Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC

DATA: 23 05 2006 DATA: 23 05 2006


ACTIVITATEA: activitate matematica ACTIVITATEA: activităţi liber-creative
TEMA: Cine ştie câştiga! TEMA: Rezolvăm fişe de educarea limbajului
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic concurs FORMA DE REALIZARE: artă
SCOPUL ACTIVITAŢII: verificarea cunoştinţelor dobândite cu SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunoştinţelor copiilor
privire la numeraţia în limitele 1-10 şi formarea şirului crescător şi asimilate până în momentul de faţă cu privire la anotimpul vara şi
descrescător; utilizarea corectă a numeralului ordinal; verificarea caracteristicile acestuia, dezvoltarea creativităţii si a expresivităţii
capacităţii copiilor de a efectua operaţii simple de adunare şi limbajului;
scădere cu 1-2 unităţi şi utilizarea corectă a simbolurilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
matematice: +, -, =; • Să identifice materialele primite pe măsuţe;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: • Să recite expresiv poezia Vara;
• Să numere corect în ordine crescătoare şi descrescătoare în • Să enumere semnele sosirii anotimpului vara;
limitele 1-10; • Să rezolve corect fişa;
• Să recunoască cifrele de la 1 la 10; • Să coloreze corespunzător desenul;
• Să precizeze vecinii mai mari sau mai mici ai cifrelor din • Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată;
limitele 1-10; METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
• Să folosească corect numeralul ordinal: primul, al doilea, al MATERIALUL DIDACTIC FOLOSIT: creioane colorate, caiete
treilea, etc.; de fişe la educarea limbajului pentru nivelul I
• Să rezolve operaţii simple de adunare şi scădere cu 1-2 MATERIALUL BIBLIOGRAFIC:
unităţi; • Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
• Să utilizeze corect simbolurile matematice: plus, minus, copii, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2000
egal; • Georgeta Toma, Irinela Nicolae, Corina Itulescu, Ana Ivan,
• Să rezolve probleme ilustrate simple prin operaţii de Elisabeta Roman, Strategii didactice de evaluare pentru
adunare şi scădere; copiii de 3-5 ani, Educarea limbajului, Editura Delta Cart
• Să rezolve corect fişele de evaluare; Educaţional, Piteşti, 2005.
• Să folosească un limbaj matematic adecvat; DURATA: 20 minute
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul,
demonstraţia, exerciţiul, problematizarea;
MATERIALUL DIDACTIC FOLOSIT:
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
• Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
copii, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2000
• Lupu Costică, Săvulescu Dumitru- Metodica predării
matematicii- Manual pentru clasa a XI-a, Lic. Ped., Editura
Paralela 45, Piteşti, 1998.
• Neagu Mihaela, Beraru Georgeta- Activităţi matematice în
grădiniţă, Îndrumător metodologic, Editura AS”S, Iaşi,
1995.
DURATA: 30 minute.
EVENIMENTU CONŢINUTUL CONŢINUTUL STRATEG STRATE EVALUARE EVALUARE
L DIDACTIC ŞTIINŢIFIC ŞTIINŢIFIC IA GIA INSTRUMENTE INSTRUMENTE
N II NI DIDACTIC DIDACTI ŞI INDICATORI ŞI INDICATORI
Ă CĂ N II NI
N II NI
Moment Pregătirea Pregătirea - - Observarea Observarea
organizatoric materialelor necesare materialelor conversaţia conversaţi comportamentului. comportamentului
desfăşurării activităţii necesare -frontal a
şi organizarea desfăşurării -frontal
colectivului de copii. activităţii şi
organizarea
colectivului de
copii
