Sunteți pe pagina 1din 13

UNIVERSITATEA DE ŞTIINTE AGRICOLE ŞI MEDICINĂ VETERINARĂ “ION

IONESCU DE LA BRAD”
FACULTATEA DE ZOOTEHNIE
SPECIALIZAREA : INGINERIE ŞI MANAGEMENT ÎN ALIMENTAŢIE PUBLICĂ ŞI
AGROTURISM

Proiect la practică
pedagogică

Student:
Proiect didactic

A. Repere generale
Disciplina: Biologie
Clasa: a X-a
Titlul lecţiei: Bacteriile. Structura celulei bacteriene-învelişul
Tipul lecţiei: mixtă
Propunător:
Durata: 50 minute
Data:

B. Obiective operaţionale (Ob.Op)

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1: Să definească conceptul de bacterie pe baza cunoştinţelor proprii şi a discuţiilor


din clasă, notând în caietul de notiţe, timp de 1 min.

O2: Să identifice şi să prezinte cele două forme biologice pe care le pot avea
unele specii bacteriene în natură, pe baza informaţiilor primite, notând în
caietul de notiţe timp, de 4 min.

O3: Să identifice elementele care compun structura celulei bacteriene utilizând


schema primită, notând în caietul de notiţe, timp de 4 min.

O4: Să stabilească principalele componente ale învelişului celulei bacteriene


din fişa de observaţie, notând în caietul de notiţe, timp de 1 min.

O5: Să descrie fiecare component în parte folosindu-se de informaţiile primite


şi de cunoştinţele proprii, notându-se în caietul de notiţe timp, de 5 min.

2
C. Analiza resurselor didactice

1. Material didactic (M.d.):


-fişă de observaţie

2. Mijloace tehnice (M.t.):


- fişe de lucru – fl (30 buc)

3. Metode de învăţământ (M.i.):


- observaţia – obs
- explicaţia – expl
- expunerea – exp
- conversaţia – cv

4. Forme de organizare a clasei (F.O.C.)


- activitate frontală – af
- activitate individuală - ai

3
D. Desfăşurarea lecţiei pe secvenţe de instruire

Ob MIJLOACE FOC
Md Mt Mi
Op T DESFĂŞURAREA LECŢIEI
2’ 1. Moment organizatoric:
- - contactul cu clasa; cv Af
- verificarea prezenţei şi consemnarea absenţelor; ai
- verificarea ţinutei clasei şi a elevilor pentru lecţie;
- 5’ 2.Verificarea cunoştintelor dobândite în lecţia anterioară:
„Virusurile.Contaminarea alimentelor cu virusuri.”
1. Ce sunt virusurile? P1
R:Virusurile reprezintă entităţi mici, simple şi inerte. P2 af
2. Prin ce căi pot fi contaminate alimentele? ai
R: Contaminarea alimentelor cu virusuri se poate face pe 2 căi: contaminare primară şi cv
contaminare secundară. expl
3. Când are loc contaminarea secundară?
R:Contaminarea secundară are loc în timpul prelucrării, depozitării şi distribuţiei alimentelor.
obs.
4. Care sunt principalele virusuri transmise prin alimente?
R: Principalele virusuri transmise prin alimente: virusul poliomelitic şi virusul hepatitei.
Ob MIJLOACE FOC
Md Mt Mi
Op T DESFĂŞURAREA LECŢIEI
2’ 5. Trecerea la lecţia nouă (Captarea atenţiei)
Bacteriile. Structura celulei bacteriene-învelişul exp af
Noi astăzi vom începe să vorbim despre „Bacterii” şi apoi vom continua cu una dintre
- elementele structurii celulei bacteriene-„Învelişul”. Fo expl

33’ 6.Predarea – învăţarea lecţiei noi:Bacteriile. Structura celulei bacteriene-învelişul

O1. Bacteriologia este ramura microbiologiei care se ocupă cu studiul microorganismelor cv


unicelulare cu structură procariotă, numite bacterii(termen creat de Ferdinand Cohn în 1872). fo fl exp af
O2. Unele specii bacteriene pot exista în natură sub 2 forme biologice alternative: expl ai
-forma vegetativă care reprezintă celula bacteriană propriu-zisă, dotată cu toate însuşirile
caracteristice speciei din care fac parte,
-sporul bacterian-formă de rezistenţă şi de conservare a speciei în condiţii ostile, improprii vieţii.
fo fl cv af
Structura celulei bacteriene
O3. exp ai
Celula bacteriană este constituită dintr-un înveliş şi un conţinut. Unele specii bacteriene sunt
expl
prevăzute în plus cu organite de mişcare(cilii sau flagelii) şi/sau cu organite de aderenţă(pilii sau
fimbriile).
În figura următoare este reprezentată schematic structura unei celule bacteriene tipice, cu toate fo fl cv af
componentele menţionate. exp ai
expl
5
Ob MIJLOACE FOC
Md Mt Mi
Op T DESFĂŞURAREA LECŢIEI
fo

