Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

EDUCATOARE – Folea Diana


GRUPA: Mare
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Domeniul limba si comunicare
TEMA ACTIVITĂŢII: „ POVESTEA URSULUI CAFENIU” de Vladimir Colin
MIJLOC DE REALIZARE: repovestire
TIPUL DE ACTIVITATE : Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi
deprinderilor

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Consolidarea deprinderii de exprimare orală corectă din punct de vedere gramatical.
Dezvoltarea creativităţii şi a expresivităţii limbajului oral.
Formarea unor trăsături de caracter: curajul, toleranta, marinimie , perseverenta ;

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE :
A) Cognitive :
 să recunoască povestea pornind de la o imagine pretext ;
 Să redea conţinutul poveştii pe baza imaginilor prezentate, respectând ordinea
cronologică a întâmplărilor ;
 Să răspundă la întrebări referitoare la conţinutul poveştii ;
 Să alcătuiască propoziţii despre personaje, precizând trăsături ale acestora desprinse din
faptele lor ;
B) Psiho-motorii :
 să execute mişcările sugestive necesare pentru dramatizarea unui fragment din poveste ;
C) Afective :
 să precizeze atitudinea personajelor, indicând situaţii de toleranta şi
acuzare, de curaj şi teama, de marinimie şi egoism  ;
 sa exprime cel putin 2 exemple de fapte care scot in evidenta relatia de
marinimie si toleranta.

STRATEGIA DIDACTICĂ :
A) METODE ŞI PROCEDEE : povestirea, conversaţia, surpriza, problematizarea,
brainstorming-ul, jocul de rol, ciorchinele;

B) MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT : planşe reprezentând momentele principale ale


povestirii, măşti , ecusoane;
C) FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri mici, frontal;

D)FORME DE EVALUARE: -orală frontală şi în echipă ;


- observarea sistematică a copiilor în
…………………………………...timpul activităţii;

DURATA: 30 – 35 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : “Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţele de


