Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data: 22.05.2017

Şcoala : Şcoala Gimnazialã “General D. Damacenu” Cosmesti, Structura Scoala Gimnaziala


Nr.1 Furcenii Noi

Disciplina : consiliere şi orientare

Profesor : Mitache Cristina Anamaria

Tema: Strada nu e loc de joaca!

Timp : 50 minute

Obiectivul central (scopul) lecţiei : Prevenirea vătămării elevilor prin accidente rutiere, prin
formarea abilităţilor, competenţelor şi comportamentului rutier responsabil, în calitate de
pietoni şi conducători de vehicule cu două roţi.

Domeniul de activitate: Educaţie pentru societate

Categoria de activitate: Educaţie rutieră

Competenţe specifice vizate

O1- Prevenirea producerii accidentelor de circulaţie în rîndul elevilor, prin însuşirea corectă a
regulilor de circulaţie şi respectarea acestora;

O2- Motivarea elevilor, în calitate de participanţi la traficul rutier, pentru cunoaşterea şi


respectarea regulilor de circulaţie;

O3- Dezvoltarea abilităţilor elevilor în domeniul acordării primului ajutor medical în caz de
accident rutier.

Obiectivele operaţionale :

- Să conştientizeze existenţa traficului rutier;


- Să cunoască şi să aplice regulile de circulaţie în calitate de pieton :
- Să cunoască necesitatea şi să utilizeze echipamentele de siguranţă cu care sunt dotate
bicicletele ;
- Să cunoască şi să aplice corect regulile de circulaţie specifice deplasării cu bicicleta;
- Să cunoască riscul asociat spaţiilor din vecinătatea traficului rutier;
- Să-şi formeze abilităţi rutiere sigure în calitate de pieton şi biciclist;
- Să-şi formeze abilităţi le de rezolvare de probleme;
- Să-şi formeze abilităţi decizionale;
- Să externalizeze un comportament sigur în situaţii de trafic rutier în calitate de pieton sau
biciclist.

Tipul şi varianta de lecţie : mixta

Resurse procedurale (metode didactice):

 expunerea
 studiul de caz
 dezbaterea
 învăţare prin descoperire
 problematizarea
 observaţia independentă

Resurse materiale

 prezentare pentru identificare regulilor de circulaţie


 semne de circulaţie – 6 planşe
 proiector
 PC
 test de evaluare
 diplome

Tipul de organizare a activităţii:

 activitate frontală
 activitate pe grupe
 activitate individuală

Scenariul didactic:

Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică


lecţiei
Activitatea Activitatea Metode şi Forme de Resurse
dirigintelui elevilor procedee organizare materiale

Moment - Consemnează Răspund la conversaţia frontal Fise


organizatoric absenţii. întrebări
(3 min) - Captează atenţia
elevilor- anexa 1
Anunţarea Comunică titlul şi Sunt atenţi la conversaţia frontal
titlului şi a obiectivele lecţiei. profesor
obiectivelor
lecţiei (3 min)
Desfăşurarea 1. Prezintă regulile Participă la discuţii dezbaterea frontal fise
dezbaterii generale de conversaţia
(40 min) circulatie- Anexa 2 Completează fişa exerciţiul individual Fişă de
2. enumera cel putin de lucru. dezbaterea lucru
cinci greseli pe care
le-a facut Ionel. Participă la discuţi conversaţia frontal Fişe de
(Anexa 3) Completează fişele exerciţiul individual lucru
3. Distribuie elevilor de lucru
fişa de lucru:
„Rebus”(Anexa 4 si
5)

Concluzii Formulează Formulează conclu- conversaţia frontal


(4 min) împreună cu elevii ziile temei abordate
concluziile cu
privire la pericolele
strazii

Anexa 5 Test. Cunoşti semnele de circulaţie ?


1: Recunoaste indicatorul. 4: Recunoaste indicatorul

a) Oprire
a) Acces interzis biciclete b) Cedeaza trecerea
b) Atentie! Biciclete!

5: Recunoaste indicatorul
2: Recunoaste indicatorul.

a) Acces interzis pietoni


b) Acces permis pietoni
a) Pasaj subteran
b) Pista pentru bicicletã

3: Recunoaste indicatorul. 6: Recunoaste indicatorul

a) Parcare a) Interzis pietonilor


b) Oprire interzisã b) Trecere de pietoni

S-ar putea să vă placă și