Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a D
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Comunicarea scrisă
Conţinut: Scrierea imaginativă
Elemente de conţinut: Compunerea după un plan de idei
Tipul lecţiei: mixtă
Unități de competențe: Construirea unui text pe baza unui plan simplu de idei ; manifestarea intere-
sului pentru redactarea corectă şi îngrijită a compunerii.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili ;
OC1 – să stabilească planul de idei pentru compunerea dată ;
OC2 – să utilizeze expresii artistice în alcătuirea compunerii:
OC3 – să redacteze un text într-un stil propriu de exprimare respectând planul recomandat ;
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
OM1 -să-şi coordoneze mişcările pentru a păstra o poziţie corectă la scris ;
OM2 – să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţii didactice.
Elevii:
OA1 – vor aprecia valoarea expresiilor artistice din operele literare studiate;
OA2 – vor prezenta interes pentru exprimarea corectă, clară, nuanţată şi originală.

Metodologice:
a) strategie didactică: mixtă;
b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, descrierea, povestirea, jocul didactic,
observaţia;
c) forme de organizare: frontală, individuală;
d) mijloace didactice: imagini, planşe cu jocuri de iarnă ale copiilor, manualul.
SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECŢIEI/ CONŢINUTURI/ STRATEGIE


Etapele lecției ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA
ELEVILOR
I. CAPTAREA ATENŢIEI
Evocare Solicită elevii să cânte ,,Săniuţa”, versuri de George Răspund solicitării.
Coşbuc, muzica Liviu Comes.
Îi atenţionează că unele expresii din conţinutul
versurilor îi pot ajuta în redactarea unui text.

II. ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTI-


VELOR
Comunică, în limbaj accesibil elevilor, conţinutul Urmăresc cu atenţie expunerea
învăţării şi rezultatele aşteptate. învăţătorului.
Vor redacta compunerea după un plan. Precizează
că aceste performanţe sunt posibile numai cu respec-
tarea celor trei părţi ale compunerii şi prin folosirea
corectă a cuvintelor şi expresiilor artistice.

Realizarea III.ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR


sensului Cere elevilor să enumere etapele ce se parcurg pen- Amintesc etapele de lucru în
tru a realiza o compunere: realizarea unei compuneri.
a) se stabileşte titlul, ce anume se doreşte să se scrie;
b) se selectează cuvinte şi expresii artistice din
textele cunoscute, din carnetul vocabular, pentru a
nuanţa compoziţia;
c) se întocmeşte planul de idei al lucrării;
d) se redctează lucrarea, dezvoltând planul de idei;
e) se efectuează autocontrolul, corecturile;
f) se susţine compunerea în faţa colegilor.

IV.PREZENTAREA OPTIMĂ A CONŢINUTULUI


Prezintă un fragment dintr-un text ( scris pe tablă) Citesc textul cu atenţie.
Cere elevilor să identifice fragmente dialogate, des-
criptive, să numească personajele.
Prima zăpadă
,,E iarnă. Afară e din ce în ce mai frig. Soarele nu se Selectează secvenţele potrivit
mai zăreşte. Cerul este acoperit cu nori plumburii. cerinţei.
Împreună cu ceilalţi colegi ne îndreptăm spre şcoală
- Ninge! Strigă cu putere Vlăduţ.
- Să prindem câte un fulg! Ne îndeamnă Maria.
Privim cu atenţie. De sus se cern fulgi mari şi albi
de 3
1
zăpadă. Parcă sunt nişte fluturaşi argintii.’’
V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Cere elevilor să prezinte cele trei părţi ale compu- Precizează părţile compunerii:
nerii, să facă referiri la conţinutul lor urmărind - introducere;
acţiunea din textul analizat. - cuprins;
Îndemnă elevii să scrie o compunere despre o - încheiere.
întâmplare trăită sau imaginată cu titlul: ,,La săniuş”, Se mobilizează pentru
după un plan stabilit în urma discuţiilor din clasă. activitatea propriu-zisă.
Îi antrenează în alcătuirea planului de idei.
I. Introducerea Notează planul pe caiete.
1. E iarnă şi derdeluşul este asaltat de copii. Recită versuri memorate
II. Cuprinsul anterior.
2. Trei prieteni au hotărât să meargă la săniuş. Citesc propoziţiile de pe tablă.
3. Natura a îmbrăcat o haină nouă. Reţin expresiile potrivite.
4 Întâlnirea cu ceilalţi copii îi face fericiţi şi
plănuiesc o întrecere.
5. Are loc întâmplarea.
III. Încheierea
6. Impresia şi învăţătura desprinsă din această
întâmplare.
Propune rezolvarea unor sarcini suplimentare, care
îi vor ajuta în alcătuirea compunerii:
- recitarea unor versuri cunoscute, pe aceeaşi temă;
- extragerea cuvintelor şi expresiilor artistice potrivit
temei date ( din versurile recitate, fragmente scrise pe
tablă );
- observarea şirului de imagini sugestive expuse în
Reflecție faţa clasei.

VI. OBŢINEREA PERFORMANŢELOR


Îndeamnă elevii să redacteze, individual, compune-
rea, urmărind:
- planul de idei; Urmăresc planul de idei şi
- înlănţuirea logică a enunţurilor; elaborează compunerea indepen-
- folosirea expresiilor artistice; dent, în clasă.
- exprimarea clară, corectă.

VII. FEEDBACK-UL
Cere elevilor să recitească lucrarea şi să corecteze
eventualele greşeli.
Verifică elevii individual şi face recomandări. Răspund solicitării.

VIII. EVALUAREA CUNOŞTINŢELOR


Supune discuţiei câteva lucrări, urmărind dacă au
fost respectate cerinţele legate de:
- părţile compunerii ;
- tratarea temei date conform titlului ;
1 2
- ordinea firească a ideilor;
- bogăţia ideilor – esenţialul; Citesc.
- folosirea limbajului. Ascultă.
Face aprecieri generale legate de conţinutul şi
forma compunerilor.

Extindere IX. RETENŢIA


Cere elevilor să respecte etapele ce trebuie parcurse Răspund solicitărilor.
în realizarea unei compuneri.

X. TRANSFERUL
Propune elevilor să recitească lucrarea, să o
completeze, să o refacă pentru ora următoare.
Elevii vor fi stimulaţi să aibă încredere în capaci-
tatea lor de compoziţie. Respectând etapele unei
compuneri, pot aborda oricând o temă nouă într-o
manieră nuanţată, originală.

S-ar putea să vă placă și