Sunteți pe pagina 1din 30

Proiect didactic

Realizat:Iurcu Doina
DATA: 20.10.20

LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de grupă nr.62

GRUPA:medie (4-5 ani)

TEMA PROIECTULUI: Țara mea în plină toamnă;

SUBTEMA: Toamna pe meleagurile Moldovei;

TEMA ZILEI: Bogățiile toamnei;

DOMENII DE ACTIVITATE: Arte,Limbaj si Comunicare

UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:

 Identificarea culorilor și a nonculorilor în mediul înconjurător și în lucrări de artă plastica;


 Crearea unor colaje simple utilizând diferite materiale și tehnici de artă;
 Formularea enunțului, respectând ordinea corectă a părților de propoziție;
 Descrierea ghidată a unor obiecte, vietăţi, imagini /carduri după diferite criterii, aspecte;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La finele activității copiii vor fi capabili:

Cognitive:

- Să recunoască anotimpul toamna în baza ghicitorilor;

- Să descrie culorile toamnei, ocupația oamenilor și bogățiile toamnei în baza imaginii prezentate de educator;
-Să acroșeze pe hartă fructele și legumele corespunzătoare ghicitorii;

Psihomotorii:

- Să realizeze aplicarea bobițelor puse la dispoziție pe harta țării pentru a obține bogățiile sale;

- Să construiască cu ajutorul pieselor puse la dispoziție lădițe pentru a depozita legume;

-Să confecționeze o carte cu titlu Legumele toamnei;

Socio-afective:

- Să realizeze o caracteristică a țării sale și a importanței bogățiilor toamnei;

STRATEGII DIDACTICE:

a. Metode și procedee: jocul ,, Spune ce culoare este’’,, Adevărat sau fals’’ ,, Coșul fermecat’’ explicația, ghicitorile,
conversația, învățarea prin descoperire, surpriza, pauza dinamică, cântecul.

b. Mijloace de învățământ: frunze, tabla, carioce, lipici, hârtie colorată, pensule, guașă, arici, scrisoare, fișe, tablou cu
bogățiile toamnei, harta Moldovei, legume, fructe, cos, cartonașe culorate.

c. Forme de organizare: frontal, în grup.

Centre de interes: Arte, Științe, Alfabetizare; Construcții;

BIBLIOGRAFIE:

1) Curriculum pentru educație timpurie, Chișinău, Lyceum,2019.

2) Standarde de învățare și dezvoltare de la naștere până la 7 ani, Chișinău, Lyceum 2019.


Conținutul activității
Strategii didactice Evaluare
Etapele O. Activitatea Activitata Metode Mijloace Forme
Activității O educatorului copilului didactice de de
învățământ organizare

EVOCAREA Întâlnirea de Copii cântă Frontal


dimineață: cântecul și
Bună dimineața efectuiază toate
copii. mișcările
Se realizează efectuate de
salutul de educator.
dimineață:
Soarele de dupa
vie,
Își arată fața,
Hai treziți-vă copii,
Bună dimineața.
Bună, bună
dimineața,
Bună, bună ,
Bună dimineața.
Au venit niște Frontal
fetițe,
Parcă-s niște
garofițe. Copii se întorc cu
Au venit și băieței, fața la oaspeți și îi
Parcă-s niște salută
clopoței. Bună dimineața
Bună dimineața. dragi oaspeți.
Bună, bună
dimineața,
Bună, bună ,
Bună dimineața.

Frontal
-Copii ce anotimp -Acum este
este acum? anotimpul
toamna.
-Care sunt lunele -Lunele de
de toamnă? toamnă sunt
septembrie,
octombrie,
noiembrie.
În ce lună ne - Noi ne aflăm în
aflăm? luna noiembrie
Acuma haide-ți -Baieții se ridică
împreună să în picioare.
numărăm câte fete -Fetele se ridică
și câți băieți sunt. în picioare.
-Haide-ți să -Un copil se
numărăm să vedem ridică în picioare
câți copii sunt în
total. și numără câți
sunt în total
prezenți la
Moment de activitate.
surpriză
Le prezentăm
copiilor o cutie
unde avem în el un Frontal
arici și o scrisoare
pentru copii din
grupa Albinuțele.
Citim copiilor
scrisoarea și rugăm
ca să fie cât mai Copii ascultă cu
creativi la atenție ce este Conversația
activitate pentru a scris în scrisoarea
prezenta ariciului ariciului
bogățiile toamei.

