Sunteți pe pagina 1din 18

1 25

PROIECT DIDACTIC

Grupa mijlocie
Categoria de activitate: Activitate matematică.
Mijloc de realizare: joc logico-matematic.
Tema: „UNDE ESTE LOCUL MEU?"
Scop:
-consolidarea deprinderii de a construi submulţimi după criteriul mărimii;
-selectarea prin comparare şi folosirea atributelor corespunzătoare (piesă mică, piesă
mare); - dezvoltarea capacităţii în acţiune;
-consolidarea numărului în limitele I — 4;

Obiective operaţionale:
01 — să separe piesele trusei după criteriul mărimii:
02 — să folosească atributele corespunzătoare (piesă mică, piesă mare);
03 — să numere mulţimile formate;

Sarcina didactică:
separarea pieselor de acelaş fel după criteriul
mărimii; numărarea mulţimilor formate;

Regulile jocului: Copiii vor selecta piesele conform cerinţei şi vor verbaliza acţiunea
făcută: „am ales piesele mari şi piesele mici".
Elemente de joc: Surpriza, întrecerea, aplauze.

Material: Pentru fiecare copil trusa Logi I, în coşuleţ; două pătrate confecţionate din
carton: unul mare, altul mic; o fişă de evaluare şi un creion.

Momente Continutul activităţii


pedagogic
Acţiunile educatoarei Acţiunile copiilor
Mesele vor f aranjate sub Participă la
ORGANIZARE formă de clasă: pe mese vor aranjarea
A ACTIVITĂŢII fi distribuite coşuleţe cu mobilierului.
trusa Logi I şi câte 2
pătrate din carton (unul
mare şi unul mic).
„Ce avem pe mese?" Copiii intuiesc
CAPTARE materialul
A din coşuleţ: „prietenii
ATENŢIEI noştri", (piesele trusei
Logi I);
Copiii intuiesc cele
„Copii, noi, pân Ascultă cu atenţie.
ENUNŢAREA ă astăzi, ne-
OBIECTELO am jucat cu ,prietenii noştri"
R din coşuleţ. Astăzi m-am
gândit să-i aşezăm după
EXPLICAREA Din toate piesele din co La semnalul
ŞI şuleţ, educatoarei,
EXECUTAREA voi trebuie să alegeţi pe cele copiii selectează toate
mic (căsuţa mică). aşează pe pătratul din
- „Ce-ai ales?" cartonul mic.
Copilul numit spune:
„Eu am ales toate
„Acum scoateţi şi aşezaţi pies ele mici".
La al doilea semnal
pe cartonul mare toate
copiii execută
piesele mari" s a r c i n a ş i verbal
izează:
-„Eu am ales toate
piesele mari".
Jocul va continua cu câteva Copiii numără căsuţele,
exerciţii de numărare selectează piesele după
„Câte căsuţe sunt?" culoare şi le numără,
„in căsuţa mare, piesele ce apoi
COMPLICARE culori au?- selectează piesele după
A JOCULUI -„Câte culori sunt?" formă şi le numără.
-„iri căsuţa mică, câte Răspund la întrebările
forme cunoaşteţi?" educatoarei; corectează
-„Câte forme sunt?" sau completează
răspunsurile colegilor
(acolo unde este cazul)
OBŢINEREA După ce vor fi adunate şi
Copiiiapreciază prin
vor rezolva fişa.
PERFORMANŢE piesele în coşuleţ, Doi, trei copii vor
I educatoarea va distribui explica modul cum au
fiecărui copil câte o fişă de rezolvat fişa.
muncă individuală şi c â t e
un creion. F işa
individuală va arăta ca în
ÎNCHEIERE Se fac aprecieri asupra Urmăresc cu atenţie
A ACTIVITĂ jocului şi a participării aprecierile făcute
ŢH active a copiilor la joc

SARCINA: „Colorează toate pătratele mici"

El
El 0
PROIECT DIDACTIC

Grupa mijlocie
Educatore: Activitate
matematică
Joc didactic
„TRĂISTUTA VERONICĂI"

