Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Data: 30.03.2018
Profesor: Șipoș Mariana Daniela
Şcoala: Şcoala Gimnazială Socond
Clasa: a VII- a
Unitatea de învăţare: Democraţie şi totalitarism
Tema: Statele totalitare
Timp: 50’
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare – evaluare)
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Competenta generala: De a dobândi cunoştinţe referitoare la statele totalitare în perioada
interbelică.
Competenţe specifice:
1) Utilizarea termenilor istorici specifici secolului XX, în diferite situaţii de comunicare
scrisă sau orală.
2) Localizarea în timp şi spaţiu a faptelor istorice din secolul XX, pe baza surselor istorice.
3) Prezentarea unui fapt istoric referitor la secolul XX, utilizând informaţii selectate din surse
istorice.
Activităţi de învăţare:
1) Interpretarea, la prima vedere, a unei surse documentare;
2) Plasarea corectă în timp şi în spaţiu a evenimentelor interbelice;
3) Identificarea pe hartă a statelor democratice şi a statelor totalitare;
4) Dezvoltarea deprinderii de a citi hărţi şi texte istorice;
5) Cultivarea capacităţii de analiză a fenomenelor istorice şi acumularea elementelor de
cultură generală.
Strategii didactice:
a). metode şi procedee:
- analiza şi interpretarea hărţilor, conversaţia euristică, expunerea
sistematică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea;
metoda cadranelor .
- activitate frontală, pe grupe, individuală.
b). material didactic:
- videoproiectorul;
- imagini video;
c). material bibliografic:
- Istorie, Manual pentru clasa a VII – a, autori: Florin Constantiniu,
Norocica-Maria Cojescu, Alexandru Mamina, Ed. Corint, 2008.
Resurse:
- oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică;
- umane: elevii clasei a VII – a.
Evaluare:
- continuă prin întrebări frontale şi de grup.
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Planul de lecţie Activitatea desfăşurată de Metode, Mijloace de


crt. Profesor Elevi procedee, învăţare
modalităţi
I. Momentul Verificarea prezenţei
organizatoric elevilor; Elevii se pregătesc
(1 min) Pregătirea mijloacelor pentru oră
de învăţare necesare
activităţii didactice
II. Captarea Discuţii cu privire la Elevii, ajutaţi de Evaluare
atenţiei lecţia anterioară profesor, continuă prin
(5 min) Regimuri reactualizează întrebări
democratice. cunoştinţele frontale şi de
-Ce sunt regimurile acumulate grup
democratice?
-In ce tari au existat
regimuri
democratice?
In ce domenii s-au
dezvoltat statele
democratice?
Anunţarea Afişează structura Elevii sunt atenţi la Expunerea
III temei, a schematică a lecţiei argumentele aduse de sistematică
planului şi a Defineşte termenii de profesor cu privire la
obiectivelor state democratice şi noua lecţie.
(2 min.) state totalitare
Nr. Planul de lecţie Activitatea desfăşurată de Metode, Mijloace de
crt. Profesor Elevi procedee, învăţare
Dobândirea Stat democratic – stat în Elevii răspund la modalităţi
Analiza şi Harta
IV noilor care se afirmă un sistem diverse întrebări interpretarea Manualul
politic în care ansamblul
cunoştinţe (34 cerându-li-se să-şi hărţii Textele din
cetăţenilor guvernează
min.) ţara direct sau prin exprime părerile manual
reprezentanţi, fondată pe personale Planșă cu
Regimuri principiul alegerilor imagini
totalitare periodice şi libere pe Expunerea
baza votului universal. Elevii notează în sistematică
Stat totalitar – stat în
caiete argumentele
care se afirmă un regim
politic ce suprimă toate profesorului
drepturile şi libertăţile
democratice şi
reglementează toate
domeniile vieţii publice
şi chiar private ale
cetăţenilor.
Refacere şi Profesorul prezintă
dezvoltare exemple de regimuri
economică totalitare.

