Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Pintilei Adelina


Data:12.02.2019
Şcoala Gimnazială ,,Vasile Conta” Iași
Clasa: a IV-a A
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: Unitatea III „România – geografie regională”
Subiectul: Munții Carpați
Tipul lecţiei: Predare-învățare
Scopul: Formarea cunoștințelor elevilor privind informațiile legate de Munții Carpați
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să definească noțiunile de: rocă, lavă, vulcan, chei, peșteră, sedimente;
O2 să utilizeze corect termenii geografici, precum: rocă, lavă, vulcan, chei, peșteră, sedimente;
O3 să descrie Munții Carpații, pe baza informațiilor învățate
O4 să identifice minim trei caracteristici ale Munților Carpații, fără ajutor

Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, demonstrația, expunerea, exercițiul


Mijloace de învăţământ: Manualul, fișa de lucru.
Forme de organizare a activităţii: Frontală, individuală, pe grupe.
Resurse:
temporale: 45 minute
umane: 27 elevi
Scenariu didactic
Nr. Etapele lecţiei Obie Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
crt ctive Metode, Mijloace Forme de
oper procedee, de organizare
aţio- tehnici învăţămân a
nale t activităţii
1. Momentul Pregătirea materialului didactic Conversația Frontal
organizator și asigurarea unui climat propice
pentru desfășurarea în bune
condiții a lecției.
2. Captarea atenției Conversația Frontal Evaluez
Se realizează prin prezentarea
capacitatea
unui filmuleț despre Munții
copiilor de a fi
Carpați.
atenți la
filmulețul
prezentat.
3. Comunicarea temei Pornind de la filmulețul arătat se Conversația Frontal Evaluez
activităţii/ a titlului spune elevilor că astăzi vom capacitatea
lecţiei şi a vorbi despre Munții Carpați. copiilor de a fi
principalelor atenți la
coordonate ale conținutul
acesteia. prezentat.
4. Dirijarea învățării Se explică elevilor noile noțiuni. Conversația Manual Evaluez
Munții Carpații se întind pe Explicația capacitatea
teritoriile mai multor țări Demonstrația copiilor de a fi
europene.. Mai mult de jumătate atenți la
din lungimea acestui lanț muntos informațiile
se află în România. prezentate.
AŞEZARE
- de la graniţa de nord cu
Ucraina,
coboară spre sud până în centrul
ţării,apoi spre sud-vest până la
Dunăre,arcul închizându-se în
vestul ţării;
FORMARE
Carpaţii s-au format prin:
- încreţirea scoarţei terestre
- erupţia unor vulcani(latura
vestică a Carpaţilor Orienatali)
RAMURI MUNTOASE
Munţii Carpaţi se împart în trei
ramuri:

1. Carpaţii Orientali: de la
graniţa de nord până la Valea
Prahovei
2. Carpaţii Meridionali: de la
Valea Prahovei până la râurile
Timiş şi Cerna
3. Carpaţii Occidentali: de la
Culoarul Timiş- Cerna până la
Valea Barcăului
RESURSENATURALE
a) în subsolul Carpaţilor se află
minereuri,sare, cărbuni, pietre de
construcţie, ape minerale;
b) la suprafaţă există păduri,
păşuni, animale sălbatice etc.

5. Fixarea Se rezolvă exercițiile din Exercițiul Caiet Individual Evaluez


cunoștințelor manual. capacitatea
asimilate anterior copiilor de
rezolva
exercițiile date.

6. Încheierea Copii, despre ce am învățat noi Conversația Frontal


activității astăzi?
Se fac aprecieri globale și
individuale privind modul de
lucru al copiilor.

Munții Carpații se întind pe teritoriile mai multor țări europene.. Mai mult de jumătate din lungimea acestui lanț muntos se
află în România.

AŞEZARE
- de la graniţa de nord cu Ucraina,
coboară spre sud până în centrul ţării,apoi spre sud-vest până la Dunăre,arcul închizându-se în vestul ţării;
FORMARE
Carpaţii s-au format prin:
- încreţirea scoarţei terestre
- erupţia unor vulcani(latura vestică a Carpaţilor Orienatali)
RAMURI MUNTOASE
Munţii Carpaţi se împart în trei ramuri:

1. Carpaţii Orientali: de la graniţa de nord până la Valea Prahovei


2. Carpaţii Meridionali: de la Valea Prahovei până la râurile Timiş şi Cerna
3. Carpaţii Occidentali: de la Culoarul Timiş- Cerna până la Valea Barcăului
RESURSENATURALE
a) în subsolul Carpaţilor se află minereuri,sare, cărbuni, pietre de construcţie, ape minerale;
b) la suprafaţă există păduri, păşuni, animale sălbatice etc.

S-ar putea să vă placă și