Sunteți pe pagina 1din 12

Plan de lecţie

- gramatică -
Data : 22.11.2019
Student: Hornoiu Maria Mioara
Unitatea de învăţământ: COLEGIUL NAȚIONAL GHEORGHE ȚIȚEICA
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplină: Limba şi literatura română
Clasa: a VI– a B
Durata lecţiei: 50 de minute
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştiinţe gramaticale
Subiectul lecţiei: Verbul – timpul viitor
Scopul lecţiei:
 formarea capacităţii de a opera cu noţiunile gramaticale
 consolidarea şi sistematizarea unui sistem de cunoştinţe
 priceperi şi deprinderi referitoare la verb

Competenţe specifice:
 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate
 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
 alcătuirea unor propoziţii şi fraze folosind corect semnele de ortografie şi punctuaţie

Obiective operaţionale: (la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili)


a). Cognitive
O1-să identifice verbe la timpul viitor
O2- să ştie să definească viitorul
O3- să ştie să conjuge verbe la timpul viitor
O4- să alcătuiască enunţuri cu verbe la timpul viitor
O5- să identifice şi alte forme ale viitorului
O6- să identifice formele inverse ale timpului viitor

1
O7- să ortografieze corect diferite forme verbale ale timpului viitor

b).Afective
să manifeste spirit de competiţie şi colegialitate

c). Relaţionale şi sociale


să întreţină contacte amicale cu colegii

Resurse
a). Procedurale
Strategii de învăţare – activitate frontală, activitate independentă
Metode şi procedee – conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic

b).Materiale
Manualul, tabla, creta, caietele elevilor, fişe cu exerciţii, cartonaşe negre şi albe
Joc didactic „Imaginează-ţi”– bileţele cu situaţia imaginată şi sarcinile elevilor

c). Resurse şi managementul timpului


Spaţiul de lucru – sala de clasă
Timpul de lcuru – 50 de minute
Capacităţi normale de învăţare ale elevilor, cunoştiinţele lor anterioare

Bibliografie
Limba română, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti 2009
Gramatica practică a limbii române, Ştefania Popescu, Ed. Didactică şi Pedagogică,
Bucuresti 1993.

2
Scenariul didactic
Strategii didactice
Forme
Momentele Ob. Resurse

Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevilor de Evaluare
lecţiei Op. procedur
organiza
ale
re
1). Moment Pregăteşte materialele necesare lecţiei,
Se pregătesc pentru ora de
organizatori 1’ asigură disciplina si ordinea în clasă, Frontal Conversaţia
limba şi literatura română
c notează absenţele.
2). Numeşte câţiva elevi care citesc selectiv Elevii numiţi citesc rezolvarea
Conversaţia
Verificarea 3’ exerciţiile avute ca temă. Face unele exerciţiilor,iar ceilalţi intervin, Frontal Aprecieri
Explicaţia
temei corecturi şi observaţii dacă este cazul. se corectează dacă este cazul.
Citeşte câte o propoziţie referitoare la
verb, elevii trebuind să arate prin
ridicarea unui cartonaş (alb pentru
adevărat sau negru pentru fals), dacă
3). Sunt atenţi la enunţurile citite
enunţurile despre verb sunt adevărate sau Joc didactic Aprecieri
Verificarea de profesor, apoi răspund prin
4’ false. Enunţurile profesorului: Frontal Cartonaşe Observarea
cunoştinţelo arătarea unui cartonaş (alb sau
 Verbul arată o acţiune. (A) negre şi albe sistematică
r anterioare  Verbul nu are persoană. (F) negru).
 Am plecat este la timpul perfect simplu.(F, e
la pf. compus)
 Mâncasem este la timpul mai mult ca perect.
(A)

Strategii didactice
Forme
Momentele Ob. Resurse
Timp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor de Evaluare


lecţiei Op. procedur
organiza
ale
re
 Cântam este la timpul imperfect. (A)
 Cereţi este la timpul perfect simplu. (F, e la
prezent)
 Lucraşi este la timpul perfect simplu.(A)
 Citeşti este la persoana a II-a.(A, tu)
 Scriam este la persoana a III-a. (F, e la
persoana I, eu-noi)
Strategii didactice
Forme
Momentele Ob. Resurse

Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevilor de Evaluare
lecţiei Op. procedur
organiza
ale
re
5).
Anunţă tema lecţiei şi obiectivele propuse.
Anunţarea Ascultă cu atenţie noua temă şi
Tema lecţiei – timpul viitor.
temei noi şi 2’ obiectivele. Notează titlul Frontal
Obiectivele operaţionale: O1, O2, O3,
a lecţiei în caiete.
O4, O5, O6, O7.
obiectivelor
6). Dirijarea 4’ O1 Notează în caiete enunţul. Conversaţia Observarea

învăţării Profesorul scrie la tablă următorul enunţ: Răspund întrebărilor sistematică


Dacă prietena mea va avea puţin timp profesorului:
liber, vom merge la film. Discută cu  Verbele din enunţ sunt va
elevii pe marginea enunţului: avea (persoana a III-a,
 Care sunt verbele din acest enunţ? numărul singular) şi vom
 Când se desfăşoară acţiunea? merge(persoana I, plural)
 La ce persoană sunt? Ce număr?  Acţiunea acestor verbe are
loc după momentul
vorbirii.
Strategii didactice
Forme
Momentele Ob. Resurse

Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevilor de Evaluare
lecţiei Op. procedur
organiza
ale
re
Conchide: timpul viitor exprimă o acţiune
care se va desfăşura după momentul
vorbirii. Analizează cu elevii verbele din
6). Dirijarea enunţ: va avea= verb la modul indicativ, Notează în caiete definiţia Observarea
3’ Exerciţiul
învăţării timpul viitor, persoana a III-a, numărul timpului viitor. sistematică
singular şi vom merge= verb la modul
indicativ, timpul viitor, persoana I,
numărul plural.
6). Dirijarea 3’ O3 Profesorul va scrie pe tablă, in coloană, Individual Tabla, creta Aprecieri

învăţării persoanele (singular, plural) şi alături de


acestea verbele auxiliare, amestecate. Se
va cere unui elev să potrivească verbul Un elev solicitat potriveşte
auxiliar pentru fiecare persoană în parte. auxiliarele pentru verbul a
cânta. Vezi Anexa 2.
Strategii didactice
Forme
Momentele Ob. Resurse

Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevilor de Evaluare
lecţiei Op. procedur
organiza
ale
re

Cere elevilor să observe din ce este


6). Dirijarea Observă alcătuirea timpului
2’ alcătuit timpul viitor: verbul a vrea şi Frontal Explicaţia Aprecieri
învăţării viitor.
infinitivul verbului de conjugat.

Conjugă singuri pe caiete


Solicită elevii să conjuge singuri, la viitor,
6). Dirijarea verbul a citi: eu voi citi, tu vei Observarea
3’ O3 verbul a citi. Scoate la tablă un elev care Individual Exerciţiul
învăţării citi, el/ea va citi, noi vom citi, sistematică
va scrie verbul a citi la timpul viitor.
voi veţi citi, ei/ele vor citi.
Câţiva elevi vor extrage câte
Jocul
O1 Profesorul le va prezenta elevilor jocul un bileţel, va citi clasei situaţia
didacticIma
6). Dirijarea O2 didactic Imaginează-ţi. Le va arăta o dată şi va răspunde cu Observarea
Individual ginea-ză-ţi
învăţării O3 cutiuţă în care sunt şase bileţele, fiecare propoziţii care să conţină sistematică
Vezi Anexa
O4 având pe el, scrisă, o situaţie. verbe la viitor, referitor la
3.
acţiunea întreprinsă.

