Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect de lecţie

Profesor: Voicilă Adriana-Sorina


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Bucovăț
Data: 28.02.2020
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Diversitatea lumii vii
Tema: Ferigile
Tipul lectiei: mixtă

Compețe generale:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale

Competenţe specifice:
1.1 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru identificarea
caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
2.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă

Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, conversaţia euristică,
b. Resurse materiale: material biologic viu (ferigă în ghiveci) și conservat (pedicuță, coada calului)
-manual tipărit și digital;
-tabla interactivă, prezentare power-point, secvențe de film;
- fişe de evaluare.
c. Forma de activitate: individual, frontal.
Locul de desfăşurare: sala de specialitate
Evaluare: formativă prin chestionare orală şi fişe.
Bibliografie:
- Programa şcolară aprobată prin ordinul ministrului educației naționale nr. 3393 / 28.02.2017 MEN;
- https://www.youtube.com/watch?v=D07c_J6Yo0Y;
- Biologie, manual pentru clasa VI-a, Fodor, Atia Mihaela, Sună, Leontina Monica, Boldișor,
Viorica, Ciuculescu, Carmen Mihela, editura Sigma, 2017;
- Lazăr, V., Căprărin, Daniela, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Ed.Arves, Craiova
2008
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI UTILIZATE/ EVALUARE TIMP
MATERIAL ALOCAT
DIDACTIC
UTILIZAT
Organizarea -Notează în catalog elevii -Îşi pregătesc 1 minut
clasei absenţi şi verifică dacă cărţile şi caietele.
sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea orei.
-Pregăteşte materialul
didactic necesar pentru
desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Prin chestionare orală: Se gândesc şi Conversația Chestionare 3 minute
cunoştinţelo - Care sunt organismele răspund la orală
r cuprinse în regnul întrebări:
Plantae? - În regnul Plante
sunt incluse
următoarele
categorii de
viețuitoare:
mușchi, ferigi,
Gimnosperme
(conifere) și
Angiosperme
(plante
superioare cu
flori, fructe și
semințe închise
în fruct)
- Algele cărui regn îi - Noi am învățat
aparțin? că algele aparțin
regnului Protista,
alături de
protozoare
Captarea Pornește prezentarea ppt Elevii urmăresc Explicația 5 minute
atenţiei cu imgini din păduri, prezentarea și Conversația/
elevii trebuind să observe răspund la Tabla
covorul de mușchi și alte întrebări interactivă
plante din apropiere
(ferigi)
Ați mai văzut asemena
plante? Unde? (cu
referire la ferigi)
Anunţarea -Anunţă tema lecției -Notează în 1 minut
temei „Ferigi” caiete titlul
lecţiei.
Dirijarea Dirijarea învăţării se va Conversația 35 minute
învăţării realiza prin prezentarea Elevii sunt atenţi Explicația
lecției pe tabla la prezentare şi
interactivă, accesând realizează schiţa Tabla
manualul digital. lecţiei în caiete. interactivă
Este prezentat mediul de Manual
viață al ferigilor: păduri, digital
zone umbroase, Manual tipărit
răcoroase, cu umiditate Desenează feriga Material
crescută. și completează biologic
Alcătuirea corpului: desenul cu
corm (cormofite) denumirile
organaizat în rădăcini, părților
tulpină subterană componente
(rizom), frunze penat- Observă ciclul de
compuse. Fără flori. înmulțire la ferigi
Este realizat desenul
alcătuirii generale a unei Observă ferigile
ferigi prezentate și
Înmulțirea ferigilor se notează
realizează prin spori importanța
grupați la nivelul ferigilor
sporangilor, iar aceștia
fiind localizați pe dosul
unor frunze în sori.
Este prezentată o frunză
de ferigă cu sori și, pe
tabla interactivă, ciclul
de înmulțire la ferigi
Sunte enumerate și
prezentate câteva ferigi:
feriga comună, pedicuța,
coada-calului etc
Este prezentată
importanța ferigilor:
plante ornamentale,
medicinale, producerea
cărbunilor (din ferigile
străvechi)
Anunță tema: presați
frunze de la diverse ferigi
și completați Herbarul
Evaluarea Se realizează prin fișa de Rezolvă Explicația / scrisă 5 minute
performanţe evaluare . întrebările din Fișă de
i Notează elevii care au fişa de evaluare. evaluare
fost activi la oră.
Anexa 1

