Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ŞCOALA:
CLASA: a III- a
INSTITUTOR: Şerban Olivia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Rolul cuvintelor în comunicare
SUBIECTUL: Ce te legeni…Mihai Eminescu
TIPUL LECŢIEI: dobândire de cunoştinţe

OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral;
Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.1. – să desprindă informaţii de detaliu din poezie;
1.2. – să distingă sensul cuvintelor unui enunţ;
2.2. – să pronunţe clar şi corect enunţuri;
2.3. – să formuleze clar si corect întrebări despre text;
3.2. – să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;
3.3. – să citească fluent, corect şi expresiv un text liric de mică întindere ;
3.5. – să manifeste interes pentru lectură;
4.1. – să scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunţuri;
4.4. – să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a textului ;
4.5. – să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1 – să citească textul corect, expresiv şi conştient, respectând semnele de punctuaţie;
O2 – să identifice titlul, autorul si expresiile poetice întâlnite în text ;
O3 –să desprindă informaţii cu privire la textul poeziei prin citirea acestuia;
O4--să utilizeze în contexte diferite cuvintele şi expresiile noi după explicarea acestora ;
O5 – să răspundă la întrebările referitoare la textul învăţat;
O6 – să desprindă sentimentele specifice transmise de poet în această poezie ;
Afective:
–să participe cu interes la oră,
– să coopereze în rezolvarea sarcinilor;
Psihomotrice:
–să adopte poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;
–să se orienteze în spaţiul grafic, coordonând corect mişcările mâinii în vederea scrierii corecte;

METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, conversaţia euristică, problematizarea, activitatea independentă, problematizarea, explicaţia;

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală;

STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijată

MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru,’’Limba şi literatura română’’- manual pentru clasa a III-a, Marcela Penes; culegerea ’’Sa dezlegam tainele textelor
literare’’, ’’Metodica predării limbii şi literaturii române la clasele I-IV’’, Silvia Nuţă.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII


LECŢIEI OP. INSTITUTORULUI ELEVILOR DIDACTICE

Moment Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, Îşi pregătesc caietele, manualele şi Conversaţia
organizatoric cerând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze culegerile; îşi corectează poziţia în
poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina. bancă.

Captarea Captarea atenţiei o voi face face prin  cântecul  Acum e Conversaţia
atenţiei toamnă,da !  Cântă melodia propusă
A,a,a ! Acum e toamnă, da.
Iarba-n câmp se veştejeşte,
Frunza-n codru-n-gălbeneşte,
A,a,a ! Acum e toamnă,da.

E,e,e ! Placută vreme e.


Mere,prune,nuci şi pere,
Noi avem dupa plăcere
E,e,e ! Placută vreme e.

I,i,i ! Veniţi copii la vii.


Strugurele must se face
Şi mustul nouă ne place
I,i,i ! Veniţi copii la vii.

O,o,o ! Se duc cocorii-n stol.


Se duc cuci şi rândunele
Şi ne pare rău de ele
O,o,o ! Se duc cocorii-n stol.

Anunţarea Se poartă discuţii despre toamnă. Anunţ titlul lecţiei, obiectivele


titlului şi a operaţionale. Sunt atenţi şi scriu titlul pe caiete. Conversaţia

3
obiectivelor Scriu titlul lecţiei la tablă :Ce te legeni… de Mihai Eminescu

Dirijarea Ciresc model poezia şi prezint câteva date despre autor : Sunt atenţi la explicaţii. Explicaţia
învăţării Poetul Mihai Eminescu s-a născut la Botoşani la 15 ianuarie Conversaţia
1850.
A scris poezii, basme, nuvele şi povestiri.A iubit natura şi a Îşi notează datele în caiete
cântat frumuseţile ei în poezii precum : La mijloc de codru  , Ce te Conversaţia
legeni...  , Revedere , etc. euristică
A murit la 15 iunie 1889,fiind îngropat la cimitirul Belu din
Bucureşti. Răspund întrebărilor adresate
O1 Ce fel de text este Ce te legeni... ?
O2 Numesc elevi care vor citi poezia .
Explic expresiile : trece vremea mea ,  se duc ca clipele ,frunzişul Exerciţiul
O3 mi-l răreşte ,  cântăreţii mi-i alungă dar si cuvintele noi pe care le Alcătuiesc enunţuri cu cuvintele noi
O4 vom integra în propoziţii : pustiit, vestejit, aripele,zare şi amorţit .
Explic elevilor că poetul se adresează codrului ca unui prieten
O6 vechi şi statornic, codrului fiindu-i atribuite însuşiri omeneşti.

Activitate
Asigurarea Cer elevilor să deschidă culegerea de exerciţii pentru a efectua Lucrează individual exerciţiile date. independentă
retenţiei şi a O5 individual exercitiile 1 şi 4.
transferului Verific împreună cu elevii. Citesc rezolvarea exerciţiilor. Aprecieri
frontale,
individuale
Tema pentru Să răspundem la întrebări, de memorat poezia. Sunt atenţi şi îşi notează tema. Explicaţia
acasă
Aprecieri şi Se fac aprecieri individuale şi colective. Elevii ascultă aprecierile primite. Conversaţia
recomandări

4
5

S-ar putea să vă placă și