Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 3.10.2014
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa: Mică B ”Albinuțele”
Educatoare: Jarda Lenuța
Tema: ,,Cine sunt/suntem?”
Subtema: ,,De-s băiat, de sunt fetită, am venit la grădinită”

Arii de stimulare

 SECTORUL I: Costructii
Subiectul activității: ”Grădinită mult iubită!”
Mijloc de realizare: joc de constructii
Obiective operaționale: să construiască din lego grădinita noastră, în miniatură
Mijloc de învățământ: lego
Metode și procedee: explicatia, exercitiul
Desfășurarea activității: Copiii construiesc din lego grădinița noastră.

 SECTORUL II: Artă


Subiectul activității: ”Asta-i grădinita mea!”
Mijloc de realizare: hasurare
Obiective operaționale: -să hasureze grădinita, fără să depăsească conturul
Mijloace de învățământ: fise, creioane colorate
Metode și procedee: explicatia, exercitiul
Desfășurarea activității: Copiii hasurează grudinita noastră, având grijă să nu depăsească conturul.
Activităti pe domenii experientiale

Domeniul experiențial: Limbă si comunicare


Categoria de activitate: Educarea limbajului
Subiectul activității: ”Eu sunt...”
Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective de referință:
-să participe la activitătile de grup, inclusiv la activitătile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și în calitate de auditor
Obiective operaționale:
O1-să se prezinte corect, în propozitii simple;
O2-să participe cu interes la activitate, răspunzând numai dacă sunt solicitati.
Sarcina didactică: Prezentarea numeleui si a vârstei.
Regulile jocului: Copiii trebuie să îsi spună numele si vârsta pe care o are
Elemente de joc: miscarea, aplauzele
Bibliografie:
• Curriculum pentru învătământul preșcolar, Bucuresti, 2009
• Baumoff A., Crisan A., ,,Culegere de jocuri educative pentru prescolari”, Timisoara, 1976
Desfăsurarea activitătii

Obiective Activităti de Continuturi esentiale Metode si Mijloace de Evaluare


operationale învătare procedee învătământ

Intoducerea în activitate este realizată prin formarea


unui cerc de către prescolari si prezentarea Iepurasul
iepurasului Didu (intuirea materialului). Didu
Anuntarea temei si a obiectivelor: ,,Iepurasul Didu a
venit astăzi la noi în vizită pentru a ne juca împreună
si dorește să afle cum vă numiți fiecare. Jocul se
numeste ,,Eu sunt Didu, tu cine esti?”
Explicarea si demonstrarea regulilor jocului: ,,Asa cum explicatia
stăm în cerc, iepurasul Didu o să treacă prin mâna demonstratia
fiecărui copil, ascultând următoarele versuri:
Una mie sută lei
Alege pe cine vrei
Din grădinaa cu purcei
A lui mos Andrei.
Dacă n-ai pe cine
Ia-ma chiar pe mine.
Persoana la care se termină versurile si acolo unde se
opreste iepurasul trebuie să spună cum îl cheamă:
,,Eu sunt Lenu!”
O1-să se -exercitii de Executarea jocului de probă se realizează pentru a exercitiul Prezentarea
prezinte prezentare verifica dacă copiii au înteles regulile jocului apoi se conversatia propriei
corect, în -exercitii de trece la desfăsurarea propriu-zisă a jocului. persoane
propozitii formare pe (numele,
simple propozitii simple vârsta)
O2-să -exercitii de În complicarea jocului copilul la care s-a oprit problematizarea Formulare
participe cu dialog provocat iepurasul trebuie să spună si câti ani are. ,,Dacă de propozitii
interes la iepurașul se opreste la Vanesa, ea va spune: ,,Eu simple
activitate, sunt Vanesa si am doi ani.”
răspunzând
numai dacă
sunt solicitati.
În încheierea activitătii voi face ultimele aprecieri conversatia
asupra comportamentului copiilor pe durata activitătii
desfăsurate.
Activitatea complementară

Subiectul activității: ,,Deschide urechea bine”


Mijloc de realizare: joc de atentie
Metode și procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul
Obiective operaționale: -să dea dovadă de interes pentru activitate manifestat printr-o participare cât mai activă
Desfășurarea activității: Copiii sunt așezati pe scăunele în semicerc. Un copil pus de educatoare stă cu mâinile la ochi și
cu spatele la ceilalți. Aceștia vor canta:
“Deschide urechea bine,
Sa vedem ghicesti ori ba,
Cine te-o striga pe nume,
Hai ghicește nu mai sta.”
Un altul ales de educatoare il striga pe nume pe copilul care stă cu spatele. Daca acesta ghiceste va trece in locul său,
alături de ceilalți copii, dacă nu ghicește este “pedepsit” dându-i-se diferite sarcini. Jocul va continua atât cât copiii vor
dori să se joace.
Încheiere: Se fac aprecieri generale asupra modului de comportare si participare la joc.
Bibliografie:
• Dumitru A., Dumitru V, ,,Activităti transdisciplinare pentru grădinită si ciclul primar”, Editura Paralela 45, Pitesti,
2009

S-ar putea să vă placă și