FIŞA DE EVLUARE

1. Completați spațiile punctate :


Tulpina subterană a ferigii se numește ……….
Feriga se înmulțește prin ………… și prin …………..
Cărbunele numit turbă se obține din ……………
Cei mai mulți cărbuni s-au format din ………….

2. Completați desenul cu părțile componente ale unui mușchiului de pământ


Anexa 2
SCHIȚA LECȚIEI
Ferigi
Mediul de viaţă:
- Păduri, zone umbroase, răcoroase, umede
Alcătuirea: corm (cormofite)
Rădăcini firoase
Tulpină subterană (rizom)
Frunze penat-compuse

Hrănirea: autotrofă (fotosinteză)


Înmulţirea: - prin spori și celule sexuale

Sol umed celule sexuate


Spori portal celula-ou ferigă

Importanţa:
- zăcăminte de cărbune superior
- rol ornamental (planta de grădină, ghiveci și aranjamente florale)
- rol medicinal (vermifuge, infuzii)
Proiect de lecţie

Profesor: Voicilă Adriana-Sorina


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Bucovăț
Data: 28.02.2020
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Funcțiile fundamentale ale viețuitoarelor
Tema: Inima și vasele de sânge – disecția inimii de mamifer
Tipul lectiei: formare de priceperi și deprinderi

Compețe generale:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode
științifice
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale

Competenţe specifice:
1.3. Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor vii
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice

Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, conversaţia euristică
b. Resurse materiale: material biologic proaspăt (inimă de vită)
- trusă de disecție
- tavă de disecție
- mănuși chirurgicale
- fişe de observație
c. Forma de activitate: pe grupe
Locul de desfăşurare: sala de biologie-geografie
Evaluare: completarea fișei de activitate de către elevi, observarea modului de îndeplinire a
sarcinilor de lucru
Bibliografie:
- Programa şcolară aprobată prin ordinul ministrului educației naționale nr. 3393 / 28.02.2017 MEN;
- Olteanu, Silvia, Tanur, Iuliana, Miricel, Florina, Giresch, Ștefania, Manea, Camelia, Afrim, Elena
Camelia, Biologie, manual pentru clasa VI-a, EDP, București, 2018;
- Nicolae, Mariana, Lazăr, V., Lecția - formă de bază a organizării procesului de predare-învățare-
evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, Craiova, 2007
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI UTILIZATE/ EVALUARE TIMP
MATERIAL ALOCAT
DIDACTIC
UTILIZAT
Organizarea -Notează în catalog Conversația 1 minut
clasei elevii absenţi şi
verifică dacă sunt
condiţii optime
pentru desfăşurarea
orei.
Pregătirea Sunt împărțiți Elevii se Conversația 3 minute
condițiilor de elevii în trei grupe grupează la bănci
desfășurare a a câte 3 elevi. și observă
activităților Fiecărei grupe i se materialele din
practice dă: o inimă de vită, fața lor
o trusă de disecție,
o tavă de disecție și
o fișă de activitate.
Captarea De la ce animal Răspund la Conversația/ 1 minut
atenției credeți că provine întrebare Material
inima din fața biologic
voastră?
Reactualizare - Câte camere are - Inima unui Conversația Orală 5 minute
a inima unui mamifer are
cunoștințelor mamifer? Numiți- patru camere
teoretice le! (tetracamerală):
- Cum se numesc două atrii și două
valvele prin care ventricule.
comunică atriile cu Valvele atrio-
ventriculele de ventriculare
aceeași prte? realizează
- Prin ce sunt comunicarea
separate atriile și între atriile și
ventriculele? ventriculele de
aceeași parte, iar
pereții dintre atrii
și dintre
ventricule se
numesc septuri
(interatriale,
interventriculare)
Demonstrarea Profesorul desface Elevii observă Demonstrația 10 minute
de către trusa de disecție și etapele disecției Conversația
profesor selectează Explicația/
(algoritmul) instrumentele Material
necesare – bisturiu, biologic
pensă. Inima este Tursă de
așezată în tăvița de disecție
disecție; Tăvi de
Profesorul explică disecție
care este partea
stângă și care este
partea dreaptă a
inimii (în funcție
de orientarea
vârfului inimii și a
grosimii pereților
miocardului – mai
gros în partea
stângă și mai
subțire în cea
dreaptă) Este
realizată o disecție
longitudinală. Se
separă cele două
jumătăți.
Evidențiază și
vasele de sânge
care pleacă și vin
de la/din inimă,
folosind un
creion/pensă/ac
spatulat
Se evidențiază
valvele atrio-
ventriculare
Activitatea Observă activitatea Elevii, organizați Lucrare Observarea 20 minute
independentă elevilor și oferă pe grupe de practică/ sistematică a
a elevilor sprijin la nevoie. lucru, așează Material activităţii şi
Solicită inima în tăviță. biologic comportamentului
completarea fișei Urmărind Tursă de elevilor
de activitate cu instrucțiunile de disecție
concluzii pe fișa de Tăvi de
activitate disecție
realizează Fișă de
disecția activitate
longitudinală a
inimiii cu jutorul
bisturiului.
Separă cele două
jumătăți ale
inimii și observă
aspectul acestora.
Notează pe fișa
de activitate
observațiile
Analiza Solicită prezentarea Inima este un Observarea 10 minute
rezultatelor concluziilor de organ musculos, sistematică a
către elevul ales de tetracameral, activităţii şi
către echipă de perfect adaptat comportamentului
lucru în acest sens funcției de elevilor
pompă, cu pereți Evluare orală
ai miocardului (expunerea orală
mai groși în a concluziilor)
ventricule decât
în atrii, cu vase
de sânge care
pleacă din inimă
(artere) și care
vin la inimă
(vene)
Anexa
FIȘĂ DE ACTIVITATE

Materiale necesare:
- inimă de mamifer
- trusă de disecție
- tavă de disecție
- mănuși
- creion

Mod de lucru:
- colaborează cu colegii din grupă. Împărțiți-vă sarcinile: cine relizează disecția, cine completează
fișa și cine expune concluziile în fața clasei
- observă exteriorul inimii, iar pe centru vei vedea un șanț care în profunzime separă cele două
ventricule.
-observă vasele care ies și intră din/în inimă; se pot evidenția mai bine cu un creion/pensă/ac spatulat
- realizează incizia de sus în jos, longitudinal (pe lungime), secționând și șanțul observat.
- cele două jumătăți obținute; observă-le
- completează legenda desenului de mai jos

- formulează concluziile:
Inimia este un organ ......., cu ........camere.
Pereții ventriculelor sunt mai ....... decât ai atriilor, mai ales cei ai ventriculului .......
Vasele care pleacă de la inimiă se numesc ......., iar cele care vin la inimă se numesc ..........
Valvele dintre atrii și ventricule se numesc ...........
Proiect de lecţie

Profesor: Voicilă Adriana-Sorina


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Bucovăț
Data: 28.02.2020
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Funcțiile de relație
Tema: Sistemul locomotor la om
Tipul lectiei: evaluare

Compețe generale:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale

Competenţe specifice:
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru
explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
2.1.Interpretarea contextualizată a informațiilor științifice

Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: explicaţia
b. Resurse materiale: fişe de evaluare.
c. Forma de activitate: individual
Locul de desfăşurare: sala de specialitate
Evaluare: prin fişe de evaluare
Bibliografie:
- Programa şcolară aprobată prin ordinul ministrului educației naționale nr. 3393 / 28.02.2017 MEN ;
- Grasu, Alexandrina-Dana, Cîrstoiu, Janina, Biologie, manual pentru clasaa a VII-a, Editura Litera,
București, 2019
- Lazăr, V., Căprărin, Daniela, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Ed.Arves, Craiova
2008
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI UTILIZATE/ EVALUARE TIMP
MATERIAL ALOCAT
DIDACTIC
UTILIZAT
Organizarea -Notează în catalog -Îşi pregătesc 1 minut
clasei elevii absenţi şi verifică instrumentele de
dacă sunt condiţii optime scris
pentru desfăşurarea orei.
Captarea Anunță ordinea 1 minute
atenţiei distribuirii fișelor de
evaluare
Anunţarea Elevilor li se spune ce tip 3
temei de evaluare se va realiza
şi se vor da explicaţiile
necesare bunei
desfăşurări a activităţii
(tipi de itemi, punctaj
acordat, timp de lucru
etc);
Desfășurare Se realizează prin fișa de Rezolvă itemii 35 minute
a activității evaluare din fișă
Evaluarea Corectează fișele de Autoevaluează Explicația / scrisă 10 minute
performanţei evaluare și solicită fișele rezolvate Fișă de
elevilor să realizeze o evaluare
autoevalulare pe baza
baremului comunicat la
începutul orei.
Oferă explicații
NUME ȘI PRENUME: DATA: 28.02.2020
CLASA A VII-A

FIȘĂ DE EVALUARE

2,5 PUNCTE
1. Răspunde cu adevărat sau fals la următoarele afirmații. Dacă răspunsul este fals, modifică
afirmația pentru a deveni adevărată:

a) În interiorul oaselor lungi se află un canal care adăpostește măduva spinării.


b) Articulațiile dintre vertebre sunt articulații mobile.
c) Bicepsul și tricepsul sunt mușchi antagoniști.

1 PUNCT
2. Completează legenda desenului (os lung)

1,5 PUNCTE
3. Completează spațiile punctate

Țesutul muscular striat este alcătuit din celule lungi, numite ......................., care au mai mulți nuclei,
precum și organite celulare specifice numite .................. Acestea sunt formate din proteine care se pot
.....................
Mușchii au culoarea ................... datorită ............................., un pigment asemănător cu hemoglobina
din sânge. Ei sunt bine vascularizați și primesc continuu impulsuri nervoase care îi mențin într-o stare
de contracție ușoară – ........................

1,5 puncte
4. Enumeră cel puțin trei roluri ale oaselor

2,5 puncte
5. Exemplifică și descrie modul de funcționare al unei pârghii de ordinul I, II sau III
BAREM DE EVALUARE

ITEMUL RĂSPUNSUL AȘTEPTAT PUNCTAJ PUNCTAJ


DETALIAT TOTAL
1 a) Fals – măduva osoasă 0,5 + 0,5 2,5
b) Fals – articulații semimobile 0,5 + 0,5
c) adevărat 0,5
2 Epifize 0,5 1
Diafiză 0,5
3 Fibre musculare, miofibrile, contracta, 0,25/răspuns 1,5
roșie, mioglobinei, tonus muscular
4 • rol pasiv în realizarea mișcărilor; 0,5 / rol al oaselor 1,5
• asigură susținerea și rezistența corpului;
protejează organele (craniul protejează
creierul, coloana vertebrală – măduva
spinării, cutia toracică, inima și plămânii,
iar bazinul osos organele din zona
pelviană);
• prin măduva osoasă din interiorul lor,
participă la formarea elementelor figurate
ale sângelui;
• prin sărurile de calciu și fosfor,
participă la realizarea echilibrului acestor
substanțe în corp;
• fixează temporar unele substanțe toxice
pătrunse în organism.
5 • De ordinul l: punctul de sprijin se află 1,25/exemplu 2,5
între punctele de aplicație ale celor două 1,25/descriere
forțe. Exemplu: mișcarea capului spre
spate.