copii”, Bucureşti, 2009;
„Literatură pentru cei mici”-Antologie de texte comentate- Humanitas - 2005
Momentele Activitatea didactica Activitatea copiilor Strateg
activitatii didacti
1. Moment Asigurarea condiţiilor
organizatoric psihopedagogice necesare
desfăşurării în bune condiţii a
activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scăunelelor în semicerc;
- pregătirea materialului didactic ;
- intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă;
2. Captarea În vederea captării atenţiei şi a - Copiii vor răspunde la întrebările Surpriz
atenţiei interesului copiilor voi prezenta referitoare la mediul de viaţă al
un urs polar – jucărie. ursului polar.
3. Anunţarea Voi iniţia o discuţie referitoare la Conversaţ
temei şi a animalele care trăiesc la pol. Copiii vor fi solicitaţi să repete Explicaţia
obiectivelor. - Recunoaşteţi acest personaj? numele poveştii.
Reactualiza-rea - Ce alte animale mai trăiesc la Voi iniţia un scurt dialog având
cunoştinţelor. pol? drept scop reamintirea personajelor
- În ce poveste am aflat lucruri din poveste.
interesante despre viaţa la pol?
- Pentru că v-a plăcut „Povestea Voi insista ca pe parcursul Instructaju
ursului cafeniu” , astăzi voi veţi fi povestirii copii să utilizeze vorbirea verbal
cei care veţi povesti această dialogată , cuvinte şi expresii din
poveste. textul povestirii.
4. Desfăşurarea 1. Prima imagine reprezintă ursul După anunţarea temei voi descoperi Povestirea
activităţii cel cafeniu în decorul specific pe rând câte un tablou solicitând Planse
polului .Un copil va fi solicitat să copiii să povestească sprijinindu-se
povestească această secvenţă. de imagini.
2. Voi descoperi cea de-a doua Pentru a sprijini copiii în vederea
imagine care prezintă ursul cafeniu redării conţinutului poveştii voi
alături de foci. folosi imagini sugestive care să
3. Imaginea următoare prezintă redea momentele subiectului.
scena în care ursul cel cafeniu se
întâlneşte cu urşii polari. În vederea redării întregului
4. Un alt copil va relata scena în conţinut al poveştii vor fi solicitaţi
care Martin se întâlneşte cu 3-4 copii,în funcţie de modul în
pinguinul. care decurge povestirea.
5. Scena în care muntele de gheaţă Copiii vor fi sprijiniţi cu întrebări
se rupe iar Martin sare în ajutorul doar în cazul în care nu mai reuşesc
puiului de urs polar va fi să continue şirul povestirii.
prezentată în altă imagine. Voi evita fragmentarea poveştii prin
6. Ultima scenă va prezenta intervenţii care ar opri nejustificat
momentul când Martin iese din cursul povestirii.
apă cu puiul de urs polar în braţe,
producând uluire printre ursii albi
care abia acum l-au recunoscut.
Povestirea integrală a conţinutului
poveştii va fi făcută, în final, de 1-
2 copii.
5.Fixarea - Cum se numeşte povestea pe care Copiii vor fi antrenaţi să participe Conversaţi
cunoştinţelor am povestit-o astăzi? activ la caracterizarea ursului Explicaţia;
- Care sunt personajele care v-au cafeniu. Dezbaterea
plăcut?De ce? - curajos (nu se sperie la căderea orchinele
- Ce fel de personaj era Martinel ? muntelui de gheaţă);
- După ce-l judecau focile şi urşii - marinimos ( sare în ajutorul Evaluare o
albi pe Martin? puiului de urs); cu întreaga
Asigurarea - Ce au înţeles urşii polari după ce - prietenos(încearcă să se grupă
feed-back- Martin l-a salvat pe ursuleţ? împrietenească cu celelalte Problemati
ului( transferul - Ce cântec cântă Martinel ? animale); ;
de cunoştinţe şi - Ce am învăţat noi că este - perseverent(nu se descurajează şi Brainstorm
capacităţi) important în relaţiile cu ceilalţi?Ce insistă sa salveze puiul de urs si să- ul
este lipsit de importanţă ? şi găsească noi prieteni);
- Unde trăiesc urşii albi ? Copiii vor repeta versurile ritmate
Dar cei cafenii? pe care le cântă Martinel în finalul
- Cum credeţi voi că a ajuns un urs poveştii:
cafeniu la pol ? ” Crezi că-mi pasă că te ştiu
- Ce credeţi că s-ar fi putut Negru, alb sau cafeniu?
întâmpla dacă pinguinul nu ar fi Inima să-ţi fie dreaptă.
venit în ajutorul lui Matinel? Eu te judec după faptă”

6.Evaluare Câţiva copii vor fi solicitaţi să Grupa va fi împărţită în patru Jocul de ro


redea o scenă din poveste folosind echipe. (echipa lui Martinel, echipa Masti
măscuţele . focilor, echipa urşilor polari, echipa Evaluarea
pinguinului;). pe grupe
Obţinerea Fiecare echipă trebuie să-şi
performanţei desemneze un reprezentant care va Evaluare
interpreta un fragment din poveste, acţional-or
la alegere, utilizând vorbirea
dialogată.
Fiecare echipă trebuie să aranjeze
Fiecare din cele patru echipe va imaginile în ordinea cronologică a
primi un set de imagini aranjate derulării evenimentelor.
aleatoriu.
7. Încheierea Copiii vor primi ecusoane cu Voi face aprecieri referitoare la
activităţii personajele din poveste . modul de participare al copiilor la
Activitatea se va încheia cu activitate, la modul de exprimare şi
repetarea de către copii a la modul în care au fost dramatizate
versurilor pe care le fredonează şi fragmentele de către reprezentanţii
astăzi Martinel: celor patru echipe.
„Crezi că-mi pasă că te ştiu
Negru, alb sau cafeniu?
Inima să-ţi fie dreaptă.
Eu te judec după faptă”

Copiii părăsesc grupa pe


acordurile cântecului „Ursuleţul
Martinel”.

S-ar putea să vă placă și