Captarea atenţiei Introducerea în Identificarea - - Observarea Analiza
activitate se va face materialului primit conversaţia conversaţi comportamentului răspunsurilor
prin prezentarea unor pe măsuţe. , explicaţia a copiilor.
plicuri pe care -frontal -frontal
educatoarea le-a
primit de la elevii de
clasa I . În plicuri se
află întrebări cu
conţinut matematic.
Reactualizarea Se solicită copiilor să Solicit repetarea -- - Analiza Analiza
structurilor numere în ordine poeziei Vara. conversaţia conversaţi răspunsurilor şi răspunsurilor
anterioare crescătoare şi , exerciţiul a corectarea acestora copiilor
descrescătoare în -frontal şi -frontal dacă este cazul.
limitele 1-10. individual
Copiii vor răspunde -cifre
la câteva întrebări şi
vor alege cifra
corespunzătoare:
Câţi pitici avea Alba
ca Zăpada?
Câţi iezi avea capra?
Anunţarea temei Anunţ tema Anunţarea temei: - - Observarea Observarea
şi a obiectivelor activităţii: jocul Rezolvare de fişe conversaţia conversaţi comportamentului comportamentului
concurs: Cine ştie – de educarea -frontal a
câştigă! Şi prezint în limbajului. -frontal
termeni accesibili
copiilor obiectivele
operaţionale.
Dirijarea învăţării Se vor împărţi copiii Prezint copiilor - - Analiza
în două echipe: cerinţele fişelor de conversaţia conversaţi răspunsurilor
echipa cireşelor şi evaluare având , explicaţia a, copiilor şi a
cea a căpşunilor. grijă ca ei să -frontal explicaţia, modului de lucru.
Fiecare echipă va înţeleagă aceste exerciţiul;
primi sarcini de cerinţe.
lucru. Răspunsurile
corecte vor fi În timp ce copiii
răsplătite cu buline lucrează urmăresc -frontal şi
albe, iar cele greşite modul de individual
cu buline roşii. rezolvare a fişelor.
Câştigă echipa care a
acumulat cele mai Analiza
multe buline albe. răspunsurilor şi
Sarcini de lucru: corectarea acestora
*Aşează sub fiecare -caietele dacă este cazul.
grupă de obiecte cifra de fişe la
care indică numărul -jocul, educarea
de obiecte. problemati limbajului
*Aşează în ordine zarea,
crescătoare florile şi exerciţiul Analiza acţiunilor
căpşunile. Pe grupe şi copiilor.
*Aşează vecinii individual
cifrei 6 şi 8. Jetoane,
*Aşează florii atâtea cifre
petale câte indică
cifra aleasă de tine.
*Ghici, ghicitoarea
mea:
Trei răţuşte sunt pe
lac
Şi-un răţoi e sub
copac
De le numărăm pe
toate
Câte fac? Ghiceşti tu
poate?
3+1=4 Cifre şi
Am cules azi în semne
secret matematice
Opt flori să fac un
buchet
Şi-am mai pus una cu
rouă
În buchet sunt
acum…..
8+1=9
*Scrieţi la panou
operaţiile!
*Rezolvă problema
ilustrată:
Pe o creangă sunt 7
flori. 2 s-au desprins
şi au căzut. Câte flori
au mai rămas pe
crenguţă?
7-2=5 -exerciţiul,
Lângă o floare problemati
zburau 4 fluturaşi. 2 zarea
au plecat. Câţi au mai
rămas? -probleme
4-2=2 ilustrate,
Operaţiile se vor panou,
scrie şi la panou. cifre

Evaluare Se vor împărţi fişe de - Analizarea


evaluare, se va conversaţia modului de
explica cerinţa -frontal rezolvare a fişelor
acestora şi se va -fişe de de evaluare.
urmări modul de evaluare
rezolvare a acestora
Încheierea Se vor strânge fişele Voi strânge şi voi -frontal Analizarea
activităţii şi se vor corecta. corecta fişele. - modului de
Fac aprecieri Voi face aprecieri conversaţia rezolvare a fişelor
generale şi generale şi de evaluare
individuale privind individuale privind
modul de participare modul de
la activitate şi număr participare la
bulinele albe obţinute activitate.
de fiecare echipă în
parte.

S-ar putea să vă placă și