Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

DATA:
CLASA: a VII- a
DISCIPLINA - Geografia Continentelor Extraeuropene
UNITATEA DE INVATARE - “America – Caracteristici Generale”
SUBIECTUL LECTIEI – HARTA POLITICA A AMERICII
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, dobandire de noi cunostinte
PROFESOR -

COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
5. Accesarea şi utilizarea conţinuturilor cu caracter geografic prin tehnologia informaţiei şi
comunicării
6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului
geografic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE


1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite
3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a
regiunilor şi ţărilor acestora
3.4. Analiza comparativă a elementelor din realitatea geografică extraeuropeană după
caracteristicile solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale
continentelor extraeuropene
4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale
7.4. Ordonarea elementelor, fenomenelor şi proceselor folosind diferite criterii de clasificare:
cantitative, calitative, cronologice şi teritoriale

OBIECTIVE OPERATIONALE.
La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili
O1 - să localizeze pe harta politică a Americii ţări si teritorii dependente cu ajutorul
explicatiilor primite ;
O2 – să enumere cel putin 3 etape in formarea statelor continentului american pe baza
informatiilor primite si a hartii politice
O3 - să clasifice ţările Americii după anumite criterii folosind date statistice si Harta politica a
Americii ;
O4 – să compare tarile Americii si sa identifice asemanari si deosebiri folosind informatiile
primite, date statistice, Harta politica a Americii
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta


si manualul, problematizarea, harta conceptuala ,

MATERIALUL DIDACTIC - Harta politica a lumii, atlasul geografic, manualul, fise de


lucru, imagini,
prezentare ppt
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
- Mandrut, O. , 2008, “ Geografia continentelor extraeuropene” manual clasa VII, Editura Corint,
Bucuresti
-Mandruţ,O., 2003, “Mic atlas geografic”, Editura Corint, Bucureşti.
-Dulamă, Maria Eliza. (2002); Modele, strategii şi tehnici didactice activizante, Editura Clusium,
Cluj-Napoca.

DESFASURAREA LECTIEI
O Momentele Activitatile de predare – invatare Strategii Evaluare
b. Timp lectiei didactice
O alocat
Activitatea profesorului. Activitatea elevilor
p.
1’ Organizarea. - verificarea prezentei Pregatirea caietelor , Observatia Atentionar
clasei elevilor manualelor, atlase Aprecieri
- pregatirea materialului
didactic
3 Verificarea . Adreseaza interogatii de Asculta, analizeaza, Dialogul Analiza
min orala a control privitoare la gandesc si formuleaza raspunsuri
cunostintelor . continuturile predate si raspunsurile asteptate, stimularea
din lectiile invatate anterior fiind indrumati de elevilor si
anterioare prin prof. evaluarea
intrebari scurte rezultatelo
si localizare invatarii
la harta
2 Pregatirea Cere elevilor sa observe Observa si raspund: Conversatia
min aperceptiva Harta politica a lumii si culori, continut euristica
sa identifice deosebirile
fata de Harta Fizica a
lumii
Observare
2 Anunţarea Scrie titlul lecţiei pe Ascultă, notează Expunere elevilor,
min lecţiei noi tablă,HARTA POLITICA frontala stimularea
şi a A AMERICII” si enunţă participari
obiectivelor obiectivele elevilor,
operationale
25 Dirijarea 1.Ce cuprinde harta Identifica elementele Expunerea aprecierea
O1 min predarii – politica ? de continut ale hartii raspunsuri
invatarii Profesorul le expune Asculta si noteaza
primele notiuni generale Citesc pe harta poilica Lucru cu
cu privire la tipul de – suport si formuleaza harta
reprezentare pe harta raspunsul corect sub
politica. indrumarea
Sa analizam impreuna profesorului. Observatia
harta si sa identificam
teritoriile dependente
Groenlanda, Puerto Rico
si insula Tara de Foc,
Caror state le apartin?

