Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Prof înv.preŞcolar
CHELEA DANIELA

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

PROF CHELEA DANIELA


ŞCOALA :VERONICA MICLE
GRUPA : MARE –FLUTURAŞII
TEMA: ,, ,,CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM ?”
TEMA ZILEI: “POVEȘTI FERMECATE FRUMOS ÎNCURCATE”
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATĂ
TIPUL ACTIVITĂŢII: ACTIVITATE INTEGRATĂ
ALA +ADE(dlc,dec, )+ADP
DURATA PROIECTULUI :1 ZI
SCOPUL ACTIVITĂŢII : Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, dezvoltarea emoției estetice,dezvoltarea
capacităţilor de comunicare, aplicarea cunoştintelor însușite.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă
Salutul
Prezenţa
Realizarea calendarului
Discuţii libere cu privire la surprizele din sala de grupă

2. TRANZIŢII
Joc de mişcare “File de poveste zburătoare” ,,Zăpă zăpăcește personaje,,
Forme de mers specifice unor personaje : Zăpăcilă , Lupul, Vulpea,
Alte elemente specifice coordonării etapelor activităţii

3. RUTINE
„Zăpă se descurcă în toate”-exersarea unor deprinderi de autoservire

2
„Zăpă jucăuş”-exersarea unor deprinderi de igienă

ETAPELE ZILEI

I. ALA 1
BIBLIOTECĂ- “File de poveste,,
ACTIVITATE PRACTICĂ- “ Personaje vesele” - îmbinarea şi lipirea unor elemente date într-o
manieră creativă
CONSTRUCȚII- ,,Casa magică a poveștilor,,

II. ADE (dlc,dş, dos,dec)


“POVEȘTI FERMECATE FRUMOS ÎNCURCATE”
Mijloc de realizare : joc didactic,,Ajută-l pe Zăpăcilă să facă ordine în povești,,
desen “Zăpăcilă desenează ”
III. ALA 2
TEMA: ,,Poteca din pădure”
Mijloc de realizare: traseu aplicativ

OBIECTIVE OPERATIONALE :
DLC: 01 - să sintetizeze conținutul celor două povești
02 - să să recunoască povestea și personajele după descrierea făcută de cadrul diadactic
03 - să identifice caracteristicile unor personaje
04 – să precizeze modalități prin intermediul cărora personajele își poti schimba comportamentul
05 - să găsească un alt final pentru cele două povești
06 - să-și exprime sentimentele vis a vis de informațiile primite
07 - să dea răspuns corect ghicitorilor propuse

DEC: 08 -să compună în mod original şi personal spaţiul plastic


09--să identifice materialele utilizate în vederea realizării temei
010--să utilizeze un limbaj adecvat activității desfășurate
011- să aprecieze pe baza criteriilor propuse lucrările proprii dar și ale colegilor
012 -să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată

ALA 013-să realizeze prin înbinarea creativă a unor elemente date personajul preferat
014-să construiască utilizând piese lego sau alte elemente căsuțe pentru personajele din povești
015-să descrie imaginile utilizând un limbaj corespunzător

STRATEGII DIDACTICE

1.Metode şi procedee: conversaţia,explicaţia, exercițiul ,demonstraţia, jocul didactic,brainstormingul,turul


g galerie ,problematizarea.

2.Mijloace didactice: personaj Zăpăcilă, personaj Scufița Roșie, pălările gânditoare, baghetă magică ,,
3
siluete personaje, cartea magică a poveștilor, coli de desen,creioane colorate,
video-proiector, flipchart,calculator.

SCENARUIL ZILEI
Activitatea va debuta cu Intâlnirea de dimineaţă, realizându-se salutul prin intermediul poeziei:
„ Soarele de după deal
Işi arată faţa
Hai, zâmbiţi copii
Bună dimineaţa!
Vă invit acum,
Futurași frumoși

4
Pe rând să vă prezentaţi
Şi frumos să salutaţi”
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Mesajul zilei
 Noutatea zilei
 Impărtaşirea cu ceilalţi
Introducerea în activitate se va realiza prin intermediul personajului Zăpăcilă și a Scufiței Roșii ,care
vor sosi în sala de grupă cu un coş plin cu materiale necesare desfăşurării activităţilor de peste zi, precum şi
m și multe surprize .
. Prin intermediul unei poezii Personajul Zăpăcilă va sintetiza activităţile care se vor desfăşura pe
parcursul zilei.

