Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 07. 05. 2019


CLASA: a VIII- a

UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Gimnazială Nr2Picior de Munte

DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ

ARIA CURRICULARA:OM SI SOCIETATE

LECTIA:PATRIOTISMUL.ALTERĂRI ALE PATRIOTISMULUI


TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: mixtă
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor Bondac Marian Alin
COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea
demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese
din viaţa reală.
2. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei
lumi în schimbare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte
1.5 Identificarea formelor de manifestare a patriotismului
4.4 Argumentarea complexităţii identităţii unei persoane pe baza apartenenţei la diferite tipuri
de comunitate
5.1 Participarea civică în situaţii în care este nevoie de acţiune socială
5.2 Participarea cetăţenească cu asumarea responsabilităţii pentru consecinţele acţiunilor
realizate
COMPETENȚE DERIVATE (OBIECTIVE OPERAŢIONALE)
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili :
1. Sa inteleaga ce este si cum se manifestă patriotismul
2. Să cunoască alterările patriotismului.
3. Să definească xenofobia, șovinismul, rasismul.

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi pricedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,


problematizarea, Metoda ciorchinelui, studiul de caz, munca în perechi şi
pe echipe.

Mijloace didactice: tabla, creta, fişe de lucru, video-proiector, laptop

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
• Manual
• Cărţi de specialitate
• http://ro.wikipedia.org/wiki/Patriotism
• http://www.google.ro/
• http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/patriaromana.php
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Forme
Resurse Modalită
Momentele Metode şi de
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor material ţi de
instruirii (timp) procedee organiz
e evaluare
are
Moment Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea Elevii spun absenţii şi se Conversaţie Frontal Catalog Observaţi
organizatoric colectivului clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie. a
(2 min) Pregatirea materialelor necesare desfasurarii
lectiei : asigurarea unui climat organizatoric.
Reactualizarea Profesorul îi intreabă pe elevi ce lecție au Elevii răspund ca au avut
cunoștiințelor (3 avut de pregătit pentru astăzi. de pregătit lectia
minute) Profesorul pune următoarele întrebări: Identitatea natională.
1. Ce este identitatea? Dar identitatea
natională și personală?
2. Care sunt elementele de specialitate ale
culturii noastre care dau conținut ideii
de identitate națională?
3. Cum anume ati descrie specificul
romănesc unei persoane care nu
cunoaște România? Folosiți detalii
referitoare la tradiții, mâncăruri
specifice, mod de a privi viața, mod de a
reacționa.
Captarea atenţiei 1.1 Elevii primesc post-ituri pe care noteaza o Elevii au la dispozitie trei Lucru individu Post- observatia
7 min declaratie de dragoste pentru tara minute sa se gandeasca la individual al ituri,plan
lor.Provocarea suna astfel: Daca tara ta ar fi o ce doresc sa-i transmita sa
fata/baiat pe care il iubesti ce doresti sa ii țării lor.
transmiti?
Elevii vor lipi post-iturile pe o planșă pe care
este reprezentata tara noastra.
Prezentarea 1.5. Elevii notează în caiet Expunerea Frontal Tablă, Aprecieri
competențelor Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei titlul lecţiei, ascultă şi cretă verbale
derivate si titlul Patriotismul. Alterări ale patriotismului şi devin atenţi la
lectiei precizează competențele urmărite: competenţele derivate
(1 min) Sa inteleaga ce este patriotismul urmărite.
Să cunoască alterările patriotismului.
Să prezinte caracteristicile acestora.
Prin metoda Ciorchinelui se completează Elevii completeaza Conversaţia Aprecieri
boabele cu anumite cuvinte care ne duc cu boabele ciorchinelui și Expunerea Frontal verbale
Dirijarea 2.8. gandul la patriotism. răspund cu ajutorul Modelarea
învăţării. Prin discutii libere,exemple si problematizare le profesorului, dacă va fi
prezint elevilor ce este patriotismul. necesar.
30 min Patria NU este numai SPAŢIUL GEORAFIC,
patria se defineşte prin toate evenimentele
ISTORICE şi
CULTURALE.
SOLIDARITATEA unei persoane cu PATRIA
sa se numeşte PATRIOTISM. Invatarea Texte
prin
Elevii primesc fișa nr 1 cu anumite citate Elevii citesc citatele si descoperire
reprezentative pe care le citim si le explicăm paricipa la activitate.Au
împreuna.Împart elevii pe grupe de cate 3-4 la dispozitie 5 minute Problematiz Pe grupe
dupa banci si le distribui materialele care sunt pentru a citi citatele și area
diferite de la o banca la alta. pentru a le comenta.
Elevii vor primi materialele in ordinea in care Conversatia
trebuie sa se desfasoare lectia.De exemplu
prima grupa va primi un material de unde reiese
definiția patriotismului pe care o notăm in
4.8. caiete.O alta grupa va primi forme de alterare Notam in caiete
ale patriotismului.Folosim aceasta metodă prin definitiile importante. Fise de
descoperire pentru a antrena elevii si a le capta lucru
permanent atentia. Prezintă elevilor formele de
alterare ale patriotismului caracterizând fiecare
formă în parte.
Profesorul explică în permanență elevilor fisele Dupa ce grupele primesc
de lucru primite și le discută împreună cu materialele au la
elevii. dispozitie 10 minute sa
citeasca ceea ce au
primit.Prima grupa
citeste materialul ,notam
ideile principale si
trecem mai departe la
grupa nr 2.

