Sunteți pe pagina 1din 6

Şcoala Gimnazială Nr.

24 ‘’Ion Jalea’’ Constanţa

PROIECT DE LECŢIE
Data : 07.06.2016
Clasa : a VII-a D
Aria curriculara :Matematica si Ştiinte ale Naturii
Profesor : Gavrilă Ana-Maria
Obiectul :Biologie-Anatomie
Unitatea de invatare : Funcţia de reproducere
Subiectul : Maturitate fiziologică.Caractere sexuale
Tipul lectiei: Dobândirea de către elevi a unor cunoştiinţe referitoare la apariţia caracterelor sexuale secundare şi a etapelor dezvoltării
organismului uman în decursul vieţii
Durata de desfăşurare a lecţiei : 50 minute

Competenţe specifice:
1.1 Identificarea şi observarea alcăuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
5.1 Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate
Competențe derivate din competențe specifice:
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
C.D.1 Să identifice perioadele de dezvoltare ale organismului uman:
C.D.2 Să definească termenii de caractere sexuale primare şi secundare;
C.D.3 Să recunoască apariţia caracterelor sexuale secundare;
C.D.4 Să realizeze ce transformări de comportament apar în timpul pubertăţii şi adolescenţei;
Strategia didactică:
Metode şi procedee: observatia, explicaţia, descrierea, învăţarea prin descoperire conversaţia euristică, comparaţia
Mijloace de învăţământ: manual; fişe de activitate, videoproiector, calculator.
Forme de organizare : frontal, individual.
Locul desfasurarii: Laboratorul de biologie.
Evaluare: formativă prin chestionare orală, fişe de lucru
Bibliografie:
1. Zoe Partin – Biologie.Manual pentru clasa a VII a, Editura Corint, Buc., 2007
2. Mariana Ciobanu, Didactica ştiinţelor biologice, Editura Diactică şi Pedagogică, R.A., Bucureşti, 2008
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

CD ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUA


LECTIEI ELEVILOR Metode Mijloace Forma de
organizare
Moment -Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi
organizatoric -Notez în catalog elevii absenţi şi verific caietele.
( 1 min.) dacă sunt condiţii optime pentru
desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Verific lectia studiată anterior prin Fişă de
cunostintelor evaluare. - Citesc cu atenție cerințele Conver Frontală Evalua
(5 min.) - Distribuie elevilor fișa de evaluare nr.1, și completează fișa de satia Fisă de iniţial
care conține exerciții privind lectia evaluare nr.1. evaluare
anterioară nr.1
- Verificarea completării corecte a fisei se
realizează frontal, cu întrega clasă.

Captarea - Vizioneză împreună cu eleviiun film Vizionează filmul Conver Film Frontală Evalua
atentiei despre pubertate Puberty Explained What Is Saţia Calculator formativă
(3 min.) Happening To Your Body Învăţarea chestion
Solicită elevilor să fie atenţi şi să observe prin orală
modificările la nivelul corpului în perioada descoperire
de pubertate
Anuntarea -Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei – -notează în caiete titlul lecţiei
temei si a Maturitatea fiziologică. Caractere şi urmăresc competenţele
competentelor sexuale. derivate.
(2 min.) -Prezint competenţele derivate pe care elevii
trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
Dirijarea Profesorul prezintă câteva etape din - Urmăresc cu atenție
C.D.1 invatarii dezvoltarea organismului uman cu care explicațiile profesorului Evaluare
(30 min.) elevii sunt familiarizaţi (nou-născut, sugar, formativă
antepreşcolar etc.). Perioada în care au loc chestiona
numeroase transformări fizice şi fiziologice - Se gândesc și formulează Observaţia orală
se numeste… (pubertate/preadolescenţă). răspunsuri Explicaţia Manuale Frontală
C.D.2 Colaborând cu elevii defineşte caracterele Descoperi- de
sexuale primare şi secundare. rea biologie
C.D.3 În urma filmului vizionat, profesorul le
solicită elevilor să definească caracterele - Notează schema lecţiei în
sexuale secundare ce apar la perioada caiete Comparaţia Observare
pubertăţii atât la fete, cât şi la băieţi sistematic
- În continuare profesorul face referire la
perioada de ovulaţie şi rolul acesteia într-un
organism.
Împreună cu elevii prezintă transformările
C.D.4 de comportament care apar în timpul
pubertăţii şi adolescenţei şi întocmeşte pe
tablă schiţa lecţiei - Urmăresc cu atenție
Menţionează eliberarea cărţii de identitate la explicațiile profesorului
vârsta de 14 ani,)
-Preadolescenţa este urmată de…
(adolescenţă)
-Din punct de vedere legal la vârsta de 18
ani devenim… (majori, asfel intram în
rândul adulţilor)
-Perioada adultă este urmată de…
(bătrâneţe)

