Sunteți pe pagina 1din 15

CONSILIERE ŞI ORIENTARE

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: I şi/sau a II-a


Şcoala: Gimnazială Nr.18, Galaţi
Învăţător: MARIA AFTIM
Tema: Explorarea carierei
Subiectul : „Despre meserii”
Obiectivul cadru: 4. - Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei
Obiectiv de referinţă:
4.2 să prezinte motivaţia personală cu privire la meseria preferată.
Obiective operaţionale:
Elevii trebuie:
O1: să recunoască o meserie după obiectele folosite şi după imagini;
O2: să coreleze activităţile specifice unei meserii cu meseria respectivă;
O3: să argumenteze de ce i-ar plăcea să facă o anume meserie atunci când va fi mare;
O4: să conştientizeze faptul că fiecare om trebuie să se pregătească pentru o meserie.
RESURSE:
Procedurale:
- De comunicare: conversaţia , brainstorming individual şi de grup.
- Activ-participative: ciorchinele
- De acţiune: exerciţiul
- De evaluare: aprecierea verbală, autoevaluarea

Materiale:
-imagini pe calculator, fişe de lucru, jetoane cu imagini
Organizatorice:
-frontal, independent, în grupe de şase elevi

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


Etapele lecţiei Obiective Conţinutul informaţional al receptării Resurse Forme de
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organizatorice evaluare
1. Moment O1 Prezintă cele 4 grupe de - Aleg numele echipelor. Conversaţia, Imagini Aprecierea
organizatoric. elevi (formate prin explicaţia prezentate Frontal verbală
Prezentarea numărarea elevilor) şi se pe
materialului aleg numele echipelor calculator
stimul Joc: Să vedem dacă ştim - Sunt atenţi şi privesc Exerciţiul-joc Fişă cu
cine... (Anexa 1) –Se imaginile prezentate pe întrebări Independent
prezintă jocul şi se face calculator, răspund la
instructajul întrebări.
2. Anunţarea Se anunţă tema şi Frontal
temei şi a obiectivele
obiectivelor
3. Desfăşurarea O2 1. Descoperă locul Conversaţia, Fişe Aprecierea
lecţiei potrivit imaginii – Fiecare elev va primi o explicaţia Plic cu Independent verbală
Ciorchinele (corelarea făşă pe care este un jetoane
activităţii cu meseria ciorchine cu diferite Poster
corespunzătoare) activităţi specifice unor Exerciţiul-joc Jetoane
(Anexa 2) meserii, plicul cu jetoane mari
Sunt anunţate sarcinile de mici care conţin imagini.
lucru. Aşază fiecare jeton la Autoevaluarea
Citeşte, pe rând fiecare locul potrivit corespunzător
activitate înscrisă în bulele activităţii înscrise în
ciorchinelui. ciorchine.
Cere elevilor să
completeze cu jetoane pe Completează şi
posterul cu ciorchinele ciorchinele de pe posterul
pregătit în prealabil după ce de la tablă. Frontal
imaginea a fost aleasă de
elevi.
O3 2. Exerciţiu de scriere - Elevii vor scrie în ordinea Brainstorming Fişe Independent Aprecierea
liberă – „Clasamentul preferinţelor pe fişele individual şi şi în grupă verbală
meseriilor preferate” primite numele a trei de grup
-Învăţătorul explică meserii pe care ar dori să le
sarcina de lucru (Anexa 3) practice când vor fi adulţi şi
în câteva cuvinte
argumentează colegilor din
grupă de ce a ales aceste

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


meserii.
- Se ascultă câte 2 - Elevii prezintă oral Frontal
argumente de la fiecare argumente pentru
echipă clasamentele făcute.
4. Obţinerea O2 „Meseria părinţilor mei” Se aşează în cerc şi vor Conversaţia, Creionul Aprecierea
performanţei O4 Creionul vorbitor – elevii spune ce meserii au verbală
aşezaţi în cerc spun ce părinţiilor Exerciţiul-joc
meserii au părinţii lor.Cei
care nu ştiu trec creionul la
următorul.
Sinteza jocului: Este bine Frontal
ca fiecare om să se
pregătească pentru o
meserie care îl va ajuta să
ducă o viaţă decentă.
Elevii aleg chipul care le
Redarea stării emoţionale reprezintă starea emoţională
la finalul activităţii – bifează pe fişa colectivă .
(Anexa 4)

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


Anexa 1

 Joc: „Să vedem dacă ştim cine...”

1. ... conduce ? (Imaginile vor fi prezentate


pe calculator sau jetoane mari.)

2. ...stinge ?

3. ...foloseşte ?

4. ... pilotează ?

5. ... foloseşte ?

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


Anexa 1 – jetoane cu imagini

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului
CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului
Anexa 2
Pregăteşte Ajunge în cosmos
mâncăruri Lipeşte (sudează Repară cu naveta spaţiale.
delicioase. cu ajutorul unui autoturismul când
apart) obiecte din Ajută pe şcolari să se defectează.
metal. pătrundă în tainele
învăţăturii.

Oamenii bolnavi Filmează cu


trebuie să meargă camera de luat
la..... Despre vederi.
meserii

Înfruntă furia
Ciopleşte în lemn mărilor şi a Interpretează
Ca să te deplasezi sau piatră şi oceanelor la diferite roluri pe
Zugrăveşte
repede într-un realizează opere cârma vaporului.. scena teatrului sau
interiorul şi
oraş mare ai de artă. în filme.
exteriorul
nevoie de un taxi
locuinţelor.
condus de un ...

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


Anexa 2 –jetoane color

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


Anexa 2 –jetoane

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului
CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului
CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului
Anexa 3

Clasmentul meseriilor preferate

LOCUL I : ____________________________

De ce?
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

LOCUL al II- lea ________________________

De ce?
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

LOCUL al III- lea ________________________

De ce?
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului


Anexa 4

Cum te simţi?

ameţit extaziat confuz

optimist surprins
fericit

trist suspicios plictisit

CONSILIERE ŞI ORIENTARE –Proiect realizat în evaluarrea cursului

S-ar putea să vă placă și