Elevii participa la
discutii,pun
intrebari.Exemplifică .
Obţinerea Elevii răspund. Pun Individu
performanţei Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia întrebări. Exerciţiul al
5 min predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică Feed-back-
elevilor eventualele neînţelegeri. ul

Intensificare Fisa de lucru: Sa fim patrioti inseamnă? Exercitiul Fisa de


a retentiei si Elevii au la dispozitie 2 lucru
asigurarea minute pentreu a
transferului raspunde la intrebare.
5 min
Fișa nr 1

• “Ţara NU se serveşte cu declaraţii de dragoste, ci cu muncă cinstită şi, la


nevoie cu jertfă...NU înseamnă ură împotriva altor neamuri, ci datorie
către neamul nostru; NU înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic
popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic şi conştient.
Munca cinstită, viaţa curată, iubirea de semeni, împlinirea datoriilor pe
care le avem - adică faptele - acestea înseamnă patriotism, şi nu vorbe
deşarte.” - Mihail Sadoveanu
• „Patriotismul nu este numai iubirea pământului în care te-ai născut ci, mai
ales, iubirea trecutului, fără de care nu există iubire de ţară.” - Mihai
Eminescu
• „Calitățile și defectele omenești sunt pretutindeni aceleași, oamenii sunt peste
tot oameni. (....) Nici un neam de oameni nu-i mai bun sau mai rău, nici
unul mai inteligent ori mai prost; unul e mai așa, altul mai alminterea;
dar la urma urmelor, toți suntem la fel. Zi-le oameni și dă-le pace.” I. L.
Caragiale.

Fișa de lucru nr 2

1. Patriotismul este un sentiment de dragoste fata de tara , manifestat prin actiuni


de marire si de aparare a acesteia .Prin patriotism se definește legătura emoțională față de
o țară și de o națiune din motive etnice, politice, culturale sau de altă natură.
A fi patriot inseamna :
-Sa ai anumite drepturi și datorii constituționale, în legătură cu statutul de cetățean al
unui stat: de exemplu dreptul de a fi apărat de stat și datoria de a-l apăra, sau dreptul
de a fi ajutat bănește de stat și datoria de a plăti impozite și taxe.
-În anumite țări, statul le cere cetățenilor (sau anumitor categorii de cetățeni, slujitori ai
autorității publice) să-și manifesteze solemn patriotismul depunând jurământ.
- În numeroase țări, școlarii asistă în fiecare dimineață la ceremonia ridicării drapelului și a
cântării imnului național.
2. Patriotismul se manifesta prin:
-Sentimentul naţional pe care îl au membrii unei naţiuni exprimă : conştiinţa
apartenenţei unei persoane la o naţiune, precum şi mândria naţională.
-Constiinta nationala reprezintă ansamblul ideilor, aspiraţiilor sentimentelor prin care
membrii unei comunităţi naţionale îşi afirmă identitatea comună pe baza unităţii de :
• teritoriu;
• limbă;
• cultură;
• viaţă economică.
-Identitatea nationala este legată de patriotism, ca sentiment de dragoste şi devotament
faţă de patrie şi de popor. Şi aceasta face ca, de exemplu, apărarea teritoriului, să fie o
posibilă expresie a fidelităţii faţă de patrie, sinonimă cu apărarea identităţii naţionale.
Încălcarea teritoriului conduce la conflicte, uneori dramatice prin posibilele consecinţe.

