Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Inspecția curentă II pentru obținerea gradului didactic I,

Centrul de examen Universitatea Dunărea de Jos Galați


DATA 25.10.2018

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT Școala Gimnazială Unirea Braniștea

CLASA AII-A B

PROPUNĂTOR Prof. înv. primar, Strezea Dicianu Mirela

ARIA CURRICULARĂ Consiliere și orientare

DISCIPLINA Dezvoltare personală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE Igiena personală

SUBIECTUL Reguli de igienă acasă.. Importanța normelor de igienă pentru sănătate și învățare

TIPUL LECȚIEI consolidare de cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE

1.3. Respectarea unor reguli de igienă personală


1.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă
3.1. Realizarea unui program zilnic de activitați, cu sprijinul adulților
OBIECTIVE OPERAȚIONALE

1.3 O1-Recunoașterea obiectelor de igienă personală

1.3. O2. Recunoașterea obiectelor care îi ajută la efectuarea igienei locuinței

2.2. O3 Ascultatrea cu interes a părerilor colegilor

3.1. O4 Participarea și implicarea activă în realizarea și păstrarea igienei în locuință

RESURSE

A. METODOLOGICE

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: , explicaţia, conversația euristică, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, metoda ciorchinelui,

2. Mijloace de învățământpăpușa- zână, fişe de lucru, planşe, manual,

3. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual,

B. BIBLIOGRAFICE

1. Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București, 2013,
2. Gabriela Bărbulescu, Angelica Sima, Cristina Sima, Claudia Ștefan , Dezvoltare personală- manual pentru clasa a II-a, Editura Didactică
și Pedagogică 2018
A. TEMPORALE 45 minute
B. UMANE 15 elevi
Secvențele instruirii Ob. Conținutul informațional al leției Resurse Evaluare
Op.
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment organizatoric Asigur climatul adecvat Se pregătesc de frontal
desfășurării lecției și lecție
pregătesc materialul
necesar
3. Reactualizarea Despre ce am vorbit ora Răspund laptop individual, Observarea
Cunoștințelor trecută? întrebărilor. frontal sistematica
Care erau obiectele de Ora trecută am
O1 igienă personală care ne vorbit despre igiena
ajută să ne păstrăm personală.
sănătatea? Obiectele care ne
ajută să ne păstrăm
sănătatea sunt,
săpunul, pasta de
dinți, periuța,
șamponul, gelul de
duș, prosopul,
pieptenele,
unghiera.
O voi prezenta clasei pe
Captarea atenției Zâna Curățica, o păpușă
care ne-a adus un mesaj
foarte important.
Despre ce am vor
4. Anunțarea temei și a Astăzi la ora de Sunt atenți Conversația
obiectivelor Dezvoltare personală vom
vorbi despre Igiena
locuinței.
Veți descoperi norme de
păstrare a igienei în casa
voastră și obbiectele care
vă vor ajuta. Veți vedea
cât de importamnta este
curățenie pentru sănătate
și învățare.
Scriu pe tablă data și
titlul .
5. Dirijarea învățării 1. Solicit elevilor să
deschidă manualul la Deschid manualul Conversația Manual
pagina 22. Privesc cu atenție Observația
Le cer să privească imagineanile. Frontal dirijată
imaginile și să discutăm Răspund
despre ele. întrebărilor.
Ce vedeți în prima În prima imagine
imagine? este o cameră Conversația
Dar în cea de-a doua? dezordonată, iar în
Care este diferența dintre cea de-a doua este o Explicația
cele doua camere? cameră curată.
Care din ele ți-ar plăcea să
fie a ta? Răspund la
Vă propun să realizăm un întrebări.
ciorchine cu obiectele
O2 individual
care ne ajută să facem
curățenie în locuință.
Primesc o fișă cu
Realizez ciorchinele pe ciorchinele pe care
tablă . o vor completa
(Anexa 1) odata cu mine
frontal
Adresez următoarea Aprecieri
întrebare verbale
Pentru a învăța este Răspund la
nevoie de curățenie în întrebări.
cameră? Camera trebuie să
Ce condiții credeți că fie curată, aerisită și
O3 trebuie să mai luminată cât se
îndeplinească camera poate de natural.
voastră pentru ca
Răspund pe rând, Individual
activitatea
care sunt activitățile
De învățare să se
pe care le fac în
desfășoare în
casă.
condițiioptime?
Care este sarcina ta în
O4
păstrarea locuinței curate?
Dar a mamei ?
Elevii ascultă cu
Discuție de grup
atenței, își spun pe
Camelia este o fetiță
rând părerea.
dezordonată. Hainele ei
sunt mereu murdare.
Niciun copil nu vrea să se
O3
joace cu ea. De ce este în
pericol?
Voi ce părere aveți?
6. Realizarea feed-back- Distribui elevilor o fișă de Rezolvă fișa individual Observarea
ului muncă independentă, Explicația sistematică
având ca sarcină Fișe de muncă
încercuirea activităților independentă
care arată întreținerea
igienei locuintei
.(anexa2) Aprecierea
Verific corectitudinea Exercițiul verbală
modului de rezolvare
A.T. Cântăm cântecul Cântă cântecul
Ursuleții s-au trezit
7. Încheierea lecției Fac aprecieri verbale Ascultă cu atenție Conversația frontal Aprecieri
asupra modului de verbale
participare la lecție
Anexa1
Anexa 2

Încercuiește acțiunile și denumește obiectele care arată întreținerea igienei in locuință

mătur, aspir praful, ascult muzică, curăț pantofii, spăl vase

aerisesc camera, strâng patul, plantez pomi, scutur

așternutul.

………………………… ………………………………. …………………………

………………………… ………………………………. …………………………


…………………………. …………………………………. ……………………..

………………………… …………………………………. ………………………

S-ar putea să vă placă și