Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, Falticeni


DISCIPLINA: Limba și literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
PROFESOR: Gogu Alexandru
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Părţi de vorbire neflexibile
CLASA: a VII-a
SUBIECTUL LECŢIEI: Prepoziţia
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
TIMP: 50 min

SCOPUL: Utilizarea corectă a prepoziţiei în contexte date;


Perfecţionarea exprimării şi dezvoltarea gândirii logico-creatoare;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. distingerea între informaţiile esenţiale şi cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legături
sau diferenţieri între informaţiile receptate din surse diferite;
1.4.aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei
comunicării;
3.4. sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite;

Obiective operaţionale:
a) cognitive: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să definească prepoziţia;
O2: să identifice prepoziţiile din exprimarea orală şi scrisă;
O3: să clasifice prepoziţiile în funcţie de criteriile învăţate:
O4: să nu confunde prepoziţia cu alte părţi de vorbire neflexibile ( ex. cu adverbul);
O4: să recunoască prepoziţiile după regimul cazual
b) afective:
OA: să participe cu plăcere şi interes la desfăşurarea lecţiei;
OA: să observe importanţa utilizării prepoziţiei în exprimarea scrisă şi orală.

1
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, problematizarea, observaţia, explicaţia,
analiza gramaticală, conversaţia, exerciţiul.
b) Forme de organizare a învăţării: activitatea frontală, alternativ cu activitatea
independentă individuală;
c) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, caiete, caiete, tabla.
d) Bibliografie Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală, Ed. Polirom, 1999.
e) Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, timp 50 minute.

Scenariul didactic

I. Momentul organizatoric ( 3min )


Organizarea clasei pentru lecţie: se stabileşte ordinea în clasă, se notează elevii absenţi şi
se pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei.

II. Actualizarea cunoştinţelor dobândite anterior: ( 10 min )


-controlul caietului de teme ( cu observaţii şi aprecieri, după caz);
-verificarea modului în care elevii au alcătuit tema dată ora trecută.

III. Captarea atenţiei elevilor pentru activitatea ce urmează: ( 3 min )


Elevii primesc fişa de lucru nr.1 din care lipsesc prepoziţiile. Elevii vor citi textul şi vor
observa că este lipsit de sens.

IV. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale: ( 2 min )


Profesorul anunţă studierea prepoziţiei, accentuând importanţa acesteia în exprimarea orală
şi scrisă, urmând ca la sfârşitul lecţiei elevii să fie capabili să definească prepoziţia, să identifice
prepoziţiile, numind felul acestora după structură, după regimul cazual sau după provenienţă, să nu
le confunde cu adverbele.

V. Conducerea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe: ( 25 min )


Urmează completarea textului din care lipsesc prepoziţiile, realizând apoi analiza morfo-
sintactică a cuvintelor pe care acestea le însoţesc, după care se dă definiţia prepoziţiei și se scrie la

2
tablă: Prepoziţia este partea de vorbire neflexibilă care leagă atributele şi complementele de
cuvintele pe care le determină.
Se precizează că prepoziţia nu are funcţie sintactică şi se analizează împreună cu partea de
vorbire pe care o însoţeşte.
Elevii primesc fișa de lucru nr. 2 și sunt rugați să indice ce caz cere fiecare prepoziție
identificată în enunțuri.

Comparând prepoziţiile din text, se face clasificarea lor :

-după structură: simple ( de, la, cu, pe, în, sub) şi compuse ( de la, pentru, de pe la)
-după regimul cazual: cu Ac. (cele menţionate mai sus - simple şi compuse)
cu G. ( înaintea, înapoia, deasupra, dedesubtul, dinaintea, dinapoia)
cu D. ( asemenea, aidoma, conform, contrar, graţie, mulţumită, datorită, potrivită).
-după provenienţă: din substantive, din adverbe, din participii.

Se prezintă locuțiunea prepozițională și se dau exemple: este grupul unitar de cuvinte care se
comportă ca o prepoziţie

Regimul cazual:
- cu Ac: faţă de, în loc de, în afară de, împreună cu, conform cu etc.
- cu G: în faţă, în spatele, în urma, în jurul, în preajma etc.

Se face deosebirea între prepoziţie şi propoziţie, specificând că sunt paronime, dar şi faptul
că trebuie evitată confundarea prepoziţiei cu adverbul:
Mergem înainte.-adverb
A plecat înaintea fetei. –prepoziţie.

VI. Obţinerea performanţei şi asigurarea feedback-ului:


Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea făcându-se
treptat, prin aprecieri verbale.
Elevii primesc fișa de lucru nr. 3 și o rezolvă individual în clasă.

VII. Evaluarea formativă: ( 5 min )


Profesorul verifică rezolvarea fișei de lucru și oferă lămuriri dacă este cazul.

3
VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului: ( 2 min )

Temă pentru acasă: 1. Aduceţi un articol de ziar care să aibă toate prepoziţiile încercuite şi
analizaţi cinci cuvinte care sunt însoţite de ele.
2. Alcătuiţi o compunere în care să folosiţi câte o prepoziţe cu cazurile Ac, G, D şi o locuţiune
prepoziţională cu G. Subiectul este la alegere.

S-ar putea să vă placă și