Explică premisele Elevii sunt atenţi la Expunerea


apariţiei regimurilor explicaţiile sistematică
totalitare ce au la bază profesorului şi
Democraţia în ideologiile marxist-
România notează în caiete
leninistă şi nazismul.
Prezintă pe scurt
organizarea regimului
totalitar din Rusia.
Prezintă pe scurt Un elev citeşte textul Învăţarea prin
organizarea regimului referitor la U.R.S.S.
Rusia bolşevică totalitar din Rusia și descoperire
din manual, restul Lectura
Germania
Germania elevilor urmăresc
nazistă textul şi încearcă să
răspundă la întrebarea
textului.
Un elev citeşte textul
referitor la Germania
din manual, restul
elevilor urmăresc
textul şi încearcă să
răspundă la întrebarea
textului.
Nr. Planul de lecţie Activitatea desfăşurată de Metode, Mijloace de
crt. Profesor Elevi procedee, învăţare
Concluzii Împreună cu elevii Elevii participă la modalităţi
concluzionează expunerea
principalele idei ale concluziilor prin
lecţiei: regimurile răspunsuri la
democratice şi întrebările
totalitare, deosebiri profesorului şi prin
esenţiale exprimarea părerilor
proprii.

Prezintă metoda Elevii sunt atenţi la Demonstraţia Flip chart,


V Fixarea cadranelor rezolvarea metodei cu ajutorul imagini.
cunoştinţelor cadranelor cu ajutorul imaginilor
(6 min) flip chart-ului afișat
sunt rugaţi să rezolve Învăţarea prin
cadranele descoperire

Tema de acasă Prezentaţi, într-un


VI (2 min) scurt text istoric,
împrejurările în care
au apărut regimurile
totalitare.

Elevii sunt notaţi


Schița lecției

Statele totalitare
Stat totalitar – stat în care se afirmă un regim politic ce suprimă toate drepturile şi libertăţile democratice şi
reglementează toate domeniile vieţii publice şi chiar private ale cetăţenilor.
 Regimuri de extremă dreapta:
-au apărut ca reacție la amenințarea comunistă;
-drepturile și libertățile democratice au fost limitate și suprimate;
-dictatoriale (un singur partid, un dictator, o ideologie),bazate pe teroare;
-economia de piață a funcționat, dar statul intervenea în raporturile dintre patron și sindicate pentru. a înlătura
orice tensiune socială;
-a existat în Germania și este condus de Adolf Hitler.
 Regimurl de extrema stanga:
-se considera un regim de dictatură ,,a proletariatului”,în realitate era o dictatură a partudului comunist;
-toate partidele de opoziție au fost desființate;
-s-a practicat teroarea de stat, prin organele de represiune;
-economia de piață a fost desființată și transformată în una de stat, planificată rigid și fără să țină seama de
concurentă și de cointeresarea muncitorilor prin plata unor salarii atractive;
-a existat in U.R.S.S. și a fost condus de Iosif Vissarionovici Stalin

Termeni necunoscuți:
Comunism - sistem teoretizat de Karl Marx și Ffriedrich Engels, apoi de Lenin și de Stalin, care preconizează o
societate lipsită de exploatare, fără clase sociale și lupta de clasă, fără stat și bazat pe egalitate între oameni
Nazism- abreviere de la National – Socialist, partidul intemeiat de Hitler
Proletariat- în vocabularul marxist desemnează clasa muncitoare în întregime; în general,cuvântul îi desemnează
pe muncitorii marii industrii, lipsit de calificare sau care îsi desfășoară activitatea la domiciliu
Totalitarism- regim politic ce suprima toate drepturile și libertățile democratice și reglementează toate domeniile
vieții publice și chiar private ale cetățenilor folosindu-se de mijloacele constrângerii violente; fascismul și
comunismul sunt astfel de regimuri.
Zvastica (sau crucea încarligată)- simbol solar originar din India și adoptat de Hitler drept emblemă a partidului
nazist
REGIMURI TOTALITARE
COMUNISMUL NAZISMUL

S-ar putea să vă placă și