Copiilor le este Scrisoare


REALIZAREA adresată o -A venit Arici
SENSULUI ghicitoare. anotimpul
Frunzele pe toamna.
O1 ramuri, au Explicația
îngălbenit,
Plouă,plouă-ntr-
una, cine a venit?
Copii ce cântec
-Copii
cunoaște-ți voi interpretează un
despre toamnă? cântec despre
Apoi prezentăm toamnă.
copiilor o imagine
cu anotimpul
toamna unde este Foaie cu
O2 prezentat culoarea Copii privesc cu ghicitoare
cerului, frunzelor atenție imaginea
care sunt roadele, și raspund la
ocupația oamneilor întrebările Ghicitoarea
și discutăm despre adresate de
schimbările educator.
seoniere care au
loc în natura.
-Apoi prezentăm -Copii analizează Frontal
copiilor o hartă a harta.
țării noastre și în Tabloul
baza ghicitorilor ei toamnei
vor ști ce trebuie să
acroșeze pe hartă. Demonstraț
ia

Educatoarea va -Copii dau


avea niște frunze răspuns la
de diferite culori ghicitori și lipesc
iar copii vor trebui pe hartă fructele Harta
să selecteze o și legumele Moldovei
frunză și să de-a corespunzătoare.
O3 răspuns la
ghicitorile despre Conversația
fructe și legume.
Educatoarea va Copii răspund la
întreba copii ce întrebări și
cunosc ei despre caracterizează
fructe și legume și fructele și
ce culoare au ele. legumele după
Apoi va urma jocul coloristica sa
Adevărat sau Fals frontal
Educatoarea va
spune un fruct sau -Copii bat din
o legumă și palme.
culoarea care o are -Copii bat din
iar copii vor trebui picioare. Frunze de
să confirme diferite
răspunsul. Daca culori.
afirmația este
adevărată atunci Ghicitori
copii bat din palme
iar daca este falsă
bat din picioare.
Apoi întrebăm Țara mea este:
copii cum este țara Bogată
lor și realizăm o Îmbelșugată
O7 caracteristică a țării Aurie frontal
spunând cât mai Harnică
multe însușiri Colorată
despre ea.
Jocul ‚,Spune ce
culoare este’’
Educatoarea va Jocul
numi un fruct iar
copii vor trebui să
spună culoarea lui.

Urmează Pauza Copii efectuiază


dinamică toate mișcările
Dintr-o prună necesare.
crești-un prun.

Spre final ciorchine


propunem copiilor
jocul Coșul
fermecat În grup
Educatorul va avea
în mână mai multe
cartonașe de
diferite culori. Pauza Coș
Copii vor trebui să Copilul care a dinamică Cartonașe
aleagă o culoare de selectat colotate
ex. cartonaș de cartonașul de
culoare roșie culoare roșie va
-Ce poate fi de numi ce poate fi
culoare roșie? de ex.roșia,
mărul. etc
Apoi aduce Copii selectează o
copiilor o cutie cu frunză. jocul
mai multe frunze Cutie
de diferite culori, Frunze de
copii vor selecta diferite
cite o frunză și culori
comform culorii se
vor îndrepta spre
centrele sale.
Centru Științe
1.Aplică bobițele
O4 puse la dispoziție
așa încât să obții
bogățiile țării tale
pe hartă.
2. Presoară peste
legumele puse la
dispoziție boabele
de orez oferindule
și nuanța
corespunzătoare
lor.
Centru
Construcții
Construiește cu
O5 ajutorul pieselor
spuse la dispoziție
lădițe pentru a
păstra legume.
2.Construiește din
puzzlele puse la
dispoziție legume.
Centru Arte
1.Plasează bucățile
de țână peste
legumele de
toamnă conform
culorii ce le
posedă.
2. Oferă
morcovului și
roșiei culoarea ei
prin metoda
mototolirii.
Centrul
O6 Alfabetizare
1.Confecționează o
carte cu titlul
Legumele toamnei.
2.Ornamentează
titlul cărții prin
metoda punctării.
La finele actvității
educatorul
organizează copii
la covoraș și le
REFLEXIE propune să spună
cu s-au simțit la
activitate și ce au
învățat.
Se fac aprecieri
generale și
individuale cu
privire la activitate.
1.Aplică bobițele puse la dispoziție așa încât să obții bogățiile țării tale pe hartă.
2. Presoară peste fructele puse la dispoziție boabele de orez oferindule și nuanța
corespunzătoare lor.
Centru științe

Construcții

1.Construiește cu ajutorul pieselor spuse la dispoziție lădițe pentru a păstra


fructele.
2.Construiește din puzzlele puse la dispoziție fructe și legume.
Arte

1.Plasează bucățile de lână peste fructele de toamnă conform culorii ce le posedă.


2. Oferă morcovului și roșiei culoarea ei prin metoda mototolirii.
Centrul Alfabetizare

1.Confecționează o carte cu titlul ,,Bogățiile toamnei”.


2.Ornamentează titlul cărții prin metoda punctării.
Bogățiile toamnei

S-ar putea să vă placă și