5
Iată v-am adus aici
Siluete fermecate
Care să vă zăpăcească
Să vă spună o poveste în care
Motanul încălțat s-a căsătorit cu Cenușăreasa
Iar Scufița Roșie l-a mâncat pe lup
A,,,,vă voi zăpăci spunându-vă povestea
În care Albă ca Zăpada și –a pierdut pantoful de cristal.
Iar când voi veni din nou
Să vad aici, pe panou
Munca voastră înşirată
Şi în desene consemnată
Ah. Uitasem Celor deştepţi
Hărnicuţi ,descurcăreţi
Li s-a pregatit ceva
Haide spune doamna mea „
Se realizează anunţarea temei şi a obiectivelor propuse pentru ziua respectivă într-o manieră cât
mai accesibilă ,precizându-se că la sfârşitul activităţii fluturaşii grupei vor fi răsplatiţi de către
personaje de poveste .

Activităţi pe domenii experenţiale

ADE (DLC, DS .)
POVEȘTI FERMECATE FRUMOS ÎNCURCATE

MESAJUL ZILEI: : ,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă
Cum să ne purtăm în viaţă!”

DOMENII IMPLICATE: DLC,DEC


MIJLOC DE REALIZARE:joc didactic,, Ajuta-l pe Zapacila sa faca ordine în povesti,,
desen ,, Zapaila desenează,,

1. DLC: Joc didactic ;“Ajută-l pe Zăpăcilă să facă ordine în povești.”


 Scopul activității :
Consolidarea şi actualizarea cunoştinţelor referitoare la unele povești poveştile .
(Scufița Roșie, Ursul păcălit de vulpe)

 Sarcina didactică :
Stimularea gândirii pentru găsirea unor soluţii creative în situaţi date.
 Regulile jocului :
 Copiii sunt împărţiţi în șase grupe (conform celor șase pălării gânditoare).
 Întrebarea este adresată unei grupe
6
 Educatoarea stabileşte echipa care răspunde prin intermediul formulei”Bagheta
poveștilor se învârteşte și la pățăria de culoare.... se opreşte.”
 Răspunde copilul care va fi atins cu bagheta magică.
 Echipa pălăriei de culoare albastră poate interveni de câte ori este nevoie
 Răspunsul corect va fi recompensat cu aplauze și recompense

 Elemente de joc : pălăriile gânditoare,atingerea copilului cu bagheta magică ,coşul


cu surprize ,personaj Zăpăcilă, personaj Scufița Roșie ,cartea magică a poveștilor .

 Metode şi procedee: conversaţia ,explicaţia ,demonstraţia , instructajul verbal ,jocul ,


gândirea logică ,problematizarea ,brainstormig

 Forma de organizare:
 participarea copiilor: dirijată şi independentă;
 activitatea copiilor: colectivă, grupuri mici, individual;
 sarcini de lucru: frontale, diferenţiate.

Strategia didactică
Metode şi Forme
Secvenţe Obic Conţinut stiinţific procede de Evaluare
didactice tive organiz
are
1.Moment Asigurarea unui climat educaţional
organizatoric favorabil în concordanţă cu tema
săptămânii .
Intâlnirea de dimineaţă -“Povești
fermecate frumos încurcate“-salutul
,prezenţa ,completarea calendarului
naturii.

2.Captarea Sosirea în sala de grupă a Surpriza Frontal Observarea


atenţiei Personajului Zăpăcilă și a Scufiței Roșii comportamen
care aduce copiilor un coş plin cu tului verbal şi
nonverbal al
surprize (pălăriile gânditoare, siluete ale
copiilor
poveștilor ,imagini din povești ,cartea Explica
magică a poveștilor recompense şi ţia
bagheta magică ).

