Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: I

PROPUNĂTOARE: VRABIE SIMONA

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Explorarea mediului

DISCIPLINA: Matematică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numerele naturale 0-10

SUBIECTUL: Numărul şi cifra 8

TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

 Formarea priceperilor şi deprinderilor de a scrie, de a citi şi de a asocia cifra 8 cu numărul corespunzător

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-8;

O2: să ordoneze numerele după cerinţele date;

O3: să realizeze corespondenţa între elementele a două mulţimi, în vederea comparării acestora;

O4: să compună/descompună numerele date, prezentând mai multe variante, bazându-se pe material

concret/intuitiv;

O5: să formeze mulţimi de elemente corespunzătoare numărului precizat;

O6: să redea grafic cifra 8, respectând liniatura caietului, modelul şi încadrarea în pagină.
STRATEGII DIDACTICE:

A.Metode:

-expozitive: explicaţia, instructajul

-conversative: conversaţia, povestirea

-bazate pe acţiune reală: exerciţiul, problematizarea, jocul didactic.

B.Mijloace:

-materiale: jetoane, tabla magnetica, manual, caiet special, fişe,

-resurse temporale: 45 de minute

-resurse spaţiale: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

Neacsu, I., Dascălu, G. – „Metodica predarii matematicii la claseleI-IV”, Manual pentru liceele pedagogice,
Editura Sigma, București 2003

Neacșu, I., Găleteanu, M., Predoi, P., Dumitrescu V. – Didactica Matematicii in Învăţământul Primar – Ghid Practic,
Editura Aius, 2006

Platon, Ana, Paduraru,Veronica-„Matematica pentru perfectionarea invatatorilor”, Editura Spiru

Haret, Iasi,1998.

Deju, A., Botezatu, C. – Matematică – prin joc să învăţăm-, auxiliar pentru clasa I, Editura Rovimed Publishers, 2011
Nr. Momentele lecţiei Timp Ob.o Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare Obser-v
crt. p.
Metode Mijloace

1. Moment 1 min -asigur condiţiile necesare desfăşurării Conversaţia


organizatoric optime a lecţiei de matematică: aerisesc
sala de clasă, pregătesc materialele Exercitiul
didactice, restabilesc liniştea organizatoric

2. Verificarea temei 3 min -verific (calitativ şi cantitativ) temele Conversaţia Caietele Analiza
scrise ale elevilor şi fac aprecieri globale elevilor caietelor
şi individuale privind rezolvarea Explicaţia
acestora.

3. Reactualizarea 3 min O1 -exerciţii orale: numărare (crescător, Explicaţia Tabla Sarcinile de Activitat
cunoştinţelor descrescător) în limitele 0-7; precizarea lucru frontale frontală
vecinilor unor numere; Tabla
magnetica Sarcinile
-exerciţii scrise – la tablă, la tabla Problematizarea lucru (c
magnetică (compuneri şi descompuneri Instructajul verbal jetoane orale) vo
O3
ale numerelor din concentrul 0-7) scrise
bileţele

4. Captarea atenţiei 2 min -se va citi „Povestea cifrei 8” Povestirea Textul frontala Activitat
povestirii frontală
Conversaţia

5. Anunţarea temei şi 1 min -pornind de la discuţia pe baza textului Explicaţia Activitat


enunţarea anunţ tema lecţiei – „Numărul şi cifra 8” frontală
obiectivelor şi enunţ succint obiectivele acesteia