Obiectivele operaţionale:
- să denumească figurile geometrice învăţate în condiţiile în care li se pune la dispoziţie un
ansamblu ce le conţine pe acestea;
- să identifice figuri geometrice, denumindu-le în condiţiile în care li se dau însuşirile
acestora;
să identifice geometrice, selecţionându-le prin pipăire şi să le denumească;
să formeze mulţimi de figuri geometrice clasificându-le în funcţie de formă,
mărime, grosime, culoare;
să asocieze cifra cu numărul şi mulţimea de obiecte (1-5).
Sarcina didactică:
- consolidarea cunoştinţelor referitoare la figurile geometrice: pătrat, rotund, triunghi,
cerc. Regulile de joc:
- la semnalul educatoarei, ce recită versurile Jrăistuţa Veronicăi", copiii execută
cerinţele fixate.
Elementele de joc:
- un săculeţ colorat ţesut cu paiete; poezia Jrăistuţa Veronicăi" (probe de joc), o
fetiţă din altă grupă îmbrăcatărochie cu figuri geometrice, aplauze.
Conţinutul matematic:
- şirul numeric (1-5), figuri geometrice, mulţimi de elemente, formă, mărime,
culoare. Strategia didactică:
- conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea (dramatizarea).
Metode şi procedee:
Material didactic:
a) demonstrativ: Trăistuţa Veronicăi, tablă magnetică, figuri geometrice magnetice;
b) distributiv: jetoane cu figuri geometrice, joc „Logi II", fişă de muncă
independentă. Strategie stimulativ-evaluativă: aprecieri, recompense.
Resurse temporale: 20 minute.

Momente Conţinutul
pedagogic activităţii
Acţiunile Acţiunile
INTRODUCERE aranjează pe mesele intră ordonat şi îşi
A iN JOC (aşezate în semicerc) ocupă locurile
Preg materialul distributiv.
ătirea clasei
ciocănitul în uşă  copiii ascultă în linişte
vesteşte
apariţia Veronicăi, care
are un scurt dialog
cu
educatoare. Aceasta o
prezintă prin versurile:
"E la noi la grădiniţă
Şi pătrate pe rochiţă...
Toată ziva-i pe scăriţă —
Sare ca o veveriţă.
Ce-are ea?
ANUNŢAREA Aflaţi indată:
TITLULUI, A O trăistuţă fermecată...
OBIECTIVELOR ŞI N-o să credeţi, măi copii,
REGULILE Veronica-i mândră tare
JOCULUI ,Si nici nu e de mirare:
Captarea atenţiei Traista ei e vorbitoare.
Şi mai e încă ceva...
Multe taine poartă în ea.
Zice că un meşter faur
A bătut-o-n in fir de aur...
Şi că doar să o atingi,
Sar din ea câteva mingi.
Doar atât?
Nici pomeneală!...
Ce-o mai ieşi la iveală? "
anunţă titlul jocului repetă titlul jocului
recită, ducând trăistuţa la  formează o mulţime
ureche: cu patru forme
„Să vină acum la mine geometrice de acelaşi
Un copil ce ştie bine fel (ex.: pătrat);
Atingând o piesă doar
Să ne spună formal rar!"  formează mulţimea
cere unui copil să rezolve cercurilor de culoare
EXECUTAREA sarcina enunţată astfel: indicată
JOCULUI DE PROBĂ „Vezi figura de pe tabl
ă?
Şi mai ia la fel trei forme!
Pune-le apoi grămadă
şi îmi spune: Câte-s oare? "
solicită altui copil