1. Alterări ale patriotismului


Xenofobia =formă de prejudecată care exprimă teama sau ura manifestată faţă de
străini sau faţă de alte popoare. Se manifestă faţă de:
-străini consideraţi inferiori, un potenţial pericol sau cauza răului.
-familie, popor, patrie
societate
Şovinismul = formă de prejudecată faţă de naţionalitate, se bazează pe ideea
superiorităţii unei naţiuni.
Rasismul reprezintă un grup de atitudini, practici și acțiuni care își au sursa în
convingerea că diferențele sociale și culturale se explică prin diferențe biologice și
ereditare dintre rasele umane. Rasismul presupune așadar că oamenii sunt inegali în
funcție de etnia căreia îi aparțin sau de culoarea pielii, adică, mai global, convingerea că
popoarele sunt inegale ca atare.

2. Exemple de alterari ale patrotismului

Kamikaze în traducere brută: "vânt divin" erau atacuri sinucigașe efectuate de piloții
militari ai Imperiului Japonez împotriva navelor de luptă ale Aliaților în fazele finale ale
campaniei din Pacific din cel de-al Doilea Război Mondial, cu misiunea de a distruge cât
mai multe nave de război inamice. Popular, termenul este atribuit atât avionului,
pilotului cât și acțiunii.
In ultimii zece ani, femeile kamikaze au fost arma privilegiata a rebeliunii islamiste din
Caucazul de Nord. Fie ca au fost motivate de razbunare sau implicate impotriva vointei
lor.

5. Mari sportivi romani


Gheorghe Hagi
Supranumit “regele fotbalului romanesc”, Gheorghe Hagi este unul dintre cei mai mari
sportivi pe care i-a avut Romania pana la acest moment. Acesta s-a nascut in data de 5
februarie 1965 in satul Sacele, iar primul contact cu fotbalul l-a avut la varsta de 10 ani
in aprilie 1975 la Centrul de copii si juniori al echipei Farul Constanta. Primul sau
antrenor a fost Iosif Bukossi. Un an mai tarziu, la 11 ani, Gheorghe Hagi a participat la
prima competitie oficiala : "Cupa Sperantelor editia a 6-a" .La 13 ani a fost legitimat la
Farul Constanta, fapt cea reprezentat inceputul unei cariere de 23 de ani ca jucator de
fotbal.
Nadia Elena Comăneci (n. 12 noiembrie 1961, Onești, județul Bacău) este o gimnastă
română, prima gimnastă din lume care a primit nota zece într-un concurs olimpic de
gimnastică. Este câștigătoare a cinci medalii olimpice de aur. Este considerată a fi una
dintre cele mai bune sportive ale secolului XX și una dintre cele mai bune gimnaste ale
lumii, din toate timpurile, „Zeița de la Montreal”, prima gimnastă a epocii moderne care a
luat 10 absolut.
Elisabeta Lipă
(născută Elisabeta Oleniuc) (n. 26 octombrie 1964, orașul Siret, județul Suceava) este o
canotoare româncă.A debutat la vârsta de 19 ani la Jocurile Olimpice de vară de la Los
Angeles, California.A obținut 5 medalii de aur, 2 de argint și una de bronz la șase
Olimpiade, a fost de 25 ori campioană a României. În anul 2000, a fost declarată cea mai
bună canotoare a secolului de către Federația Internațională de Canotaj. Este maestră
emerită a sportului. În prezent este președinte al Federației Române de Canotaj și
președinte al Clubului Sportiv Dinamo București.

