PROIECT DIDACTIC LALEAUA ȘI ALTE PLANTE ÎNRUDITE CU EA Unitatea de Învățământ - Profesor - Data - Clasa - Aria Curriculară - Matematică Și Ştiințe Ale Natu - PDF
0 evaluări0% au considerat acest document util (0 voturi)
40 vizualizări6 pagini
Proiect didactic
Titlu original
PROIECT DIDACTIC LALEAUA ȘI ALTE PLANTE ÎNRUDITE CU EA Unitatea de învățământ_ Profesor_ Data_ Clasa_ Aria curriculară_ Matematică și Ştiințe ale natu - PDF Free Download
0 evaluări0% au considerat acest document util (0 voturi)
40 vizualizări6 pagini
PROIECT DIDACTIC LALEAUA ȘI ALTE PLANTE ÎNRUDITE CU EA Unitatea de Învățământ - Profesor - Data - Clasa - Aria Curriculară - Matematică Și Ştiințe Ale Natu - PDF
PROIECT DIDA!
IC
LALEAUA SI ALTE PLANTE £{NRUDITE CU EA.
Unitatea de invatimant:
Aria curriculara: Matematica
Disciplina: Biologie
Unitatea de invaare: Diversitatea lumii vii
Tema: Laleana si alte plante inrudite eu ea
Tipul lectiei: Mixt
L Inainte de lecti
Scopul lectiei/ Motivatia: Cunoasterea principalelor caracteristici structurale ale angiospermelor
monocotiledonate - laleaua.
Stiinte ale naturii
Competente derivate:
Ci Explicarea termenului de angiosperme monocotiledonate;
Cz Identificarea pinjilor componente la lalea si precizarea particularitajilor acestora;
C3 Recunoasterea plantelor inrudite cu laleaua;
Cy Reprezentarea graficd a elementelor florii;
Cs Explicarea modului de inmuljire de la lalea;
Ce Recunosterea elementelor de diferentiere dintre lalea i celelalte plante inrudite cu ea;
Cy Argumentarea importanfei acestei plante si altor plante inrudite cu ea.
Demersul didactic:
1. Resurse proceduralezobservatia dirijata, conversatia euristica, explicatia, demonstratia.
brainstorming-ul,problematizareametoda —stitwvrean sA_stiu/am invitat, invatarea prin
descoperire dirijata hexagomul
2. Resurse materiale: manual, atlas botanic, fise de activitate, fise de evaluare, portofoliu,
material biologie proaspat (lalea, écramioara, bulbi de ceapa), prezentare Power ~Point.
3. Resurse temporale: 50 minute
Forme de organizare a activitagi: frontal4, individuala, in perechi.
Metode de evaluare: formativa prin chestionare oral, prin teste de evaluare.
Anticiparea dificultatilor: deteriorarea materialului didactic, intrebari suplimentare — asigurarea
unui fond de documentare,
Locul desfisurarii: sala de clasa
Bibliografie:
1. Costica Naela, 2008. Metodica precrii biologie. lasi: Editura Graphys.
Mihail Aurora, 2009. Practicum scolar. Biologie vegerald. Bucuresti: Editura All Educational
Mohan G., Ardelean A., Mihail A, 1999, Biologie. Bucuresti: Editura All, 171-173.
Momuzi C., Popovici L., 1993. Atlas botanic. Bucuresti: Editura Didactic’ gi pedagogic’
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tulipa_greigii_red-white_cultivar.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Lily_of_the_valley#/media/File:Convallaria_majalis
hutp://www.ethnopharmacologia org/prelude/images/allium-cepa2.jpg
http://www.agrofm.ro/glosar/ceapa-2/
BEN
s_0002.IPG
83u
IL Lectia propriu-zisi
Nr. Btapele | CD, | Activitatea prfesorului Actvitateaeevilor | Forme | Metode Miloace | Evaluare
ct Let de | didatie de
Timp organi invitare
are
| Moment Verfcarea existent condor | Pegitira caietauide | Fromalé | Conversatia Observarea
“organizatoric optime necesare penta {neru, manual eunistcd sistematicd
2 minute esfisoraea ore crtioanclar, clevilor
Soliitareaelevlui de servicia | microplanselor salsa
pentru ami cease. botanic
Pregitirea material didactic | Annutarea elevlo absent,
pentru ete
EVOCAREA. Verfcara nottunlorinsust in| Elvi fomuuleazi Froutalé | Coaversetia | Manual, | Evaluaea si
= Reacualgarea [exile aneioae never pentru | rispuns euisied, ‘Atlee | apecinea
canostingelor esfiguraren activ Expleatia, | botance. | sispunsun
anteoare 1. Ceangiosperne ion Brinoming- loreleiar
1 minute asta?) u.
2. Ce particle prezind
onganel vegetative ale
stejaruli?
3, Pri ese deosebegefoaea
tj de ea acini?
4. Cemportant§ rezintd
plaice
Capiarea Dipi reactualizareacunoginfelor | Elvi wmesc material | Frontal Prezentare | Ohservarea
ten si profesoru face trecerea la letia | st recunoseanetospermele Power | sistematicha
tredirea ‘oud: Laleaa sie plate ‘monocotiledonate din Point | cevilor
‘interes inrudite cu ea. ‘material proectat
pentru ord Profesorulproiccteazdimagini cu
2 minute Cy | difeite monocotledonat si
solic idenificarea azstor
TL Realizarea Anwn(2 tema noi et ‘Notcea tli lecii in| From | Conversaia Observarea
sensulai Prezinté competent ete. cole st umes eunistcd sistematicd a
Anuajarea iene ‘Noteazdpe tabi ete competeatelor celevilor
sieanaarea Laleana iat plante incite cu
conpetenelor a.