• De ordinul II: punctul de aplicație al


forței rezistente se află între articulație și
cel al forței active. Exemplu: ridicarea pe
vârfurile picioarelor.

• De ordinul III: punctul de aplicație al


forței active este situat între cel al forței
rezistente și punctul de sprijin. Exemplu:
îndoirea antebrațului.
OFICIU 1 PUNCT
TOTAL 10 PUNCTE
Proiect de lecţie

Profesor: Voicilă Adriana-Sorina


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Bucovăț
Data: 28.02.2020
Clasa: a VIII-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Relații trofice în ecosisteme
Tema: Relații trofice în ecosisteme - recapitulare
Tipul lectiei: recapitulare a cunoștințelor

Compețe generale:
3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor
lumii vii
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei

Competenţe specifice:
3.1 Reprezentarea structurii şi a funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.2 Prelucrarea datelor înregistrate şi elaborarea concluziilor

Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: explicaţia, obserația, conversația euristică
b. Resurse materiale: fişe de activitate, tablă interactivă, animație
c. Forma de activitate: individual, pe grupe
Locul de desfăşurare: sala de specialitate
Evaluare: formativă prin chestionare orală şi fişe.
Bibliografie:
- Programa şcolară aprobată prin ordinul ministrului educaţiei, cercetării şi inovării nr .
5097/09.09.2009;
- Mihail, Aurora, Mohan, G., Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, editura All, București, 2000;
- https://www.youtube.com/watch?v=faJo8vFkx2g
- https://kahoot.com/schools/
- Nicolae, Mariana, Lazăr, V., Lecția - formă de bază a organizării procesului de predare-învățare-
evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, Craiova, 2007
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI UTILIZATE/ EVALUARE TIMP
MATERIAL ALOCAT
DIDACTIC
UTILIZAT
Organizarea -Notează în catalog -Îşi pregătesc 1 minut
clasei elevii absenţi şi verifică cărţile şi caietele.
dacă sunt condiţii
optime pentru
desfăşurarea orei.
Pregăteşte materialul
didactic necesar pentru
desfăşurarea lecţiei.
Captarea Prezintă secvențe de Urmăresc Explicația 10 minute
atenţiei film – animația Frații animația și au Conversația/
Krat, episodul „Jocul intervenții Tabla
lanțului trofic” interactivă

Anunţarea -Anunţă tema lecției Deschid caietul 1 minut


temei „Relații trofice în la planul de
ecosisteme - recapitulare
recapitulare”
Recapitulare - Ce înțelegeți prin Răspund la Conversația 30 minute
a categorie trofică? întrebări Explicația/
conținuturilo - Reprezentați pe tablă Manual tipărit
r un lanț trofic acvatic, Fișe de lucru
terestru, nocturn, diurn. Foarfecă
- Dați exemple de Lipici
viețuitoare care pot fi
încadrate în categorii
trofice diferite! Din ce
motiv unele viețuitoare
pot fi consumatori de
diferite ordine?
Realizați o schema Schematizează
circulației materiei și pe tablă
energiei într-un
ecosistem
Distribuie fișele de Decupează și
lucru realizează o
piramida trofică
lipind
organaismele
corespunzător
nivelului trofic
cărui îi aparțin
Evaluarea Chestionar pe platforma Se conecteaza cu Explicația Prin 8 minute
performanţei Kahoot telefoanele Conversația / rezolvarea
mobile la Tablă testului
platforma interactivă (quizz)
Kahoot și Telefoane
răspund la quizz- mobile
ul pregătit
Anexa

Decupați viețuitoarele și așezați-le într-o pirmidă trofică, pe nivelul trofic corespunzător!

S-ar putea să vă placă și