”– Evaluare curentă
activităţii O6
formativ
joc de mișcare .Voi face
continuă Aprecieri
aprecieri verbale verbale
global,individual asupra modului
in care au lucrat astăzi, asupra Auto-
modului în care sau comportat evaluarea
astăzi.

S-ar putea să vă placă și