Strategii didactice
Forme
Momentele Ob. Resurse
Timp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor de Evaluare


lecţiei Op. procedur
organiza
ale
re
Profesorul prezintă pe tablă, alte forme ale
timpului viitor:
 Verbul a avea la indicativ prezent +
s
conjunctivul verbului de conjugat (a
avea + să + verb ex. am să dorm)
Elevii sunt atenţi la explicaţia
 O invariabil + conjunctivul verbului de
6). Dirijarea 3’ O5 profesorului şi îşi notează în Individual Explicaţia Aprecieri
conjugat (o + să + verb ex. o sa citesc)
învăţării caiete.
 Alte forme ale verbului a vrea +
infinitivul verbului de conjugat
(viitorul popular ex. eu oi cânta, tu îi
cânta, el/ea o cânta, noi om cânta, voi
îţi cânta, ei/ele or cânta)

Notează la tablă următoarele versuri:


„Lângă salcâm sta-vom noaptea
Identifică verbele la timpul
6). Dirijarea O6 întreagă.” (M. Eminescu - Sara pe deal)
învăţării 5’ viitor. Individual Explicaţia Aprecieri
O1 şi „Vom visa un vis ferice,/Îngâna-ne-vor
c-un cânt/Singuratice izvoare,/Blânda
batere de vânt.” (M. Eminescu - Dorinţa)
Timp

Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare


lecţiei Op. Forme Resurse
de procedur
organiza ale
re

Solicită elevii să identifice verbele la s

timpul viitor (sta-vom, îngâna-ne-vor).


Observă formele inverse ale
Face următoarele precizări:
viitorului.
6). Dirijarea  Formele inverse ale viitorului apar Individual Explicaţia Aprecieri
Notează în caiete formele
învăţării numai în limbajul poetic
inverse ale viitorului
 Azi nu mai apar în limbă, fiind
învechite.

Momentul ortografic- profesorul propune


următorul exerciţiu: Subliniaţi varianta
corectă:
6). Dirijarea Notează exerciţiul, se gândesc
învăţării va vedea/va vede, va făcea/va face, va Exerciţiul Observarea
3’ O7 la rezolvarea acestuia. Frontal
privi/va privii, va pustii/va pusti, se va Explicaţia sistematică
Rezolvă exerciţiul.
sfii/se va sfi, va sare/va sări, vei fi/vei
fii;observaţie: verbele se scriu la viitor
precum la infinitiv.
Timp

Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare


lecţiei Op. Forme Resurse
de procedur
organiza
ale
re
Are loc permanent pe parcursul lecţiei şi
7).Asigurare se concretizează prin aprecieri verbale
a făcute de profesor. Acesta solicită elevii
feedbackului să răspundă următoarelor întrebări: Aprecieri
3’ Răspund întrebărilor Frontal Conversaţia Observarea
şi evaluarea  Ce arată timpul viitor? sistematică
 Cum se formează?
 Conjugaţi verbul a scrie la timpul
viitor.

8).
Asigurarea
Tema pentru acasă: exerciţiile 2 şi 4 de la
retenţiei şi a 1’ pagina 117 din manual. Se dau explicaţiile Notează tema de casă Frontal
Conversaţia
Explicaţia
transferului necesare.
 Anexa 1

A B C D

1
i a o u

2
p s f v

3
h i g m

4
t z s r

 Anexa 2

A CÂNTA – TIMPUL VIITOR

EU VEŢI CÂNTA
TU VOR CÂNTA
EL/EA VEI CÂNTA
NOI VOI CÂNTA
VOI VOM CÂNTA
EI/ELE VA CÂNTA

 Anexa 3

Joc didactic Imaginează-ţi


Situaţia 1: Imaginează-ţi că vei fi cel mai bogat om din România. Ce vei face?
Situaţia 2: Imaginează-ţi că vei pleca pe o insulă pustie. Ce vei face?
Situaţia 3: Imaginează-ţi că vei fi preşedintele României. Ce vei face?
Situaţia 4: Imaginează-ţi că vei ajunge în America. Ce vei face?
Situaţia 5: Imaginează-ţi că vei fi profesor. Ce vei face?
Situaţia 6: Imaginează-ţi că vei merge pe Marte. Ce vei face?

S-ar putea să vă placă și