Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1, COMARNA


DATA: 14.V.2019
CLASA: A V-A
DISCIPLINA: MATEMATICĂ
PROFESOR: UNGUREANU ALINA-PETRONELA
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: UNGHIURI
TEMA LECŢIEI:UNGHIUL: DEFINIŢIE , NOTAŢII, ELEMENTE
TIPUL LECŢIEI: LECŢIE DE PREDARE
COMPETENŢE GENERALE:

CG1: Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
CG2: Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
CG3: Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
CG4: Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date

COMPETENŢE SPECIFICE:

CG1.3. Identificarea noțiunilor geometrice elementare și a unităților de măsură în diferite contexte


CG2.3. Utilizarea instrumentelor geometrice pentru a măsura sau pentru a construi configurații geometrice
CG5.3. Interpretarea prin recunoașterea elementelor, a măsurilor lor și a relațiilor dintre ele, a unei configurații geometrice dintr-o problemă dată

COMPETENŢE DERIVATE:

C1. Să definească unghiul


C2. Să deseneze unghiuri
C3. Să noteze corect un unghi desenat
C4. Să identifice elementele unui unghi
C5.Să identifice interiorul şi exteriorul unui unghi

1
C6. Să rezolve exerciţii simple aplicând noţiunile teoretice învăţate

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire , conversaţia , metoda exerciţiului , observaţia sistematică , explicaţia
 Metode de evaluare: analiza răspunsurilor, observare sistematică a atenţiei
 Mijloace: tabla, instrumente geometrice, fişe de lucru ,laptop, videoproiector, manual
 Forme de organizare: frontal , individual

BIBLIOGRAFIA:

1) Tudor I. - “Culegere Mate 2000+, Aritmetică, Algebră, Geometrie”, Ed. Paralela 45, Piteşti ,2018
2) Gologan R, Smarandache S, Iacob I., Ceuca R., Matematica clasa a V-a, Editura Intuitext, 2017
3) Perianu M.,Stănică C., Smărăndoiu Ş.,Manual clasa a V-a, Ed. Art, Bucureşti, 2017.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

ETAPE C.D. CONŢINUTUL LECŢIEI Timp Metode şi Evaluare


procedee
Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. 1’ Conversaţia
organizatoric
C1 Profesorul adresează clasei următoarele întrebări: Conversaţia
Actualizarea  Cum descriem o semidreaptă?
cunoştinţelor Elevilor li se adresează cerinţa: Învăţarea prin
 Desenaţi două semidrepte cu originea comună! 3’ descoperire Analiza
Ce obţinem? răspunsurilor

Observare
sistematică a
atenţiei

 Anunţarea temei lecţiei şi a


Predarea obiectivelor:“Unghiul:definiţie, notaţii, elemente”
noilor  Explicaţii referitoare la etimologia cuvântului 20’ Analiza
cunoştinţe „unghi” – de la latinescul „angulus” care Conversaţia răspunsurilor
(anunţarea înseamnă „colţ”. (frontal)
temei şi a  Exemple de obiecte care descriu unghiuri Observare
obiectivelor) Predarea cunoştinţelor: sistematică a
 Def.: Figura geometrică formată din două atenţiei
C1 semidrepte care au aceeaşi origine formează un unghi. Explicaţia
Cele două semidrepte care formează unghiul se numesc (frontal)
laturile unghiului iar originea lor comună se numeşte
C2 vârful unghiului.
 Desen.Elemente

3
Analiza
C3 răspunsurilor
Conversaţia
(frontal) Observare
sistematică a
atenţiei

Explicaţia
(frontal)
C4

Notaţii:
C5 ˆ B sau BO
ˆ A sau O
ˆ
AO .
laturile unghiului: OA şi OB
vârful unghiului: O
Conversaţia
Observaţii:
(frontal)
 1. Litera care marchează vârful este la mijloc;
 2. Laturile unghiului sunt nemărginite
 Exemple
F Explicaţia
P
B (frontal)

O
A E G N M

 AOB  FEG 
MNP
Vârful O Vârful E
4
Vârful N
Laturile OA și OB Laturile EG și EF Laturile
NM și NP
Totalitatea punctelor M cu proprietatea că M și A se află
într-un plan, de aceeași parte față de semidreapta OB, iar M
și B se află de aceeași parte față de semidreapta OA
formează interiorul unghiului AOB. Totalitatea punctelor
care nu se află nici pe laturile unghiului, nici în interiorul
său formează exteriorul unghiului AOB.
Notăm: Int( AO ˆ B )-interiorul unghiului AO ˆB
ˆ
Ext( AOB )- exteriorul unghiului AOB ˆ
Profesorul discută cu elevii şi explică Anexa 1.
C6 Elevii primesc fişa de lucru 1 pe care o rezolvă ,discută 10’ Metoda Analiza
Obţinerea rezolvările cu colegii (elevii pun întrebări , se corectează exerciţiului răspunsurilor
performanţei şi completează reciproc supervizaţi de profesor).
Observare
sistematică a
atenţiei

Intensificare  Se recapitulează frontal, pe scurt noţiunile 10’ Metoda


a retenţiei şi C1- teoretice exerciţiului
asigurarea C6  Elevii primesc o fişă de lucru individual(fişa de (individual)
transferului lucru 2)
Evaluarea  Se fac aprecieri asupra cunoştinţelor elevilor şi 4’ Aprecieri
noteză elevii care s-au remarcat la lecţie verbale
Conversaţia
Tema pentru  Tema:fişa de lucru unghiuri 2’
acasă

5
Fişă de lucru 1

1.Completaţi astfel încât să obţineţi afirmaţii adevărate:


a)Figura geometrică formată din două semidrepte care au aceeaşi origine se numeşte…………………….
b)Pentru , vârful este……., iar laturile sale sunt……………
2.Notaţi , scrieţi şi citiţi un unghi după ce l-aţi desenat. (folosiţi literele P , R , S).
3.Printr-un punct O trasaţi două drepte diferite , MN şi PQ. Şcrieţi unghiurile care s-au format.
4.Marcaţi un punct P şi desenaţi patru unghiuri cu vârful în P.
Fişă de lucru 2

3.Numiţi toate unghiurile din figura


F E
alăturată:
O
……………………………………………… D
……………………………………………….
G

6
4.Fie figura alăturată. a)Punctele situate în Int  MOQ sunt:
…………………………………………
M Q
xB b) Punctele situate în Int  NOP sunt:
xC
P ………………………………………….
O
N c) Punctele situate în Ext QOP sunt:
xD
xA …………………………………………….
d) Punctele situate în Ext  NOP sunt:
……………………………………………
….

7
FIȘĂ DE LUCRU – UNGHIURI

1.Notează unghiurile de mai jos!Care este vârful și care sunt laturile?

2. Scrieţi toate unghiurile din figura de mai jos:

A B

C D

8
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și