Sunteți pe pagina 1din 8

Aprobat:

director adjunct educație Svetlana Cucoară_____


PROIECT DIDACTIC
(adaptat la condițiile în contextul pandemiei COVID 2019)

Data: 30.10.2020
Grupa: 24
Durata 90 min
Profesor : Victoria Jelimalai
Disciplina:Tehnologia informației si a comunicatiilor(TIC)
Unitarea de învățare: Tehnologii multimedia
Subiectul:
Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere/însușire de cunoștințe
Obiectivul fundamental: să prelucreze obiectele grafice inserate în diapozitive
Competențe specifice:
CS1 utilizarea responsabilă și eficientă a tehnicii de calcul și de comunicații;
CS2 rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației;
CS3 elaborarea creativă de produse multimedia care să valorifice conexiunile dintre disciplina
TIC și societate;
CS4 Utilizarea eficientă a unor componente software

Competente derivate:
C1 – identificarea instrumentelor oferite de aplicațiaMicrosoft PowerPoint (pentru Android);
C2 – realizarea de operații de inserare a elementelor grafice;
C3 – realizarea de operații de formatare a elementelor grafice;
C4 – modificarea unui obiect grafic, pe baza unor cerințe precizate
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1. să lanseze in execuție aplicația, și să introducă corect date;
O2. să identifice filele, grupurile de butoane și acțiunile posibile la activarea acestora;
O3. să cunoască şi să aplice modalităţile de lansare a comenzilor;
O4. să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;
O5. să realizeze aplicaţii utilizând PowerPoint;
O6. să descrie modalităţile de inserare a obiectelor în prezentările electronice;
O7. să stabilească caracteristicile de afişare a unui obiect într-un diapozitiv;

STRATEGII DIDACTICE:
 principii didactice
principiul participarii si invatarii active;
principiul asigurarii progresului gradat al performantei;
principiul accesibilitatii;
principiul conexiunii inverse(feedback-ului).
 metode de invatamant
metode de comunicare orala: conversatia, explicatia;
metode de actiune: exercitiul, problematizarea;
 procedee de instruire
conversatia de consolidare;
explicatia;
exercitii de consolidare;
 forme de organizare a activitatii instructive
frontala;
individuala;
 forme de dirijare a activitatii
dirijata de profesor sau prin materiale didactice;
independenta;
 resurse materiale
-Un calculator (sistem de operare Windows, pentru utilizare: Microsoft
Office)
-Caiet de notiţe;
-Proiect didactic;
-Fişe de lucru.
https://www.mentimeter.com/
https://learningapps.org/14625217
 material bibliografic de specialitate
Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
Manual pentru clasa a X – a
Autoare : Daniela Oprescu, Cristina Eugenia Damacus
 spatiu de instruire :laboratorul de informatica
 metode de evaluare
evaluare continua (cu ajutorul calculatorului);
evaluare formativa;
Conținutul informațional al lecției Strategia didactică
Etapel
Ob. Metode
Nr. e Forme de Resurse
op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor și
lecției organiz. materiale
procedee
1. Verificarea resurselor materiale pregătite (Răspuns așteptat – bună) conversați Frontal Laptop,
pentru lecție a proiector,
Crearea condițiilor confortabile de lucru. internet,
Cu ce dispoziție vom începe lecția azi? MSOfice
Resurse
educaționa
le on -line
Captarea atenţiei elevilor se face cu Completează casetele de text Individual https://www.
crearea unui nouraș de cuvinte Conversați menti.com/k3
1.Aplicatia PowerPoint este un editor o47zetr4
a
grafic care ne ajuta sa creem prezentari de Anexa 1
Verificarea cunoştinţelor anterioare se va proiecte, promovarea unor produse sau
face prin intermediul unui set de intrebări servicii, rapoarte privind realizarile unei firme
intr-o perioada data, rezentari cu caracter
prin care va verifica oral nivelul de personal(album si fotografii).
cunoştiinte.
Evocarea

2. Elementul de baza al unei al unei


1. Ce este o aplicatie PowerPoint? aplicatii este slide-ul sau diapozitivul. Frontal
O4 3. Se efectueaza dublu click pe
2. Ce este o slide-ul sau diapozitivul? pictograma de pe descktop;
3. Cum se lanseaza in executie o aplicatie 4. Salvarea unei prezentari se realizeaza
PowerPoint? in felul urmator:
Meniul File  Save As (Fisier  Salvare ca);
4. Cum se realizeaza salvarea unei Vizualizarea unei prezentari se realizeaza in
prezentari? Care sunt modalitatiile de felul urmator:
vizualizare a unei prezentari?  Meniul Expunere diapozitiv –
Vizualizare diapozitiv.
 Cu ajutorul butonului sau tastei F5.

Ascultă, răspund la întrebări.

Tema lecției o prezint printr-un joc https://learn


didactic creat pe www.learningapps.com Exercițiu Frontal ingapps.org/1
4625217
Anexa 2
Anunț obiectivele ce urmează a fi atinse pe
parcursul activităţii didactice.
Tema: Adăugarea difertelor tipuri Ascultă, fac notițe în caiet. Explicația Frontal
de obiecte într-un diapozitiv
Fiecare diapozitiv dintr-o prezentare poate
avea unul sau mai multe elemente.
Microsoft PowerPoint tratează aceste
elemente ca pe obiecte. Acestea pot fi
casete text, liste cu marcaje, imagini
Realizarea sensului

grafice, ilustraţii SmartArt, tabele,


diagrame, elemente multi-media şi altel.
O2 Formatarea obiectelor constă în
O6 modificarea proprietăţilor acestora,
O7 referiroare la aspect, dimensiune, umplere
cu culoare, linie de contur, textură, efecte
de animaţie. PREZENTARE la TEMĂ
Anexa 3
https://www.pr
Rezolvarea unui exercițiu cu 11 itemi de Rezolvă on –line exercițiul. Exercițiu Individual oprofs.com/qu
diferite tipuri creat în www.proprofs.com iz-
school/story.p
hp?
title=noiuni-
generale-
despre-power-
point
Anexa4
Consolidarea cunoștințelor se va face cu :

SCURTĂ PREZENTARE POWERPOINT


Crearea unei prezentări “Orașul meu” ce
Reflecție
O1 va fi alcătuitădin 4-5 diapozitive ce va
O3 conține generic, istoric, date geografice, Realizarea unei prezentări ce Problemati Individual Aplicația
O5 imagini. cuprinde obiectele grafice învățate zarea PowerPoin
Pas 1: Stabilirea conținutului t
Se structurează prezentarea la câteva
sectiuni principale, în functie de ideile
care se doresc a fi transmise.
Completarea unui chestionar de evaluare a Completarea chestionarului Feedback Individual
activității de elevi de la elevi
Extindere

O5 Anexa 5
O3
Prezentarea cerintelor referitoare Frontal
la tema pentru acasă:
Încărcarea fișei le ducru pe platforma
classromm TIC gr.24 https://class
ANEXA 5 ANEXA 2
ANEXA 4
ANEXA 6

S-ar putea să vă placă și