Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor:Zaharia Rodica Nicoleta


Școala: Liceul Tehnologic „D. Bolintineanu”
Data: 29.05.2014
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a X-a

Tema (subiectul lecţiei): „Eu nu strivesc corola de minuni a lumii”- explorare și interpretare
Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe specifice:
1.1. Aplicarea cunoştinţelor de limbă în receptarea mesajelor orale şi scrise
1.2. Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog
2.1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în texte literare,
nonliterare sau în alte arte
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură
4.1. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale)
4.2. Compararea şi evaluarea unor argumente diferite în vederea formulării unor judecăţi proprii

Obiective operaţionale
Elevii vor fi capabili:
- să identifice tema, motivele literare, mărci ale eului liric, elementele de versificație,
semnificația titlului, elementele de simetrie și de opoziție, relația incipit-final, figurile de stil,
imaginile artistice, ideile poetice.
- să ofere o interpretare personală a textului
- să argumenteze un punct de vedere

Resurse: manualul, capacităţile receptive normale ale elevilor, timp – 50 de minute

Strategia didactică:
Metode şi procedee: problematizarea pe baza inteligențelor multiple, știu/vreau să știu/am
învățat, lucrul cu manualul, conversaţia euristică şi catihetică, transformarea textului

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea în echipe

Material didactic: manualul,fise de lucru

Material bibliografic: Limba si literatura română, manual pentru clasa a X-a, Corint;
”Poezii” de Walt Whitman

Mijloace de învăţământ: tabla, creta.


SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea de instruire


didactic Activitatea Activitatea Conţinutul activităţii
profesorului elevului

1.Moment Le cer elevilor să-şi Elevii se


organizatoric deschidă cărţile, pregătesc.
(1 min.) caietele, să spună
absenţii.
2.Captarea Imaginați o posibilă Se gândesc, O prezentare personală a
atenţiei ”poveste”, pentru prezintă. operei în urma unei lecturi
(4 min.) poezie! personale, în funcție, poate,
Anunta titlul si de inteligența dominantă.
obiectivele lectiei.
3.Dirijarea Ce știm despre Notează în prima Prin metodele ”știu/vreau
învăţării poezie? rubrică a tabelului să știu/am învățat” aflăm
35 de min. elementele și notăm pe tablă la a treia
cunoscute. rubrică:
Ce am putea să Completează a Tema poeziei: creația,
știm? doua rubrică. cunoașterea
Motive literare: lumina,
Ce am descoperit? Așezați în flori, ochi, buze, morminte,
Asigurarea semicercuri luna, lumea
feedback-ului: concentrice; Eul liric: ”eu nu strivesc”
are loc pe elevii din interior Figuri de stil: metafore,
parcursul discută antiteza, enumerația,
conducerii elementele legate simbolul, comparația,
învăţării, întărirea de înțelegerea epitetul
făcându-se treptat unui text poetic, Imagini artistice: vizuale
prin aprecieri cei din exterior Idei poetice: cunoașterea
verbale apreciază luciferică și paradiziacă
afirmațiile Relații de simetrie și de
colegilor. opoziție
Completează a Semnificația titlului
treia rubrică. Versificație liberă

4.Evaluare Se completeaza fisa Se gândesc, scriu, Anexa 1


formativă de lucru spun.
9 min.

5.Retenţie şi Temă Notează. Redactează un eseu de tip


transfer argumentativ în care să
(1 min.) demonstrezi că ”Eu nu
strivesc...” aparține
modernismului, având în
vedere elementele discutate
la clasă.

FISA DE LUCRU
1. Explicati o posibila interpretare a titlului poeziei „Eu nu strivesc corola de minuni a
lumii”

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

2.Prezentati antiteza dintre „lumina mea”/”lumina altora”.

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

3.Explicati semnificatia simbolurilor:

„ochi’.................................................................................................................................................
„flori’.................................................................................................................................................
„buze”................................................................................................................................................
‚morminte”.........................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și