2. Principalele etape ale Asculta, noteaza,


O2 evolutiei hartii politice urmaresc prezentarea
a Americii ppt, localizeaza pe Observatia Apreciaz
a.Perioada precolumbiana harta raspunsur
existau Imperiile Aztec, elevilor
Maya si Incas- se indica pe Lucru cu
harta manualul
b.Perioada colonizarilor
Facute de spanioli, englezi, Lucrul cu
francezi, olandezi si harta
Portughezi
c. State independente–
declararea independentei in
urma revolutiilor si
razboailelor
d. Anexare sau cedare
de teritorii
O3 3.Clasificarea statelor Activitate pe grupe de Comparati
Profesorul le cere cate 3 elevi a
elevilor sa completeze o - Citesc documentele
expuse spre analiza Explicatia
schema ciorchine prin - Reflecteaza
care sa dea exemple de - Sub indrumarea Metoda
criterii de deosebire / profesorului, elevii ciorchinel
asemanare intre statele explica faptele ui
Americii. sesizate, le
Sunt alese criteriile de mentioneaza si aplica
O4 clasificare. Se clasifica in alte situatii
si se compara tarile dupa cunostintele invatate. Harta
pozitie geografica, conceptual
suprafata , nr. de a
populatie, limba oficiala.,
forma de guvernamant
5 Atingerea Identificati o asemanare Activitate pe grupe de Comparati Stimularea
min feed- backului si 2 deosebiri intre statele cate 3 elevi a participari
Americii de Nord si elevilor,
Reanalizeaza, analiza
statele Americii de Sud sintetizeaza , raspunsuri
folosind informatiile completeaza diagrama Diagrama
invatate astazi. si raspund VENN

10 Obtinerea - se distribuie fisele de Rezolva cerintele Fisa de Analiza


min performantei evaluare, Apreciaza evaluare raspunsuri
- dupa completare se face raspunsurile corecte cu harta aprecierea s
muta notarea
verificarea prin sondaj,
se identifica raspunsurile
corecte

2 Precizarea De invatat continutul Asculta si noteza. Explicarea


min activitatilor pe lectiei si de caracterizat
care elevii le Brazilia , Mexic si
vor desfasura Statele Unite al Americii
acasa conform criteriilor de
clasificare invatate

SCHEMA LECTIEI
• Ce cuprinde harta politica a Americii ?
Harta politica a Americii cuprinde statele , granitele, capitale si orase mari.
Reprezentarea cartografica se face prin culori diferite pentru state vecine.
Daca unui stat ii apartin si insule , acestea vor fi colorate la fel cu statul respectiv ( exemplu
“Tara de foc”)
Harta cuprinde atat state independente (Satele Unite ale Americii) cat si teritorii dependente de
alte state
( exemplu Groenlanda, Puerto Rico, Guyana Franceza)
• Principalele etape ale evolutiei hartii politice a Americii
• Perioada precolumbiana – existau Imperiile Aztec, Maya in America Centrala si Incas in
America de Sud.
• Perioada colonizarilor - Descoperirea Americii de catre Cristofor Columb in 1492 a
reprezentat inceperea colonizarii Americii Centrale si apoi a celei de Sud de catre spanioli.A
urmat colonizarea Americii de Nord de catre englezi, francezi si olandezi
• Perioada declaratiilor de independenta – in urma razboiului de independenta, in 4 iulie
1776 S.U.A devine stat independent fata de Marea Britanie. Sec XIX – XX noi state devin
independente: Mexic, Brazilia, Venezuela, etc
• Modificarea granitelor prin obtinerea de teritorii prin cumparare ( SUA cumpara Alaska de
la Rusia , Louisiana de la Franta si Florida de la spanioli) sau cedare de teritorii - in 1999
SUA cedeaza canalul Panama statului Panama

• Clasificarea statelor

• După suprafaţă:
- state de dimensiuni continentale : Canada , SUA, Brazilia,
- state mari Mexic, Argentina
- state cu o suprafaţă medie: Uruguay, Paraguay, Columbia, Venezuela
- State mici : Cuba, Suriname
• După poziţia geografică:
• State intracontinentale( fara iesire la mare sau ocean): Bolivia , Paraguay
• State continental – maritime: SUA, Brazilia
• State insulare: Cuba, Jamaica, Haiti

• După populaţie:
• state cu o populaţie peste 100 milioane loc: SUA, Brazilia, Mexic
• state cu numar mediu de populatie intre 10 si 50 milioane loc: Canada, Peru, Argentina,
Columbia
• state foarte mici – sun 1 milion de locuitori : Bahamas, Guyana, Surinam

Dupa limba oficiala;


• State cu limba oficiala spaniola – Mexic, majoritatea din America Centrala si de Sud
• State limba oficiala engleza ( 80 din Canada, SUA, Jamaica, Bahamas)
• State cu limba oficiala franceza ( Haiti)
• State cu limba oficiala portugheza ( Brazilia)
• State vb de olandeza ( Surinam)

• După forma de guvernamant


-monarhii constitutionale cu suveran Regina Elisabeta a II-a a arii Britanii : Canada si Jamaica
-republici :SUA, Mexic, Argentina, Columbia, Chile, Bolivia, Paraguay
Fisa de lucru

Identificati 2 deosebiri si o asemanare intre America de Nord si


America de Sud cu privire la tipurile de state invatate .
Comparatiile se pot face cu privire la suprafata, numar de
populatie, limba oficiala, pozitia geografica fata de oceane,
etc, forma de guvernamant, etc.

AMERICA DE NORD AMERICA DE


SUD

S-ar putea să vă placă și