Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic ”Alesandru Papiu Ilarian” Zalău


Aria curriculară: Tehnologii
Filiera: Tehnologică
Profil: Servicii
Calificarea profesională: Comerț/Economic
Modulul I: Contabilitate generală
Clasa: a X- a E
Unitatea de competenţă: UC 1 Contabilitatea generală
Competenţa: C3 Utilizează procedeele contabile pentru gestionarea patrimoniului
Tema lecţiei: Prețurile de vânzare
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Loc de desfăşurare: Sala de clasă
Durata lecţiei: 50 minute
Profesor: Gozman Daniela - Flavia
Data: 12.03.2019
Obiective operaţionale:
➢ Să definească preţul
➢ Să enumere tipurile de preţuri;
➢ Să identifice structura preţului;
➢ Să calculeze cele trei tipuri de preţuri
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, explicaţia, exerciţii practice.
Mijloace didactice: videoproiectorul, caietul, tabla, portofoliul elevului, calculator.
Tipuri de evaluare: evaluare iniţială şi observare sistematică.
Forme de organizare a activităţii: frontală şi individuală.
Bibliografie:
Iuliana Bădilă, Contabilitate generală, clasa a X – a, Filiera tehnologică, Profil: Servicii, Editura:
Universităţii Lucian Blaga, Sibiu
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric 2 minute


Metode și procedee Resurse Forme ale activității
Explicația, conversația Catalog, cărți, caiete, Activitatea frontală, cu întreaga clasă
instrumente de scris
Descrierea modului de desfășurare a activității, a interacțiunii cadru didactic – elev:
Cadrul didactic stabilește ordinea, face prezenţa și pregătește cele necesare desfăşurării activităţii.
Elevii sunt atenți și se pregătesc pentru începerea activității.
2. Actualizarea cunoştinţelor asimilate anterior 7 minute
Metode și procedee Resurse Forme ale activității
Conversația euristică Tablă, instrumente de activitatea frontală, cu întreaga clasă
scris activitate individuală
Descrierea modului de desfășurare a activității, a interacțiunii cadru didactic – elev:
Profesorul formulează un set de întrebări, referitoare la conţinuturile asimilate anterior de către
elevi:
• Ce este costul?
• Ce este cheltuiala?
Verific tema de casă
Elevii își formulează răspunsurile și le prezintă în fața colegilor. Profesorul va face completări.
3. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale 3 minute
Metode și procedee Resurse Forme ale activității
Explicația, conversația Fișe de lucru,instrumente activitatea frontală, cu întreaga clasă
de scris
Descrierea modului de desfășurare a activității, a interacțiunii cadru didactic – elev:
Profesorul anunță subiectul lecției, îl notează pe tablă și prezintă obiectivele urmărite, scrise pe
tablă.
Elevii notează titlul lecției în caiet.
4. Captarea atenţiei elevilor 3 minute
Metode și procedee Resurse Forme ale activității
Expunerea Tabla, instrumente de scris Activitatea frontală, cu întreaga clasă
Descrierea modului de desfășurare a activității, a interacțiunii cadru didactic – elev:
Se prezintă lecția „ Prețurile de vânzare”
5. Dirijarea învățării / desfășurarea activității 15 minute
Metode și procedee Resurse Forme ale activității Evaluare
Dialogul didactic, Tablă, instrumente de Activitatea pe grupe Sargini conform
explicația, demonstrația scris, fișă de lucru, de elevi Fișei de lucru
algoritmizarea, calculator
exercițiul
Studiul de caz
Descrierea modului de desfășurare a activității, a interacțiunii cadru didactic – elev:
Profesor folosește în această activitatea metoda – studiul de caz
Elevii sunt împărţiţi în 3 grupe şi rezolvă sarcina didactică.
Elevii vor colabora, în cadrul grupului pentru a rezolva sarcinile, conform fișei de lucru.
Profesorul oferă indicații pentru a îndruma și ajuta elevii observând modul de rezolvare a
sarcinilor.
6. Fixarea cunoştinţelor asimilate în etapa anterioară 15 minute
Metode și procedee Resurse Forme ale activității Evaluare
Dialogul didactic, Tablă, instrumente de Observare
Activitatea frontală, cu
Exercițiul, scris, calculator sistematică
întreaga clasă
Explicația

Descrierea modului de desfășurare a activității, a interacțiunii cadru didactic – elev:


Elevii vor fi împărțiți în 3 grupe și vor primi fișa de lucru
Fiecare grup va numi un reprezentant care va prezenta colegilor cazul primit și rezultatele
obținute, pe care le va nota pe tablă.