6. Ivan Patzaichin
(n. 26 noiembrie 1949, Mila 23, Tulcea) este un fost canoist român, cvadruplu laureat cu
aur la Jocurile Olimpice de vară din 1968, 1972, 1980 și 1984 și triplu laureat cu argint.
Este lipovean.A absolvit Institutul de Educație Fizică și Sport în 1975 și a devenit
membru al Clubului Sportiv Dinamo din București.
Lucian Bute
(n. 28 februarie 1980) este un pugilist român ce deține centura NABF la categoria
semigrea și care a fost campionul mondial IBF la supermijlocie timp de aproape 5 ani,
perioadă in care și-a apărat titlul de 9 ori.
Gimnastica: Simona Amânar, Diana Bulimar , Alexandra Eremia Gina Gogean,
Larisa Iordache, Sandra Izbașa Lavinia Miloșovici
Andreea Mădălina Răducan
(n. 30 septembrie 1983, Bârlad, județul Vaslui) este o gimnastă română (retrasă) de
valoare mondială, autoare, jurnalistă și comentatoare sportivă, medaliată cu aur pe
echipe și argint la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000, multiplă medalită
cu aur și argint la campionatele mondiale de gimnastică artistică.
Gabriela Szabó este o atletă din România de talie mondială, actualmente retrasă din
activitatea sportivă. A fost desemnată, în 1999, cea mai bună atletă a lumii și cea mai
bună sportivă a Europei.
7.
PICTURA
Corneliu Baba n.1906, d.1997) pictor, cunoscut mai ales pentru portretele sale, dar și
pentru alte tipuri de tablouri și ilustrații de cărți. Profesor de Pictură la Institutul de Arte
Frumoase Nicolae Grigorescu din București și Maestru Emerit al Artelor, Artistul
poporului și membru corespondent al Academiei Române.
Stefan Luchian (1868-1916) a fost un pictor roman, denumit poetul plastic al florilor.
Nicolae Tonitza;
Nicolae Grigorescu;

10. Cum il poti invata ce este patriotismul?

Vorbeste-i despre semnificatiile istorice ale zilei nationale.

• Pentru a-l ajuta sa inteleaga ce este patriotismul, vorbeste-i despre sacrificiul


facut de stramosii nostri pe campul de lupta pentru o tara libera pentru ei, dar si
pentru generatiile urmatoare.
• Identificati in arborele genealogic membrii familiei voastre care au luptat in
razboaie. Povesteste-i despre cat de greu le-a fost celor ramasi acasa sa se
descurce cu traiul de zi cu zi, despre cum femeile au fost nevoite sa invete sa faca
munca barbatilor in lipsa lor, cand acestia se aflau pe campul de lupta etc.
• Arata-i copilului motivele pentru care iti place tara in care traiesti. Poate iti plac
peisajele pitoresti, ospitalitatea oamenilor, traditiile sau clima. Oricare ar fi
lucrurile care te fac sa apreciezi tara noastra, impartaseste-le copilului tau si
ajuta-l sa gaseasca si el motive pentru care sa ii placa Romania.
• Daca printre cunostintele tale se numara si cetateni straini care au vizitat
Romania, intreaba-i de ce le place tara noastra. Este foarte posibil sa obtii
raspunsuri surprinzatoare, care sa te ajute pe tine, dar si pe copilul tau, sa priviti
tara noastra dintr-o noua perspectiva.
11. Exemple de manifestari ale patriotismului

• Mergi la vot si nu uita sa-l iei si pe cel mic cu tine. Chiar daca nu va avea voie sa
intre cu tine in cabina de vot, poate sa observe intreg ritualul, securitatea din
locatia in care se desfasoara votarea, stampila care atesta ca ti-ai exercitat
dreptul de cetatean roman.
• Participa la evenimentele patriotice. Ziua Nationala a Romaniei este una dintre
ocaziile in care poti sa iti iei copilul la manifestatii. Realizeaza activitati practice
legate de evenimentele importante sau de simbolurile patriei. Creaza impreuna
cu el un steag, creati hora unirii, invata-l sa danseze in hora, ascultati si incercati
sa memorati versurile imnului etc. Copiii invata mult mai usor in joaca decat
intr-un cadru foarte formal.
• Meciurile sportive la care participa echipa Romaniei la competitii europene sau
internationale sunt ocazii perfecte pentru a da dovada de patriotism. Purtati
insemnele tarii si urmariti meciurile live sau in fata televizorului, ramanand
aproape sufleteste de echipa ce reprezinta tara. Bucurati-va de succese, dar fiti
alaturi de echipa nationala si in cazul esecurilor.
• Calatoreste in tara. Desi din punct de vedere financiar s-ar putea sa-ti permiti o
iesire in afara tarii cu intreaga familie, ar fi bine sa cauti si locuri din tara la fel
de adecvate bugetului. Avand in vedere nemultumirile tinerilor privind
posibilitatile de a se dezvolta pe care le au aici, indicat ar fi sa ii arati copilului
tau ca traieste totusi intr-o tara frumoasa, care inca mai are destule de oferit
tinerelor generatii. Vacantele exotice sunt o optiune buna, dar este recomandabil
sa le alternezi si cu excursii prin tara.

S-ar putea să vă placă și