Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Dimitrie Cantemir” Vaslui


Data: 28. XI.2019
Clasa: a III-a B
Propunator: Agape Maricica
Disciplina: Educaţie financiară - ,,Banii pe înţelesul copiilor”
Subiectul lecţiei: Moneda naţională a României – ,,Monede şi bancnote”
Tipul lecţiei: recapitulare

Scopul: Fixarea noţiunilor legate de Moneda naţională a României

Obiective operaţionale:
O1: să cunoască moneda naţională a României şi subdiviziunile ei;
O2: să recunoască monedele şi bancnotele româneşti;
O3: să ştie din ce materiale se confecţionează acestea şi unde;
O4: să descopere asemănări şi deosebiri dintre monede şi bancnote, folosind diagrama Venn;
O5: să recunoască personalităţile de pe fiecare bancnotă şi domeniul lor de activitate;
O6: să enumere elementele de pe reversul bancnotelor.

Resurse
I. Metodologice:
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, problematizarea,ciorchinele, diagrama Venn, cubul, munca în echipă;
Tehnica :,,Amestecaţi-vă- Îngheţaţi- Formaţi perechi”, Joc-Concurs
Mijloace de învăţământ: calculator, videoproiector, filmul ,,Povestea banilor”;
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, în echipă.

II. Forme şi tehnici de evaluare: evaluare orală, evaluare scrisă.


III. Bibliografice:
Manual ,,Educaţie financiară – banii pe înţelesul copiilor” – Ed. Explorator, autor Ligia Georgescu-Goloşoiu;
Caietul elevului ,,Educaţie financiară - banii pe înţelesul copiilor”, autor Ligia Georgescu-Goloşoiu;
Ghidul învăţătorului ,,Educaţie financiară - banii pe înţelesul copiilor”, autor Ligia Georgescu-Goloşoiu, Corina Mohorea, Stela Olteanu.
www.didactic.ro
https://www.youtube.com/watch?v=bxFHUFh81TQ
SCENARIU DIDACTIC

Strategii didactice Evaluare

Etapele Conţinut informativ Metode Mijloace Forme de


lecţiei organizare

Voi asigura în clasă ordinea şi liniştea, voi cere elevilor să-şi conversaţia frontal
1. Moment pregătească manualele şi caietele.
organizatoric
Ghicitoare frontal
2. Captarea atenţiei Nu e fioros, nu muşcă,/ E un leu bine-venit/ Dacă ai mai mulţi –
nu strică,/ Doar să îi câştigi cinstit./ Când îi dai – primeşti în
schimb/ Haine, dulciuri – tot ce vrei./ Ia priviţi o ciocolată!/
Costă tocmai zece… lei!
Astăzi la ora de educaţie finaciară vom recapitula noţiunile Observaţia Plasma, frontal
3. Anunţarea învăţate despre moneda noastră naţională, despre monede şi calculatorul
subiectului bancnote, despre locul unde acestea se confecţionează, despre
lecţiei noi şi a elementele inscripţionate pe acestea. Vom urmări pentru
obiectivelor început filmul ,,Povestea banilor”.
urmărite https://www.youtube.com/watch?v=bxFHUFh81TQ

1.După vizionarea filmuleţului, vom discuta pe marginea Conversaţia Frontal


4. Dirijarea acestuia. Ciorchinele
învăţării Care este moneda națională a ţării noastre? Din ce sunt
fabricate monedele? Dar bancnotele? Ce valori au monedele ?
Ce valori au bancnotele? Unde se fabrică monedele? Unde se
fabrică bancnotele? Unde ajung monedele și bancnotele?
2. Voi iniția Jocul ” Înghețați”: Se formează perechi Evaluare
pentru a rezolva următoarea sarcină astfel: ,,Amestecaţi-vă- Diagrama Venn Fişă de În perechi orală
Îngheţaţi- Formaţi perechi „ lucru
(Ridicaţi-vă din bănci şi mergeţi prin clasă. Vă veţi opri la
comanda: Îngheţaţi ! Apoi veţi forma pereche cu colegul cel
mai apropiat în acel moment. Ocupaţi apoi aleator locurile
libere din bănci (comunicarea sarcinii de lucru ,,Enumeraţi
bancnotele româneşti”)
Îngheţaţi! Fiecare pereche va rezolva sarcina găsită pe masa
unde ajunge. Voi împărţi elevilor fişe cu diagrama Venn Evaluare
(Anexa 1) unde vor căuta asemănări şi deosebiri între monede În echipă orală
şi bancnote. Vom discuta şi vom citi toate fişele. Foi albe
3. Voi împărţi clasa în şase echipe prin numărare. Fiecare
echipă va avea de completat o sarcină a cubului (Anexa 2):
 Echipa 1: DESCRIE bancnota de 200 de lei.
 Echipa 2: COMPARĂ bancnota de 200 de lei cu
cea de 1 leu.
 Echipa 3: ASOCIAZĂ bancnota cu o alta. Cu
care se aseamănă mai mult? Cubul
 Echipa 4: ANALIZEAZĂ elementele de
siguranţă ale bancnotei ce o fac greu de
falsificat.
 Echipa 5: APLICĂ Mergi la magazin cu o frontal Evaluare
bancnotă de 200 de lei şi îţi cumperi un orală
ghiozdan care costă 53 de lei. Ce rest vei
primi?
 Echipa 6: ARGUMENTEAZĂ De ce este
necesar să avem şi bancnote cu o valoare mai
mare şi nu avem bancnote doar de 1 leu?
4.Folosind bancnotele decupate din caietul de Educaţie
financiară sau bancnotele din jocul ”Banii”, vom Conversaţia Bancnotele
analiza toate elementele inscripţionate pe monede şi decupate
pe bancnote.

5. Obţinerea Joc de rol: “Leul călător” Fişă de individual Evaluare


performanţei 1 elev din fiecare grupă este vânzător, ceilalţi sunt evaluare scrisă
cumpărătorii.
În cadrul jocului, elevii vor avea în vedere preţul produselor,
banii de care dispun, restul pe care trebuie să îl dea / primească,
adresarea politicoasă, salutul. În jocul nostru vom folosi o
bancnotă de 1 leu pe care am lipit imaginea unui leu animal
pentru a scoate în evidență faptul că ”banii călătoresc”.
Vom cumpăra cărți, jucării și bilete de intrare într-un loc
”surpriză”
Vânzătorii vor deveni apoi cumpărători.
Surpriza: Bine-aţi venit în clubul micilor bancheri!
Elevii vor primi un scurt test de evaluare (Anexa 3).

S-ar putea să vă placă și