7. Retenția și transferul 5 minute


Se reflectă printr-o discuţie despre ceea ce s-a învăţat în lecţie. Se concluzionează asupra a felului
cum s-a desfăşurat lecţia, contribuţia clasei, constatări, completări.
Profesorul face aprecieri asupra cunoştinţelor elevilor, și sunt notați elevii care s-au evidenţiat în
mod deosebit.
Profesorul comunică tema de casă și oferă indicațiile necesare rezolvării acesteia.
Desfăşurarea lecţiei

Preţurile de vânzare

A. Tipuri de preţuri
B. Structura preţurilor
C. Calculul preţurilor

A. Preţul – este suma ce se încasează din vânzarea bunurilor


Tipuri de preţ:
• Preţ de vânzare al producătorului intern;
• Preţ de vânzare al importatorului;
• Preţ de vânzare cu ridicata (en-gros);
• Preţ de vânzare cu amănuntul.

TVA se formează pe seama preţurilor din interiorul circuitului produsului, fiind un impozit
general pe valoarea adăugată, deoarece se suportă indirect.

B. Structura preţurilor

Preţul Preţul angrosistului Preţul detailistului


producătorului

❖ Costul de producţie ❖ Preţ fără TVA ❖ Preţ fără TVA


• Ch directe • Preţul producătorului fără • Preţul angrosistului fără
• Ch indirecte TVA TVA
• Ch de administraţie • Adaos comercial • Adaos comercial

❖ Preţ fără TVA ❖ Preţ cu TVA ❖ Preţ cu TVA


• Cost de producţie • Preţ fără TVA • Preţ fără TVA
• Profitul producătorului • TVA • TVA

❖ Preţul cu TVA
• Preţul fără TVA
• TVA

Preţul cu ridicata facturat = (Pp fără TVA + AC a) + TVA


Preţul cu amănuntul facturat = (Pa fără TVA + AC d) + TVA
Unde, Pp = preţul producătorului; TVA = taxa pe valoarea adăugată
AC a = adaos comercial angrosist
Pa = preţul angrosistului; AC d = adaos commercial detailist
C. Calculul preţurilor
Aplicaţie

S.C. SAMIR S.R.L Produce telemea. Pentru 1 kg de telemea costurile de producţie sunt de 7,50
lei, iar marja de profit este de 10% din costuri. Considerând că are un contract încheiat cu un angrosist,
care practică un adaos comercial de 20% şi de la acel angrosist se aprovizionează detailistul, care practică
un adaos comercial de 30%, să se afle:
✓ Preţul facturat al producătorului;
✓ Preţul facturat cu ridicata (al angrosistului);
✓ Preţul cu amănuntul (al detailistului).

Preţul Preţul angrosistului Preţul detailistului


producătorului

Profitul producătorului Preţ producător fără TVA Preţ angrosist fără TVA
7,5 x 10% = 0,75 lei 8,25 lei 9,90 lei

Preţ producător fără TVA A.C. Angrosist A.C. Detailist


7,5 + 0,75 = 8,25 lei 8,25 x 20% = 1,65 lei 9,90 x 30% = 2,97 lei

TVA Preţ angrosist fără TVA Preţ detailist fără TVA


8,25 x 9% = 0,74 lei 8,25 + 1,65 = 9,90 lei 9,90 + 2,97 = 12,87 lei

Preţ producător cu TVA TVA angrosist TVA detailist


8,25 + 0,74 = 8,99 lei 9,90 x 9% = 0,89 lei 12,87 x 9% = 1,15 lei

P producător = 8,99 lei Preţ final angrosist Preţ final detailist


8,25 + 1,65 + 0,89 = 10,79 lei 9,90 + 2,97 + 1,15 = 14,02 lei

P ridicata = 10,79 lei P amănuntul = 14,02 lei

S-ar putea să vă placă și