rezolve sarcina enunţată
„La culoare-acum priveşte
şi trei cercuri ia, fireşte!"
(indică o culoare)
EXECUTAREA prezintă copiilor săculeţul  denumesc materialul
JOCULUI urmând denumirea din săculeţ:
Consolidarea noţiunilor materialului din interiorul
matematice: acestuia:
Formă, mărime, culoare, „Din mătase şi din aur
mulţime cu un număr de M-a ţesut un meşter faur.
elemente în limitele (1-5) Sunt un sac mic, dar fermecat,
De m-atingi eu mă descfac...
De sunteţi atenţi acum
intrebarea eu o pun:"
Proba 1:
introduce mâna în sac şi  denumesc figura
recită: geometrică „rotund"
„Am găsit acum ceva (disc) şi o
Fără colţuri, chiar aşa,. caracterizează;
Forma-i lină ca o roată!
Ce e? Hai, spuneti odată! ”
(în rezolvarea sarcinii sunt
antrenaţi mai mulţi copii);
Proba 2: • formează mulţimea cu
„La un cerc mare şi roş 4 discuri mari roşii;
Ca o creastă de cocoş, • asociază cifra
Pune acuma alte trei, corespunzătoare
numărului de
- elemente ale
(le cere să asocieze şi cifra
la mulţime pe tabla
Proba 3: • formeaz
„Vezi la cifra de priveşte! ă multimea de
Forme albastrea ia din sac figuri geometrice cu
De acelaşi fel să fie, tot atâtea elemente
0 mulţime — alcătuieşte!" câte arată cifra;
(indică cifre în limitele 1-5);
Proba 4: • indică obiecte din
„Ia te uită-n jur, aici:/ Un clasăcare să aibă
triunghi poti să indici?" forma figurii
(triunghiul poate fi înlocuit geometrice denumită
cu o altă formă geometrică; de educatoare.
dacă nivelul grupei o
permite, se pot
COMPLICAREA solicită rezolvarea • rezolvă cerinţele din
JOCULUI cerinţelor din fişa fişă.
Realizarea feed-back-ului şi individuală:
obţinerea performanţei „Colorează cu verde
cercurile şi cu albastru
triunghiurile de pe trăistuţa
Veronicăi, iar cu roşu
„Formează mulţimi după
formă!"
apreciază activitatea • îşi iau la revedere de
ÎNCHEIEREA copiilor după care recită: la Veronica şi de la
ACTIVITĂ ŢII „Sunt Trăistuta Fermecată trăistuţa ei;
Şi-mpreună ne-am jucat... • după ce o conduc pe
Voi veni şi altă dată, Veronica ies
Imediat ce m-ati chemat!" ordonat din sala de
PROIECT DIDACTIC

Grupa mijlocie
Educatoare:
Activitate matematică
Joc didactic
„CE ŞTII SĂ SPU1 DESPRE MINE?"

Obiectivele operaţionale:
să constituie mulţimi cu 1-5 obiecte după criterii propuse;
- să identifice mulţimea cu „multe", „puţine", „tot atâtea" elemente prin
comparare sau
corespondenţă între elementele mulţimilor;
- să utilizeze numeralul ordinal în şirul numeric;
- să asocieze cardinalul mulţimii şi să recunoască cifra corespunzătoare numărului
de elemente;
- să raporteze numărul la cantitate şi să-1 coreleze cu cifra (ca semn al numărului);
- să motiveze acţiunea efectuată şi rezultatul obţinut.

Sarcina didactică:
- ordonarea mulţimilor în şir crescător şi descrescător, asimilarea relaţiei dc
ordine naturală, numărarea în limitele 1-5; asocierea numărului la cantitate şi la
semne grafice (cifra); sesizarea de către copii a schimbărilor intenţionate efectuate
de educatoarepe materialul demonstrativ.

Regulile de joc:
- semnalul baghetei fermecate a zânei indică toate momentele de intervenţie
ale copiilor; răspunsurile corecte sunt recompensate.

Elementele de joc:
- clopoţel, Zâna Iernii (păpuşa), baghetă fermecată, orgă de lumini.

Conţinutul matematic:
- cantitate, număr, cifră.

Strategia didactică:
Metode şi procedee:
- explicaţia, exerciţiul, problematizarea, demonstraţia.
Material didactic:
a) demonstrativ: dispozitiv Evain, panou electric, flanelograf, tablă magnetică,
jetoane, cifre 1-5, Zâna Iernii (păpuşă), înregistrare.
b) distributiv: jetoane, co
şuleţe, dispozitiv Evain, cifre 1-5, flanelograf individual, fişă
individuală, creioane colorate.
Strategie stimulativ-evaluativă:
- aprecieri, recompense.