2 minuteDistibwirea Distribuie isle de actvitae i | Pooeafiselor de
elo de reaizeazi istuireaelevilor activitate gl ascultarea
ccivitate supra uz acstoa cexplcatilor
2 minute
Conmnicreasy | |Predeerinuteal cae supine [Ekeipucpfaivs’ [Fowali [oven | Fiade | Obsrata
‘nsuireanoilor caraterele general ale completed fsa de Explicaia | activtane | sistematcda
ceanostinge ‘monocotiledoastelo, sot | activitat. elevilor
‘Minin ccmpletarea cern I din fade | -Monocotledonatele fac Dialog cu
activi pote din categoria levi
angiospettlo,aficd sunt
plate fo crew
smd inchs in fut
~ Seinfle pez
singorcotledon,
Mule monocodedanate
redint important
economicl peat om,
Monocotiledonatele sunt
reprezentate de plante
‘ornamental (eau,
ehioel von,
zambia crn,
icruioara) si plane
calivate (ccapa,
stu)
ea
Cy | Comunicd cleilorcévorlura | Elevitvorfiatetila | Andivid | tin Vreow i Fis) Observe
conform metodei: Srv Treon si | explicate profesomiui si | ald | gf innigat | S7SLAl | sisteuatiod a
siiu/dm intr. vor participa atv lao. elevilor
Realized pe abl un tabel cu} | Elvi noted ceea ce stn
cole: VVAL dese lenin bia in
Tatil elevilr si sri eea ce stn | revit case noun pe
espe ucts in prima | care esti,
cola, Apoiicar el
loujezzi elsisé fom | forme ited
inhebincupirelacca ce | dese cou cea daisdoves i te, despre aceat ter | cunoascd in legit cu
(alte, important, ipl de | tema lecik.inebic
‘lori fcte, etc), acesteintrebéei | notae in ubrica vreau 1d
suntuotate incoloana a doua. | si, Preinti clase ceea
ceardor siomoascé
dese
> | Impart elev dn pereci,fecare | Elev omeazé perechisi| In Observaia, | Fignde | Observarea
cu amumitsarcind de fuer. | rezolswrinade incr, | pereche | Expliata, | activate, | sistematic a
Perechea—tgl delat | Unrepeaentntal | Foti | Convert, | Matera | evi
alcauea iden situpn, pec orate injacapin | nau:
+ | Perechea II alcituiea funzei, | preziti colegio delle descoperre, | llea,
Perechea I -alctuirea fori i principale cin sarcna de Demonstatia | Ber
fructl {oer Problematizare, | mioare,
Perechea TV - plate inruit. ‘Manual,
Perechea V ~ inmates i Atlas
‘importana lle, boianc,
Platge,
Prin conversa dirt reagan Prezentare
sclua Levi a tal. Poner
Pit
Solicit cleo si identice Seerhew
pate componente ale lee cu compcteata
| eiorl materialelor jttoare in
(plans, als, maa, ml intermedia!
smatrialproapat i urmdreste peefoman.
eatin activ aeewor la i
lee ;
Solicit elev si pveased
place incite st evidentiee
prince se doshes, oli
| aerial mata imapnie in
‘man prez orgaele
vegetative sl eproductoae ae
‘alle
Soli ele si preczee din ce«ste fomat bubba (lle! cepa.
Explicd uotumea de inmate
vegeta.
¢y | Pee dg
Alea pound de a cunnastrca
elementeor floral
Cee levilor sé argumenteze
‘porta alee sa plamtelor
G ‘rude pet om nat,
Insist asupra vlizii
‘emninoloeilstinfce prin
‘repetareatemerilorcu un grad
‘mai mare de cticulate in
engine
TIL Reflecia Profesor ria schema SVS/AT; | Elvi notaz ce au Frontal | Conversa, | Flac | Se evalua
Fraveagi solic clenlorsicompleeze | invatainrubricr AU | Iv | Expl, | $42 | capitate
sislematizarea colpana Af cu note ssi in ai clevilorde
noilor cadnu ete aplcarea
ccanostinge Peatra a veriica insusiea Ekeviicompleteazi sollar
Gite oj, dar eapacitea invita Hezagonal Hetagon, | Fhode | amie
acetoa de corlatieprofesoral | Primal elev carea cctviate
ropune eevilorcompletarea | fudepii sarcina prin
hago reve inten
Sediumitora hexagon. last
Completa tianghinale confom
ceniafelr ici inte
1, Cum se eaizeazé inmljrea la
‘alea?
2. Cand se formearétulpina
eral?
3, Unde sunt localiza frunzele
poteccee?
4, Care dine plantele imuite
prez nflorescent??5. Dece lea ae pre din
categoria angiospermelor
‘monocotiledonate?
6, Ce deosebi exit inte aa i
‘tcrnioré?
Veet corettuties into
bexago
Feedback-ul Distribuie fiele de evalua. Elec compleeazi isle | Individa | Conversatia, | Figade | Seevalueai
5 minute deevaluae, Primi Sclevi | ai | Explcatia cevaluare | competent
careau completa fsa de | Fromalé prin
cvaluare vor fi nota ‘intermedia!
performant
Autoevaluare
incierea Profesor arin vd ca norma Frowtalé | Explicia Onserrarea
Aprecierea patti a lecie let st sistematcd
elevilor canoes stuctra
2 minute ‘iuctlaisemine, cit tipue de
frost.
ML Dupi letie
L, Extinderea: Propune realizarea unui rebus cu tema: Laleaua.
2, Evaluarea: Se realizea pe tot parcursul lectie prin: Observaeasistematicdaelevilor; Chestionare oral; Modul de indeplinir asarcini de
Tueru, Caacitateaclevilor de a aplicacunogtingee insite