3Anunţarea Minunatul coş al personajului


temei şi a Zăpăcilă va prilejui anunţarea temelor, a Conversa Frontal Capacitatea
obiective obiectivelor urmărite precum şi a ţia copiilor de a
lor asculta cu
modului de desfăşurare a activităţilor de
atenţie
peste zi. mesajul

7
4.Dirijarea Se vor prezenta centrele de activitate
învăţării puse la dispoziţia copiilor . Conversa
ţia Pe
ALA 1
014 Explica grupuri Capacitatea
Bibliotecă ,,File de poveste,, ţia de înţelegere
012 Activitate practică- a sarcinilor
“Personaje vesele” - îmbinarea de lucru
013 creativă a unor elemente date. Demonstra
Construcții- ,,Casa magică a ţia
poveștilor,,

Pe parcursul activităţii, copiii vor Exerciţiul


fi îndrumaţi ,urmărindu-se cu atenţie
activităţile de la centre ,fiecare copil
parcurgând activitatea fiecărui centru
de interes.

Se vor oferi explicaţii acolo unde este


cazul monitorizându-se activitatea
desfăşurată la fiecare centru de interes. Turul Capacitatea
După realizarea tuturor sarcinilor de la galeriei de a lucra în
centre , se analizează lucrările prin echipă
metoda turul galeriei.

Tranziţie: Joc de mişcare “Uriaşii din


poveste”

Frontal
5. ADE - DLC - Joc didactic
Obţinerea “Ajută-l pe Zăpăcilă să facă
performanței ordine în povești”

Activitatea propune o calătorie


Expune
imaginară în lumea poveștilor rea
desfășurată sub forma unui joc didactic
prin intermediul unei metode numită
,,Metoda Pălăriilor Gânditoare,, joc,
numit ,,Ajută-l pe Zapăcilă să facă Explicaţia
ordine în povești,, Veți recunoaște
poveștile și personajele, vom găsi un
alt final poveștilor decât cel pe care îl
știm, ne vom gândi la modalitați prin
care personajele negative să devină
pozitive etc.
8
Explicarea şi precizarea regulilor Pe
jocului precum și a rolului fiecărei echipe
pălării . Explicaţia
Capacitatea
 pălăriuța albă-informează
de înţelegere
 pălăriuța roșie- are rolul de a a sarcinilor
exprima sentimentele trezite de de lucru
poveste
 pălăriuța neagră-prezintă lucrurile
negative din poveste
 pălăriuța galbenă-realizează
beneficiile,e morală( alt final al
povestii) Brain
 pălăriuța verde-prezintă soluția storming
 pălăriuța albastră -trage
concluzii,,alege soluția corectă.

Executarea jocului de probă,


verificare înțelegerii semnificației
5.
Obţinerea culorilor pălăriilor.
performanței
Desfăşurarea jocului . Exerciţiul

Sarcini de lucru: Scufița Roșie


Pălăriuța albă Capacitatea
01 Povestește pe scurt povestea de redare a
unui conținut
Pălariuța roție
06 Ce ai simțit în momentul în care cele
două au fost înghițite de lup? Pe
Ce sentimente ai avut atunci cand cele echipe
două au fost salvate de către vanator?
Pălăriuța neagră
Problema
Este lupul un personaj negativ sau
tizarea
pozitiv?
Critică atitudinea Scufiței Roșii
Pălăriuța verde
Ce s-ar fi întamplat dacă fetița nu s-ar fi
05 oprit să culeagă flori?
Ce s-ar fi întamplat dacă lupul ar fi
vegetarian?
Ce s-ar fi intâmplat dacă mama mergea
cu Scufița la bunica?
Ce ar fi trebuit să facă lupul ca să devină Capacitatea
un personaj pozitiv? Frontal de a găsi alt
9
Pălăriuța galbenă final poveștii
04 Gasește un alt final al poveștii. Explica
Pălăriuța albastră- caracterizarea ţia
personajelor
Ce putem spune despe Scufiță?
Dar despre lup?