Resurse temporale: 25 minute.


arată cifra!"; rezultatul în
„Scrieţi rezultatul problemei diagramă;
ilustrate în casetă folosind
steluţe!"
• face aprec ieri asu pra • primesc
modului de desfăşurarea recompens
iNCHEIEREA aactivităţi i. individuale;
ACTIVITĂŢII • participă la
program u 1
desfăşurat;
• drept mulţumire
pentru jocul
organizat, Zâna
lernii este
răsplătită cu un
program de poezi i
şi cântece
desfăşurat în
timpul
(programul afectat
distractiv);
• ies ordonat din
sala de grupă.
PROIECT DIDACTIC
Grupa mijlocie
Educatoare:
Activitate matematică
Joc didactic
„CINE ARANJEAZĂ MAI FRUMOS?"

Obiectivele operaţionale:
să constituie mulţimi după criterii date (formă, mărime, culoare) realizând selecţii,
grupări, ordonări după criteriile propuse;
- să ordoneze crescător şi descrescător mai multe mulţimi după numărul de elemente,
identificând modificările survenite în mulţimi;
- să raporteze numărul la cantitate, respectiv la cifră, folosind limbajul matematic
corespunzător
Sarcina didactică:
- ordonarea elementelor unei mulţimi în şir crescător şi descrescător după criterii
date; efectuarea de operaţii cu mulţimi
Regulile de joc:
- semnalul educatoarei indică toate acţiunile propuse prin obiectivele
jocului; - probele de concurs vor fi punctate sau depunctate.
Elementele de joc:
- întrecerea; mascote: brăduţ, om de zăpadă, clopoţel, aplauze .
Conţinutul matematic:
- „şir crescător", „şir descrescător", „operaţii cu mulţimi" .
Strategia didactică:
Metode şi procedee:
- conversaţia, exerciţiul, problematizarea.
Material didactic:
a)demonstrativ: jetoane reprezentând cifre şi obiecte diferite ca formă şi mărime:
tablă magnetică, tablă pentru consemnarea rezultatelor, buline roşii, negre, clopoţel;
b)distributiv: panou cu buzunare, jetoane cu cifrele 1 — 5, fişă individuală,
carioca Strategie stimulativ-evaluativă:
- aprecieri, recompense
Resurse temporale: 35 minute.

Momente Conţinutul activităţii


pedagogic Acţiunile educatoarei Acţiunile copiilor
 aeriseşte sala de grupă,  intră ordonat în sala de grupă,
INTRODUCEREA iN aranjează măsuţele şi îşi ocupă locurile indicate de
JOC scăunelele în formă de educatoare.
Pregătirea clasei pentru semicerc;
activitate  pregăteşte şi distribuie
materialul;
 stabileşte cele două echipe  se regăsesc în echipele
ANUNŢAREA (echipa brazilor şi echipa stabilite de educatoare, după
TITLULUI ŞI A oamenilor de zăpadă); mascotele propuse (brăduţ,
REGULILOR  anunţă titlul jocului „Cine om de zăpadă)
JOCULUI Captarea aranjează mai frumos?"  repetă titlul jocului;
atenţiei  enunţă obiectivele în
Enunţarea scopului şi termeni  receptează cele enunţate,
accesibili, propune denumesc materialul de
denumirea materialului pe masa educatoarei;
demonstrativ
PROBA 1 ă; procedează la
 solicită constituirea de schimbarea elementelor
mulţimi după celor 4 mulţimi pe
f o r m ă (semnal sonor — diagonală;
clopoţel) (indiferent de  punctează corespunzător
dimensiune); real izarea sarcinii
 cere sesizarea diferenţei de propuse.
dimensiune în cadrul
aceleiaşi mulţimi;
(răspunsurile sunt
punctate pe tabla de
evidenţă).

DEMONSTRAREA
JOCULUI JOCUL PROBA 2
D E PROBĂ
 ordonarea în şir crescător
a mulţimilor propuse
după algoritmul
cunoscut;
 punctează corespunzător
răspunsurile date.