O4. Învelişul
Principalele componente ale învelişului celulei bacteriene sunt:
cv
a) mambrana citoplasmatică
fl af
b) peretele celular exp
ai
c) capsula şi glicocalixul expl
fo
a)Membrana citoplasmatică
O5.
-numită şi membrană plasmatică sau membrană celulară, acoperă de jur împrejur citoplasma,
separând-o de faţa internă a peretelui celular
-examinată la microscopul electronic, membrana citoplasmatică apare ca o formaţiune triplu
stratificată cu o grosime de 7,5-10 nanometri(nm)
-scheletul biochimic al membranei este format dintr-un strat dublu de fosfolipide.Acest strat conferă fl af
exp
membranei rolul de barieră osmotică şi rol de filtru selectiv şi sediu pentru numeroase enzime ai
- membrana citoplasmatică are rol în reglarea proceselor de diviziune celulară. Expl
b) Peretele celular
-situat la exteriorul membranei citoplasmatice
-mai gros decât membrana(15-30 nm), rigid şi poros
-prezent la toate bacteriile cu excepţia micoplasmelor
-este format dintr-un strat bazal care aderă la membrana citoplasmatică şi un strat superficial numit
fo
stratul structurii speciale
6
Ob MIJLOACE FOC
Md Mt Mi
Op T DESFĂŞURAREA LECŢIEI
-funcţiile peretelui celular:
 Prin rigiditatea sa asigură menţinerea formei celulelor bacteriene

 Îndeplineşte rol protector faţă de factorii nocivi de mediu


 Participă la procesul de creştere şi diviziune celulară
 Prin porii săi mediază schimbul de substanţe între celula bacteriană şi mediu.
c)Capsula şi glicocalixul
-sunt structuri extraparietale prezente numai la un număr restrâns de specii bacteriene şi numai în
anumite condiţii de mediu
-din punct de vedere chimic capsula este formată din 98%apă, restul fiind reprezentat de polizaharide cv
sau polipeptide. fl af
exp
-funcţia biologică a capsulei este de a proteja celula bacteriană faţă de acţiunea unor factori nocivi ai
expl
-rolul:-în organism: constituie un important factor de patogenitate
-în afara organismului: protejează bacteriile de efectele deshidratării.

7
Ob MIJLOACE FOC
Md Mt Mi
Op T DESFĂŞURAREA LECŢIEI
6’
6. Fixarea cunoştinţelor:
Se completează fișele de lucru Cv
fo fl Obs ai
expl

2’ 7. Evaluarea finală:
- se fac aprecieri individuale şi generale asupra clasei af
- se face notarea individuală a fiecarui elev în parte ai

8
ANEXE
1. Planul tablei
2. Fişă de lucru(30 bucăţi)
3. Fişe de observaţii
3.1.Structura celulei bacteriene
3.2.Structura membranei citoplasmatice
3.3.Tipuri morfologice de bacterii
3.4.Exemple de bacterii
Planul tablei
BACTERIILE.STRUCTURA CELULEI BACTERIENE-ÎNVELIŞUL
I.Definiţia conceptului de bacterii
Forme biologice ale speciilor bacteriene existente în natură:-formă vegetativă
-spor bacterian
II. Structura celulei bacteriene
1. Elementele componente ale structurii celulei bacteriene:-înveliş
-conţinut
-organite(în unele cazuri)
2. Învelişul
Componentele învelişului sunt:
a. membrana citoplasmatică
b. peretele celular
c. capsula şi glicocalixul

NUME:

10
PRENUME:
CLASA:
Fişa de lucru

1. Bacteriile sunt................

2. Cele 2 forme biologice ale speciei bacteriene sunt:-..................

-.................

3. Celula bacteriană este constituită dintr-un .................. şi un ...................

4. Organitele de mişcare sunt numite şi ................... sau ......................

5. Enumeraţi componentele învelişului celulei bacteriene:-........................

-.......................

-.......................

6. Membrana citoplasmatică apare ca o .................. cu o grosime de .................nm.

7. ....................îndeplineşte un rol protector faţă de factorii nocivi de mediu.

8. Din punct de vedere chimic capsula este formată din ................., restul fiind

reprezentat de .................. sau .......................

11
Planşa 1. Structura celulei bacteriene

Planşa 2. Structura membranei citoplasmatice


Planşa 3. Tipuri morfologice de bacterii: A = diplococi; B = streptococi;
C = stafilococi; D = bacili; E = cocobacili; F = bacili fusiformi; G = forme bacilare
filamentoase; H = vibrioni; I = spirili; J = sarcina

Planşa 4. Exemple de bacterii

Clostridium perfringens
Bacillus anthracis

13

S-ar putea să vă placă și