Sarcini de lucru Ursul pacălit de


vulpe
Pălăriuța albă
Povestește pe scurt povestea
06 Care sunt formulele specifice de început Frontal
ale unei povești?’’ Capacitatea
Pălăriuța roșie- de exprimare
Ce ai simțit în momentul în care ursul a a
rămas fară coadă? sentimentelor
Ce sentimente ai avut atunci când vulpea
Indivi
nu a putut fi pedepsită?
dual
04 Pălariuța neagră
Este vulpea un personaj negativ sau
pozitiv?
Pălăriuța verde
Ce s-ar fi întâmplat dacă vulpea ar fi Brinstormi
dorit să-i dea ursului pește? ngul
Ce s-ar fi întâmplat dacă apa nu ar fi
înghețat?
Ce s-ar fi întâmplat dacă ursul ar fi Capacitatea
reușit să prindă pește? de exprimare
Ce s-ar fi întâmplat dacă vulpea nu se a gândirii
prefăcea că este moartă?. logice
Pălăriuța galbenă-
Cum ți-ai fi dorit să se termine
06 povestea?
Pălăriuța albastră- ajută acolo unde
este nevoie
Cum trebuie să ne comportam noi ,ca
personajele pozitive sau negative?’

d) Complicarea jocului: Exercițiul


Așează siluetele personajelor la
povestea potrivită

Sarcinile le-am îndeplinit/ Zăpăcilă-i Frontal


mulțumit!
10
Dar…am găsit încă ceva./ Trebuie să
ne grăbim să recunoaștem personajele Ghicitoa
după versurile date, să aleagă siluetele rea
corespunzătoare să le denumească
Capacitatea
precizând titlul poveştii din care fac parte.
de a
răspunde
“ Mor, mor, mor, ce rău mă doare-acum corect la
Mor, mor, mor, pe vulpe mă răzbun! ghicitori
Mor, mor, mor, nimic n-am pescuit
Mor, mor, mor, de vulpe-s păcălit.”

“Recunosc, l-am păcălit,


Dar la peşte a poftit
Eu n-o să ma lecuiesc
Îmi place să păcălesc.”

“Eu sunt vesela fetiţă


Ce am roşie scufiţă
La bunica am plecat Pe grup
Cu coşuleţul încărcat.”

“Cred că mă cunoaşteţi bine


Eu sunt mare şi vestit
Şi pe iezi şi pe Scufiţă
Pe ei toţi i-am înghiţit.

Tranziție ,,Zăpă, noi suntem copiii


deștepți și facem ordine în povești,,

Conversați
ADE - DEC - Desen a
“ Zăpăcilă desenează,,
Brainstorm
Activitatea se va desfășura pe centre ingul
,fiecare centru având sarcină de lucru
diferită ,valorificând astfel creativitatea
preșcolarilor.Se vor prezenta centrele de Capacitatea
activitate puse la dispoziţia copiilor . de înţelegere
a sarcinilor
Centru 1- ,, Zăpă iși face de lucru
prieteni noi” –personaje din
diferite povesti se vor Explica
împrieteni în desenele copiilor. ția
Centru 2– ,,Zăpă schimbă
finalul poveștii.,, –
modificarea sfârșitului
11
poveștilor exemplificate în
activitatea anterioară

1.Intuirea materialelor
2.Explicarea sarcinilor de lucru
3.Efectuarea unor exercitii
pregătitoare
a)”.Mâna mea e un cuvânt
Care răvășește un gând
Mâna bate,mâna tace Capacitatea
Mâna floare se desface Indivi de efectuarea
Dacă vrei ușor să zbori dual a exercițiilor
Fă -ți degetele apripi de dor” pregătitoare

b) “Pianiști celebri, Picături cristaline


Micii cofetari “

4.Realizarea lucrărilor
Pe parcursul activităţii, copiii vor
fi îndrumaţi ,urmărindu-se cu atenţie
activităţile de la centre.. Exerci
țiul
Se vor oferi explicaţii acolo unde este Capacitatea
cazul monitorizându-se activitatea de exprimare
desfăşurată la fiecare centru . plastică

Finalizarea sarcinilor de lucru va


conduce la analizarea lucrărilor prin
intermediul metodei turul galeriei. Turul Capacitatea
galeriei de evaluare și
autoevaluare
Se fac aprecieri asupra modului de
desfăşurare a jocului şi a participării
copiilor în realizarea sarcinilor de lucru.

12
.

13
14
15
16
17
BIBLIOGRAFIE:
1Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie-o provocare: Editura Diana;
Piteşti,2009

2Culea L,Anghel N,Ionescu D-Activitatea integrată în grădiniţă,Editura didactică,Bucureşti,2008

3.Munteanu C.-Practici curriculare la grădiniţă-ediţie reviziută

4.Revista Învăţământului Preşcolar-Bucureşti,2009

18
19

S-ar putea să vă placă și