6. Dirijarea învăţării 15 O4 -pe tabla magnetica, din faţa clasei, se Explicaţia Tabla Sarcinile -se va p
va forma o mulţime cu 7 elemente frontale accent
min (copii). Un elev va veni la panou şi va Conversaţia Jetoane verbaliza
forma alături o mulţime care să aibă tot Problematizarea Caiete rea
atâtea elemente (triunghiuri). Le voi acţiunilo
cere elevilor să închidă ochii şi voi Exerciţiul în vede
adăuga mulţimii copiilor încă un însuşirii
element. Le cer elevilor sa observe limbajul
diferenţa, numără elementele fiecărei matema-
mulţimi, realizează corespondenţa şi
compară numărul acestora (Care
mulţime are mai multe elemente?; Cu
Tabla Sarcini
câte elemente are mai multe mulţimea
magnetică frontale
copiilor?; Care număr este mai mare, 7
sau 8? Se insistă asupra terminologiei pe
O4 care trebuie sa o foloseasca elevii: Exerciţiul
mulţimii cu 8 elemente îi corespunde -se
numărul 8 şi scriem cifra 8. utiliza
Activitate
indepen- material
Se vor rezolva exerciţiile din manual-
Manual dentă intuitiv
pune în corespondenţă obiectele din
(jetoane
mulţimile date si scrie cifra
corespunzătoare numărului de obiecte Exerciţiul
din fiecare mulţime. Planşa cu
O3 scrierea
-se va număra crescător şi descrescător cifrei 8
(din 1 în 1, din 2 în 2) în concentrul 0-8;
Caiet
-se vor preciza vecinii numerelor din special
concentrul 0-8;

-se vor scrie 2 rânduri cu cifra 8.

7. Consolidarea 8 min Clasa se împarte în 2 echipe, iar Explicaţia Fişele de Sarcina de


cunoştinţelor denumirea echipei se va afla unind lucru lucru în
numerele în ordine crescă- Lucrul în perechi perechi
-concurs- toare/descrescătoare: iepuraşi şi Exerciţiul
fluturi.Sarcinile de lucru se află pe un
trenuleţ în dreptul unui număr indicat.
O2 Se precizează regulile concursului si Simbolul
recompensa: fiecare răspuns corect va echipelor,
primi un morcov pt. echipa iepuraşilor, Lucrul in echipa jetoane cu Sarcina
respectiv o floare pentru echipa morcovi si lucru va
fluturaşilor. flori rezolvată
O3 câte
Sarcini de lucru: reprezen
tant
I: Formează mulţimea frunzelor din 8 fiecărei
elemente şi scrie cifra corespunzătoare echipe.
nr. de elemente;

F: Formeaza mulţimea triunghiurilor din


O4
8 elemente si scrie cifra corespunzătoare
nr. de elemente; Jocul didactic
Fişe cu
I 1: Găseşte vecinii numărului 7; exerciţii Evaluare
F1: Găseşte vecinii numărului 6; formativă

I2: Descompune numărul 8;


Stimulente
F2: Descompune numărul 8 (altă
variantă); morcovi si
flori
O3 I3: Compune numărul 8 din 5 şi...
F3:Compune numărul 8 din 6 şi...
I4: Ce număr se află între 6 şi 8?

O2 F4:Ce număr se află între 5 şi 7?

8. Evaluarea 10 O1 Fisa de evaluare (anexa 1) Explicaţia Fişa de coevaluare


activităţii min O2 Activitate evaluare
independentă
O3

9. Încheierea 2 min -se fac aprecieri globale şi individuale Conversaţia Diplome


activităţii şi tema cu caracter motivant privind participarea
pentru acasă elevilor la lecţie;

-se dă tema.

-se acordă câteva calificative

-se împart diplome pentru fiecare echipă


Nume: Data:
FIŞǍ DE LUCRU

1. Numără şi scrie cifra corespunzătoare numărului de obiecte:

2. Scrie numerele date în ordine:

0 7 4 6 3 5 1 2 8

a) crescătoare

_________________________________________________________________________

b) descrescătoare

_________________________________________________________________________
3. Colorează cu roşu numerele mai mari , cu albastru numerele mai mici şi cu verde numerele egale.

3 0 4 7 8 8 2 6 8 3 7 8

4. Notează vecinii numerelor:

........3....... .........5........ ........7........

........1........ .........2........ ..........4........

5. Numără din 2 în 2 :

0 ......... .......... ........ 8

1 ........ ........ 7

6. Descompune numerele:

5 6 3 8

S-ar putea să vă placă și