Obtinerea - Cer elevilor să completez fişa de evaluare - ascultă, gândesc, răspund Fişa de
performantei nr 2 - urmăresc răspunsurile şi evluare Individuală
elevilor - solicit elevilor să dea răspunsuri clare identifică greşelile pe care le- Frontala
(5 min.) pentru a verifica măsura în care au fost au făcut.
atinse obiectivele.
Evaluarea - Vor fi făcute aprecieri colective şi
performantei individuale în funcţie de prestaţia la ora a
( 4 min.) elevilor.

SCHEMA LECŢIEI Maturitatea Fiziologica

Dezvoltarea organismului uman cuprinde următoarele etape şi perioade:


Etapa extrauterină:
 Nou-născut ( prezintă caracterele sexuale primare).
 Sugar (0-1 an).
 Antepreşcolar (1-3 ani).
 Preşcolar (perioada “De ce?”; 3-6 ani).
 Şcolar mic (clasele 0-I-IV).
 Pubertate/preadolescenţa- gonadele devin funcţionale (ovarele produc foliculina şi progesteron, iar testiculele produc testosteron)
=> apariţia caracterelor sexuale secundare:

Caractere sexuale primare= sunt constituite de glandele şi organele sexuale, cu care ne naştem
Caractere sexuale secundare= apar în timpul pubertăţii şi se dezvoltă progresiv în adolescenţă.
A. La fete B. la băieţi
- apar începând cu vârsta de 10-11 ani Apare între 10 si 13 ani;
- sânii se dezvoltă treptat, apare pilozitatea pubiană, apoi -se dezvoltă testiculele şi penisul;
axilară, bazinul se lărgeşte, talia se subţiază -umerii devin mai laţi, bazinul mai îngust;
- apare menstruaţia, sângerări ce arată că organele de -începe să se dezvolte masa muscular;
reproducere sunt apte să funcţioneze -apare pilozitatea pubiană, axilară, apoi facial şi pectoral;
- un ciclu menstrual dureaza 28-30 zile, iar la jumatatea -vocea se îngroaşă (‘mărul lui Adam’)
acestuia( a 14-a zi) are loc ovulatia -apar primele poluţii (scurgeri de spermă);

 Transformări de comportament în timpul pubertăţii şi adolescenţei: (de la 14-16 ani până la 18-20 ani) apare nevoia de
prieteni, sau momente de izolare, apare atracţia, doresc să fie cunoscuţi şi înţeleşi de ceilalţi, au nevoie de afecţiune

 Perioada de adult (maturitate):


-tinereţe (între 21 ani şi 30 ani) ;
-maturitate propriu-zisă (între 31 şi 65 ani) ;-
 Perioada de bătrâneţe (peste 65 ani)

Timp de lucru: 5 min


Fişa de evaluare Nr.2
I. Completează tabelul cu 5 modificări ale organismului ce apar în perioada de pubertate
La fete La Băieţi

II. Descoperă următoarele perioade:

S-ar putea să vă placă și