PROBA 3
 solicită ordonarea
mulţimilor în şir
descrescător;

PROBA 4
 propune desfăşurarea
exerciţiului: „Găseşte
greşeala!";
 produce greşeli
intenţionate în ordonarea
unei mulţimi (ex.
elementul cel mai mare
este aşezat în
mijlocul şirului
crescător, elementul cel
mai mic, la începutul
şirului descrescător);
PROBA 5
 p r o p u n e acelaşi joc,
utilizând 4 mulţimi
ordonate pe tabla
magnetic
• lucrează câte doi copii mare la elementul cel mai
din fiecare echipă; mic, etc);
• constituie mulţimi după  verbalizează acţiunea;
formă;
 închid şi des chid
• sesizează diferenţa de ochii la semnalul
dimensiune între clopoţelului;
elementele aceleiaşi mulţimi
(iepuraşul cel m a i m a r e — • sesizează greşeala, o
c e l m a i m i c , pănglicuţa corectează şi motivează
cea mai lată — cea mai acţiunea;
îngustă; • lucrează concomitent la tabla
• lucrează ambele echipe; magnetică (2 concurenţi);
• verbalizează acţiunile
întreprinse;

• realizează sarcinile
• sesizează greşeala,
propuse (ordonează
neapartenenţa la mulţime;
elementele mulţimii de la cel
• corectează greşeala efectuând
mai mic la cel mai mare,
apartenenţa la mulţime
de la cel mai subţire la cel
conform criteriului
mai gros, după algoritmul
dimensiunii;
cunoscut;
• verbalizează acţiunea;
• aplaudă răspunsurile corecte;  ordonează corect crecător
şi descrescător mulţimile puse
 ordonează mulţimile în discuţie;
(de la elementul cel mai

 lucrează câte 2 copii din fiecare


PROBA 6 echipă.
solicită copiii (în contextul
jocului „Cine aranjează  fiecare echipă lucrează cu
mai frumos") să câte 2 mulţimi;
compare cele două  echipa brazilor realizează
mulţimi global, prin sarcina utilizând mulţimea
punere în corespondenţă, iepuraşilor şi mulţimea
realizând raportarea morcovilor (4-5);
respectiv la cifră;  echipa oamenilor de zăpadă
 punctează corespunzător compară mulţimea panglicilor
răspunsurile copiilor. şi mulţimea bastoanelor (5-5);
 realizează în timp
sarcinile
propuse, verbalizează
 verbalizează utilizând expresii
corespunzătoare („multe —
puţine", „tot atâtea" etc.).
EXECUTAREA  cere denumirea  denumesc materialul
JOCULUI materialului din coşuleţ;  realizează sarcina; individual;
Intensificarea retenţiei şi  solicită constituirea de  verbalizează acţiunea
asigurarea transferului mulţimi după formă; (mulţimea panglicilor şi
mulţimea păpuşilor);
 la semnalul „Cine aranjează  ordonează în şir crescător
mai frumos?", propune algoritm (de la stânga spre
ordonarea elementelor dreapta, de la cea mai mică la
mulţimilor, utilizând cea mai mare, etc);
panoul cu buzunare;
 solicită aprecierea globală  sesizează cantitatea prin
prin raportarea la apreciere globală (5 păpuşi,
cantitate, respectiv la 4 panglici);
cifră;
 solicită ordonarea  realizează individual sarcina;

mulţimilor în şir  verbalizează acţiunea;


descrescător, după algoritm
PROBĂ DE CONCURS cu
sarcini individuale
 propune următorele sarcini:  rezolvă individual sarcinile
,Aşezaţi în stânga coşuleţului a propuse;
treia păpuşă!"  răspunsurile individuale
„Aşezaţi în dreapta coşuleţului sunt considerate bune corecte
pentru
cea mai mică păpuşă!" echipa căreia le aparţin.
„Aşezaţi în ultimul buzunar
al p an ou lu i p ăp uş a c ea
m ai rnare!"
„Aşezaţi păpuşa a patra în
coşuleţ!"
(în acordarea punctajului se
va ţine seama corectitudinii
şi rapiditatea în execuţie).

S-ar putea să vă placă și